Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Mauser K98K
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Mauser K98K 
Salutare, primul meu post pe acest forum. De cand eram mic mi-am dorit un Mauser K98K, problema e ca traim in Romania, si suntem mai catolici decat papa. As avea cateva intrebari:

1) Exista vreo sansa (legala) de a-ti cumpara un Mauser din perioada razboiului (1943 cel mai probabil), perfect functional? Am auzit ca s-au produs peste 14 milioane de exemplare, in Germania si Austria, pe durata razboiului, si nu numai, deci chiar daca sunt pline de istorie, nu par foarte scumpe.
De exemplu am gasit asa ceva:

http://www.mauser.net/firearms/rifles/mauser-rifles/k98german/index.htm

2) Unde ai putea gasi munitie pentru o astfel de arma?

3) Are cineva? Daca da, opinii? Smile

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
http://www.youtube.com/watch?v=AdLIHiRU6DU&list=UUj3QcKRuGb_5OrLylHBkaPQ&index=7&feature=plcp

Avem mai toti cate unul! Very Happy Fa-te colectionar, si Mauserul e ca si al tau! Cartuse se gasesc in orice magazin de vanatoare, dar poti cumpara doar in limita specificata de permis

Sint sanse, si chiar foarte mari:)! Ai de facut citiva(2) pasi inainte... Sa indeplinesti conditiile legale sa devii colectionar. Sa ai bani.Smile
Studiaza forumul cu atentie si o sa gasesti toate informatiile necesare.

Tare Very Happy , intrebarea ar fi legata de conditiile necesare pentru detinerea unei arme letale (banuiesc ca un K98K e o arma letala):

http://www.politiaromana.ro/compartimentul_arme.htm

mai exact:

(e)sunt apte din punct de vedere psihologic și medical și nu suferă de alte afecțiuni stabilite prin ordin al ministrului sănătății, care ar putea pune în pericol propria viață sau a altora, dacă ar deține sau ar folosi arme și muniții;

Am o problema de vedere (ma rog, pe langa miopia pe care cred ca o au 90% din populatie), mi-e foarte dificil sa citesc, mai ales la distanta, cu ochiul stang. Eu sunt dreptaci la trasul cu arma, deci nu ar conta deloc, dar la un test oftalmologic riguros....cred ca m-ar pica. Este o problema?

Si eu am miopie(port ochelari), dar nu e o problema asta. Sint vinator si colectionar. E adevarat, am o miopie mica, -0,50 si -0,75. Uneori nu port ochelarii. La mine este inceput de boala profesionala; eu fiind cameraman de 17 ani aproximativ...

Si eu am miopie(port ochelari), dar nu e o problema asta. Sint vinator si colectionar. E adevarat, am o miopie mica, -0,50 si -0,75. Uneori nu port ochelarii. La mine este inceput de boala profesionala; eu fiind cameraman de 17 ani aproximativ...

Intrebarea ar fi in ce consta examenul medical, sa stiu daca are rost?

Nu vad ce legatura au ochelarii cu dorinta ta de a deveni colectionar.Nu scrie nicaieri ca daca porti ochelari nu ai voie sa detii arme Shocked

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Nu vad ce legatura au ochelarii cu dorinta ta de a deveni colectionar.Nu scrie nicaieri ca daca porti ochelari nu ai voie sa detii arme Shocked

Ba scrie , dar dacă îi ai corectați nu e problemă (să ai ochelari facuți cu care sa vezi foarte bine). Am amic care s-a dus la examenul medical si la trimis să își facă ochelari ca să îi elibereze fișa medicală.

Intrebarea este, se da examen oftalmologic detaliat, adica te pune sa citesti cu ambii ochi ? Am scris mai sus ca am o usoara problema la cititul cu ochiul stang.

mariand a scris:

Intrebarea este, se da examen oftalmologic detaliat, adica te pune sa citesti cu ambii ochi ? Am scris mai sus ca am o usoara problema la cititul cu ochiul stang.

Da , te pune pe scăunel să citești cât poți fără ochelari , după aceea cu ochelari cu fiecare ochi în parte. Nu îți bate capul decât dacă vezi după colț. ^^

Qubix a scris:
mariand a scris:

Da , te pune pe scăunel să citești cât poți fără ochelari , după aceea cu ochelari cu fiecare ochi în parte. Nu îți bate capul decât dacă vezi după colț. ^^

Nu vad sensul ironiei....sa inteleg ca nu se da examen medical, sau ce?

Examenul medical si cel psihologic sunt examene generale, nu este nimeni controlat exagerat sau cel putin nu am auzit pe nimeni sa-l pice, singura caracteristica este ca avizul ex. psihologic trebuie sa aiba si stampila de siguranta nationala, stampila care nu o detin toti psihologii.
Testul optic este Ishihara , cel atasat linkului de mai jos:

http://optometric.blogspot.ro/2010/01/test-de-vedere-culorilor.html

iar in plus se da si acel cu tabelul de litere + cifre de marimi din ce in ce mai mici.
Alta particularitate este aceea ca in cazul in care nu esti deja vanator trebuie sa te inscrii in A.N.C.A, la contact pe pagina principala gasesti tot ce-ti trebuie.
Deasemnea trebuie sa faci un curs in ceeea ce priveste armele si munitiile, aici trebuie sa te interesezi pe plan local unde il poti face.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mesaj Re: :) 
Patrascu Claudiu a scris:
Examenul medical si cel psihologic sunt examene generale, nu este nimeni controlat exagerat sau cel putin nu am auzit pe nimeni sa-l pice, singura caracteristica este ca avizul ex. psihologic trebuie sa aiba si stampila de siguranta nationala, stampila care nu o detin toti psihologii.
Testul optic este Ishihara , cel atasat linkului de mai jos:

http://optometric.blogspot.ro/2010/01/test-de-vedere-culorilor.html

iar in plus se da si acel cu tabelul de litere + cifre de marimi din ce in ce mai mici.
Alta particularitate este aceea ca in cazul in care nu esti deja vanator trebuie sa te inscrii in A.N.C.A, la contact pe pagina principala gasesti tot ce-ti trebuie.
Deasemnea trebuie sa faci un curs in ceeea ce priveste armele si munitiile, aici trebuie sa te interesezi pe plan local unde il poti face.

Voi merge la testul medical, cu speranta ca nu voi avea vreo problema. Logic vorbind, n-ar trebui sa conteze , dat fiind ca eu sunt dreptaci iar cu ochiul drept vad perfect, dar... avem o lege "interesanta", asa ca ma pot astepta la orice.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum