Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Import arme
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Import arme 
Cu respect către toți iubitorii de arme!

Am fost astăzi să depun cerere pentru autorizarea de cumpărare a primei arme (de fapt am vrut să depun pentru două fiare, dar mi s-a spus că deocamdată se face pentru una ca să se creeze și permisul iar apoi voi putea depune pentru câte arme vreau eu, dar asta e altă poveste). Totul bine și frumos, până i-am spus polițistului că vreau să cumpăr fieroasele de la un magazin din Germania... moment în care el a dat din cap, a spus că este foarte greu, că de fapt eu nu pot să le cumpăr așa ci trebuie să fie livrate la un armurier la sediu (nici măcar la aeroport) și eu să le cumpăr de la el.

Din câte știu, armele pot fi cumpărate din afară și aduse de cumpărător sau livrate la aeroport/domiciliu cu un curier autorizat. Parcă știu că se completează anexa 16 și se poate importa. Dar ofițerul respectiv a spus nu și nu, că nu se poate altfel și că nu există altă soluție.

Ce mă sfătuiți să fac? Cum este corect (din punct de vedere legal, bineînțeles)? Ce punct din lege sau norme pot să îi arăt polițistului că greșește? Eu am armele deja în așteptare la magazinul respectiv și mi-au trimis și factura proformă... Deci?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Desi nu sunt cel mai in masura sa vorbesc, altii pe aici au o vasta experienta, pot sa iti relatez exact cum am facut eu:

- in baza facturii proforme si cu autorizatia de procurare (la mine autorizatia a fost anterioara proformei), am solicitat la biroul AESP formularu 16.
- in functie de cat de priceputi sunt cei de acolo, iti pot cere traducere, poze, pentru a se verifica daca arma respectiva se incadreaza intr-o categorie pentru care esti autorizat. Eu, ca si colectionar, am achizitionat o clona de Colt 1911, n-a fost mare problema.
- in cateva zile mi-au eliberat Anexa, pe care am trimis-o la armurierul din Germania.
- arma a fost trimisa prin LOT si a trebuit sa o ridic de la aeroport (GlobeGround Otopeni).

nici o alta problema (ma rog, inapoi la AESP pentru inregistrare si aia a fost).

Daca mai ai nelamuriri, intreaba.

In ce oras esti?

Profit si eu de ocazie sa intreb, poate ma poate ajuta cineva, care ar fi procedura daca as dori sa aduc o arma din Austria personal, cu avionul?

Profit si eu de ocazie sa intreb, poate ma poate ajuta cineva, care ar fi procedura daca as dori sa aduc o arma din Austria personal, cu avionul?

E relativ simplu, pregatiti documentele asa cum ati facut la importul despre care ne vorbeati, mergeti in Austria, cumparati arma si apoi vorbiti cu un reprezentant al companiei de zbor care va va edifica despre conditiile in care puteti face transportul. In mare va vor spune ca trebuie depusa la ei inaintea zborului, incuiata intr-o cutie, fara munitie. Arma o ridicati la destinatia din Romania. Cu arma, factura si autorizatia de cumparare mergeti la politia de frontiera unde vor completa autorizatia pe verso si eventual va vor emite un document care atesta intrarea armei in tara. Din acel moment aveti trei zile lucratoare ca sa ajungeti la biroul arme teritorial pentru inregistrarea armei in permis.

Atentie mare daca decideti sa aduceti arma tranzitand "pe roti" Ungaria, trebuie sa aveti acordul autoritatilor maghiare, acord obtinut anterior calatoriei. Lipsa acordului intr-un astfel de caz constituie infractiune.

Mulțumesc pentru răspuns, marshall! Am fost pentru autorizație în Ploiești.

Mai am totuși câteva nelămuriri: m-am uitat pe normele metodologice (HG 130/2005) și la anexa 16 am găsit "AVIZ DE SCOATERE DEFINITIVA DIN ROMANIA A ARMEI SI MUNITIEI NELETALE". Nu înțeleg de ce am nevoie de așa ceva când eu vreau să import o armă. Poate (mai mult ca sigur) nu mă uit unde trebuie. Această anexă ai trimis-o numai armurierului din Germania sau ai avut nevoie de ea și la aeroport? Ai tradus anexa în germană?

Apoi o chestie ciudată pe care am găsit-o în norme a fost asta: "In situatia in care arma sau teava este procurata din strainatate, obligatia completarii rubricilor inscrise in autorizatia de procurare revine autoritatii vamale din punctul de frontiera prin care s-a introdus arma ori teava in tara, numai dupa obtinerea certificatului de atestare a indeplinirii conditiilor de omologare si pe baza documentelor care atesta faptul ca aceasta a fost legal procurata de solicitant". Trebuie să îmi bat capul cu omologări și acte de genul acesta din partea armurierului german sau acest punct nu se aplică pentru că nu există Autoritatea de Omologare a Armelor și Munițiilor? Văd că și la emiterea cărții de identitate a armei sunt niște câmpuri legate de omologare (seria și nr certificatului de omologare din țara de origine etc).

Eu voi dori să cumpăr două arme: una pe colecție (e o armă lungă deci nu există vreun dubiu că se încadrează la această categorie) și una pe tir sportiv (un pistol pe 9 mm). Pot să aduc poze dacă e nevoie, nu mă deranjează, numai să mă lase să aduc eu armele (mă rog, să lase curierul să le livreze la aeroport) fără să mă mai complic cu un armurier local.

Mulțumesc frumos!

Politistii de la AESP Prahova stiu exact despre ce anexa e vorba, daca o gasesc iti spun si eu despre ce e vorba. Si pentru armele lungi pot exista probleme (sa nu aiba pat rabatabil, sa nu fie arme automate).
De tradus, nu am tradus nimic, nici intr-o directie nici in cealalta. La AESP m-am prezentat cu o factura proforma si cu autorizatia pe care mi-o eliberasera tot ei, pe baza lor mi-au intocmit anexa, pe care am trimis-o pe mail in Germania, in romana. Anexa fiind oarecum tip si poate cumva standard, nu au nevoie de traducere, cred ca au si ei corespondentul.

La aeroport m-am prezentat cu toate hartoagele, inclusiv atestat de colectionar, permis, autorizatie, anexa ca sa fie sigura treaba. Nu a fost absolut nici o problema.

Multumesc Safe&Sound. Ne-am intalnit cumva pe la Joita?

PS.

Am gasit anexa. Este exact Anexa 16 - Permisul de transfer al armelor/munitiilor din statele membre ale UE in Romania

Mesaj Deznodământ 
Salutare!

M-am gândit să pun totuși un deznodământ la povestea aceasta, cu toate detaliile pentru cei interesați.

Am ridicat autorizația de procurare și permisul de transfer (acesta din urmă se face în câteva zile), am scanat permisul de transfer împreună cu câteva acte de identitate ale mele și le-am trimis armurierului german, care după ceva vreme a făcut rost de actele necesare pentru autoritățile germane și a livrat arma la aeroport (tot de la GlobeGround am ridicat-o și eu). Cu ea m-am dus la AESP și mi-au făcut permisul de port-armă. Mulțumesc marshall pentru ajutor, așa am știut exact ce să cer. Drept răsplată atașez două poze cu frumusețea pe care am luat-o.

http://imgur.com/EpxR0fI,FmlCzbz#0
http://imgur.com/EpxR0fI,FmlCzbz#1

În concluzie procedura este următoarea:

1. După ce se obține autorizația de procurare se cere de la AESP și permisul de transfer (Anexa 16, după cum bine zicea marshall). Sau se poate cere anexa chiar de când se depun actele pentru autorizație pentru a economisi niște timp, dar anexa nu poate ieși înaintea autorizației. Pentru această anexă este nevoie de o factură proformă din partea armurierului străin pe care să fie menționată seria armei. Este bine să fie adusă și o traducere autorizată (nu neapărat legalizată) a proformei.

2. Se scanează anexa împreună cu un act de identitate. Mie mi s-a cerut în cazul acesta un act pe care să fie trecută și data nașterii (am trimis un scan după pașaport) așa că un buletin nu este suficient.

3. Când ajunge arma la aeroport (din câte știu GlobeGround e singura firmă care se ocupă și de primirea coletelor ce conțin arme). Aici va fi prezentă și Poliția de Frontieră. Acte necesare: act identitate, autorizație de procurare, permisul de transfer (=anexa mai sus menționată), atestatul de colecționar/instructor sau permisul de vânător, permisul de port-armă (dacă nu e prima armă).

4. Dacă nu e armă pe tir sportiv, se plătește o acciză la trezorerie. Găsiți alte discuții pe acest subiect.

5. Se merge la AESP cu arma, permisul de transfer, autorizația de procurare, factura, o traducere a facturii, dovada plății accizei și permisul de port-armă.

Cel puțin aceștia au fost pașii la mine. Oricum, e bine să sunați sau mai bine să vorbiți față în față cu cineva de la AESP pentru a vedea de ce acte este nevoie și ce trebuie făcut la fiecare pas.

Să auzim de bine!

Shocked Poti sa dai niste detalii despre arma ?

Pare sa fie un Molot VEPR V1, dar asteptam confimarea Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sau o Saiga (gen Saiga-MK3, au multe modele ce seamănă), văd că e în .223 rem. Faină armă!

Mesaj Saiga .223 
Corect, Tevez și 2ndLt, este o Saiga în calibrul .223. Am ținut să am un Kalashnikov cât mai original posibil,de la mama lui. Din păcate nu am putut să o iau pe 7.62x39 pentru că nu mai aveau pe stoc decât modele cu pat rabatabil pe acest calibru, așa că am comandat pe .223R. Prețul mi s-a părut destul de bun (700 €), mai ieftin ca un AK făcut de vecinii de la sud - Arsenal. E surprinzător de ușoară și se simte foarte bine la mână.

Nu o să postez aici detaliile magazinului de unde am comandat-o pentru a nu face reclamă. Dar dacă cineva este interesat poate să îmi trimită un mesaj privat și îi voi răspunde la toate întrebările.

Cu stimă!

...Puteai sa iei cu pat rabatabil. Evident, blocai iremediabil patul deschis, si totul era ok!!! Vb cu ei sa il blocheze la trimitere.

@anndrei: Mulțumesc pentru sugestie, poate o să mă folosesc de chestia asta altă dată. Dar acum ar fi fost prea mult efort pentru nimic. Varianta cu pat rabatabil e cu 150 € mai scumpă și mi-ar fi cerut bani în plus și pentru blocarea ei. Oricum, parcă la noi se găsesc mai ușor cartușe pe .223R decât pe 7.62.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum