Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 3 din 13
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Baionete diverse
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
- INTREBARE: Se pot procura azi in Romania baionete romanesti pentru AK-74???? Atentie: AK-74, nu AKM ori AK-47. Orita 11/20/07

Aici nu poti cumpara baioneta de la niciun magazin pentru ca nu au. Cele romanesti nu se vand nicaieri. In schimb, in multele oferte de vanzari de arme romanesti de pe la voi am vazut si 'pachetul complet' cu baioneta si trusa de accesorii. Clonele 'civile' ce s-au vandut pe la noi erau lipsite de suportul pentru baioneta, mare parte din ele dar am vazut si una 'completa' la un amic.
AK 74 copie romaneasca stiu ca nu mai fabrica pentru ca romanii au cumparat, pana la urma, licenta doar pentru AK 47 M. Sincer, nu stiu in detaliu care sunt modificarile la mecanism intre AK 47 si AK 74, cu exceptia calibrului diferit.
Nici care sunt diferentele intre baionetele acestor 3 modele nu stiu. Lamureste-ne, te rog, si poate reusesc sa aflu ceva.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Romanesti nu vindem, preferam importuri, ca ale noastre sunt " de razboi" Very Happy
http://www.military-shop.ro/Cutit/BAIONETA-AK-47/

Ultima modificare efectuata de catre Cristi la Mar Noi 20, 2007 8:20 pm, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pretul mi se pare prea mare pt o baioneta de akm.niste preturi mai rezonabile
http://www.army-shop.ro/produse/baionete-hungary.php
http://www.airsoft.ro/productdetails.php?idprodus=419

- @ violiv: Ma intereseaza o baioneta fabricata in Romania, baioneta pentru AK-74 [nu pentru AKM fiindca am destule, 5 bucati sint romanesti]. Baioneta respectiva se gaseste extrem de greu in USA si se poate vedea aici la ---> http://tantal.kalashnikov.guns.ru/bayo6.html Pe scurt baionetele acestea se pot clasifica asa: 1] Baioneta initiala pentru AK-47 avind lama conventionala [vezi noul meu topic numit "Baioneta ptr. AK-47" de la "6 Dorobanti"]. Cu aceasta baioneta NU se poate taia sirma. 2] Baioneta clasica pentru AKM care impreuna cu teaca formeaza un cleste ce taie sirma [model ce l-am avut in armata in perioada 1974-76]. Capul minerului acestei baionete este rotunjit. Exista multe variante ale acestui model. Lama este de tip "Bowie" cu dinti ca de fierastrau. 3] Baioneta pentru AKM dar care a evoluat avind capul minerului cu contur drept, teaca fiind izolata in mod diferit. Acest model a fost fabricat si pentru AK-74. 4] Ultimul model de baioneta pentru AK-74 cu lama care nu-i de tip "Bowie", virful lamei se aseamana cu virful unei sulite si lama are acei dinti. Lama se poate atasa la teaca [care-i putin diferita] formind clestele ce taie sirma. Minerul baionetei este modificat avind 3 nervuri in relief in jur. Voi face rost de o baioneta ca aceasta in curind. Orita 11/21/06 P.S. In China s-au fabricat baionete pentru AKM cu lama ce NU se poate atasa la teaca pentru a taia sirma si baionete triunghiulare [pe sectiune] care nu pot taia.

A mea e modelul cu lama Bowie, dinti de fierastrau si capatul manerului rotunjit, de rasina portocalie. Primul model, cel asemanator baionetei de SKS originala nici nu stiam ca s-a facut in Ro. Baioneta mai recenta, cu maner negru-cenusiu si patratos am vazut-o pe la soldatii de acum. Cea de care ai intrebat n-am vazut-o nicaieri.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
- @ violiv: Primul model de baioneta [pentru AK-47, vezi topicul meu de la "6 Dorobanti"] cu lama ca de SKS de tip conventional ce nu taie sirma NU a fost fabricat in Romania. ---> Baioneta ce o ai tu este modelul obisnuit pe care l-am avut si-n armata [lama cu zimti de tip "Bowie" si teaca cu manson izolator], model ce taie sirma. Am aici 5 baionete similare facute in Romania. Nu degeaba baioneta de AK-74 fabricata in Romania [cap de miner de forma patrata, lama cu zimti de tip "Bowie"] ce taie sirma este rara. Orita 11/21/07 P.S. NU trebuie confundat modelul AK-47 cu AK-74.

sa ma laud si eu cu ultima achizitie Very Happy
[img][/img]

baioneta e intr-o conditie f buna,teaca e putin atinsa de timp.chiar,cum pot curata pielea sau cu ce?

- @ Damienov: Marcaje??? Verifica lama la garda si pe capul minerului plus partea de la gura tecii. Lungime lama??? Lungime totala??? Diametrul inelului??? Ai idee ce tip de baioneta este??? Cred ca stiu dar astept raspunsul tau. Orita 11/28/07

lungime totala 56 cm,lungimea lamei 44 cm.latimea aprox 2.3 cm.Marcajepe o parte am stampila de inspectie cu coroana, un D6 sub coroana si mai jos A;iar pe cealalta parte 1913 sus,7 17 la mijloc iar jos stampila remington.Teaca este din piele.Daca nu ma insel este o baioneta de S.M.L.E. No.1 Mk.3.
as vrea sa-mi fac o panoplie frumoasa cu aceasta baioneta si inca 2

si

- @ Damienov: Baioneta ta cu lama lunga de 44 cm este "Pattern 1913 MkI" si a fost fabricata in USA in luna Iulie [7], anul 1917 [17] de firma "Remington". Doua firme americane au fabricat in 1916-17 acest tip de baioneta: "Remington" si "Winchester". Firma "Remington" a fabricat 1.243.000 baionete [una din ele fiind cea pe care o ai tu] iar firma "Winchester" a fabricat numai 225.000 baionete [acestea fiind mult mai rare si deci mai valoroase]. ---> Baioneta cu lama ca un cui a fost aprobata sa intre in productie la finele anului 1939 si este cunoscuta ca "No.4 bayonet". A fost fabricata in Anglia si Canada in diferite modele [teaca si componenta cu sistemul de prindere] si este pentru pusca cu inchizator mobil de .303 British Lee-Enfield No4MKI. ---> Cealalta baioneta care are lama de tip "Bowie" este tipul "No.9MkI" si a fost fabricata intre 1947-1956, o companie englezeasca a fabricat-o insa pina in 1962. Baioneta este tot pentru pusca mentionata mai sus ori alte arme cu sistem de atasare ce o pot accepta. ---> Referitor la curatarea si intretinerea tecii vechi din piele, vezi un topic de la "6 Dorobanti". Orita 11/28/07

- Corectie: Cind m-am referit mai sus la pusca de .303 British Lee-Enfield No4MkI, am vrut sa zic "pusca cu inchizator manual". Orita 11/28/07

- Pentru amatorii de baionete de AK-47, AKM si AK-74 intrati aici la ---> http://www.ak47bayonets.com/AK-47_Bayonets.php Se pot vedea modelele si diferentle respective. ---> NOTA: Am facut in final rost de ultimul tip de baioneta pentru AK-74. Este modelul bulgaresc [copie fidela a modelului rusesc cu exceptia culorii] care NU are lama de tip "Bowie". Lama este ascutita ca un virf de sulita avind totusi dintii de fierastrau si orificiul de fixare la teaca formind clestele ce taie sirma. Minerul baionetei bulgaresti de AK-74 este negru cu 3 nervuri circulare. Puteti vedea baioneta bulgareasca de AK-74 la "Russian/Bulgarian AK74 Pattern" de la web-site-ul de mai sus. Orita 11/29/07

are cineva de vanzare o teaca pt o baioneta k98?am primit ieri una cadou si este fara teaca.

intodeauna am fost fascinat de baionete si cutite de lupta
am si acum 3 baionete din care una e in 4 muchii din razboiul de independenta
cel mai mult imi doresc sa gasesc cateva cutite de lupta clasice si originale
un FS, un Randal model 2, un mark 2 si vine si kabarul
cutitele de lupta moderne cred ca trebuie sa arate mai mult ca si cele de la extremo ratio italiene
lame f f groase, otel deosebit, tais bine prelucrat cu unghi de taiere f bun (nu ca dalta de la AK sau Mauser) si un maner ergonomic cu priza perfecta data de materiale moderne
parerea mea

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 3 din 13
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum