Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Declararea din start a tipului de arma
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Declararea din start a tipului de arma 
Am intampinat un inconvenient la solicitarea unei Autorizatii de cumparare arma : trebuie sa declar de la inceput ce arma vreau sa iau lunga sau scurta cu percutie nu stiu de care. In conditiile in care nu se stie ce gasesti ca si colectionar, armele de colectie fiind foarte rare, cum pot eu sa stiu / sa vad ce va aparea in viitor ?

Voi ati intampinat aceeasi problema?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mda, si mie mi se pare ca asta este un abuz insa din pacate asa cer in mai multe judete inclusiv in Bucuresti.

Sa-mi arate si mie un domn de la Politie unde naiba scrie asa ceva in Lege sau in Norme.

Iarasi se pare ca Politia face Legi si Regulamente dupa bunul lor plac . Ce aiureala mai este si asta ?!?

Domnule Gaucan , se poate lamuri cumva ?!

Mai nou, pe la noi (CT), nu numa' ca zice sa scrii pe cerere "arma lunga cu alice" ci sa pui alaturi si exact categoria din tabel Twisted Evil
Adica te obliga sa ceri autorizatie numai si numai cand deja ai acontat arma pe care o doresti si stii exact ce-o sa cumperi.
Pentru mine e nasol rau - si eu obisnuiam sa am la mine macar o autorizatie .... nu se stie niciodata ce ocazie se iveste si ce minune iti trece prin cap sa cumperi pe loc. S-a dus si posibilitatea asta....

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
De cand cu autorizatiile pe format A4 care am inteles ca sunt emise direct din RNA asa se intampla, Rna ul cere completarea categoriei la emiterea autorizatiei, daca sunt colegi care au mai multe info poate ne lamuresc.Pana atunci o sa trebuiascca sa stam cu 5-6 autorizatii in buzunar acum !

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Nu cred ca are vreo treaba RNA cu emiterea autorizatiilor de cumparare.In ceea ce priveste abuzurile totul tine de atitudinea noastra fata de ele.Luati legatura cu colegul Mariand si o sa vedeti cum a rezolvat aceasta problema.

Claudiu are dreptate. Noile autorizatii sunt generate de o aplicatie a RNA ului, care din pacate este foarte proasta, pentru ca la obiectul autorizarii te obliga sa alegi dintr-un nr. limitat de optiuni. Chiar te obliga sa bifezi o casuta ca sa o poti tipari. Am avut foarte multe probleme cu ele cand venea omul la magazin cu autorizatie pentru IIB18 si aici gasea un IIB20 care ii placea mult. Am rezolvat problemele amiabil printr-un telefon la IPJul respectiv. Intr-adevar nu e normal, dar deocamdata altfel nu se poate. Asa am vorbit chiar si cu cei din Constanta, Timisoara, Suceava, Focsani etc. Oricum am semnalat situatia la IGP dar stiti si voi cum merg treburile, pana se modifica aplicatia mai dureaza.

Si ca sa stiti, mai sunt IPJuri in tara care folosesc formularele vechi (nu spui cine sa nu dau idei) pe care se scrie simplu, si logic: "arma de vanatoare" sau "arma de vanatoare cu glont"(sau cu alice). sau pur si simplu "arma de vanatoare". In cazul armelor de colectie probabil vor sa rezolve anticipat chestia cu armele scurte proiectate inainte de '45 ca sa evite meciurile ulterioare. Mai grav e ca prin Bucuresti, desi pe factura scrie ca este model anterior lui 1945 te pune sa-i mai aduci si alte documente. Nu stiu de care dar asa vor. Tot pe acolo se mai cer niste chestii pentru persoane juridice de va sta mintea in loc. Dar mai bine sa nu stiti.

"In cazul armelor de colectie probabil vor sa rezolve anticipat chestia cu armele scurte proiectate inainte de '45 ca sa evite meciurile ulterioare. "

Pai iar se asteapta vreo modificare idioata a Legii in privinta anilor de productie / proiectare ?!

Teoretic problema este rezolvata. S-a facut o lista foarte mare cu aceste arme, care a vost avizata de muzeul militar si inaintata la IGP. Problema este ca nu mai apar nenorocitele alea de norme de aplicare ca sa poata fi implementata lista.
Cat despre modificari, sunt convins ca exista intentii. Sper sa aflam din timp. Deocamdata se asteapta alegerile sa se stabileasca care la ce echipa joaca, dincotro bate vantul.

Bill, despre ce listă e vorba? Cum putem sti si noi ce e pe lista aia? Sa nu fim pusi in fata unui fapt împlinit. E specificat si ceva despre clone? Rolling Eyes

Pentru ca textul de lege face referire la armele "proiectate" inainte de 45, lista cuprinde aceste arme, dar implicit in aceasta lista intra si cele fabricate mai tarziu dupa acele proiecte. Ex 911, 1873, TT etc. Adica notiunea de clone mi se pare improprie.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum