Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
caseta pentru depozitarea pistolului
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj caseta pentru depozitarea pistolului 
Intentionez sa imi cumpar la inceput un pistol sau cateva, apoi arme mai mari, deci nu voi avea nevoie de un dulap mare, incapator prea curand.
Daca are cineva una in care tine doar pistoale sau arme mici si are compartiment separat pentru munitie, as fi recunoscator daca mi-ar spune de unde se poate cumpara.
Vreau sa indeplineasca toate conditiile, pentru a nu fi refuzata, ca banuiesc ca se poate si asta...
Multumesc.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=2873&start=45#p33978

Sfatul meu, ia-ti ceva mai mare de la inceput daca ai ceva fonduri, ca sa nu dai de 2-3 ori gauri prin pereti si sa nu le pui nici una peste alta !

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Toate magazinele mari de bricolaj (ex: Hornbacher, Praktiker, OBI, Mr. Bricolage, Dedeman, etc) vand seifuri si cutii metalice de diverse dimensiuni. Tot acolo gasiti si cutii metalice, mai micute, cu incuietoare ce pot fi atasate in interiorul unui astfel de seif. Cutia pentru munitie o puteti atasa in interiorul seifului cu un adeziv puternic, de tip compozit, special conceput pentru lipirea suprafetelor metalice sau cu banda dublu adeziva. Prea tare nu conteaza cum este atasata pentru ca n-o sa traga nimeni de cutie.
Un seif obisnuit, in functie de dimensiune, poate costa intre 150-500 de lei iar cutii metalice cu incuietoare, pentru munitie, am vazut pe la vreo 50-60 de lei.

Eu sunt de aceeasi parere cu Claudiu. Safe-urile pentru arme lungi te scapa de o gramada de batai de cap. Chiar daca vrei numai arme scurte, mai ales daca ai si cutii (alea de plastic) pentru ele, deja la a treia arma vei avea probleme de depozitare. In plus, nici nu stii ce arma lunga asteapta cumparatori, e pacat sa fii obligat de imprejurari sa iei safe-ul Smile.

Dulap mare direct, sigur nu va sta mult timp gol.

Foarte utile raspunsurile.Mai bine ar fi sa se aleaga de la inceput un dulap pentru viitoarele, stiu, dar deocamdata vreau decat un pistol semiautomat si un revolver.
Poate pare o masura inutila, insa doar cand voi lua o arma lunga voi cumpara un dulap, nu stiu cat de curand va fi cazul.

E nevoie si de factura casetei/cutiei?
Trebuie sa scrie pe factura ceva anume?

Pun intrebarile pentru ca am vazut afirmatiile astea undeva.

La mine nu a necesitat factura, vin baietii acasa, verifica, vad, si este suficient. Au fost cazuri, cand au cerut factura de la dulap. Pe scurt, pastreaz-o!

Poate pare o masura inutila, insa doar cand voi lua o arma lunga voi cumpara un dulap, nu stiu cat de curand va fi cazul.

Nu e inutil ba din contra, dupa parerea mea e chiar e mai bine asa. Din experienta personala pot sa spun ca pentru ca un dulap pentru arme lungi sa aiba si spatiu potrivit pentru pastrat si "scurte" trebuie sa fie cu adevarat mare (10-15 arme) Altfel, la dulapurile pentru arme lungi care pot contine 5-6-7 arme, mie mi se pare ca spatiul e foarte mic si inghesuit si ca sa scot un pistol de la "fundu' lazii" trebuie sa scot jumatate sau chiar toate armele lungi mai intai.
Din acest motiv eu as zice ca e bine sa luati un seif de dimensiuni medii in care sa va incapa cateva arme scurte si in interiorul caruia sa montati cutiuta aia metalica cu incuietoare separata despre care va spuneam mai sus iar mai tarziu, cand va hotarati sa achizitionati si arme lungi cumparati un dulap si pentru acestea.

Al3X a scris:
E nevoie si de factura casetei/cutiei?
Trebuie sa scrie pe factura ceva anume?

Daca va luati un seif sau un dulap de arme din comert, pe care il prindeti solid in perete sau podea nu va trebuie factura, in principiu. In legea 295/2004 modificata si in normele ei de aplicare nu exista aceasta cerinta. Din pacate insa, uneori din ratiuni subiective, politistii incearca sa tergiverseze autorizarea si atunci cer factura mai ales atunci cand au banuiala ca aceasta factura nu exista.
Mie mi-au cerut factura la autorizare dar am un amic bun, colectionar si el, dar care locuieste in alt sector din Bucuresti si care a fost autorizat sa detina arme de colectie fara sa aiba un dulap special pentru arme ci doar un simplu dulap din tabla construit mai solid la care i-a pus doua lacate si o cutie pentru munitie in interior.

buna trimiterea

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
La mine nu a necesitat factura, vin baietii acasa, verifica, vad, si este suficient. Au fost cazuri, cand au cerut factura de la dulap. Pe scurt, pastreaz-o!

Asa se procedeaza. Mie, acum 6 ani mi-au cerut si factura... Era la vremea aceea un seif de 8888888 de a bricostore... Nu a contat ca avea tatal meu asa ceva de 30 ani...

..Daca unul scrie un cuvint; urit cum ar fi fecale vad ca iti baga optari...

Mesaj Ce parere aveti de cutia asta? 
Credeti ca pot iesi mai ieftin? A cumparat cineva de pe site-ul asta? http://www.seifurile.ro/dulapuri-de-siguranta-port-arme/cutie-pentru-pistol-cu-caseta-munitie-gymnura.html

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum