Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Despre inregistrarea armelor
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)

Si credeti ca in Elvetia nu exista o "piata neagra". Sau de exemplu Norvegia care are de asemenea o lege destul de permisiva, sinu a reusit sa impiedice "aparitia" lui Brevik. Nebuni vor fi peste tot in lume si in toate timpurile.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj Legislatie 
Madur a scris:
Alex_Nicolin. Am citit postarile tale, si in general denota informare si aplecare asupra problemelor legate de arme. In aceasta problema nu pot fi de acord in totatlitate. Suprareglementarea nu duce decit la blocaje si frine din partea birocratica a autoritatilor. Cum spunea si Anndrei ar fi mai de folos o liberalizare ( chiar si controlata).

Intr-adevar, recunosc ca in legea romaneasca sunt unele prevederi care ingreuneaza procesul de obtinere a unei arme in mod inutil, adica fara a creste gradul de siguranta al armelor. Ma refer in special la obtinerea autorizatiei pentru fiecare arma cumparata, care dureaza si 2-3 luni, pana reusesc politistii de la AESP sa faca toate hartoagele interne. Parerea mea e ca, odata permisul obtinut, ar trebui sa se poata cumpara/vinde arme direct, si sa se mearga la politie doar pentru inregistrarea in/radierea din permis si registrul politiei. Cu alte cuvinte, existenta unui permis valid sa constituie permisiune automata de a cumpara arma, daca aceasta se afla in categoria inscrisa in acesta. Astfel s-ar elimina cel putin 3/4 din birocratia legata de arme, fara a scadea eficacitatea restrictiilor legale. De asemenea, eliberarea permisului sa se faca in 7 zile lucratoare de la aducerea documentelor, de vreme ce au acces la cazier, pot verifica autentificitatea fisei medicale si certificatului cu un telefon, iar sectoristul poate veni de asemenea foarte repede daca e anuntat.

Nu sunt insa de acord cu renuntarea la permise, la cerintele legale actuale, sau la inregistrarea armelor. Asta deschide calea pentru cresterea pietei negre. Cineva spunea mai sus ca "aproape oricine poate obtine arma de pe piata neagra". Consider ca asta e o extrapolare gresita a situatiei din alte tari, cum e USA, unde exista intr-adevar multe arme neinregistrate, datorita legislatiei actuale, si mai ales a celei din trecut. Au chiar o lege care interzice in mod explicit alcatuirea unei baze de date nationale cu armele de foc. Daca ar fi fost atat de usor de obtinut, totusi de ce armele de foc sunt folosite extrem de rar de catre infractori, si atunci cand sunt folosite, e vorba aproape intotdeauna de infractori care fac parte din grupari de crima organizata? Cel mai probabil, astfel de filiere, prin care se aduc arme ilegal din afara, sunt accesibile doar catorva astfel de grupari, deci nu are acces la ele orice borfas comun sau golan de cartier.

Ultima modificare efectuata de catre Alex_Nicolin la Lun Feb 24, 2014 3:44 pm, modificat de 1 data in total

Anumite lucruri nu pot fi îndepărtate cu totalitate, dar se poate controla frecvența lor. Ca în cazul accidentelor rutiere. Orice ai face, ele tot vor exista și oamenii mor pe șosele în toate țările, indiferent de situația economică, infrastructură, gradul de civilizație, modul în care se aplică legea etc. Dar există o diferență majoră între rata accidentelor din Germania și rata accidentelor din Egipt, sau India. La fel, o piață neagră în Elveția este posibilă, dar dimensiunea ei este muuuult mai mică decât cea din State (chiar respectând proporțiile). La fel și la noi. Am fost întrebat de multe ori dacă vreau iarbă sau femei pe stradă (deși atât drogurile cât și prostituția sunt ilegale) dar nu m-a întrebat nimeni dacă vreau o armă. Nu cunosc pe nimeni care să fi cumpărat vreodată o armă de pe piața neagră (deși cunosc o grămadă de oameni care au fumat iarbă) și cazurile în care acestea sunt descoperite/utilizate sunt foarte rare.

Din ce am găsit pe internet în Norvegia nu se cere un examen psihologic înainte de a ți se permite să cumperi o armă, și există șanse destul de mari să nu se fi întâmplat acel măcel cu Breivik dacă un psiholog ar fi stat un pic de vorbă cu el înainte. Așa că Breivik este un rezultat direct al acestui tip de lege, la fel cum în America toate masacrele din școli sunt tot un rezultat al legii armelor.

Deci până acum care sunt argumentele pentru neînregistrarea armelor? Că până acum de fapt doar acesta este singurul punct divergent dintre noi. Că vine statul și ni le ia dacă devine opresiv, ca să nu ne luptăm cu el? Păi dacă se întâmplă așa e foarte nașpa oricum ai lua-o, pentru că noi ca ingineri/medici/profesori/avocați etc nu ne putem compara cu trupe care se antrenează în fiecare zi, sunt conduși și organizați de oameni care au studiat tehnici militare toată viața în centre academice specializate și foarte probabil au deja experiență de luptă. Asta ca să nu mai menționăm dotarea... Sau poate ar trebui să se dea liber și la grenade, rachete antitanc, muniție perforantă și altele?

Dacă unui criminal ar trebuie să îi fie frică de faptul că eu am armă, atunci de ce reversul nu poate fi adevărat? De ce mie nu ar trebui să îmi fie frică de un criminal înarmat?

Citat:
In Australia dupa ce au confiscat armele cetatenilor a crescut infractionalitatea cu violenta cu 40%

Unu la mână în Australia nu s-au confiscat toate armele: The 2003 handgun "buyback" took about 50,000 licensed target pistols. New handgun laws made illegal target pistols of greater than .38 calibre and handguns with barrels less than 120mm (semi-automatic) or 100mm (revolvers) such as pocket pistols. As a result of consultation with Australian peak sporting groups an exception was granted for pistols greater than .38 calibre used for Handgun Metallic Silhouette and Western Action competitions, but not for the popular sport of IPSC.
Atunci s-a restrâns (nu interzis) accesul la pistoale/revolvere, dar în prezent legile australiene sunt mult mai permisive decât cele românești: This class is available to target shooters. To be eligible for a Category H firearm, a target shooter must serve a probationary period of 12 months the first 6 months using club handguns,then in the remainder of the last 6 month probationary licence, an application may be made, permit to acquire. A minimum number of matches yearly to retain each category of handgun and be a financial member of an approved Pistol Club.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gun_politics_in_Australia

Doi la mână: According to a 2011 report from the Australian government, "...the number of victims of homicide has been in decline since 1996". There were 354 victims in 1996, but only 260 victims in 2010, a decrease of 27 percent. Also, "The proportion of homicide victims killed by offenders using firearms in 2009–10 represented a decrease of 18 percentage points from the peak of 31 percent in 1995–96 (the year in which the Port Arthur massacre occurred with the death of 35 people, which subsequently led to the introduction of stringent firearms legislation)."

Cu alte cuvinte, chestia aia cu creșterea criminalității e o legendă urbană. The American National Rifle Association claimed in 2000 that violent crimes had increased in Australia since the introduction of new laws. The federal Attorney General Daryl Williams accused the NRA of falsifying government statistics and urged the NRA to "remove any reference to Australia" from its website.
The Sporting Shooters Association of Australia states that there is no evidence that gun control restrictions in 1987, 1996 and 2002 had any impact on the already established trends.

Citat:
De ce nu si Canada .... aproape mai multe arme ca-n Elvetia si criminalitate cu ele mai mica.

Nu înțeleg despre ce vorbiți.
http://www.huffingtonpost.ca/news/canada-shootings/
For 2006, Metro Vancouver had the highest rate of gun-related violent crime of any major metropolitan region in Canada, with 45.3 violent offences involving guns for every 100,000 people in Metro Vancouver, above the national average of 27.5.

Vancouver’s high rate of crime per capita didn’t surprise Eileen Mohan, mother of Chris Mohan, 22, who was one of the innocent bystanders murdered in a mass slaying in Surrey last October. http://www.canada.com/vancouversun/news/story.html?k=19079&id=4b651ab1-e729-44a9-86d3-79a1ddc84689

Elveția are o rată a omuciderilor de 0.7 la 100.000 locuitori/an, în timp ce Canada are 1.6, mai mult decât dublu.

Citat:
Cred ca ati uitat unul foarte-foarte nou si foarte aproape - Republica Moldova.

Vreau statistici. Vreau să vină cineva de la o autoritate/universitate/etc care să zică uite, până în 2013 criminalitatea în Republica Moldova era așa, după era așa. Altfel, pentru mine chestia asta e doar un alt mit urban.
http://www.evz.md/nivelul-criminalitatii-in-r-moldova-in-2013-cel-mai-mare-din-ultimii-sapte-ani/

Citat:
au trecut si ei printr-o mica-mini revolutie la Chisinau. Absolut niciun posesor civil de arma lunga sau scurta n-a tras macar un singur foc, nici macar nu si-au luat armele cu ei

Poate pentru că cei care dețin arme legal sunt oameni sănătoși la cap și onești. Acolo este obligatoriu un control psihologic și un cazier înainte de a cumpăra o armă. Dacă s-ar fi dat la liber astfel încât orice nebun să poată să își ia arme oricând și de oriunde ar fi fost șanse mari ca niște posesori civili de armă lungă sau scurtă să fi tras niște focuri, sau măcar să își fi luat armele cu ei.

@trs : "Dacă unui criminal ar trebuie să îi fie frică de faptul că eu am armă, atunci de ce reversul nu poate fi adevărat? De ce mie nu ar trebui să îmi fie frică de un criminal înarmat?" - pai ar trebui sa-ti fie frica , ghinionul e ca domnului infractor i se rupe de prevederile legale si daca vrea sa aiba arma are !

Si sa stii ca treaba chiar functioneaza, daca stie ca s-ar putea sa fii inarmat se gindeste de doua ori inainte sa intre peste tine in casa sau sa te ia pe sus de pe strada.
Citat:
"Atunci s-a restrâns (nu interzis) accesul la pistoale/revolvere, dar în prezent legile australiene sunt mult mai permisive decât cele românești: This class is available to target shooters. To be eligible for a Category H firearm, a target shooter must serve a probationary period of 12 months the first 6 months using club handguns,then in the remainder of the last 6 month probationary licence, an application may be made, permit to acquire. A minimum number of matches yearly to retain each category of handgun and be a financial member of an approved Pistol Club. "
- compara cu prevederea noastra : "(1) Dreptul de a purta și folosi arme de tir se acordă, în condițiile prezentei legi, numai sportivilor de tir categoria I ori membri ai loturilor naționale sau olimpice, pe perioada cât sunt în activitate, precum și antrenorilor și instructorilor în poligonul de tragere."

pai ar trebui sa-ti fie frica , ghinionul e ca domnului infractor i se rupe de prevederile legale si daca vrea sa aiba arma are

La noi nu orice infractor are armă. Cei care au sunt foarte puțini. Dacă ar fi adevărat ce spuneți, atunci am vedea mai des știri cu tâlhării/violuri comise sub amenințarea armei. Dacă vânzarea armelor s-ar face la liber, fără nici un fel de discernământ, atunci fiți sigur că vor fi folosite și în scopuri criminale.

Citat:
Si sa stii ca treaba chiar functioneaza, daca stie ca s-ar putea sa fii inarmat se gindeste de doua ori inainte sa intre peste tine in casa sau sa te ia pe sus de pe strada.

În mod ciudat, nu funcționează în Honduras, Mexic, Statele Unite și alte țări. Din păcate, în State s-a ajuns tocmai la situația descrisă de dumneavoastră (infractorii au arme de foc și cetățenii corecți nu) tocmai din cauza comerțului liber din celelalte state: se duc acolo unde sunt foarte puține restricții și cumpără ce vor, apoi se întorc în statele cu legislație strictă și le vând altora sau le folosesc chiar ei. Dacă ar fi o politică unitară în toate statele atunci treaba ar fi alta.

Faceți-mă și pe mine să înțeleg: dacă din ideea că ești înarmat rezultă că nimeni nu o să vrea să îți facă vreun rău, atunci de ce sunt atacați atâția polițiști pe stradă, inclusiv la noi?

Și nu înțeleg care este problema în a înarma doar cetățenii onești? Ce-ar fi să le facem infractorilor viața mai grea? Ca atunci când vor să cumpere o armă să tremure un pic de frică întrebându-se dacă tipul de la care vrea să cumpere un pistol o fi un polițist sub acoperire. Să dea mai mulți bani pe o armă. Să nu aibă unde să se antreneze cu ea. Să îi fie mai greu să cumpere muniție. Să își facă griji că vreunul din tovarăși o să îl toarne că deține arme ilegal. Să știe că dacă se face vreo percheziție sigur îl găsește cu pistolul sub pat și (iar) se duce la mititica... De ce să îi facem viața ușoară?

Citat:
compara cu prevederea noastra...

Păi în primul rând la noi trebuie să devii sportiv categoria I (ceea ce poate dura ani într-un caz fericit sau niciodată de cele mai multe ori) sau instructor, ceea ce la noi e destul de greu pentru că sunt vreo două sau trei firme unde poți să faci cursul respectiv, în timp ce acolo poți să te duci la (aproape) orice club de tir. Apoi, această restricție se aplică doar pistoalelor și revolverelor (categoria H), dar pentru celelalte categorii de arme nu ai nevoie de apartenență la un club sportiv. De exemplu, pentru armele din categoria A (puști cu percuție pe ramă care nu sunt semiautomate și puști cu țevi lise care nu sunt semi și nici nu au pomp-action) nu trebuie decât să spui motivul pentru care o iei și cam atât, iar o pușcă cu alice și cu țeavă dublă mi se pare bună pentru home defence, sincer. Deci e mult mai lejer ca la noi, unde pentru aceleași tipuri de armă trebuie ori să mă fac sportiv, colecționar ori vânător.

@trs Cred ca pe undeva gindim similar dar poate ca nu m-am exprimat eu cum trebuie, deci :
1. personal nu sunt pe principiul cumpararii armelor cu buletinul dar cred ca cetateanul care respecta legea , face dovada ca poate detine arme din punct de vedere social ,psihologic si medical poate detine arme de foc . Aici intra mai multe categorii, colectionarii care doresc sa detina arme pentru potentialul cultural pe care il au acestea, sportivi de tir si vanatori care folosesc armele ca hobby si , de ce nu , persoane care considera ca se pot apara cu arme de foc , macar la domiciliul lor.
2. inteleg si apreciez preocuparea existenta la nivel european ( cel putin) pentru reducerea deturnarii armelor de foc catre infractori prin inregistrarea armelor, controlul tranzactiilor cu arme , prevenirea furtului si pierderii de arme. Dar asta nu inseamna cvasi interzicerea detinerii de arme de foc de catre cetatenii onesti.
3. daca cerintele pentru a detine si folosi arme si munitii ar fi caracterizate de logica si bun simt , orice cetatean onest le-ar aprecia ( ca de respectat le respectam oricum Very Happy ), de asta v-am rugat sa faceti comparatie intre reglementarea australiana si cea romaneasca in domeniul armelor destinate sportului . Prima mi se pare restrictiva dar de bun simt, despre a doua nu are rost sa comentez. Sad

Sunt întru totul de acord cu cele trei puncte exprimate de dumneavoastră. Dacă am putea să îi convingem și pe legiutori sau să schimbăm măcar un pic opinia publică ar fi excelent! Din acest motiv trebuie să venim cu cereri rezonabile, acoperite de argumente solide. Liberalizarea totală (arme luate doar cu buletinul sau nici măcar atât) nu intră în această categorie.

Eu cred că se poate găsi punctul de mijloc, de compromis între restricții și libertăți chiar și în societatea românească. Dar pentru asta trebuie să devenim din ce în ce mai mulți posesori de armă, să arătăm că nu suntem un pericol pentru societate, că suntem oameni responsabili și cu frica legii. Să atragem prieteni sau rude în această lume. Și ușor ușor putem deveni o voce importantă în țară și chiar și opinia publică se va schimba. De presă nu vreau să vorbesc, pentru că majoritatea ziariștilor tot idioți vor rămâne orice ai face...

Un raport australian, oficial, care are la sfarsit ceva concluzii
http://www.aic.gov.au/documents/4/0/5/%7b405E7CE7-5C96-4392-B129-7223AC63E844%7dti116.pdf

The findings outlined in this paper from a preliminary analysis of data
on causes of death and official crime statistics seem to indicate that, nationally,
there has been a decline in firearm-related deaths in 1997, mostly due to a
decline in the rate of suicides and accidents. This reduction has occurred in
each State and Territory, with the exception of NSW and Victoria. There is
also preliminary evidence that in some cases, for example suicide and armed
robbery, firearms may be being displaced by other methods or weapons.

Daca inca mai credeti ca opinia dvs conteaza, trimiteti aceasta scrisoare , printata cu numele vostru, prin posta, comisarului EU
http://www.firearms-united.eu/make-changes

Ultima modificare efectuata de catre Cristi la Mar Feb 25, 2014 7:29 pm, modificat de 1 data in total
http://abcnews.go.com/Blotter/exclusive-westgate-interpol-chief-ponders-armed-citizenry/story?id=20637341&singlePage=true

Eu cred că se poate găsi punctul de mijloc, de compromis între restricții și libertăți chiar și în societatea românească. Dar pentru asta trebuie să devenim din ce în ce mai mulți posesori de armă, să arătăm că nu suntem un pericol pentru societate, că suntem oameni responsabili și cu frica legii. Să atragem prieteni sau rude în această lume. Și ușor ușor putem deveni o voce importantă în țară și chiar și opinia publică se va schimba. De presă nu vreau să vorbesc, pentru că majoritatea ziariștilor tot idioți vor rămâne orice ai face...

BRAVO! Daca ne-am afla intr-un forum clasic, din partea mea ati auzi aplauze. Exact asta trebuie sa facem fiecare dintre noi!
De cativa ani buni pentru asta militez, spre bucuria si satisfactia mea am avut si cateva reusite.

Excelente oportunitati de popularizare mi se par si concursurile organizate de Poligonul de tir de la UTI si cele organizate de CTS Tunari in poligonul de la Joita. Sunt ocazii perfecte la care putem aduce prieteni, membri de famile ce pot vedea si intelege mult mai bine ce inseamna sa detii o arma si ca detinatorii legali nu sunt nici pe departe "nebunii" despre care exagereaza presa.

Zeci de ani de opresiune comunista au inradacinat bine in mintea conationalilor nostri ideea ca arme trebuie sa aiba doar militia, armata, vanatorii s-atat! Armele cu aer comprimat sunt iarasi destul de bine tolerate pentru ca populatia s-a familiarizat cu ele prin balciuri si targuri. Este intr-adevar vremea sa incercam sa aratam ca si simpli oameni, simpli "civili" cum le place unora sa ne numeasca, oameni normali medical si social, pot detine arme si le pot folosi in siguranta.

[quote]Cred ca ati uitat unul foarte-foarte nou si foarte aproape - Republica Moldova. [/quote]

Vreau statistici. Vreau să vină cineva de la o autoritate/universitate/etc care să zică uite, până în 2013 criminalitatea în Republica Moldova era așa, după era așa. Altfel, pentru mine chestia asta e doar un alt mit urban.
http://www.evz.md/nivelul-criminalitatii-in-r-moldova-in-2013-cel-mai-mare-din-ultimii-sapte-ani/

[/quote]

Mi-am pierdut cateva minute si-am dat un ochi pe site-ul oficial

http://www.mai.gov.md/inf_analize

au statistica pana in 2007-2008 si grafice chiar mai mult. E statistica lor oficiala, publicata constiincios luna de luna pe site-ul MI.
Ei bine, surpriza e ca nu-i nici ca tine, nici ca mine .... adica infractiunile au ramas aproape aceleasi si ca numar si ca pondere, tot cam atatea cu arme de foc, tot cam asa crime, etc. Mareata crestere anuntata de ziare .... bluf. Si e mai interesant de luat la purecat pe care segmente e cresterea anuala, reala de altfel. Ba mai mult, in acest lung interval modul de calcul s-a schimbat ca si incadrarea.
Si sa nu uitam ca in acest interval moldovenii au trecut printr-o "liberalizare" in materie de arme, mai ales scurte, ce nu s-a mai vazut de un secol incoace in Europa. Culmea e ca n-au ajuns deloc sa se omoare toti intre ei.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Puteți să îmi spuneți din ce an s-a liberalizat accesul la arme în Rep. Moldova? Am tot căutat pe net și nu am găsit decât o lege din 2012 și nu sunt sigur dacă este ceea ce caut sau nu.

Mulțumesc

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum