Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 13
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Baionete diverse
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Baionete diverse 
Posez aici citeva modele trimise de Violiv

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Multumesc administratorului pentru promptitudine.

Dupa cum remarcati, nu sunt numai baionete ci si cateva accesorii soldatesti. Deocamdata este ce am reusit sa achizitionez la un pret convenabil. E un inceput si sper sa nu ramana numai atat. Baionete mai 'vestite', cum sunt cele de Mauser, mai ales 'editii limitate' pentru anumite corpuri de armata, pentru anumite tipuri de arme sau pentru ocazii speciale imi sunt inaccesibile, inca Confused Cred ca urmatoarea va fi una pentru Mauser-ul 'persian' da' musai impreuna cu arma Wink
Toate obiectele sunt in stare 'noua de arsenal', inca neascutite.
Cea mai bine lucrata este cea elvetiana, nu se vede din poze dar, la o examinare atenta, realizezi cat de aproape de perfect stiu elvetienii sa lucreze, in cel mai mic detaliu.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
- @ violiv: In opinia mea cea mai functionala baioneta din pozle tale este tot cea de AKM. Baioneta aceasta poate fi utilizata ca pumnal ori in combinatie cu teaca ca un cleste de taiat sirma. Lama baionetei de AKM este de tip "Bowie". Alt tip de lama interesant este la baioneta ta spaniola [pentru "CETME"] care are lama de tip "Bolo". Aceasta baioneta spaniola este foarte accesibila in USA, unele companii o ofera gratuit daca cumperi alte produse de la ei. ---> Firmele de renume care au fabricat baionete de calitate sint: "Solingen" [mai toate baionetele germane sint fabricate de aceasta firma], "Wilkinson" [Anglia], "Toledo" [Spania], etc. ---> Azi baioneta armelor militare este un fel de "relicva" dar inca exista in special ca un obiect cu multiple utilizari. Orita 10/07/07

Ieri mi-am petrecut mare parte din zi ascutindu-le (sau macar incercand).
Ordinea crescatoare a duritatii otelurilor (simtit 'la mana') ar fi cam asa: Cetme, G3, AK, STG 57. Cetme s-a ascutit bine, fara probleme, la fel si G3-ul (mai putin taisul de pe dosul lamei unde a fost lasata foarte groasa din fabrica). AK-ul mi-a mancat zilele cu taisul ei numa pe o fata, cu taisul concav de pe dosul lamei de la varf si cu dintisorii de fierastrau iar otelul e suficient de dur cat sa tai sarma cu el fara sa se simta. Baioneta de la STG, insa, e facuta din ceva ce stirbeste si 'curata' cam tot ce am incercat. Numa o pila diamantata n-am avut sa incerc. Inca nu e ascutita, abea am reusit sa-i formez taisul. Da' nu ma las.

- @ violiv: Din punct de vedere al colectionarilor de baionete, orice lama de baioneta care este ascutita [dupa ce a iesit din fabrica] scade considerabil valoarea [in bani] a baionetei respective. De regula lama baionetei NU este ascutita din fabrica ca sa taie ca briciul. Soldatii faceau asta pe front folosind metode care lasau adesea urme pe lama baionetei de la pila ori piatra utilizata. Am baionete in colectia mea care au fost ascutite de soldati pe front [in special baionetele englezesti "Patt.1907" cu lama lunga de 17-inch / 43,2 cm folosite in WW1 si WW2 la pusca SMLE / Lee-Enfield No1MkIII de 7,7mm care trage cartusul de .303 British / 7.7X56R], baionete la care am cautat sa scot afara acele urme lasate pe lama de la ascutit. Ramine deci la latitudinea noastra daca ascutim ori nu lama unei baionete. Eu unul nu fac asa ceva niciodata. Orita 10/08/07

Din acest punct de vedere eu sunt mai putin colectionar. Tot ce am si poate fi categorisit cu titlul 'piesa de colectie' face treaba pentru care a fost construit si si-o face chiar bine, in perfecta stare de functionare. Printre altele, mai colectionez si bricege si brichete si sunt foarte suparat ca unele brichete s-au defectat iremediabil. Imi place sa alternez la purtat brichetele din colectie, bricegele, cutitele de vanatoare, armele pe care le am. Si, mai rau, daca ceva nu-mi place la una din ele o modific in sensul dorit de mine - e drept, cat mai putin posibil dar sunt adeptul montarii unui pat mai ergonomic pe o arma chiar daca asta-i schimba nota de originalitate sau a inlocuirii aparatelor de ochire cu unele mai performante daca nu ma satisfac cele originale. Stiu ca nu este in spiritul ideii de colectionar ce fac eu, incerc sa nu schimb prea mult si nimic iremediabil dar nu suport ca ce am sa ajunga sa stea intr-un sertar, dulap sau chiar vitrina. Poate din cauza asta nu colectionez cartuse - nu m-as abtine sa le trag Embarassed Razz Si tot de asta nu strang obiecte 'de colectie' nefunctionale - de exemplu o arma care nu mai poate trage sau un aparat foto de acum 100 de ani in care nu se mai misca nimic.
In ceea ce priveste valoarea lor in BANI, odata intrate in posesia mea, in ochii mei nu mai valoreaza nimic. Nu ma gandesc niciodata la cat am dat pe un lucru sau daca i-a crescut/scazut valoarea in timp sau ca la o investitie; n-as vinde nimic din ce am apucat sa 'strang' sa stiu ca mor de foame. In schimb, mai fac cate un cadou persoanelor despre care stiu ca apreciaza asemenea obiecte si fac asta cu draga inima, fara 'durere' ca mi-as descompleta colectiile.
Singura piesa de care imi pare rau cu adevarat rau este o sabie adusa de bunicul de pe frontul de est, ascunsa zeci de ani intr-o streasina si pe care am stricat-o in copilarie jucandu-ma cu ea prosteste. In schimb, pastrez si acum o canistra de benzina cu inscriptia Wermacht din acelasi razboi.

Am o deosebita stima pentru colectionari, incerc sa ajung si eu sa fac parte din tagma asta dar cred ca nu sunt inca suficient de matur - tot pustiul care se juca cu sabia e mai 'activ' Embarassed

- @ violiv: Nu trebuie sa te superi pentru ce am postat anterior. M-am referit la valoarea "in bani" a baionetei fiindca aceasta valoare este in functie de conditia si raritatea piesei respective. Unii colectionari curata rugina, alti nu. Eu vreau doar sa mentin originalitatea si conditia baionetei fara a altera nimic desi uneori este greu mai ales cind faci cite o plasea noua. ---> Am avut si eu in Romania o canistra nemteasca stantata "Wehrmacht 1941" [si inca altceva in lb. germana]. Era de 20 litrii perfect functionala si nici macar un strop de benzina nu curgea din ea. Regret ca n-am cumparat de la New York o canistra germana de 20 litrii pentru trupele S.S. si stantata diferit. In Romania armata avea prin anii 1950-60 niste canistre de benzina de 20 litrii care erau mai inguste sus la miner, mi-ar place sa am una aici. Orita 10/08/07

Nu m-am suparat deloc! Inteleg si acest aspect, al valorii cuantificata in moneda a pieselor de colectie ca si dorinta de a pastra inalterate piesele. Corespondez cu un colectionar italian care e suparat pe mine ca am modificat minor dar esential in functionare tragaciul de la Mosin (cu 5$ cumpar un tragaci 'intreg' si nu e o piesa inseriata) si nici nu concepe montarea unei lunete pe un mod. 44. Nu mai zic de modificarea patului la lisa bolt-action de Cugir! Dar era complet nefunctionala in configuratia originala si eu vreau sa o pot folosi oricand. Si finisarile suplimentare aplicate celorlalte arme de Cugir fac parte din aceeasi serie de 'manevre' neacceptate de colectionari dar mi s-au parut urate si cu posibilitati mari de a arata mai bine.
Intentionez sa port la vanatoare, din cand in cand, cate una din baionete.
Incerc sa-mi linistesc constiinta de colectionar spunandu-mi ca, undeva sus, cel ce a fabricat M-N-ul s-ar bucura sa stie ca arma e in buna stare, ca trage si nu mai omoara oameni, ca provoaca uimire si aprecieri si astazi, dupa mai bine de 110 ani de la conceptia modelului. Toate piesele mele sunt 'ingrijite' periodic sau 'mangaiate' in cate o seara ploioasa, toate sunt mentinute riguros in stare de functionare si cu urme minime de folosire. Ca si mine, mai stiu cativa pasionati pe aici care folosesc (nu zi de zi) arme de peste 100 ani la vanatoare, in calibre desuete pentru care alearga mult sa gaseasca cartuse, arme in care au investit si suflet si finante pentru a le pastra functionale si cu 'gloria' de odata.

- @ violiv: Multi posesori de arme militare [ma refer la pusti cu inchizator] le modifica cu scopul de a obtine diferite rezultate ["sporterized weapons"] privind estetica si performanta. Pe de alta parte altii incearca sa aduca la conditia intiala o arma modificata, lucru destul de dificil in anumite situatii. Este o adevarata "lupta" intre cei care vor sa modifice o arma si cei care nu accepta asa ceva dar topicul nostru este diferit. ---> Am avut norocul sa gasesc ieri in conditie noua o baioneta elvetiana [cu teaca de plastic originala] pentru pusca de asalt "SIG SG 540" care trage cartusul de 5.56X45 NATO. Aceasta baioneta originala fabricata in Elvetia este foarte greu de gasit din cauza legilor extrem de stricte din Elvetia privind exportul de arme fabricate pe plan local. Baioneta este interesanta fiindca are un miner tubular si lama fara santuri si care nu taie. Voi face niste poze la aceasta baioneta. Calitatea si constructia acestei baionete elvetiene este excelenta. Orita 10/10/07

Raspunde la subiect Pagina 1 din 13
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum