Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 13
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatoare
Baionete diverse
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Ma bucur pentru tine! De asta n-am reusit sa gasesc. Calitatea elvetiana este mai sus de orice critica. Si cea de STG 57 este lucrata tot atat de bine.
Elvetienii aveau legi foarte permisive si in privinta exportului de arme. Au fost presati de UE sa-si schimbe legea armelor dar poporul a votat la referendum un "NU" hotarat si asa au ramas. Singura concesie facuta europenilor a fost sa interzica exportul sau cumpararea din Elvetia de catre cetateni extraelvetieni a anumitor repere pentru care legislatia Europeana prevede restrictii. Baionetele intra in aceasta categorie (pe langa armele cu functionare si in regim automat sau burst, tunuri, tancuri, rachete, etc. pe care elvetienii le pot detine si folosi in poligon), in UE fiind nevoie de un permis special pentru ele (ca si pentru sabii militare) desi poti cumpara orice cutit de vanatoare mai mare si mai taios decat o baioneta, gen gurka sau bowie de talie mare din magazine de articole de uz casnic.

In privinta modificarilor, m-am straduit ca acestea sa fie minime si arma sa poata fi adusa in conditia initiala in cateva minute, fara cine stie ce efort. Patul original, atunci cand nu m-a satisfacut ergonomic a fost inlocuit si pastrat in starea initiala. La fel, eventualele modificari la piese au fost facute pe piese cumparate separat, pastrand originalele neatinse (inchizator, sisteme de ochire, etc.) N-am umblat la brunajul original, nici la finisari si am conservat cu cea mai mare grija toate poansoanele prezente pe arme (M-N-ul are 14 poansoane diferite!) pe care am cautat sa le identific si sa le inteleg semnificatia.

Singura arma pe care nu am pastrat-o la starea in care se gasea dupa 25 de ani de folosire intensa a fost vechiul IJ cal. 16 cu care am vanat, pe care am refacut-o estetic (mecanic e perfecta) si i-am oferit un locusor privilegiat in colectie ca rasplata pentru cat de bine m-a servit.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
- @ violiv: M-am referit la legea federala aprobata in Elvetia in anul 1972, lege prin care exportul armelor fabricate in Elvetia a devenit aproape imposibil. Din cauza aceasta baioneta mea elvetiana pentru pusca de asalt "SIG SG 540" este foarte greu de gasit. Firma franceza "Manurhin" a fabricat cu licenta modelul de arma mentionat de mine mai sus plus baioneta care se aseamana cu baioneta originala elvetiana. Baioneta pe care o am eu este insa originala, fabricata in Elvetia, nu este copia facuta de francezi. Orita 10/11/07

"aproape imposibil" Wink Rolling Eyes Se pare ca s-au gasit cai sau exista ceva derogari. Eu am o feblete deosebita pentru armele elvetiene K 31 si STG 57. In primavara aceasta, elvetienii au scos pe piata un lot mare de K 31, arme in conditie foarte buna, care s-au vandut ca painea calda pe piata europeana si americana. STG 57 e un pic mai greu de gasit in aceste cantitati dar sigur se poate cumpara acum din Elvetia, fie de la civili, fie de la armurieri ce au preluat din stocurile armatei (solutie de preferat). Am o cunostinta in Italia ce tocmai si-a achizitionat un STG 57 'nou de arsenal' cu toate accesoriile (curea, baioneta, 5 magazii de cartuse, suport original de luneta, luneta) doar cu posibilitatea de foc semiautomat - bine-nteles, iar pretul a fost ceva peste 1000 E, convenabil pentru asa o arma. Nu am eu posibilitatea acum sa iau cate una din fiecare dar momentul e foarte bun pentru o achizitie de acest fel. Chiar si dintre modelele mai noi se gasesc la vanzare dar preturile sunt mult mai mari.

- @ violiv: Cu exceptia baionetei mele mentionate mai sus si a unor tuburi trase de 20mm si 30mm, nu am nimic altceva fabricat in Elvetia. ---> Este cu adevarat o placere sa poti trai intr-o tara civilizata ca Elvetia unde tirul cu arma este un sport national si oamenii NU se impusca unii pe altii in mod prosteste [indiferent ca sint angajati la politie ori inca studiaza la scoli si facultati - ca sa ma refer la ultimele evenimente din USA]. Orita 10/11/07

- Topicul meu "Baionete cu miner tubular" [de la forumul "Arme albe", 6 Dorobanti] descrie baioneta elvetiana tip "SIG SG 540" plus poze facute zilele trecute. Orita 10/20/07

am si eu o intrebare:e posibil sa fie ceva probleme in vama daca imi fac o comanda de la un shop online?vreau sa-mi achizitionez vreo 3 baionete si nu gasesc nimic pe customs.ro despre baionete sabii sau cutite.merci anticipat

Prima problema e sa vrea firma sa ti le trimita in Ro. Cele mai ieftine sunt in USA dar n-am reusit sa conving pe nimeni sa-mi vanda in Ro.
Apoi, la primire, depinde pe cine nimeresti la ghiseu. E preferabil sa ai o mica relatie acolo pentru ca baionetele sunt pe lista aia nenorocita de la ANCES si, chiar daca legea nu cere nicio autorizatie sau permis pentru ele, cate o cucoana mai exaltata sare pana in tavan cand vede ditamai cutitoaiele Twisted Evil si te trimie la cai verzi pe pereti sa aduci mai stiu eu ce hartii imposibile pe care nimeni nu ti le da ca nu este scris nicaieri ca-ti trebuie.
P.S. mai bine te antrenezi la zambit ca ai mai multe sanse cu un zambet frumos Wink

- @ violiv: Pentru a expedia peste ocean in Europa diferite obiecte militare [baionete, incarcatoare, chiar si acel dispozitiv de incarcare al incarcatorului de la pist.-mitraliera romanesc de 9mm M1941 Orita, etc.], companiile americane au nevoie de o "licenta speciala" si nimeni nu vrea sa aiba bataie de cap. In plus unele tari din Europa considera chiar si o simpla baioneta o "arma ofensiva" ceea ce este pura nerozie, plus riscul ca obiectul respectiv sa nu treaca de vama tarii de destinatie. Trist dar adevarat! Orita 11/04/07

eu vreau sa-mi iau din Anglia.Avand in vedere ca sunten in uniunea lui peste...poate nu or fi probleme

- @ Damienov: Din batrina Anglie??? Acolo este patria necontestata a "gun-control"-ului si a judecatorilor cu peruci cu cirlionti ce acopera capete seci. In UK te aresteaza daca ai un briceag in buzunar pe strada si n-ai dreptul nici macar sa te aperi impotriva hotilor in propria ta locuinta. Oricum iti doresc succes! Orita 11/04/07

ca tot e vb de baionete:o baioneta pe pistol mi se pare chiar ridicol
http://www.pafoa.org/forum/gun-pictures-24/10037-cz-75-sp-01-tactical.html

- @ Damienov: Mie imi place mica baioneta respectiva cu lama tip "Bowie", o poti folosi cu succes la curatatul unghiilor ori la deschisul scrisorilor. ---> De revolver cu baioneta ai auzit???? Sint convins ca nu! Pe data de 24 Mai 1915 trupele engleze si cele ale Commonwealth-ului au adoptat revolverul "Webley Mk6" de calibrul .455-inch, arma la care se putea atasa si baioneta frantuzeasca Pritchard modificata, baioneta cu lama pe sectiune de forma literei "T", intra aici la ---> http://www.oryansroughnecks.org/webley.html Orita 11/18/07

Ideea nu e noua,dar stii cum e cu marketingul.Si , in fond, nu se stie cand vrei sa-ti intinzi untul pe paine! Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
am mai vazut diverse modele de sabii si stilete cu mecanism de tragere incorporat.totusi sa spunem ca la vremea respectiva erau un pic mai utile avand in vedere ca mai toata lumea avea cate o sabie..iar o astfel de sabie pistol iti oferea un anumit avantaj

- Mai exista si o gama larga de arme atipice si artizanale. Am vazut o baioneta frantuzeasca [pentru pusca cu inchizator MAS-36 de calibrul 7,5mm] montata la interiorul unui baston care se poate desface rapid in caz de nevoie. Baioneta respectiva cu virf foarte ascutit are o lama cruciforma lunga de aproxiativ 33 cm. Orita 11/19/07

Raspunde la subiect Pagina 2 din 13
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum