Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Norme metodologice aplicate diferit
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Norme metodologice aplicate diferit 
Va salut, am sesizat o problema in aplicare legi si anume: am intrat pe site-ul Arsenal Park, printre activitati de instructie, paintball, apare tir cu arme de foc care include mai multe pachete cu diferite arme, printre care si Kalasnikov. Din fotografiile postate apare arma cu patul rabatabil, in norme scrie la ART. 4 Sunt interzise deținerea, portul și folosirea armelor letale lungi fără pat sau cu pat rabatabil ori modificarea în acest sens a oricărei arme letale lungi prevăzute în anexa la Lege.
Imi puteti spune despre ce este vorba ori eu gresesc ori ei au incalcat legea, anul trecut am vrut sa-mi cumpar o arma lunga de colectie din Germania mai precis era o replica a pistolului mitraliera MP38 fabricata de Sport Systeme Dittrich, dupa cu stiti are patul rabatabil, dar i-au pus un sistem de blocare a tragaciului cand patul este inchis, dar citind normele mi-am pus pofta in cui. Sper sa ma ajutati sa deslusesc problema, va salut cu respect.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arma din pozele la care faceti referire poate avea patul blocat definitiv in pozitia ne-rabatat si atunci e perfect legala. Sau poate fi o arma de airsoft si iarasi e legala. Sau poate pur si simplu au pus poze "luate de pe net". Sau... cu alte cuvinte lasati oamenii in pace pentru ca au investit imens si pentru ca fac eforturi evidente pentru a dezvolta o cultura a armelor in randurile conationalilor nostri si pentru ca fac lucruri minunate pentru iubitorii de arme, lucruri cum putini fac pentru a ne sustine cauza. Nu le mai cautati pricini aiurea pentru ca n-au incalcat legea in nici un fel.

Era ceva vreme in urma pe forumurile care au legatura cu armele un personaj care pentru a-si atinge scopuri si interese personale a rascolit si tulburat tare apele iar una din urmarile actiunilor sale a fost inchiderea poligonului Amis din zona Pitestiului. Au fost mai multe, dar asta are oarecum legatura cu povestea pe care ati lansat-o aici.
Personajul amintit a disparut oarecum rusinos din randurile noastre in sensul ca a fost dat afara si blocat de pe majoritatea forumurilor despre care va vorbeam.
Nu cred ca va doriti o soarta similara.

In alta ordine de idei, pentru ca sunteti la prima postare aici si pentru ca inteleg ca impartasim aceeasi pasiune, cea pentru arme, va urez bun venit in randurile noastre si sper ca prezenta dv aici sa va aduca si sa ne aduca doar beneficii si satisfactii.

Va multumesc, in cea ce priveste subiectul m-ati inteles gresit nu vreau sa fac "probleme" pasionatiilor de arme, eu urmaresc acest forum de multa vreme, au fost subiecte aprig dezbatute pe forum, dar nu am intervenit pentru ca nu isi avea rostul. In privinta armei se poate sa fie patul blocat, nu am fost acolo sa vad daca asa este sau nu, daca se dovedeste ca este o incalcare a legi nu este bine sa se faca scut in jurul vinovatului, doar pentru ca detine arme si poligon. Si ca colectionar te-ai simti discriminat, cati nu ar dori sa detina un AK cu pat rabatabil in schimbul WUM- urilor sau orice alta arma care ii place. Societatea Arsenal Park a investit, mai apoi sa faca profit si nu in ultimul rand sa respecte legea, nu putem sa ascundem vinovatia daca se dovedeste doar pentru ca pune la dispozitia clientilor arme sa traga in poligon cu ele. Eu personal ma simt lezat, de nu a avea sansa sa detin arma dorita, pentru ca nu corespunde normelor si altul poate, doar traim in acelasi tara cu acelasi legi si norme, as vreu sa stiu daca organizatiile de profil din Romania ar putea propune modificari ale normelor metodologice cum a facut la modificarea legii 295/2004. Cu respect si sa auzim numai de bine.

Sa stii ca este chiar mai misto sa ai un Ak cu pat de lemn sau bakelita, din doua motive care le-am gasit eu evidente:
1. Ai parte de o prindere mai buna in umar.
2. Ai lacasul pentru penarul de curatat. Ceea ce este cel mai misto la o arma cu pat intreg, nu trebuie sa-l tii prin nu stiu ce buzunare...

http://www.czub.cz/en/catalog/327-weapons-for-hobby-and-sport/SP/CZ_858_TACTICAL.aspx

Astea sunt de vanzare la House of Guns, noi, arata impecabil, si sunt mai frumos prelucrate ca WUM-ul...

Ce trebuia sa intelegi e sa ii tii gura si sa ai grija ce spui ca ai putea fi si tu banat , in mod rusinos , daca deranjezi . Laughing
In alte ordine de idei problema ar trebui pusa altfel , in loc sa moara si capra vecinului nu mai bine traieste capra noastra ?
Foarte frumos CZ-ul ! Mi se pare mie sau are teava mai subtire decat cele romanesti ?

Stimate Corneliu.s, persoana despre care se spune ca fost eliminata de pe toate forumurile si-a meritat soarta, dar trebuie sa stiti ca de pe forumul ANCA s-a retras singura. Oricum nu trebuie sa insinuati ca cineva poate fi exclus de pe forum daca "deranjeaza".

Stimate corneliu.s, ar trebui sa-ti masori cuvintele, nu tu decizi cine ar putea fi banat aici, in mod rusinos sau penibil te afli cand aperi o posibila incalcare a normelor sau a legii. Eu am vrut un raspuns pertinent de la oameni in masura sa-mi raspunda, daca este adevarat ce vad si daca vad si ei. Nu am intrat pe forum sa amenint pe cineva sau sa fiu amenintat, dar se pare ca adevarul pe unii ii deranjeaza. Colegu 2ndLt ai dreptate,dar eu m-am referit la gusturi personale care le avem, fiecare arma este cunoscuta sau are "faima" ei daca se poate spune asa, si tu sa spunem ca o detii in colectie modificata, adica obligativitate patului fix sau alte modificari cand de fapt ea originala nu era asa, nu te simti implinit nu mai arata cu o stie istoria si cu o stiai tu, si asta este contrar gandiri colectionarului, el are rol de a conserva fara sa aduca modificari armei ce a facuto poate celebra in istorie. Si mai repet intrebarea pe care am puso randul trecut,
daca societatea civila care include asociatii de profil, cluburile de tir,... pot lua parte la elaborarea sau modificare normelor de aplicare a legii 295/2004. Va multumesc si numai de bine sa auzim.

Prietene m-ai inteles foarte gresit si imi pare rau pentru asta . Acum mi-am dat seama ca tu fiind nou probabil nu esti la curent cu unele povesti de pe aici . Nu te amenintam cu nimic , eu nu hotarasc nimic pe forumul asta si nici pentru altele , si daca as fi nu as bana pe nimeni pentru ca isi exprima opinia , eu doar militam pentru libertatea de expresie , una din elementele principale intr-o tara libera , si faceam referire la banarea altora care au expus opinii . Dar vad ca din ce spune administratorul forumului nu e cazul si pe forumul asta ,ceea ce nu poate decat sa ma bucure . Nu putem fi deacord cu toate cele si nici sa ne placa toti cei din jur dar fiecare are dreptul la opinie .
Nu sunt de acord nici cu incalcarea legilor sau aplicarea lor in mod arbitrar . Si pentru mine e frustranta legea actuala ,desi fac parte din cetatenii privilegiati ,care au dreptul la arme ,ceea ce nu mi se pare corect . Iti inteleg si tie frustrarea desi nu sunt colectionar .
Imi cer inca odata scuze daca cumva ai crezut ca postarea mea anterioara e jignitoare ,amenintatoare sau mai stiu eu ce conotatii negative i-ai dat , departe de mine intentia asta .

Este bine ca am lamurit de ambele parti cum sta treaba, si mie imi pare rau ca te-am inteles gresit, de aceea este bine sa comunicam cat mai mult pentru a ne intelege si a ne face intelesi. Sa aud numai de bine

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum