Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
achizitie eGUN.de
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Eu am scanat actele si le-am trimis prin mail la ei. Ei mi-au trimis aprobarea tot prin mail.Interesant e cazul a doua persoane care si-au luat K98-uri. Una a primit aprobare, iar a doua a fost informata ca pentru acest tip de arma nu are nevoie de aprobare ANCEX Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

In Bucuresti regula e ca iti trebuie hartia de la ANCEX numai pentru arme cu ghinturi. Lisele nu-i intereseaza. Dar variaza desul de mult asteptatul pentru hartie de la cateva zile la cateva saptamani... Desigur pe cei de la ANCEX nu ii intereseaza armele care nu mai sunt arme: armele de panoplie desi pt politie ele au inca calibru....

A cumpărat cineva de pe egun produse nesupuse autorizării?
Merci anticipat.

Am cumparat foarte multe accesorii, cutite, etc de pe egun. Ce anume te intereseaza?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Nesupuse autorizarii la ei si la noi da ? Sau orice alte produse care nu au legatura cu autorizarea? eGun ul este un site care ofera gazduirea anunturilor si licitatiilor, spre deosebire de alte site uri nu se poate cumpara direct (este ceva gen okazii.ro) si plati direct pe site, se poate contacta vanzatorul si discuta despre conditiile vanzarii. Cum fiecare vanzator are conditiile proprii de vanzare este o diversitate foarte mare de proceduri pentru a cumpara.
Este securizat impotriva fraudelor de gen, trimiti banii si apoi numai primesti nimic, printr-un serviciu care deasemenea este cu plata (Treuhandservice ) care este destul de piperat.
Cum plata nu se poate face direct cu cardul si banii in 90% din cazuri se trimit prin banca, oricarei plati i se adauga un comision de 20 - 25 EU, comision bancar. Sunt foarte rari cei care accepta Paypal.
Deasemenea in privinta armelor sunt inca destul de multi cei care nu trimit in Romania, iar din cei care mai trimit o parte trimit cu Overnite ul sau Kriegskorte care au niste preturi de vorbesti singur, tocmai de aceea trebuiuesc discutate inainte toate conditiile vanzarii.

Vreau să cumpăr un încărcător. Nu e supus autorizării nici la ei, nici la noi, nu e armă, nu e țeavă de armă, etc.
Problema e că aș prefera un curierat mai ieftin, să nu dau mai mult pe shipping decât pe produs. Am discutat
cu un singur vânzător, prin intermediul unui amic, dar era setat că nu trimite decât în Germania și punct.

Shippingul nu are cum sa fie mai mult de 4,5 -6 eu pentru asa ceva, dar cum am spus si mai sus este o problema cu modul in care trimiteti banii in Germania, comisionul bancar este de 20-25 euro pentru ca nu exista optiunea de plata on line pe eGun iar Paypalul este acceptat foarte rar. Iar pentru un incarcator de 10-20 eu sa mai dai inca 20-30 eu pe shipping si comision bancar mai bine te lipsesti, se merita doar cand cumperi mai multe sau nu ai unde sa gasesti sub nici o forma in Ro.

Dacă cineva de pe forum face o comandă la egun îl rog să dea un semn, poate ne strângem mai mulți și
împărțim comisionul și transp.

Pentru incarcatoare puteti incerca si site-urile din US ,nu toate trimit in afara US dar sunt si care trimit . Orice marfa e mai ieftina ca si in Europa ,chiar si cea produsa in Europa ,iar transportul daca alegeti varianta standard s-ar putea sa fie si ala mai ieftin .

Pentru incarcatoare puteti incerca si site-urile din US ,nu toate trimit in afara US dar sunt si care trimit . Orice marfa e mai ieftina ca si in Europa ,chiar si cea produsa in Europa ,iar transportul daca alegeti varianta standard s-ar putea sa fie si ala mai ieftin .

Am găsit la vreo 3 magazine americane, dar pentru Walther PP în .22 lr e mai scump ca-n Europa și n-am găsit
niciunul care să vrea să trimită în România. Singurii ar fi Triple K dar review-urile nu-s tocmai grozave și nici
prețul prea bun. Pe ambele forumuri americane unde am cont m-au sfătuit să încerc Egun. Am niște amici în
Germania prin intermediul cărora am mai cumpărat diverse produse ce nu se găsesc la noi, dar nu vor să-mi
aducă/trimită încărcătorul pentru că nu vor să aibă de-a face cu "arme".

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum