Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
anulare autorizatie si permis colectionar
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Ce sa care? Armurierul poate veni acasa la vanzator si sa completeze toate hartzoagele acolo, pe loc. Nu este necesara deplasarea vanzatorului la armurier neaparat.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nu stiam ca armurierul poate sa faca actele la domiciliu . Interesant

Nu scrie NICIUNDE in lege ca tranzactia trebuie facuta la SEDIUL FIRMEI (armurierului) sau la un punct de lucru. . Legea spune ca actul de vanzare cumparare trebuie intocmit de catre (prin) armurier. Sau donatie (fara armurier). Sau armurierul putea sa faca identificarea armei acasa la proprietar, respectiv incinta armelor sa faca actele ulterior la magazin sau la birt. Dar asa e cand armurierul participa la vanatoarea iepurelui-client. Ptr ca banuiesc ca ursul are declaratia armurierului ca iepurele a venit neinarmat cu autorizatia de scoatere. Morala. Atenti iepuri la armurieri. Sunt prieteni cu ursu'! LOL O alta poveste de la gradina zoologica Romania sector arme si munitii. Smile

Daca ai vreo arma mai draga te poate astepta si la mine in conditiile expuse de colegul de mai sus. Imi pare rau de napasta Sad

Ce sa care? Armurierul poate veni acasa la vanzator si sa completeze toate hartzoagele acolo, pe loc. Nu este necesara deplasarea vanzatorului la armurier neaparat.

Nu se poate. Vanzarea armei prin armurier se face cu depunere in consignatie etc. Si aia se poate doar la sediul armurierului, nu in locatia in care este detinuta.

LOL. Depunerea armei in consignatie ptr vanzare este un artificiu facut de unii armurieri ptr a mai stoarce niste bani in plus. Ptr a intermedia vanzaea, nu este necesara depunerea armei in consignatie....ptr 5 minute:) .

Da, dar la serv. arme, uneori, se cere acel bon sau contract de consignație, în afară de factură. Nu știu dacă e menționat undeva
în lege sau în norme, eu nu am găsit. Totuși, se cere
Întrebare: prin lege, e posibilă donarea armei prin notar. Notarul se poate deplasa acasă la cetățean în diverse situații. Nu merge
un astfel de "artificiu legal"?
De curând, pe alt forum, a postat cineva referitor la această posibilitate de înstrăinare/dobândire a unei arme și răsp. IGPR legat
de procedura legală în acest caz:
http://postimg.org/image/6nesarf3f/
Forumistul respectiv a ales să-și facă datele respective publice, eu doar am dat linkul mai departe. Smile

Se poate face prin donatie la notar fara probleme dar in acest caz este tardiva invocarea donatiei.
Daca in cazul invocat s-a intocmit deja PV cum ca arma a fost tranzactionata la armurier...
Iar in cazul in care notarul se deplaseaza la domiciuliu de preferat sa exista si dovada faptului ca respectivul nu a putut sa efectueze deplasarea la notar gen : adeverinta medicala, sau alt tip de certificate care demonstreaza imposibilitatea deplasarii.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Da, eu mă gândeam așa: notarul poate merge la domiciliul clientului. Clientul vrea să doneze arma dar e în imposibilitatea de-a se deplasa
cu ea...din motive de legalitate. Vine notarul, face actul, iar cel căruia i s-a donat arma, după ce se semnează actele, pleacă cu arma de la
domiciliul "donatorului", că doar are autorizație de cumpărare și merge cu ea la AESP în termenul legal și-o înregistrează. Happy ending. Smile
Dacă la armurier deplasarea la domiciliul celui ce înstrăinează arma e discutabilă, la notar este ceva des întâlnit, dar nu știu sigur dacă
e un motiv bun faptul că nu poate părăsi domiciliul cu arma. Sunt multe situații de permise expirate și la respectivii m-am gândit mai mult.
Într-adevăr, în acest caz e tardiv.

Despre ce vorbim aici? Notarul NU TREBUIE sa se deplaseze niciunde si nu trebuie sa faca nicio identificare a armei. Este un simplu act de donatie. Dupa ce actul este facut si semnat , celui caruia i s-a donat arma SE DEPLASEAZA LA DOMICILIUL DONATORULUI ptr a ridica arma, intrucat numai ce a devenit PROPRIETAR. Eu chiar am dobandit un pistol printr-un act de donatie, intrucat armurierul nu era disponibil. Am facut actul la notar, notarul neinformat de fastacea si el si tot intreba "daca am autorizatie", desi nu era treaba lui-s-a semnat actul de donatie, m-am deplasat la domiciliul donatorului si am preluat arma. Eram proprietar si eram autorizat. Nu stiu de ce tot bateti moneda cu identificare armei...

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum