Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 3 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Intilnire IGPR - DAEST
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Zvonuri... ceva ... Rolling Eyes

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Putin off topic: E posibil ca acum sa-si dea guvernantii cu tesla in obiecte ca nu au majoritatea cetatenilor pregatire militara si cunostiinte de tir cu arme, ar fi necesar sa trecem rapid la sistemul elvetian si sa avem acasa uniforma si arma + pregatirea necesara. Twisted Evil

Putin off topic: E posibil ca acum sa-si dea guvernantii cu tesla in obiecte ca nu au majoritatea cetatenilor pregatire militara si cunostiinte de tir cu arme, ar fi necesar sa trecem rapid la sistemul elvetian si sa avem acasa uniforma si arma + pregatirea necesara. Twisted Evil

Nici in visele cele mai umede nu vom avea asa ceva. Istoric vorbind, "boierii" romani s-au facut frate si cu dracu, numai sa nu-si piarda privilegiile. Crezi ca daca, Doamne fereste, Putin si Armata Rosie s-ar gandi sa dea inca o raita prin Romania, pe dragii nostri guvernati, parlamentari, demnitari ii va interesa cui trebuie sa pupe mana atata timp cat noi, palmasii, platim si ei isi pastreaza averile sau le sporesc?
Rolling Eyes

Pregatirea militara actuala nu are legatura cu colectionarii si detinatorii de arme. As vrea sa aiba, dar nu are cum.
Armata actuala nu are legatura cu noi, va spun din informatiile luate de mine pe diferite teatre de operatiuni. Sint cameraman. Cel mai recent am fost la vecini. Am fost insa in 3 razboaie moderne, primul fiind interetnic, acum mult timp in ex-Yugoslavia. De atunci incoace am tot vazut de la conflicte locale, rebeliuni si razboaie pe inca 2 continente. Nu va amagiti. Armata Romana, si nu numai; in general armatele actuale sint la un nivel mult mult superior pregatirii obligatorie care era inainte de revolutie. Scuze de off-topic.

Fara sa doresc a intra in polemici, o anumita pregatire militara are foarte multa legatura cu felul in care se facea pregatirea si acum 30-35 de ani, iar o "alta" pregatire este mai aproape de razboiul modern, cel putin in Romania unde baza moderna este data de pomenile occidentale, care sunt insa insuficiente pentru a pregati cum trebuie o masa mare de personal pentru a-l implica intr-un razboi modern.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Indiferent de tehnicile si modalitatile moderne de a purta razboaie, tot bocancul infanteristului va ramane de baza.

http://r-26500.blogspot.ro/2014/04/in-cazul-unui-conflict-armat-nato-rusia.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+AsociaiaMilitarilornRezervr-26500+%28Asocia%C5%A3ia+Militarilor+%C3%AEn+Rezerv%C4%83+%22R-26500%22%29

Am deviat cu totul de la subiect... Rolling Eyes

Sith, am citit articolul postat de tine. Eu cred ca daca noi vom fi atacati de Rusia, ar fi sfirsitul NATO in caz de lipsa de reactie rapida. Nu cred ca NATO doreste dizolvarea sa. Desigur, in cazul in care se poate intimpla asa ceva, ipotetic vorbind; se va ajunge la bocancul infanteristului... Sint sigur ca nu ar putea rusii sa mentina o lupta pe atitea fronturi, mai mult ca sigur va exista o guerilla activa. Acolo poate va fi nevoie si de "babalici" ca noi!Smile)

...Nimeni; nimic? Nici macar off topic? Rolling Eyes

Nu este vorba de asa ceva. S-a discutat despre acei geqambasi de arme care aduc in tara lunar cateva arme pentru vanzare. Nu consider nimic ilegal in treaba asta, dar in momentul in care omul are in background vre-o 50-100 de arme vandute in felul acesta, cred ca putem vorbi de comert, caz in care persoanele juridice au toata dreptatea sa se sesizeze, sa fie nemultumite. Activitatea astora reprezinta o concurenta neloyala.
Nu Bill nu e o concurenta neloiala,de nici un fel deoarece voi comerciantii de arme,va luati partea leului,de pe transferurile astea de arme,si inca una buna,deci chestia asta cade din start,ce nu se vrea sa se spuna,e faptul ca se mai ridica cite unul care are puterea financiara si chiar mai mult de a sfarima sub calcai concurenta,ori citi din armurierii din RO au puterea sa aduca de afara un 50bmg?375 cheytack,sau un 500s&w pt colectie?cind ei abia traiesc cu 2 cutii de cartuse vindute?faptul ca ati batut apa in piua cu aceasta poveste dovedeste de fapt limitarea de care sunt in stare comerciantii nostrii cind vine vb de asa ceva,daca a-ti fi sustinut eliminarea conditionarii transferului armei doar la armurier era cu totul altceva,dar asa ......!pacat ca ati fost la discutii si a-ti votat tot cu ursul!

Nu exista conditionarea transferului armei doar la armurier.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Asa e, mai ai si varianta notarului ... doar ca poate fi mai scumpa decat "armurierul".

Cat despre problema "samsarilor", legal nu este impricinata. Candva a existat in proiect o modificare care tindea sa limiteze numarul de arme "schimbate" anual de o persoana fizica, undeva la 5-6 bucati/an. Dincolo de acest numar persoana fiind obligata sa se autorizeze ca "intermediar de arme". Nu s-a concretizat intr-un text de lege si-a ramas exact la fel ca si cu masinile sau apartamentele vandute pe banda rulanta de "persoane fizice".
Ca legal e inca OK e adevarat. Ca asta se intampla numai pe plaiurile noastre si mai nicaieri in UE e iar adevarat .... nu legile armelor limiteaza asta ci legile economice care incrimineaza evaziunea fiscala.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 3 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum