Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Calibre permise pentru categoria "Tir Sportiv"
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Calibre permise pentru categoria "Tir Sportiv" 
Domnilor colegi de forum,

Pana acum cateva zile, am trait cu ideea ca numai anumite calibre (ex. .22LR, 9x19, .45ACP, etc.), in general cele pentru arme scurte, iar pentru arme lungi doar cele in ".22LR", pot fi inregistrate in permisele de tip "B", la categoria "Tir Sportiv". Sau transferate de la categoria "Colectie" la "Tir Sportiv". Dar recent am aflat ca exista se pare, detinatori de arme care au inscris la categoria "Tir Sportiv", arme lungi in calibre cum ar fi ".308 Win". Un alt exemplu ar fi o arma de tip AR-15 in ".223 Rem" care din cate am inteles, poate fi deasemenea inregistrata in aceeasi categorie. Deci... intrebarea mea in acest caz ar fi urmatoarea: in teorie / practica, ce calibre / tipuri de arme pot fi inregistrate la categoria "Tir Sportiv" in permisul de tip "B" ???

La prima vedere, intrebarea mea poate parea un pic "puerila" pentru unii dintre dumneavoastra, dar am considerat necesar sa mai cer si alte pareri, nu de alta dar in cadrul unei discutii avute acum cateva zile, mi s-a spus ca pot inregistra / transfera fara probleme o arma de tip AK-47 in "7.62X39" , din categoria "Colectie" la categoria "Tir Sportiv". Va multumesc anticipat pentru orice raspuns / lamurire in acest caz.

Toate cele bune

Mesaj Re: Calibre permise pentru categoria "Tir Sportiv" 
Cred că AK-ul nu merge pe tir pentru că are "aspect militar", nu mai rețin exact formularea din lege. Paragraful respectiv
era vorba să se scoată, pentru că e aberant, dar, din ce știu, e încă în vigoare. Nu calibrul e baiu'.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Raspunde cu citat (quote)
Intr-adevar, referitor la calibru, am avut ieri ocazia sa discut la telefon cu Shotgun, si mi-a confirmat ca teoretic orice calibru (sau aproape orice calibru), poate fi inregistrat la categoria "Tir Sportiv". Tipul sau aspectul armei, nu ar trebui sa conteze. Din pacate, am intalnit si eu deseori aceasta mentiune ca "are aspect militar", care intr-adevar mi se pare o aberatie. Problema defapt este ca odata cu trecerea pe categoria "Tir Sporitv" a unei arme, dupa cum stiti, se acorda si dreptul la norma de munitie de 500 de cartuse, si libertatea de a merge in poligonul de tragere oricand se doreste cu arma respectiva. Probabil ca anumiti "domni" s-au gandit ca 500 de cartuse de cal. 7.62X39 sau alt calibru mai "potent", in mana unui "civil", nu prea da bine la "securitatea nationala". Aceasta este doar parerea mea, dar sunt sigur ca este impartasita si de catre alti colegi.

Toate cele bune

Singurele arme ce nu pot fi destinate tirului sunt cele ce fac parte din cat B11 Anexa1 a legii 295/2004 actiualizata si anume:
"Armele de foc lungi semiautomate care au aparența unei arme de foc automate, precum și muniția corespunzătoare"
Asadar nu arme cu aspect militar ci care arata ca o arma automata.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum