Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 12 din 13
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatoare
Baionete diverse
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Garda sabiei este model 1895 și e confecționată din bronz. De lamă nu îmi dau seama, pentru că poza e prea mică... Ar trebui să fie din oțel, cu ornamente florale și ușor încovoiată. În imagine pare mai scurtă decât în mod obișnuit...

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Am cumparat ieri o baioneta ZB dintr-un talcioc. Intr-un fel, un noroc, baioneta este intr-o stare foarte buna pentru varsta ei si am scos-o la un pret mic. Partea mai nasoala, valoarea de colectie este sigur la fel de redusa si am sa explic de ce.
Tocul din piele: evident folosit, dar in stare buna; nu am gasit nici un marcaj pe el, dar nici scrijelituri de racan.
Teaca: am impresia ca a fost curatata (se vad urme ca de perie de sarma actionata mecanic pe ea) si rebronata, dar asta cu mult timp in urma. Usoare urme de uzura a bronajului, in special pe bila din varf. Pe agatatoare, o serie poansonata, partial stearsa la partea inferioara, posibil 780, 788 sau 789. Tot acolo, un marcaj poansonat E3 urmat de ceea ce pare a fi o serie stearsa intentionat. Unsoare de conservare usoara la interior.
Baioneta: Nu a fost ascutita niciodata si se pare ca nici nu a fost data in folosinta. Plasele din lemn, vechi dar in stare buna. Nu a fost pastrata initial in conditii perfecte, asa ca are mici urme de oxidare. Interesant este ca a mai trecut printr-un proces de curatare, se vad cateva urme de perie de sarma mecanica pe maner. Mecanismul de blocare la arma perfect functional. Am gasit un marcaj clar pe lama, un Z in cerc. De asemenea un alt marcaj pe care initial l-am confundat cu o urma de rugina, este o serie, 715, dar executata printr-un procedeu pe care nu il cunosc, pare a fi o electroeroziune facuta cu o scula tinuta manual. Am sa iau o lupa sa o studiez mai bine.
Oricum, o scula frumoasa!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dupa ceva documentare pe net si studiere cu o lupa, am gasit mai multe inscriptionari pe ea. Plus ca in prima faza nu am stiut sa privesc din directia corecta!
Confused
Agatatoarea tecii este poansonata "CSZ" (initial tinusem teaca invers si am confundat cu serie 780), dar poansonul a fost tinut oblic si partea de jos a literelor este neclara. Tot acolo este marcajul E3 "Leul" 34, din pacate leul si 34 sunt degradate mult (zgarieturi), mi-a trebuit mult sa deslusesc cifra 4!
Pe lama, ceea ce am crezut ca este o serie, 715, privit invers se vede mai clar, este un poanson mic si neglijent aplicat, este un semn de intrebare ? urmat de o mica zvastica. Pe inel este o sageata usor curbata stilizata, cu o bara pe tija, fara ampenaj. Litera Z in cerc este foarte clara si fara degradari, singurul marcaj care nu pune probleme! Am gasit si seria poansonata in capatul manerului (unde de fapt si trebuia sa fie), este SR si dedesubt, pe alt rand, 18992. Insa primele trei cifre sunt foarte degradate (multe zgarieturi in zona) si ma pot insela, de fapt doar ultima cifra, 2, este foarte clara.
Mai interesanta este una dintre plasele, are poansonat pe ea o monograma, cred ca un N si un C in scriere de mana, inflorate si intrepatrunse, dar partea inferioara, cam 25% a literelor este degradata.
Si cred ca totusi un racan si-a lasat amprenta pe ea - in dreapta monogramei se mai deslusesc urmele unor litere ce au fost sterse, se mai cunoaste ceva dintr-un Z si ceea ce pare a fi un I din alfabetul chirilic!
Urmele de perie de sarma s-au dovedit a fi totusi facute cu o perie manuala, la studierea la lupa se observa usoare schimbari de directie. Sunt cateva, putine, si pe lama, care se pare ca a fost curatata chimic de rugina.
Din pacate, nu am aparatura necesara sa fac fotografii la detaliile acestea. Am sa incerc sa fac niste desene de mana si sa le scanez.
Baioneta asta pare sa aiba o istorie in spate. Pacat ca nu o pot eu descifra!

e foarte bina ca esti pasionat, chiar si de o baioneta banala. succes

Dupa ceva documentare pe net si studiere cu o lupa, am gasit mai multe inscriptionari pe ea. Plus ca in prima faza nu am stiut sa privesc din directia corecta!
Confused
Agatatoarea tecii este poansonata "CSZ" (initial tinusem teaca invers si am confundat cu serie 780), dar poansonul a fost tinut oblic si partea de jos a literelor este neclara. Tot acolo este marcajul E3 "Leul" 34, din pacate leul si 34 sunt degradate mult (zgarieturi), mi-a trebuit mult sa deslusesc cifra 4!
Pe lama, ceea ce am crezut ca este o serie, 715, privit invers se vede mai clar, este un poanson mic si neglijent aplicat, este un semn de intrebare ? urmat de o mica zvastica. Pe inel este o sageata usor curbata stilizata, cu o bara pe tija, fara ampenaj. Litera Z in cerc este foarte clara si fara degradari, singurul marcaj care nu pune probleme! Am gasit si seria poansonata in capatul manerului (unde de fapt si trebuia sa fie), este SR si dedesubt, pe alt rand, 18992. Insa primele trei cifre sunt foarte degradate (multe zgarieturi in zona) si ma pot insela, de fapt doar ultima cifra, 2, este foarte clara.
Mai interesanta este una dintre plasele, are poansonat pe ea o monograma, cred ca un N si un C in scriere de mana, inflorate si intrepatrunse, dar partea inferioara, cam 25% a literelor este degradata.
Si cred ca totusi un racan si-a lasat amprenta pe ea - in dreapta monogramei se mai deslusesc urmele unor litere ce au fost sterse, se mai cunoaste ceva dintr-un Z si ceea ce pare a fi un I din alfabetul chirilic!
Urmele de perie de sarma s-au dovedit a fi totusi facute cu o perie manuala, la studierea la lupa se observa usoare schimbari de directie. Sunt cateva, putine, si pe lama, care se pare ca a fost curatata chimic de rugina.
Din pacate, nu am aparatura necesara sa fac fotografii la detaliile acestea. Am sa incerc sa fac niste desene de mana si sa le scanez.
Baioneta asta pare sa aiba o istorie in spate. Pacat ca nu o pot eu descifra!
sigur ca are o istorie in spate, poate incepand din anii '20. Aceasta precum majoritatea supravietuitoarelor a fost rearsenalizata, poate pentru uzul Garzii Patriotice. Alaturi de "ZB-uri"- Vz.24, sunt mai usor de gasit in SUA, acolo unde se desfac lazi cu arme romanesti stocate.

M-am lamurit - dupa alte studieri cu o lupa mai puternica si contacte cu niste tipi foarte bine documentati in istoria armelor produse de cehi.
Tocul de piele, Made in Romania, cehii le-au cam livrat fara. Teaca initial livrata armatei cehoslovace in 1939, dar luata de firma ZB (aveau o intelegere in acest sens cu armata ceha, luau din stocurile lor pentru a onora rapid comenzi si apoi fabricau altele pentru cehi) si livrata Romaniei. Baioneta fabricata direct pentru export, reparata ulterior la Cugir, marcajul NC este unul de inspectie dupa reparatie.
Sunt intr-adevar multe baionete vz24 de vanzare pe eBay in USA, unele cam epave, altele in stare mai buna. Am vazut una care pare lacuita! Preturi diferite, de, cerere si oferta! De speriat sunt preturile la care pot ajunge baionetele Mauser 98k, unele antebelice se apropie de 400 verzisori! Cred ca la capitolul asta va trebui sa ma multumesc cu o reproducere!
Asta este!

[/img]

Diferente dintre cele 2 baionete tip Vz.24 pe care le am in colectie.
*1* cea cu teaca nebrunata baioneta cu marcaj cu capete de cal incrucistate fabricant Redtenbacher - filiala din Sibiu?!
*2* cea cu teaca reconditionata cu marcaj comun Z in cerc.

Se observa stiftul suplimentar de la maner, marcajul deosebit, distanta dintre stifturi, canalul de sange diferit, si forma manerului in capatul cu buton cu piedica.
Ultimele 3 pot fi variatiuni comune din toleranta de fabricatie si nu ceva specific. Garda de la baioneta Redtenbacher nu este perpendiculara pe lama, per total lucratura usor mai neingrijita

Intre timp am mai achizitionat doua baionete, una tip 6H3 (baioneta pentru AKM) si inca una vz24, dar produsa de Redtenbacher. Va urma foarte curand o Mannlicher M.95, apoi mai vedem. Lista de achizitii viitoare nu e foarte lunga, dar totusi e ceva.

Postati rogu-va poze cu detalii ale Redtenbacher sa lamurim mai bine subiectul, diferentele fata de baioneta ceheasca.

Între timp colecția de baionete a crescut. Două vz24 (una cehoslovacă, una Redtenbacher), două 6H3 (ambele românești, în configurații diferite), o S.G. 84/98 III (baioneta Mauser), o Mle. 1886 Rosalie, o M.1891/30 cu teacă metalică.
Nu le-am făcut încă poze, când le voi avea le pun aici.
Lista de achiziții ulterioare e lungă, banii cam lipsesc însă. Următoarea achiziție va fi probabil o altă 6H3, în ultima configurație produsă la noi (cu port compozit chingă/piele). Mai vânez o M.1891 clasică, cu teacă de piele, dar nu prea am văzut așa ceva la vânzare pe net.

După multe studii, m-am lămurit referitor la diversele configurații în care baionetele vz24 au fost primite în armata română:
- baionete marcate cu un Z în cerc pe lamă - baionete fabricate la Brno și destinate exportului;
- baionete marcate cu ”CSZ” și o altă literă pe lamă - cu astea, treaba este mai complicată. Normal, aceste baionete ar fi trebuit livrate numai armatei cehoslovace, în practică unele au ajuns la export - firma lua baionete din loturile destinate armatei cehoslovace pentru a onora cât mai rapid comenzile pentru export. Aceste baionete nu au marcaje de acceptare ale armatei cehoslovace. Dar au mai existat astfel de baionete luate din stocurile armatei cehoslovace și exportate, tot pentru onorarea promptă a comenzilor pentru export. Aceste baionete prezintă marcajele de acceptare de către armata cehoslovacă, precum și seriile respective, uneori însă acestea au fost șterse;
- baionetele cu capete de cai pe lamă,produse de către Redtenbacher - Sibiu;
- baionete marcate cu ”945” pe lamă - baionete produse la Brno în perioada 1941 - 1942; ”945” a fost primul cod acordat de germani fabricii din Brno; se pare că toate aceste baionete au fost exportate în România;
- baionete marcate cu ”dot42” sau ”dot43” pe lamă. Produse la Brno, pentru armatele germană, română și slovacă. Toate erau bronate. Cele pentru armata germană nu aveau inelul de fixare la țeavă;
- baionete marcate ”ArsArm” pe lamă. Astea vin cu o problemă. Am văzut unele la vânzare pe un site. Marcajul ar arăta că au fost produse total sau prin conversia altor baionete, de către Arsenalul Armatei de la Cotroceni. Totuși, trebuie să văd un exemplar pentru a fi sigur, fotografiile de pe site nu sunt foarte concludente.
Tecile pentru aceste baionete provin toate de la Brno, unele din serii destinate direct exportului, cu Z-ul în cerc, altele cu marcaje ”CSZ” și cele de acceptare de către armata cehoslovacă. Un întreg ghiveci!

Baionetă italiană M.1871, lamă lungă de 52 cm. Din păcate, teaca este foarte deteriorată. Dar măcar este, sunt foarte rare.

foarte frumoasa baioneta. teaca ai putea s.o refaci. cu multa migala se poate reface cusatura. iar terminatia de alama din partea de jos a tecii o poti gasi pe forumurile de detectoristi. ei mai gasesc baionete sau parti de baionete

Din pacate, teaca nu poate fi reparata cu mijloacele mele. Nu este facuta numai din piele, ci din tabla subtire acoperita cu piele. Cam ruginita. Din varf lipseste nu numai piesa din alama, ci si o parte din corpul tecii. Piesa mai poate fi luata si de la o baioneta italiana M1891, sunt identice. De fapt, M1891 este in mare o M1871 scurtata.

Astăzi am ajuns la 15 baionete în colecție!
3 baionete 6H3 (pentru AKM), în 3 configurații diferite. Mai am nevoie de încă una, așa numita "Flat pommel", cu agățătoare cu două carabiniere. Raritate.
5 baionete vz24 - z în cerc, z în cerc dublu, 945, CSZ și Redtembacher. Mai am nevoie de două, o "dot" românească și o Ars.Arm. Iarăși rarități.
O M.1871 italiană.
O SG.84/98 III.
O Mannlicher M.1883.
O Mle. 1886/15.
O M.1891 în teacă de piele și o M.1891/30 în teacă metalică.
Iar astăzi am primit cadou o baionetă americană M7 în teacă M8A1. Nu prea mă tenta modelul, dar dacă este cadou, nu se refuză, nu?

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 12 din 13
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum