Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Pistolul Carpati
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Pistolul Carpati 
Mă interesează câte ceva despre istoria pistolului Carpați, Model 1974. Adică: cine a luat decizia producerii lui, dacă a fost achiziționată o licență Walther, dacă inițial s-a dorit să fie dotată doar miliția cu acest pistol. În fine, chestii de astea.
Mulțumesc celor ce pot ajuta!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj Re: Pistolul Carpati 
https://www.semperfidelis.ro/e107_files/public/1406024392_1024_FT82048_pistol_semiautomat_model_1974_cal_7.65x17.pdf
Nu știu istoria "pistoletului", nu m-a interesat, mi se pare o încrucișare nereușită între PPK și Makarov. Cert e că:
- nu se confirmă mitul că "trage după colț", am văzut în poligon grupaje foarte bune cu Carpațiul.
- nu e o armă de serviciu potrivită pentru zilele noastre. Nici calibrul nu-l recomandă pentru așa ceva.
Mie nu-mi place deloc modul în care se scoate magazia, la fel ca la makarov, complet neergonomic. Altfel, e simpatic,
probabil pentru că ne-am obișnuit cu el. Eu vroiam unul, chiar și o "replică" cu gaze, așa, din...patriotism să zic.
Ar fi frumos, că tot se cere "pensionarea" Carpațiului, să poată ajunge în colecții perticulare aceste arme, cred că ar
fi mulți doritori. Doar că nu suntem în USA și la noi toate-s mai complicate.

Mulțumesc, dar astea sunt chestii cunoscute.
Am avut în dotare pistolul (sunt ofițer în rezervă, tanchist), am tras cu el, nu mi-a plăcut din multe motive. În principal din cauza cartușului de putere prea mică.
Fără să cunosc amănunte, pot paria că decizia de fabricare a pistolului are legătură cu evenimentele din 1968 și cu decizia lui Ceaușescu de a produce local cam tot armamentul necesar României. Este posibil să fi fost achiziționată, mai în secret, o licență Walther. Doar fabrica din Cugir sau firma Walther ne-ar putea confirma sau infirma această supoziție, dar mă îndoiesc să o facă. Totuși cred că este mai puțin probabil ca pistolul să fi fost produs fără o licență, cunoscând eforturile lui Ceaușescu de apropiere de Vest. Dar astea sunt doar supozițiile mele.
De ce s-a ales acest model și mai ales acestă muniție, este un mister pentru mine. Pistolul este OK pentru anumite scopuri, dar muniția nu. Și oricum nu era produsă în România și nu mai aveam în serviciu arme care să o folosească. Probabil că intenția inițială era de a dota doar Miliția cu ele, înlocuind TT-urile și disponibilizându-le pentru armată. Ținând cont că milițienii de rând nu prea ar fi avut ocazii să se confrunte cu infractori înarmați cu arme de foc, decizia pare în regulă. Pentru situații mai nasoale, aveau oricum în dotare toată gama AK. Iar unitățile mai speciale dispuneau de pistoale mai puternice, Makarov și Stecikin. Nu mai vorbesc de Securitate.
Faptul că pistolul a ajuns ulterior și în unitățile din Armată, asta a fost o decizie iresponsabilă, ca să mă exprim mai blând. Dacă tot era nevoie de pistoale noi pentru înlocuirea TT-urilor uzate, mult mai de bun simț ar fi fost să se reia producția de TT-uri, poate convertite la 9x19mm Parabellum, conversia este foarte facilă și se putea aplica inclusiv la armele aflate în serviciu.
Multe necunoscute!

Dificil subiect. Secretomania inca ne insoteste peste tot ... a fost nevoie de zeci de ani si de interpelare oficiala a ambasadorului nostru in USA ca sa recunoasca romanii ca au produs SKS. Ma indoiesc ca va raspunde cineva la intrebarile din debutul topicului.

Ca pasionat de "maruntaiele" armelor si de evolutia lor "tehnica", Carpati-ul imi place. La vremea lui cred ca era cam ultimul dintr-o lunga serie de "blow-back" mai mult sau mai putin celebre si a luat de la fiecare cate ceva. Sincer, ma intreb cati din cei care il critica sau il numesc "incrucisare nereusita ..." l-au si studiat in amanunt, l-au facut bucatele, eventual alaturi de bunici lui sau l-au testat "pe bune". Mie nu mi se pare ca ar fi chiar asa de prost si nici ca ar trage prost. Luat la bani marunti este lucrat mai mult decat decent pentru o arma de mare serie cu destinatie militara. In SA si din mana buna, pentru o distanta propice micutului proiectil, poate trage foarte bine. E sigur, usor de purtat si de manuit si numa calibrul il face mai "slab" decat cele amintite.
Ca nu-i un pistol de "soldati" si nici macar de "politisti" e foarte adevarat dar e placut si distractiv de tras cu el, mai ieftin si mai usor decat cu TT-ul. Daca s-ar putea cumpara pentru colectie aveam sigur unul. Multa vreme am cautat varianta in 22 lr dar nu-i asa de reusita ca originalul. Acesta e al meu, varianta "pe gaz", bine-nteles....

Nici cartusul amarat pe care-l foloseste nu e atat de prost vazut prin alte parti. Inca se foloseste si se fabrica arme cat se poate de noi care-l trag bine de tot.

Ca fost militar puteti avea unul cat se poate de legal (inca ... pana nu iese legea cea noua) si se vand pe bani putintei.
Un WUM e la fel de accesibil, ca si un Mosin-Nagant, SKS sau un "ZeBeU". Se mai gasesc si pretul e cam la nivel de salariu mediu. PSL e mai greu da nu imposibil.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Faptul că pistolul a ajuns ulterior și în unitățile din Armată, asta a fost o decizie iresponsabilă, ca să mă exprim mai blând.

Ca fost soldat "cu arcanul" intr-o unitate de "sanitari", inainte de "89, chiar ma intreb de ce ar fi avut nevoie armata de un pistol mai puternic/eficace/precis, etc. ??? Ca tot nu faceam nimic cu el inafara de jocuri de copii mari?

Ca un tanchist care m-aș fi putut trezi în situația de a ieși din tanc, în cel mai fericit caz doar cu salopeta pârlită, mă întreb ce aș fi putut face cu un Carpați? Poate doar să mă sinucid, deși nici de aia nu sunt foarte sigur!
Bun, în cazul exploziei muniției din tanc, chiar că nu mai contează ce ai agățat de centură! Confused

Eu am judecat întotdeauna Carpați-ul din punct de vedere al unui tanchist. Nu neg că ar fi fi o armă bunăpentru autoapărare sau pentru anumite categorii de polițaiși ofițeri superiori, dar pentru trupele direct luptătoare este prea slab. Și mai are și alte deficiențe. Cine a încercat să bage cartușele în încărcător într-o zi de iarnă geroasă, cu degetele înghețate, s-ar putea să îmi dea dreptate.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Pistolul+Carpati+iese+la+pensie+Politistii+vor+fi+primi+arme+Glo

Partea cea mai naspa este ca batranul Carpati nu e considerat nicium o arma de colectie. Scrie pe el 1974, se zice ca e proiectat cu putin timp inainte asa ca nu respecta legea. Naiba stie pe unde vor ajunge.

P.S. La pistolul model 1974 există foarte mari șanse ca în mometul în care se izbește de pământ, căzându-i arma din toc, sau dacă suferă unele șocuri puternice din diferite motive, ea poate percuta.

trecand peste partea gramaticala foarte aproximativa, Carpatiul "sufera" de prea multe sisteme de siguranta nu de lipsa lor. Nici intr-o mie de ani si o mie de incercari pe zi nu s-ar intampla ce zice nenea politistul mai sus. La data cand a fost proiectat deja era bine-cunoscuta problema descarcarilor accidentale si la proiectare a fost un factor de care s-a tinut cont cu mare grija. Daca scoti "piese neesentiale" din el sau daca prezinta uzuri foarte mari la anume componente s-ar putea intampla si o percutie accidentala .... insa o arma incompleta sau atat de uzata n-ar trebui sa ajunga in uz.

Arma considerata proasta sau nu, personal mie imi place si as vrea, dar nu se poate, sa o putem achizitiona pe colectie! Este pacat de ele chiar si asa sa ajunga la casat, in loc sa gandeasca o strategie de afacere cu ele. Asa cum imi doresc un pistol Carpati in completarea colectiei sunt sigur ca si altii dintre voi ar vrea una bucata Carpati.

Sint foarte curios; ce se va intimpla cu aceste arme? Acum se trece la glock; laudabil!! Dar cu cele 100000 arme vechi.. ce se face? Se vor trimite la topit? Eu consider pistolul Carpati o arma de colectie!!!
E de coloctie de aprox 20 ani!

Sint foarte curios; ce se va intimpla cu aceste arme? Acum se trece la glock; laudabil!! Dar cu cele 100000 arme vechi.. ce se face? Se vor trimite la topit? Eu consider pistolul Carpati o arma de colectie!!!
E de coloctie de aprox 20 ani!

Probabil ca multe nu mai sunt in RO, sau vindut cu miile in State unde e considerat unul din cele mai slabe pistoale de pe piata lor, interesul pentru ele e foarte mic. Eu mi-am cumparat unul dar a trebuit facuta o conversie cu o teava cu 5mm mai lunga pantru ca in canada carpatiu e prohibit ca fiind prea mititel ca lungime.

Smile) Dl Cornel, daca aveti impresia ca americanii cumpara vechituri sa stiti ca va inselati! Or cumpara ei pistoale carpati, dar in stare noua, chiar daca e model "74... Eu ma refeream in postarea anterioara la armele care le vor retrage de la politisti!!! Arme care sint uzate!!! Rolling Eyes

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum