Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Legea 295 si noua directiva europeana a armelor
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Legea 295 si noua directiva europeana a armelor 
Dupa cum stiti Legea 295 va suferi o noua modificare urmind a fi armonizata cu Directiva europeana a armelor. A.N.C.A a trimis propuneri la forma promovata de Ministerul de Interne legate de problemele colectionarilor. Raspunsul primit e in parte satisfacator. Urmeaza alte runde de discutii in care speram ca toate propunerile noastre sa isi gaseasca sustinere si rezolvare. Mai jos puteti vedea raspunsul primit din partea autoritatilor

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o sa putem detine si munitia pentru armele din colectie?

Anul 1945 a reprezentat o "cotitura in ceea ce priveste modificarea caracteristicilor constructive ale armelor"?(Dupa 1945 s-au facut pistoale rele, oribile, care nu pot fi considerate de colectie! Mizerii de plastic produse in masa! Chinezarii triste care nu justifica un loc in dulapurile colectionarilor de arme!) Vai vai vai! Macar au incercat sa compuna un raspuns frumos. Nu are nici o baza tehnica, istorica sau de alta natura dar suna bine, poetic! Orice act normativ este insotit de o justificare. Oare aceasta justificare nu poate fi atacata sau contestata? Sau ar fi contraproductiv?

Sunt tare curios sa vad ce vor zice de munitie. Treaba cu incarcatoarele nu o inteleg exact. Banuiesc ca se refera la noile nebunii europene cu incarcatoarele de 10/20 cartuse?

... parca vad ca una zic si alta fac! Cum a fost la norme... Confused

Mesaj Interval orar 
Poate aduceti in discutie si "intervalul orar" - art. 19 alin. (4) din norme …. pentru Bucuresti, sector 2, nu primesc autorizatie de iesire daca nu mentionez si intervalul orar ….. cand sunt in polygon nu mai stiu unde sa ma uit … la tinta sau la ceas …… Smile

Multumesc,

M-am lovit si eu de problema, dar am marit intervalul si nu au avut ce zice. Nu scrie nicaieri ca nu pot trece sa zicem, intervalul intre ora 9.00 si 22.00

stie cineva cine vinde munitie "nefunctionala" ?
http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2018/09/LEGE-7.pdf

stie cineva cine vinde munitie "nefunctionala" ?
http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2018/09/LEGE-7.pdf

Inca o bataie de joc...

...nu trebuie lasata asa; e o cretinitate. poate 10 bucati din fiecare calibru functionale!

Astazi s-a publicat raportul asupra propunerilor de modificare a legii 295/2004 conform Directivei UE, cred ca pe parte de arme de colectie (tir , vinatoare si nu numai) exista un pas inainte datorat unei maini de oameni care si-au dedicat timp si resurse pentru promovarea unor modificari legislative. Multumiri in primul rind Dlui. Patrascu Claudiu si Dlui Manoliu Marian inclusiv partenerilor de discutii care au sprijinit demersurile spre acest lucru. Procesul a fost laborios si consumator de nervi si energie, dar datorita sustinerii pe care am avut-o modificarile legislative ce au pus in acord legea 295/2004 cu Directiva Europeana a armelor au fost un pas inainte pentru colectionarii de arme din Romania. Modificarile sunt postate pe site-ul Camerei Deputatilor . Asteptam cu nerabdare votul in plen si publicarea in Monitorul Oficial.

Nu am apucat sa transmit inca, dar o fac acum!
Felicitari celor implicati pentru nervii tociti si rabdarea de care ati dat dovada! Aici ma refer la Manolo si dl Gaucan(pe care ii cunosc personal), fara a-l omite pe dl Patrascu! Very Happy
Sa speram ca ramane asa; si nu isi mai baga coada vre-un "baiat bun".

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum