Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Istoria armelor de foc in spatiul romanesc
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Istoria armelor de foc in spatiul romanesc 
În primul rând vreau să vă salut pe toți căci sunt pentru prima dată pe acest forum. Îmi cer scuze că am deschis un nou topic dar sunt în criză de timp și prefer să primesc răspunsuri de la persoane calificate în domeniu.
Am de redactat un eseu legat de începutul armelor de foc în spațiul românesc și am nevoie de câteva cărți pentru conținut și bibliografie. Dacă îmi puteți da câteva titluri mi-ați ușura sarcina sau eventual ceva în format pdf. Aștept răspunsurile voastre.
O zi bună, Vlad

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj tot eu răspuns 
Mergând pe ideea că ce-și face omul cu mâna lui e sfânt am să postez câteva titluri pe care le-am găsit, poate vor fi de folos cândva, pentru cineva.

01. Istoria românilor, vol. IV, Editura Enciclopedică, București, 2001. De la pagina 230 până la 249 avem subcapitolul "Organizarea militară" (sec. XIV- XVI)
02. Bresle și arme în Transilvania (secolele XIV-XVI), Ioan Marian ȚIPLIC, Editura Militară, București, 2009.
03. Arme în muzeele din Romania, Cristian VLĂDESCU et. alii
04. Stefan cel Mare si vremea sa in muzeul militar national , nr.3 pe 2004 din Revista muzeelor, Sergiu IOSPIESCU
05. Armamentul din dotarea oastei Moldovei, nr 3 pe 2004 din Revista muzeelor, Carol KONIG
06. Evolutia armelor si uniformelor militare.din Evul Mediu până în timpul celui de-al Doilea Război Mondial,(2004), Dragos UNGUREANU, accesat la http://www.cimec.ro/Istorie /ArmeUniforme/default.htm#arme

plus rămășițe de pe internet fără note sau trimiteri

Ultima modificare efectuata vlad.rumega la Joi Apr 28, 2011 1:40 pm, modificat de 2 ori in total
Dupa cum te-ai convins si singur, bibliografia romaneasca in domeniu e extrem de subtire...cred ca asta e si motivul pentru care nu ai primit raspuns.

Mesaj da si nu prea... 
oricum o să mai adaug pe parcurs în al doilea post alte titluri

Deoarece te preocupa inceputurile armamentului de foc, trebuie sa te orientezi catre artilerie. Exista o Istorie a artileriei romane, cred ca o mai am pe undeva...

Mulțumesc Cristi, dar mâine definitivez lucrarea și nu cred că mai pot integra informațiile. Oricum dacă ai timp, titlul lucrării și autorul/ii în caz că mai fac modificări sau subiectul va mai fi cercetat de cineva. În rest toate cele bune, salutări din Iași Wink

Asteptam sa postezi eseul tau aici! Il vom critica sever! Very Happy

http://quadratus.wordpress.com/2009/10/06/caderea-constaninopolului-si-armele-de-alta-data-tunul/

http://www.adevarul.ro/locale/braila/Exclusiv-_Istoria_portului_de_arma_si_sabie_la_Braila-_Pe_timpuri-oamenii_se_inarmau_de_frica_lui_Terente-acum-pentru_avere_0_470353412.html?ref=newswire.ro

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum