Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Repatriere din Canada cu colectia de arme
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Repatriere din Canada cu colectia de arme 
Buna. Intentionez sa ma repatriez in 5-6 ani din Canada in Romania. Singurul lucru care ma leaga de Canada e colectia mea de arme. Din punct de vedere a legilor romanesti e posibilitate sa vin cu ele?

Numai Mausere in 8 mm am vreo 8 modele. Majoritatea colectiei de vreo 40 arme sunt militare.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bună ziua, cred că este posibil, dar mai întâi trebuie să veniți în România pentru a rezolva diverse hârtii și avize: medical, psihologic, vizită la domiciliu pentru verificarea dulapului de arme, obținere atestat colecționar/vânător/instructor tir (aceasta din urmă nu știu cât de fezabilă mai e în ultima vreme) și apoi obținerea autorizației de procurare și a celei de import (nu mai țin minte dacă era anexa 16 sau 19). Atenție însă că este posibil să vă pună să plătiți taxe vamale, fiind vorba de un stat din afara UE.

Oricum, în 5-6 ani legea se va tot schimba (sperăm că nu în prea rău). Cel mai bine ar fi să vă mai interesați încă o dată cu vreo 6 luni - 1 an înainte de mutarea efectivă, pentru a vedea exact ce și cum. Eventual puteți contacta și un armurier care s-ar putea ocupa de import, dar o să vă coste mai mult.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bună ziua, cred că este posibil, dar mai întâi trebuie să veniți în România pentru a rezolva diverse hârtii și avize: medical, psihologic, vizită la domiciliu pentru verificarea dulapului de arme, obținere atestat colecționar/vânător/instructor tir (aceasta din urmă nu știu cât de fezabilă mai e în ultima vreme) și apoi obținerea autorizației de procurare și a celei de import (nu mai țin minte dacă era anexa 16 sau 19). Atenție însă că este posibil să vă pună să plătiți taxe vamale, fiind vorba de un stat din afara UE.

Oricum, în 5-6 ani legea se va tot schimba (sperăm că nu în prea rău). Cel mai bine ar fi să vă mai interesați încă o dată cu vreo 6 luni - 1 an înainte de mutarea efectivă, pentru a vedea exact ce și cum. Eventual puteți contacta și un armurier care s-ar putea ocupa de import, dar o să vă coste mai mult.

Multumesc mult pentru detalii si timpul investit in raspuns.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum