Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Bine v-am gasit
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Bine v-am gasit 
Va salut domnilor,
in primul rand multumesc pentru informatiile oferite de acest forum si admir actiunile colectionarilor pasionati de reconstituire.
Sunt pasionat de motociclete de epoca. Pe termen mediu-lung voi readuce la viata 2 motociclete WW2, una cu atas si una de curierat. Deocamdata cu un Dnepr MT16 pot sugera apartenenta la o unitate sovietica de cercetare.
Adun efecte militare romanesti si incerc sa ma inzestrez cu o tinuta IIRM si una RSR.
In viitorul apropiat vreau sa obtin certificatul de colectionar. Intre timp mai adun 1-2 exemplare la mica mea colectie de baionete.

Ultima modificare efectuata de catre Aleko la Joi Mai 21, 2015 11:02 am, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

O poza cu starea actuala a colectiei de arme albe, cel mai drag exemplar e baioneta-sabie iugoslava M1924 Zastava, ultima din dreapta.
Nu stiu exact ce model este baioneta fara teaca, banuiesc ca un Mannlicher.

[/img]

Ai acolo doua baionete pe care le caut si eu de mai multa vreme, dar nu mai am mult de asteptat si le voi avea.

A doua din stanga si a treia din dreapta.

Daca la a 2 din stanga te referi la cea de Stg57, o gasesti destul de usor pe net si era si pe okazii de vanzare daca nu ma insel, am vazut recent.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Piesa nu este intr-o stare fericita fata de ce se poate cumpara de la anticarii din Balcani dar am descoperit-o intr-o lada de scule de la un strabunic, folosita probabil ca unealta de lucru. Cum strabunicul si ascendentii boierasi de tara au fost statornici pot spune ca iataganul a petrecut mutl timp in zona Buzaului.
Eu cred ca este un iatagan comun low-end de sec XVII-XVIII, fara plasele si cu rugina adanca, detalii de finete in foarte putine locuri se zareau printre florile ruginii asa ca am decis sa elimin rugina - electrolitic. Apoi am stat vreo 2 zile si am cioplit plasele din lemn de stejar (neavand la indemana corn Rolling Eyes ) si cu lac asa il las.
Daca aveti cumva mai multe informatii despre acest model in particular, arie de fabricatie, datare, va rog scrieti aici.

Un cutit Hitlerjugend - fabricant Kuno Ritter din Solingen. Pe revers din pacate plaseaua nu mai are svastica in romb iar agatatoarea este o improvizatie din cordura.

Zilele acestea am obtinut si atestatul de colectionar si ma bucur de o carabina Simonov Cugir din 1958 adaptata artizanal cu o luneta de PSL.
Am demontat, curatat, uns si vreau sa-i procur piesele necesare pentru a o aduce mai aproape de original: tija de curatare, curea, baioneta romaneasca.
Daca sunteti interesati de tubul-trusa ce intra in pat, tocmai am procurat unul cu ocazia Zilelor MMN si din cate stiu vanzatorul mai avea cateva. Am nr lui de telefon.

Pe aceasta cale vreau sa-i multumesc fostului proprietar al SKS-ului ca m-a asteptat pana ce am obtinut actele necesare.

In acest moment ce poligoane pot gazdui trageri de agrement cu arme lungi ale colectionarilor, au de vanzare in poligon 7.62x39 Sadu si aprox. cu cat vand glontul? Multumesc.

Cu siguranță se poate trage cu carabina la FRTS, la Băneasa, dar nu știu dacă au muniție de vânzare.
Cel mai probabil tunari.ro are și muniție la vânzare, de curând a postat un reprezentant al poligonului
poze cu noile linii de tragere de 120 m ultra-moderne.
Am încercat mai demult să fac o listă cu toate poligoanele din Ro.:
http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=3197
Nu am mai făcut up-date, de pildă UTI e din păcate închis pe termen nelimitat iar pe cel nou-deschis
de la Bistrița nu l-am adăugat din lipsă de info.
Cert e că oriunde mergeți să "inaugurați" SKS-ul e bine să dați tel. înainte pentru programare. Faină
achiziție!

Multumesc frumos de raspunsuri. Prima data voi vizita Joita- CS Tunari.
Este mai greu cu munitia 7.62x39, aici se gaseste Sellier-Bellot si Fiocchi, cele mai ieftine alternative gasite pana acum 4 lei respectiv 5 lei/buc pe cand cei de peste ocean servesc http://www.leverarms.com/romanian-surplus-7-62x39-fmj-1320-rounds.html sau din productia actuala RedArmy (Sadu)

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum