Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Schimbare domiciliu
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Schimbare domiciliu 
Cum trebuie sa procedez daca am devenit colectionar si apoi ma mut ? Pot depune arma la armurier pana o pot detine in noua locuinta?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Te duci cu copii dupa tot ce ai (permis, buletin sau viza de flotant cu noua adresa dupa caz, eventual si dupa atestatul de colectionar) la AESP-ul noii locatii unde vei mai completa o cerere de mutare a armelor. Apoi in principiu poti sa muti armele la noua locatie, dar numai daca iti zic cei de acolo sa faci asta. Cel mai bine e sa ceri si o autorizatie de transfer a armelor, ca sa nu patesti cum a patit colegul fastervw.

Cand m-am mutat eu am cerut si o astfel de autorizatie dar mi-au spus ca nu e nevoie, ca daca am facut cererea mentionata mai sus atunci stiu ca urmeaza sa mut armele, dar cel mai bine e sa sufli in iaurt, cum se spune...

Apoi trebuie sa astepti acasa vizita unui politist pentru a verifica daca sunt tinute in conditiile legii (seif fixat in perete bla bla).

Dar daca plec din tara sa zicem, pot sa le depun la un armurier?

Singura situatie prevazuta de lege, in care poate fi scoasa o arma detinuta permisul A (doar cu drept de detinere), in exteriorul ariei domiciliului declarat fara autorizatie obtinuta in prealabil este aceea in care este transportata de catre detinatorul legal la politie pentru verificarile care se fac la prelungirea valabilitatii permisului.

Nici un fel de acord verbal pentru alte situatii nu este prevazut in lege si pentru ca dupa cum stim cu totii, ei sunt atat de atenti la acest lucru, eu nu as indrazni sa mut nici macar un metru in exteriorul domiciliului fara autorizatie scrisa o arma din permisul A.

Este foarte scump. In plus, nu vad rostul, atat timp cat armele sunt incuiate in dulap metalic, la domiciliul detinatorului.

Ultima modificare efectuata de catre Safe&Sound la Lun Iun 22, 2015 1:20 am, modificat de 1 data in total
Imi puteti spune cat este de scump? Daca as lipsi pt mai mult timp din tara nu cred ca as avea alta solutie decat sa o depun la armurier pt ca ar trebui sa vina sa faca controale si eu nu as fi in tara.

Devine scump de tot pentru mai multa vreme.

Cea mai buna cale in acesta situatie este sa "vinzi" arma unui prieten.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Dar mai am o nelamurire.Daca imobilul nu e trecut pe numele meu pot pana la urma sa devin colectionar?

Nu conteaza pe ce nume este imobilul atata timp cat veti avea o carte de identitate la adresa respectiva.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
...sau viza de resedinta temporara(flotant) valabila pentru un an de zile.

Ptr Mariand si safe and sound: NU este necesar sa aveti viza de flotant sau domiciliul in buletin la adresa unde se vor muta armele. Acestea pot fi mutate la ORICE adresa/locuinta/loc CU ACORDUL PREALABIL AL POLITIEI.

Ptr cat timp plecati din tara, ca vreti sa depuneti armele la un armurier??? Mai mult timp, 1-2 ani????

geotan, cre' ca citim legi diferite aici. In aia pe care o citesc eu (295/2004 actualizata) spune clar la art. 31 ca armele se pastreaza la adresa de domiciliu sau resedinta a posesorului, in conditiile prevazute in normele de aplicare ale legii. Normele de aplicare (H.G. 130/2005) la art. 14 spun si mai clar si fara echivoc ca armele se pastreaza (in anumite conditii) la domiciliu sau resedinta posesorului.
Ca pot fi transportate in exteriorul domiciliului, sunt de acord, insa armele letale detinute doar cu drept de detinere (destinatia colectie, permis tip A) potrivit aceleiasi legi, pot fi duse cu autorizatir temporara de transport doar la un armurier, la poligon, la manifestari cultural artistice sau la politie pentru verificari caz in care nu trebuie autorizatia de transport.

FMJ a intrebat daca poate deveni colectionar de arme si pastra arme intr-un imobil in care nu ii apartine si raspunsul este clar: poate in doua variante. Prima varianta, isi face carte de identitate cu adresa in acel spatiu de locuit pe baza acordului proprietarului imobilului sau varianta doi, cu acordul aceluias proprietar isi stabileste resedinta legala la acea adresa.
Domiciliul il demonstrezi cu cartea de identitate iar resedinta cu viza de resedinta aplicata pe dosul cartii de identitate.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum