Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Arme cu aspect militar pe tir sportiv
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Arme cu aspect militar pe tir sportiv 
Salutare!

Judecând după anexa legii 295, nu este permisă înscrierea unei puști cu aspect militar cu destinație tir sportiv. Mai exact, există la Categoria B următorul punct: "Armele de foc lungi semiautomate care au aparența unei arme de foc automate, precum și muniția corespunzătoare". Acesta nu are un X trecut în dreptul lui, deși mai jos, la alt punct, se permite înscrierea unei arme lungi semiautomate pe categoria tir sportiv.

Cum este de fapt? Există puști semiautomate gen WUM sau AR-15 înscrise ca arme sportive în țară?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nu, armele de care vorbesti tu se pot lua numai pe colectie.

Sau ca arme de vanatoare daca nu sunt facute in Ro si sunt omologate pentru vanatoare in tara din care vin.
Exista destul de multe in tara, de la Saiga la Steyr AUG trecand prin H&K de toate felurile si multe altele mai vechi gen SVD, Garand, etc.

Nu stiu sa existe discipline de tir cu arme de acest gen pe la federatia noastra cea mareata .... din aceasta cauza nu e bifat X acolo.
Poti s-o iei pe colectie sau vanatoare si sa mergi in poligon sa tragi cu ea dupa dorinta.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mda, mă temeam că acesta este răspunsul. Mulțumesc easykick și violiv pentru mesajele prompte.

Cred că soluția va fi colecția, în cazul meu. Nu cred că voi merge vreodată în pădure să vânez așa că nu are rost să plătesc cotizația anuală sau să aștept un an până să pot deveni vânător... Asta este, mă voi duce la poliție pentru autorizația scoaterii armei din casă. Eventual voi cumpăra cea mai ieftină pușcă ce nu are aspect de armă automată pentru a putea deține cele 500 de cartușe, să pot cumpăra în voie muniție la un preț mai bun.

Poate dispare X-ul ăla din anexă, nu are niciun sens. La fel ca Ordinul de Ministru ce interzice AK-urile semi și SKS-urile făcute la Sadu sau Cugir la vânătoare, aberant dar încă în vigoare.

Am depus pe data de 7.02.2014, la secretariatul Camerei Deputatilor, expunerea de motive si o revizuire completa a legii 295, inclusiv anexa cu pricina modificata (si) la punctul care va intereseaza. Continutul acestui act propune corectarea (in opinia noastra CTS Tunari si ARMACIVIC) unei serii de disfunctionalitati, multe dintre ele intens discutate pe forumuri sau in intalnirile avute cu pasionatii de arme. In functie de mai multi factori, acest demers va fi luat in considerare sau nu. Am facut acest lucru obligati pe de o parte de realitatea procedurala pe care o suportam (si o cunoastem temeinic) zilnic iar pe de alta parte am respectat o promisiune facuta membrilor nostrii, promisiune care ne impune sa cerem dreptul la normalitate pana in clipa in care masinistul apasa butonul de la rotativa care imprima Monitorul Oficial. Cat despre sansele reale de a fi insusit, eventual promovat in comisie de catre factorul politic ........

Continutul integral se afla pe forumul nostru.

http://www.tunari.ro/forum/viewtopic.php?f=15&t=82

Mai vedem ce va fi pana la urma.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Salutare si bine v-am regasit pe acest site, dupa o absenta de 6 ani.

Imi doresc aceasta arma pe tir sportiv, iar Violliv mi-a confirmat calitatile ei. Este vorba de un Browning Bar Match in calibru .308. Dupa mine ar trebui sa se incadreze la pct. 8 din anexa de clasificare a armelor. Arme de foc lungi semiautomate ale caror incarcatoare si camera contin mai mult de 3 cartuse precum si munitia corespunzatoare. Voi ce parere aveti?

Imi doresc aceasta arma pe tir sportiv, iar Violliv mi-a confirmat calitatile ei. Este vorba de un Browning Bar Match in calibru .308.

De unde vreti sa o achizitionati? Exact pentru o astfel de arma am vorbit zilele trecute la importatorul Browning pentru Romania adica cei de la Arrow International si din pacate am primit un raspuns neconcludent pentru ca singura persoana care putea sa ma lamureasca era plecata intr-o deplasare.

Si acum on topic, in opinia mea "versiunile civile" comercializate catre publicul din Romania fabricate de catre UM SADU/CUGIR fie ca se numesc WUM, Romak Mk I-II-III, SAR, etc au mai degraba aparenta unei arme semiautomate si anume Pusca Semiautomata cu Luneta. Patul si incarcatorul de 5 cartuse le fac sa arate ca un PSL ceva mai scurt si desi cred ca ar fi un demers anevoios ar putea fi inmatriculate ca arme destinate tirului sportiv incadrate in anexa1 la Lege la pozitia B8. Spun anevoios pentru ca e posibil ca aprobarea sa se obtina in instanta dupa contestarea unui eventual refuz din partea serviciului arme.

Ca sa scapam de toata tevatura nu putem decat sa speram ca demersul celor de la CTS Tunari va fi incununat cu succes. Ar fi foarte frumos sa putem avea si noi competitii de tipul 3-Gun.

Modelul acesta de BAR nu se vindea in UE - politica idioata a firmelor, ca nu-i singura ce are modele diferite pentru noi si pentru partea opusa a Atlanticului. In urma cu vreo 2-3 ani, un lot de cateva sute de bucati, varianta cu teava semi-grea, a fost adus in Italia de importatorul italian al marcii. Se mai gasesc in Italia cand si cand dar noi-noute n-am mai vazut.

Intre timp pare c-a aparut in catalogul lor pentru Europa:

http://browning.eu/products/mresult.php?group1=2&group2=1&submod=A-MATCH

Aspectul armei poate fi schimbat foarte usor - adaptarea pentru magazii NATO se scoate fara rpobleme, primeste o magazie standard, eventual de doua boabe pentru a fi legala la vanatoare, ca orice BAR si gata.

Sintagma "aparenta unei arme automate" nu ne apartine. Cand s-au nascut directivele europene "anti"arme, a fost preluata si "adaptata" dintr-o forma mai veche a legii germane. Multa vreme, in Germania n-au fost permise civililor armele ex-militare moderne, cele printre care se gasesc si unele cu functionare automata. E cam echivalentul armelor "negre" de peste ocean. Pentru a putea fi detinute acestea trebuiau "demilitarizate" serios, modificari multe care urmareau sa scada puterea de foc: transformare sa functioneze numai in regim semi, reducerea capacitatii magaziilor, astuparea gaurilor de ventilatie din uluc, etc. La un moment dat legea nemtilor s-a schimbat si aceste arme au putut fi colectionate sau detinute ca arme de tir dar in directivele europene s-au pastrat ca o categorie aparte drept care au fost preluate si la noi.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Uomu a scris:

Imi doresc aceasta arma pe tir sportiv, iar Violliv mi-a confirmat calitatile ei. Este vorba de un Browning Bar Match in calibru .308.

De unde vreti sa o achizitionati? Exact pentru o astfel de arma am vorbit zilele trecute la importatorul Browning pentru Romania adica cei de la Arrow International si din pacate am primit un raspuns neconcludent pentru ca singura persoana care putea sa ma lamureasca era plecata intr-o deplasare.

Eu tot incerc sa imi iau un Sig Sauer 716 3 Gun Heavy, dar e ff scump si sigur nu prea poate fi luat pe tir sportiv. Dac vreti ne putem uni eforturile si vedem de unde ne luam cate Browning Bar Match Heavy. Am vorbit deja cu dl. Geanni, dar vrea 1800 euro trimisi inainte. Este un risc cam mare de asumat pt ca nu am avut inca placerea de a-l cunoaste personal. Daca vreti vorbim la telefon 0732,823,811 si gasim calea legala cea mai scurta pt a o cumpara si inmatricula pe tir (Geanni, Arrow sau adus personal din UE).

Safe&Sound, am gasit arma in Bulgaria la 1400 euro, dar o vor avea disponibila din aprilie.

Safe&Sound, am gasit arma in Bulgaria la 1400 euro, dar o vor avea disponibila din aprilie.

Bun pret, cel mai ieftin am gasit un FNAR din State care adus in Ro ar fi costat in jur de $2000.00. La pretul asta cred ca s-ar mai fi adaugat taxele percepute de statul roman pentru import.
Din pacate, motive recente si independente de vointa mea ma impiedica sa mai planuiesc vreo achizitie de acest gen curand. Daca totusi reusiti sa o luati din Bulgaria am sa va rog sa imi spuneti si mie cam cum a fost toata treaba.

Si eu as vrea detalii in cazul in care va hotariti sa achizitionati asa ceva. Rolling Eyes

In momentul de fata am mai multe variante pt a o achizitiona, din care mentionez (cu preturile in euro): Bulgaria 1600 (1400 arma + 200 pt 2 drumuri la Sofia si alte taxe), Geanni 1800, Novarm 2150, HunterShop 2185 (astept insa pretul fara accize deoarece arma este pt tir sportiv) iar amicii de la Arrow (importator de Browning pt. Romania) inca nu mi-au comunicat pretul. In functie de acestea voi decide prin cine imi voi comanda jucaria.

Am primit oferta si de la prietenii de la Arrow International Romania, se vede ca sunt importatori directi pt ca au oferta cea mai avantajoasa. Ar fi insa niste probleme, pt. care daca aveti idee astept sugestii:

Arma pe siteul Browning http://browning.eu/products/mresult.php?group1=2&group2=1&submod=A-MATCH are codul 031502218 iar cea data de Arrow are codul 031578218. Acest cod l-am gasit cautand cu Google pe un site din Kazahstan http://kamaltau.kz/shop/UID_3736.html. Ele par identice, dar cei din Kazahstan nu dau detalii si asfel eu nu stiu ce insemna diferenta de cod.

In prinicpal ma intereseaza ce este legat de teava (grosime, caneluri aerisire si tratament). Am vazut ca FNAR Heavy este hammer-forged, chrome-lined si target crown si are sine waver si pe lateral. Browning Bar Matchul la teava pe siteul oficial nu are trecute aceste lucruri. Aceasta poate insemna ca doar seamana cu FNAR?

Multumesc

Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum