Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
R.I.P.
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj R.I.P. 
http://stirileprotv.ro/stiri/socant/incident-sangeros-intr-un-poligon-din-capitala-un-barbat-si-a-impuscat-mortal-instructorul-apoi-s-a-sinucis.html

Doamne ce tragedie! Nu pot sa cred ce s-a intamplate cu nea Tanase! Ce pierdere pentru tir, pentru noi toti! Dumnezeul sa-l odihneasca

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
E ireal! Nu-mi vine sa cred...Sad Eram la serviciu cind am auzit de incident; si am tot tras sperante sa fie o gluma proasta.
Dumnezeu sa-L ierte pe instructor. Nu l-am cunoscut personal, dar am vb cu el la telefon si am auzit despre el numai de bine...
Crying or Very sad

Dumnezeu să îl ierte. Am fost și eu de câteva ori acolo și mi-a plăcut de dânsul, părea un om foarte liniștit și blajin. Nu îmi vine să cred...

Mesaj Nici sinucigasii nu mai sunt ce erau 
Se simtea inutil, dar a simtit nevoia sa-l ia si pe altul cu el. Ca cel cu masina de acum cateva lui, sau cel cu avionul de saptamana trecuta.
http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/biletul-de-adio-al-tanarului-care-si-a-impuscat-instructorul--in-poligonul-uti---ma-simt-inutil-si-vreau-sa-mor--373346

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Am avut ocazia sa il cunosc personal in 2011, la un concurs de tir sportiv in Poligonul FRTS Baneasa. Un om minunat, si o pierdere imensa pentru noi toti.

http://www.click.ro/news/bucuresti/cum-fost-ucis-directorul-de-poligon-din-bucuresti-detalii-despre-crima-inexplicabila

Dumnezeu sa-l odihneasca!este de necrezut cate se pot intampla...

Mesaj O nenorocire nu vine niciodata singura 
Oare ce puteau sa scoata niste creiere bine incinse sub cascheta?
http://www.mediafax.ro/social/cazul-crimei-de-la-uti-clientii-poligoanelor-de-tir-vor-fi-verificati-14100225

http://www.evz.ro/testari-psihologice-dupa-cinci-trageri-in-poligon.html

Care e relevanta celor 5 trageri? Psihicul nu poate ceda la a 6-a sedinta? Orice om rational isi da seama ca aceasta tragedie a fost o exceptie. Sa impui reguli (nu cred ca a facut nimeni un studiu stiintific pe relevanta celor 5 trageri) la o exceptie e o mare eroare(mai corect tampenie) si pierdere de timp.

Ma intreb ce reprezentanti de poligoane au propus chestia asta.ca doar asa scrie in articol

Nu are importanta cine a propus, faza e ca noi inca nu avem normele metodologice. Si, in fond nu ar strica un control amanuntit asupra celor care nu sint detinatori de arme. Exclamation
Nu detinatorii sau vinatorii fac crize de personalitate si nici nu au frustrari de genul dobitocului de la UTI, ci unii clienti despre care nu prea stii nimic, nu ai un istoric al lui psiho sau de orice fel...

Mesaj Greu de verificat 
Mie masura mi se pare imposibil de implementat. De exemplu daca unul merge de 3 ori la Joita, de 2 ori la un poligon din Constanta de inca 3 ori la Tactical Shooting si apoi merge la UTI cum il verifici? Eu, ca posesor de permis de arma neletala am facut deja testarea psihologica acum 2 ani. Va conta asta?

Si ce propui Andrei? Sa angajeze poligoanele un psiholog, sau sa ne prezentam la poligon direct cu un certificat de la psiholog.Nu prea se potriveste.

Ai dreptate. Sa vedem cum or sa fie normele metodologice. Numai sa le publice odata...

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum