Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Intilnire IGPR - DAEST
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Nu este vorba de asa ceva. S-a discutat despre acei geqambasi de arme care aduc in tara lunar cateva arme pentru vanzare. Nu consider nimic ilegal in treaba asta, dar in momentul in care omul are in background vre-o 50-100 de arme vandute in felul acesta, cred ca putem vorbi de comert, caz in care persoanele juridice au toata dreptatea sa se sesizeze, sa fie nemultumite. Activitatea astora reprezinta o concurenta neloyala.

Eu, din punct de vedere al colectionarului (asa cum sunteti dumneavoastra), din punct de vedere al celui care cumpara arme, asa cum sunt cei mai multi dintre posesorii de arme de pe forumul asta si nu numai, vad lucrurile in felul urmator.......nu ma intereseaza de concurenta loiala / neloiala, nu ma intereseaza daca arow sau huntershop isi dubleaza sau nu veniturile intr-un an, pe mine ma intereseaza urmatoarele:
1. vreau o arma, sa o pot cumpara legal
2. vreau o arma, sa o pot gasi efectiv, sa am de unde sa o cumpar
3. vreau o arma, sa o pot cumpara cat mai repede nu sa astept 1 an sa imi ajunga
4. vreau o arma, sa o pot cumpara cat mai ieftin, nu sa platesc adaosuri, comisioane, spagi, vame, accize, si taxe de jmecher.
ATAT.
Daca credeti ca lasand magazinele sa detina monopolul absolut in domeniul vanzarii armelor este macar 1% in interesul detinatorilor / viitorilor detinatori de arme, va rog frumos sa imi explicati rationamentul, pentru ca eu nu vad logica.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Eu ma asteptam la alta reactie din partea armurierilor. In ritmul asta o sa le moara afacerea, iar ei stiu cauzele ...
Cati sunt cei care au 50-100 de arme importate si vandute?
Sa moara si capra vecinului este blestemul natiei noastre.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Eu ma asteptam la alta reactie din partea armurierilor. In ritmul asta o sa le moara afacerea, iar ei stiu cauzele ...
Cati sunt cei care au 50-100 de arme importate si vandute?
Sa moara si capra vecinului este blestemul natiei noastre.

Este un ,,atu'' al romanilor Very Happy

Daca credeti ca lasand magazinele sa detina monopolul absolut in domeniul vanzarii armelor este macar 1% in interesul detinatorilor / viitorilor detinatori de arme, va rog frumos sa imi explicati rationamentul, pentru ca eu nu vad logica.

Cu cine ar trebui sa imparta magazinele acest "monopol"?

Oprirea "combinatiilor" cu arme este ca si cum de maine interzici si adusul masinilor din Germania, intermediarii din piete sau mai stiu ce alte activitati care sunt la limita legalitatii. Cat despre monopol, chiar nu cred ca se pune problema intr-o tara cat de cat civiizata, probabil asta ne-ar transforma din colectionari in armurieri pe toti!

Patrascu Claudiu a scris:
Aceasta concurenta neloiala se desfasoara si pe fondul faptului ca armurierii , marea lor majoritate nu comercializeaza arme de colectie, vorbind acum strict despre armele de colectie. De fapt daca stau putin si ma gandesc nu poate fi nici macar concurenta neloiala la armele de colectie din moment ce armurierii romani nu vand asa ceva. Parerea mea este ca intersectia apare la arme de vinatoare , tir, aparare etc. Sa speram ca vom vedea arme de colectie la toti armurieri cel putin cate 5-10 bucati la raft si atunci noi colectionarii am fi cei mai fericiti !

Si eu zic la fel. Daca intri intr-un magazine de arme si intrebi de ,,arme de colectie, vanzatorul se uita lung la tine de parca-i fi extraterestru''. Mie unul mi se pare normal ca fiecare colectionar de arme sa poata sa-si cumpere arme de oriunde doreste nu numai de la magazin sau de la anumite persoane care iti vinde arma la superpret. Iar mi se pare o mare prostie cand esti detonator de ,,N'' arme si ai atestat, permis, etc. sa te duci sa scoti autorizatie pentru fiecare arma in parte de la legiuitor si sa fi bataia lor de joc pana ce-ti elibereaza acea hartie.

Si nu numai. Am asteptat sa vad opiniile multora dintre voi inainte de a-mi forma o parere cu priviinta la aceasta intalnire de la Brasov. Din pacate, pentru a o defini mai bine, am sa va zic un vechi banc evreiesc:

"Intr-o seara de Shabbat (vineri seara) un Rabin anunta in gura mare in sinagoga.
- Cui ii place pestele sa vina peste o ora la mine acasa.
Bineinteles ca, la ora stabilita, curtea Rabinului era plina de lume asteptand pestele. Intr-un tarziu aparu si Rabinu, si se puse la masa incepand sa manance peste.
Au asteptat oamenii cat au asteptat si vazandul cum infuleca li s-a facut si lor foame si au inceput sa protesteze :
- Si pentru noi, Rabi, nu ai pus masa sa mancam peste? - dupa care Rabinul afirma :
- Am zis eu ca dau peste cuiva? Am zis doar ca, Cui ii place pestele sa vina la mine peste o ora. Acuma ca am aflat cui ii place pestele, va multumesc, si la revedere."

Exact asta e impresia mea dupa intalnirea de la Brasov. Ma indoiesc ca IGPR-ul a vrut altceva decat sa vada "cui ii place pestele" si sa stie cum sa se pozitioneze cu priviinta la asta. A luat pulsul, a notat si probabil ca vom vedea cu totul altceva in propunere. Nimic nu ma indreptateste sa gandesc altcumva.

Si acuma chestiuni pe care nu le inteleg. In urma multor interventii ale asociatiilor si a celor care s-au dedicat in lupta cu autoritatile si mentalitatile unora care ne conduc, s-a ajuns la acest consens in care un colectionar are voie sa colectioneze arme, asa cum este prevazut in lege. Bine sau rau, asta e si ar fi loc de mai bine. Nu inteleg faptul si carui principiu, eu ca si cetatean onest si platitor de taxe la zi, care nu am avut niciodata nici o amenda la legea 61 (parca) sau orice alta lege care pedepseste contraventiile cu violenta de orice natura, fara cazier, care mai apoi am fost autorizat sa detin arme de colectie functionale (deci automat am fost girat de catre autoritati ca sunt o persoana de incredere, avand in vedere antecedentele si verificarile facute de ei), nu pot sa ies in poligon decat de 2 ori pe luna a cate 3 zile si sa nu detin munitie decat pentru o arma din colectie. Si intreb acest aspect din 2 motive.

1). Autorizatia de la AEST-ul locat nu se obtine decat in orele lor de program si nu in orice moment as avea eu timp sau chef. Adica, legal, eu ma duc depun o notificare ca vreau sa ies in poligon, cu tot traseul & shit, apoi ei imi elibereaza autorizatia intre data si data, pe care o folosesc mergand la un magazin autorizat sa-mi cumpar munitie pe care o trag in poligon. Acest aspect al legii ridica cateva aspecte. Faptul ca detin si am acasa arme letale, le pot scoate in poligon, doar dupa o intelegere cu autoritatile, la un interval aproximativ, in functie de orele lor de program in care au timp sa-mi elibereze autorizatia. Sa zicem ca ma duc sa-mi scot o autorizatie pentru zilele marti,miercuri si joi a spatamanii si luni primesc autorizatia. Marti primesc un telefon de la servici ca trebuie sa plec in deplasare in Germania in interes de munca (deh, unii mai muncim si mai platim si taxe acestui stat). automat eu nu am cum ajunge in poligon. S-a dus autorizatia si s-a dus iesitul meu in poligon. Dar insa, daca vin vineri din calatoria de lucru si vreau sa merg Sambata in poligon, nu prea se poate ca eram cetatean onest doar marti, miercuri si joi. Sambata sunt un infractor. O interdictie fara noima si fara o sustinere reala a vietii de zi cu zii, ceea ce ma duce cu gandul ca legea a fost facuta asa doar pentru a pune bete in roate acestei categorii a colectionarilor de arme, ei fiind priviti tot timpul, nu ca si cetateni onesti de incredere, ce ca si infractori in devenire, cautand in acelasi timp sau speculand gresala lor pentru a li se interzice acest privilegiu (nu poate fi vorba de un drept in atare conditii)

2). Dat fiind faptul ca, totusi chiar cu piedicile puse de acutala lege pot sa ies in poligon, munitia o voi cumpara doar de la un magazin de pe drum sau din poligon, ceea ce ma duce cu gandul iar la intrebarea "Cui ii foloseste si pentru ce?". Adica, statul are incredere in mine ca pot detine si manipula arme letale, imi da dreptul sa ies cu ele la poligon intr-un cadru organizat si sigur sa le folosesc pentru amuzament si placerea personala, dar imi interzice sa detin munitie acasa, si ma autorizeaza doar pentru o singura arma, ca sunt de incredere asa. Daca as avea sa zicem 500-1000 de cartuse felurite pentru toate calibrele pe care le am, sau diferite tipuri de cartus as deveni un infrator periculos? Deci dupa logica statului, cu 25 de cartuse de .357 Magnum sunt un cetatean onest si cu, sa zicem, 342 de .22 as fi un infractor periculos? Adica nu as putea sa strecor din munitia de la poligon sa zicem 50 de bucati in maneca si apoi sa fac o infractiune, ca ma opreste Yankey Do-Do. Dar nu, statul mizeaza ca sunt onest (tocmai ce am expus asta) si stie ca aceste limitari ma va tine pe fagasul dorit. Cui foloseste astfel de limitari si restrictii? Sunt in folosul sigurantei cetateanului? Prin ce? Prin faptul ca, daca imi pierd mintile pot folosi doar 25 de cartuse, ceea ce ar reduce "masacrul" pe care l-as putea face? Atunci, daca legea a fost gandita in acest sens, eu nu mai sunt un cetatean onest care NICI IN RUPTUL CAPULUI nu as folosi altcumva decat legal armele din colectie, ce doar un potential infractor in devenire si caruia din motive de [insert idiot remarks here] trebuie sa fiu tinut in lesa ca sa nu devin un [insert bullshit attributes here]. Mai pe scurt, eu sunt prizonierul unui mare spital de nebuni numit Romania, pastorit de catre consiliul director (presedentie, guvern, parlament) care din cand in cand imi mai aministreaza cate un medicament pentru a ma calma (mersul la poligon, evenimente cultural artistice, etc) dar fiind gata sa-mi administreze injectia calmanta prin gardienii lui (IGPR-AEST si alte servicii).

Nu mai vorbesc de intrebarile aiurea puse pe la AEST "Iara iti trebuie autorizatie...!" "Ceeeee, pistol cu percutie centrala? Pentru ce?, ca mai ai 10. Pe cine vrei sa omori" si tot felul de remarci inteligente de genul. Trebuie sa precizez ca eu sunt in mari tandreturi cu cei de la AEST din alte motive si nu am primit chestiuni de genul, dar cunosc personal cativa dintre noi care se delecteaza cu astfel de chestiuni. Si atunci reiau :

Cui ii foloseste intalnirea de la Brasov, in ce scop a fost facuta daca nu pentru a se vedea "cui ii place pestele". Ei vor sa afle cui ii place peste si noi va trebui sa invatam cum sa-l mancam. Doar ca pe tacute si ascunzand adevarata problema nu vom face nimic, armurierii cu ale lor interese, cei care detin poligoane cu ale lor interese economice (foarte mult ar fi de dezbatut acest subiect) si restul cu frica de anusi pierde putinele drepturi fragile pe care le as asa cum le au. Da, pas cu pas vom merge inainte (yeah, right!), cutia pandorei a fost deschisa in 2004 cu prima lege a armelor, dar pana sa-i facem sa inteleaga ca restrictiile nu sunt in folosul cetateanului onest va mai curge multa apa pe Dambovita.

PS. remarci de genul "bine mah, tu vrei toate drepturile ale, dar sunt o gramada de cocalari care ar incalca legea etc" nu ma intereseaza. Eu sunt un cetatean corect, nu ma intereseaza asocierea cu infractorii. Pe aia sa-i aiba in paza cei care sunt abilitati sa se ocupe de ei, nu sa-mi restringa mie folosinta lucrurilor legal doar pentru ca sunt bagat in marele colectiv numit "infractorul cocalar roman". Parca eram nevinovat si onest pana la proba contrarie, sau astea sunt doar dume pentru prosti idealisti platitori onesti de taxe ca mine si ca si voi.

Daniel

Respect foarte mult argumentele dvs. domnule Daniel Marius. Tocmai din acest motiv ar fi de preferat ca persoane echilibrate si care au argumente solide asa cum dovediti dvs. sa fie alaturi de cei care se duc in casa rabinului de cate ori au fost invitati si nu numai.

Sunt atat de multe scaune goale la intalnirile la care am participat......

Stima.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Aprob tot ce a scris D-l Daniel cat despre scaunele libere D-le Dima daca m-ar fi vazut seful cel mare de la DAESP acolo cred ca ar fi avut un soc. Numai eu stie de cate ori mi-am obtinut drepturile pe calea plangerilor scrise si a audientelor. Eu am spus de multe ori ca vreau sa merg la aceste intanliri dar degeaba. Mereu merg cam aceleasi personae, mie unul nu imi este jena sau teama sa le spun punctual meu de vedere sefilor de la DAESP si cine a mai fost acolo. D-l Gaucan ma cunoaste si va poate confirma ce lupta inegala duc cu DAESP, SAESP de cativa ani de zile si nu ca as vrea ceva special ci doar ce scrie in acea amarata de lege care buna, rea trebuie doar aplicata de catre legiuitor nu sa o interpreteze fiecare cum vrea...

crysst a scris:

Cu cine ar trebui sa imparta magazinele acest "monopol"?

Cu oricine imi poate aduce arma dorita, legal, repede si ieftin si cu asta cred ca am spus tot.
Si tot nu mi-a spus nimeni care a fost rationamentul....unde este castigul posesorului/ doritorului de arma.

Condițiile exercitării dreptului conferit prin auto
rizația de procurare a
armelor
(1)
Titularul autorizației de procurare a armelor poate
procura, în termenul de
valabilitate a acesteia, tipul de armă și cantitate
a de muniție înscrise în document de la
orice armurier și intermediar autorizat să comercia
lizeze în România arme, precum și
de la orice persoană autorizată din afara teritoriu
lui României, care comercializează în
condițiile legii din țara în care se află arme din
această categorie.
(2)
Procurarea armelor prevăzute la art. 13 alin. (2)-(
5) se poate realiza prin
cumpărare, donație, moștenire, sponsorizare, închir
iere sau comodat.
(3)
Armele deținute de persoanele fizice pot fi închiri
ate sau date în comodat numai
prin intermediul unui armurier.
(4)
Cumpărarea armelor de la altă persoană fizică sau j
uridică se poate face numai prin
intermediul unui armurier ori intermediar dintre ce
i prevăzuți la alin. (1).
(5)
Modalitatea de procurare de către persoanele fizice
a armelor letale și a armelor
neletale supuse autorizării, precum și a muniției c
orespunzătoare acestora prin mijloace
de comunicare la distanță se stabilește în normele
metodologice

9.
intermediar - orice persoană fizică sau juridică, c
u excepția armurierilor, autorizată,
în condițiile prezentei legi, a cărei activitate co
nstă, integral ori parțial, în
achiziționarea, comercializarea sau realizarea de t
ransferuri de arme;

Stimate domnule Mariand - randurile scrise de mine nu sunt un repros - absolut deloc, chiar imi doresc sa fim cat mai multi la astfel de discutii. Cat despre faptul ca suntem cam aceeasi mana de oameni la fiecare negociere/intrunire/masa rotunda, eu o pun pe seama faptului ca reprezentam niste asociatii si ar fi cam aiurea sa nu ne ducem daca "fisa postului" impune obtinerea unui cadru juridic corect pentru membrii nostrii. In plus, eu consider ca o prezenta constanta are mai multe sanse sa fie remarcata decat varianta episoadelor izolate numai pe unde te poarta interesul de moment. Stima.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Eu cred ca lucrurile sunt mult mai simple decat se doreste sa para.
Nu suntem singura natie de pe pamant, nici mai prosti, nici mai iresponsabili ca alti si nu inventam noi apa calda.
Avem cea mai restrictiva lege, si ne chinuim s-o facem mai restrictiva, chipurile consultand societatea civila.
Exista suficiente tari pe lumea asta unde lucrurile merg bine, unde nu se-mpusca lumea prin intersectii.
Sa-i dea copy/paste dupa legea aia.
Nu, noi ne chinuim sa inventam pedepse mai mari pentru unu care are un cartus in plus, are piesa a treia sau percutorul in arma, n-are blocator pe tragaci la arma din rastel, n-a adus cartusele cu jandarmii, etc.

Mie imi vine foarte greu sa accept faptul ca intr-un stat civilizat asa cum vrem sa fim perceputi, un organism al puterii executive se amesteca atat de pregnant si pana la urma cu atata nerusinare in procesul legislativ. Oamenii astia inteleg ca nu e treaba lor sa propuna legi? Inteleg ca rolul lor este acela de a aplica legi si nu de "a le face"? Pana la urma rolul DAESP din IGPR ar trebui sa fie cel mult egal cu cel al asociatiilor si cluburilor sportive ce activeaza in domeniul armelor si anume acest rol trebuie sa fie doar consultativ.
Legile in tara asta trebuie sa fie facute de Parlament cu consultarea comisiilor prlamentare de specialitate si cu consultarea in egala masura a societatii civile si a organismelor puterii executive ca si beneficiari ai acelor legi.
Nu, nu sunt naiv, stiu ca afirmatia de mai sus e mai degraba un deziderat cu alura de vis insa domnilor...asa trebuie sa fie lucrurile! Asa trebuie tratate intalnirile cu reprezentantii DAESP-IGPR, dansii nu sunt cu nimic altceva decat egalii nostri ca si parteneri de consultari.

Inteleg perfect care e suferinta celor de la DAESP-IGPR, stiu ca se tem cumplit pentru siguranta scaunelor lor atunci cand in presa apare cate un incident cu arme de foc. Stiu ca in momentele alea presa scatofaga in cautare de senzational transforma toata poveste dupa regula "din tantar-armasar" iar in randul celor implicati apare un lant de reactii incepand cu primul ministru care il ia la bastoane pe ministrul de resort care la randul sau il "bastoneaza" pe seful politiei care la randul sau pe seful de serviciu si tot asa pana la amaratul de lucrator de la ghiseu. Stiu si inteleg problema asta a lor, nu sunt de acord cu reactiile lor dar ii inteleg cumva.
Ce sper eu insa este ca la un moment dat, poate chiar la o intrunire din asta de consultari cum a fost cea despre care se dicuta aici, cineva sa reuseasca sa ii convinga pe acesti domni de la IGPR ca cel putin jumatate din problemele lor ar disparea in cazul in care ar avea un ofiter de presa, un purtator de cuvant abil, experimentat, care sa managerieze corect rapid si ferm povestea cu presa. Sper sa inteleaga acest lucru si sa se intample cat mai curand.

S-a uitat ceva,sau mi se pare mie?!Mai este doar camera deputatilor sa-si dea avizul si noua lege trece.Si atunci o intrebare?!Ce ati discutat la Brasov?Si parca politia aplica legea ,nu o face ?!Sau nu stiu eu?!Si atunci ce ati discutat la Brasov,ca nu inteleg?!Va rog respectuos lamuriti-ma si pe mine ca sunt mai de la tara.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Am senzatia ca este un dialog al surzilor, sau nu stiu cum sa spun. La Brasov am discutat pe dracu. Cum dumnezeu sa ma fac inteles ca intalnirea de la Brasov nu a avut nici o legatura cu propunerea de de modificare a legii discutata in vara anului trecut.
1. anul trecut un grup de parlamentari in frunte cu domnul Scutaru au depus o propunere de modificare a legii. Adica rahatul ala cu neletalele in casa, cu 1938, cu interzicerea armelor personale la politisti, cur de neletale , psihologic si alte rahaturi.
2. au urmat o multime de intalniri cu scopul de a-i convinge ca modificarile nu sunt oportune, cu o alta multime de argumente. In aceste intalniri am reusit sa schimbam punctul de vedere al marii majoritati a celor ce au depus initiativa, adica aproape toto, mai putin Scutaru. Daca il convingeam si pe acesta atunci isi retragea propunerea si era gata. Dar asta nu vrea sa cedeze pentru ca in mod sigur i se contabilizeaza ca activitate.
3. La modul declarativ, toti au renuntat la idei, inclusiv IGPul. Dupa consultarea cu muzeul militar au renuntat la chestia cu 1938, dupa alte discutii au renuntat si la interzicerea armelor la politisti, dupa alte discutii au renuntat si la idea de a interzice portul armelor neletale.
4. Toata lumea e de acord cu renuntarea dar din motive procedurale propunerea a fost adoptata tacit, binewnteles si din modive duplicitare, adica am fost admisi la discutii dupa depasirea unor termene.....
5 camera decizionala este camera deputatilor. Propunerea adoptata tacit de senat trebuie discutata si de comisia din camera deputatilor de unde va pleca cu forma finala. Aici este ultimul loc unde mai putem influienta decizia. Dupa lobyul facut, majoritatea participantilor au promis ca vor respinge propunerea de modificare, sau o vor amenda-o cu noi propuneri venite din partea noastra, din partea IGPului etc. Daca toti ceilalti in afdara de noi mint atunci ceau calu, dar analizand la rece sunt convins ca nu toti mint pentru ca vor fi afectate si unele facilitati ale lor.
5. Propunerea de renuntare la incriminarea ca infractiune a faptei de nneprezentare la viza (de fapt de nedepunere a armelor ......), este un alt subiect discutat cu aceste ocazii. Toata lumea este de acord cu renuntarea la el, dar pentru ca acel articol din 295 a fost preluat in codul penal, procedura de modificare este mult mai complicata dar se va face, nu din dragoste pentru noi ci din alte motive.
6. modificarea legii 333 este un alt subiect pentru care s-a depus propunere la comisia de la senat la initiativa noastra, dar aceasta a fost amendata de serviciul ordine publica a IGP (deci nu de arme) si de jandarmi si urmeaza iarasi un razboi.
TOATE SUBIECTELE ASTEA SI INCA O MIE AU FOST ABORDATE LA BRASOV, DAR INTALNIREA ASTA NU AVEA CA SCOP SI NICI NU PUTEA SA BATA IN CUIE O ANUMITA CONDUITA SAU O CALE DE URMAT, NICI NU POATE INFLUIENTA IN MOD DIRECT PUNCTELE CARE SE AFLA DEJA IN DISCUTII LA COMISIILE DE APARARE. TOATE ASTEA SE VOR REGASI INTR-UN FEL SAU ALTUL INTR-O INITIATIVA LEGISLATIVA DE MODIFICARE PE CARE O VA PROPUNE PROBABIL IGPUL.
Asa ca asta am discutat la Brasov. Da, am baut si o cafea

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum