Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 10 din 10
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Legea armelor si colectionarii
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
cum se cheama grupul?
multumesc

Draga Bishop crezi ca le pasa celor de la Joita de discriminarea ta ?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daca este vorba de Joita, domnul Dima se afla intr-o eroare, voita sau nevoita, are niste neclaritati pe care , poate si le va lamuri sau nu. Ce-i clar ca nici in casa omului nu poti intra cu forta. Dansul practic invoca anexa 7 model nou, care nu-i deloc model nou, este in circulatie de vreo 3 ani, pe care nu este precizat expres si direct cu litere mari dreptul de a cumpara munitie. (acest lucru este precizat in lege si norme, nu in formularul anexei) Iar in comparatie cu o alta anexa 7, care era o insailatura facuta de un birou aest din Bucuresti, unde preciza clar, dar acest lucru era introdus in anexa de respectivul birou, nu facea parte din formularul tip, ca din aceast lucru rezulta faptul ca nu mai poate primii colectionari cu munitie proprie. Incerc sa cred ca nu este rea vointa ... Dar pentru asta trebuie sa exista un dialog !

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cred ca deja se crează o discutie, fara rost si fara temei legal, datorita alegerii facute de un poligon din terte motive (om fara pata si armurier fara pata nu exista pe lumea asta ) si sper sa nu se chinuie nimeni sa demonstreze ca da, pentru ca se amageste singur. Pe principiul ca doar cine nu munceste nu greseste. Daca Dl. Dima vrea sa participe la discutie neinvocand decat lucruri perfect pe lege, nu interpretari ale birourilor AEST cu care din pacate am fost cu totii obisnuiti, poate spune clar, SUNT DE ACORD CU VOI COLECTIONARII DAR CINEVA DIN SPATE MA FORTEAZA SA NU FAC CA VOI si atunci cu sigurantail vom intelege , pentru ca trebuie sa-si apere un interes. Iar sinceritatea de multe ori te scuteste de multe explicatii...

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Domnule Patrascu, jos palaria, nici eu nu as fi zis-o mai bine Very Happy . Este pacat ca pun frine tocmai beneficiarii directi ai existentei pasionatilor de arme. Visul de ""aur"al politiei ( a se citi- sa nu mai existe arme la civili) se implineste cu ajutor nesperat din afara. Nu trebuie uitat ca articolul cu tragerea obligatorie initiat la vremea lui de generalul Dobritoiu, a fost sustinut pe linga cei cu poligoane ( principalii beneficiari), si de colectionari. Si intr-adevar nu e un lucru rau ca posesorii de arme sa mai traga din cind in cind cu ele. De altfel nu numai cei cu poligoane au fost ajutati, trebuie sa readucem aminte ca vinatorii pot sa aiba in dotare cite arme vor , tot datorita colectionarilor care s-au implicat in procesul legislativ. Dar stiti cum e pe meleagurile mioritice "pe cine nu lasi sa moara , nu te lasa sa traiesti"".

Mesaj Vanzare munitie 
Cu o intarziere sper nepoliticoasa (nu am mai intrat de mult pe forumuri) as vrea sa va cer scuze daca decizia mea pare una de neinspirata. Colectionarii raman in continuare prietenii mei iar participarea si sutinerea reciproca in fata autoritatilor a demonstrat acest lucru, nu cu mult timp in urma.

Ce s-a schimbat totusi, este hotararea mea de a restrange operatiunile cu munitie pentru persoane fizice. Intai a fost pentru colectie, apoi s-a generalizat. Toata povestea se bazeaza pe o evaluare extinsa pe cativa ani, in parte justificata prin necesitatea de a simplifica activitatea avand mari probleme in a colabora cu un gestionar inactiv si lipsit de pasiune pentru munca pe care o face. Exista si argumente economice foarte solide care recomanda acelasi lucru. Pur si simplu nu merge comertul la mine.

Pe de alta parte, o suma de experiente legate de felul in care structurile judetene sau centrale au viziuni diferite pe acelasi text de lege, au contribuit direct sau indirect la decizia de a lasa acest gen de activitate, cel putin pentru moment, deoparte.

Poate am mai spus-o dar o fac inca o data - de cand am pus prima caramida la poligon am respectat un obicei - unde nu ma pricep sau vad ambiguitate, pun o intrebare (pe cai oficiale) la organ. Daca raspunsul soseste cu variante flexibile, daca va suna cunoscut....”dupa caz” ..... de cele mai multe ori reactionez defensiv pentru constructia cea mai importanta - poligonul - de care sunt foarte legat afectiv. Nu pot sa pun pe forum, dar am niste acte cu numar de inregistrare de la cel mai inalt nivel care ar da fiori si celui mai tolerant dintre dumneavoastra. Eu le-am intitulat ”solicitare de consultanta”, pe modelul celor de la ANCEX pentru cei care cunosc procedura....Raspunsurile care imi parvin sunt, in general, o provocare..... Acel ...”dupa caz”... confera organului de control avantajul interpretarii, arbitrarul daca va suna mai bine. Este exact de ce ma feresc mai tare.

Relatia de prietenie indelungata pe care o am fata de unul dintre cei mai buni sportivi dar si un respectat si foarte rutinat avocat - Sebastian G, este de notorietate. Ma simt privilegiat ca imi acorda consultatie juridica si desigur, este firesc sa existe incredere intre noi. Nu de alta, dar in caz de Doamne-fereste, el sau firma lui poate sa imi ofere o aparare reala. Daca el spune ca este interpretabil, cu riscul de a fi in eroare, ma bazez pe expertiza sa. Mi-o fi ajuns si mie de atatea presiuni, fatarnicie, senzatia permanenta de haituiala si in general, de toata atmosfera asta pseudo conforma in care ne zbatem sa existam. Sa auzim numai de bine.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Sa intelegem ca in poligon nu se mai vinde munitie deloc ? Atunci cum mai trag oamenii. Trebuie musai sa inchirieze de la dvs. ? Daca vin cu munitia proprie mai pot sa trag ? sau nu este permis .

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 10 din 10
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum