Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
identificare baioneta si lopatica
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj identificare baioneta si lopatica 
buna seara , am primit o baioneta este intr-o stare destul de proasta dar nu stiu ce model este . ma poate ajuta cineva sa o identific va multumesc

cateva detalii :
lungime totala cu teaca : 395 mm
lungime lama : 245 mm
latime lama : 26 mm
grosime lama : 5 mm
si un tub cartus stiu ca este german pertu ca are un vultur stantat pe spate si cifrele : 37 , 30 si litera p

lungime tubului este de : 140 mm
diametrul : 30 mm
si o lopatica de infanterie

am vazut pe ea inscriptia olde si ceva ce seamana cu un ochi

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
- @ sandu adrian: Care este lungimea exacta a tubului de cartus mai mic din fotografie ???? Este de 99mm ori 108mm ??? In afara de lopata pot identifica totul. Rezultatele maine fiindca azi n-am timp. Orita 11/17/11 P.S. Care sunt marcajele de pe rozeta tubului de cartus mai mic ??? La baioneta care-i diametrul interior de la inelul garzii ???

Mesaj IDENTIFICARE TUB CARTUS 
buna ziua orita.multumesc de raspuns si scuze pentru informatia incomplecta.
Lungimea tubului mai mic este de 99 mm si pun si o poza cu marcajul de pe rozeta sincer ma dus gandul la operatiunea "tidal wave" corespunde si anul.

poza cu rozeta tubului german

Mai 2 cartuse (apelez la rabdarea dvs.)

Tuburile par identice dar marcajele sunt diferite
1: S si o steluta numerele 11 uramta de 35 si p25
2: S si o steluta numerele 15 urmate de 36 si p13
Lungimea 78 mm (este putin corodat) diametrul rozetei 12 mm
Diametrul interior inel baioneta este 16.5 mm
Si mai am o casca germana daca ma puteti ajuta sa o identific

am incercat o restaurare dar cred ca arata mai bine inainte
Very Happy
CU RESPECT. O ZI BUNA!

- @ sandu adrian: Imi pare foarte rau dar NU ma pricep la castile nemtesti, sunt insa ferm convins ca altii te pot ajuta ori daca vrei iti pot da adresa unui web-site foarte bun cu casti militare.
Tubul de cartus "mic" este de calibrul 12,7mm (0.50-inch) si de regula este cunoscut ca 12.7 X 99 Browning. Marcajele de pe rozeta arata ca a fost fabricat in anul 1943 ("43") de fabrica americana "Twin Cities Ordnance Plant" ("TW") din orasul Minneapolis, statul Minnesota (MN), USA. Cartusul respectiv a fost tras de mitralierele grele de 12,7mm (0.50-inch) de pe avioanele de bombardament americane in raidurile deasupra Romaniei din 1943-44. NOTA: Te-am rugat sa mentionezi marcajele de pe rozeta tubului fiindca daca ar fi fost marcaje tipice romanesti, tubul ar fi fost de calibrul 13,2mm (13.2 X 99), tot cu lungimea de 99mm, tuburi folosite de mitralierele grele AA si de unele avioane romanesti IAR din perioada 2RM. Este foarte usor ca tuburile de 12.7 X 99 si cele de 13.2 X 99 sa fie confundate intr-o fotografie care nu arata de aproape zona conului de racordare de la tub. Diametrul bazei tubului american de 12.7 X 99 este de 20,2mm.
Tubul de cartus "mare" este de calibrul 20mm, are brau (B), este lung de 138mm fiind cunoscut ca 20 X 138B Solothurn Lung. Este de fabricatie nemteasca si a fost folosit de tunurile anti-aeriene (AA) Flak 30-38 sau alte modele similare (aceste tunuri aveau 1,2 sau 4 tevi). Am in colectia mea incarcatorul original german de la tunul de 20mm Flak 30-38 care are capacitatea de 20 de cartuse 20 X 138B (incarcatorul este "urias" si foarte greu!) Cartusul tau de 20 X 138B a fost fabricat in anul 1937 ("37"), de uzina Polte ("P") si numarul lotului si sub-lotului munitiei este ("30p" ori ce-i marcat acolo, nu vad prea clar in fotografia ta). Vulturul respectiv care are dedesubt a serie (poti vedea numarul ?) este acel "Waffeanamt" (controlul de calitate al munitiei, cum era CTC-ul in Romania). Diametrul bazei tubului de 20 X 138B este de 26,9mm.
Revin mai tarziu cu identificarea baionetei tale. Daca ai intrebari privind munitia, astept sa le pui. Orita 11/18/11

- @ sandu adrian: Observa te rog ca taisul lamei vine catre in jos, adica pe partea opusa inelului de la garda. Datorita acestui fapt si pentru ca diametrul interior al inelului garzii este de 16,5mm iar latimea lamei este de aprox. 26-26,5mm, pot spune ca baioneta ta este Mod.1888 Mannlicher. Incearca sa vezi ce marcaj este stantat pe latura stanga a lamei (in fata garzii): marcajul "OEWG" arata ca baioneta a fost fabricata in Austria iar marcajul "FG" deasupra "GY" arata ca baioneta a fost fabricata in Ungaria. Lungimea totala a baionetei este de 374mm iar aceasta se masoara cand nu este bagata in teaca. Aceasta baioneta este pentru pustile Mannlicher Mod.1888, Mod.1888/90 si Mod.1890.
Daca baioneta ar avea taisul lamei catre in sus (pe latura unde-i pozitionat si inelul de la garda), daca diametrul interior al inelului garzii era de numai aprox. 15mm iar latimea lamei era de numai de aprox. 23mm, atunci era vorba de o baioneta Mod.1895 Mannlicher de fabricatie austriaca ori ungureasca (conform marcajelor de pe lama asa cum am explicat mai sus).
Daca baioneta are taisul lamei catre in jos (ca in cazul de fata), cu lama lata tot de aprox. 26-26,5mm dar cu diametrul interior al inelului garzii de numai aprox. 15mm, atunci era vorba despre o baioneta Mod.1888/95 (o baioneta Mod.1888 modificata pentru a deveni Mod.1895). Intelegi acum de ce te-am intrebat care-i valoarea precisa a diametrului interior de la inelul garzii. Toate aceste detalii (marcaje, dimensiuni, etc.) sunt foarte importante pentru identificarea corecta a modelului baionetei si tara de origine. Daca ai intrebari privind baioneta, te rog sa le pui. Orita 11/18/11

- @ sandu adrian: Cele 2 cartuse sunt intr-adevar identice fiind de calibrul 7,92mm (7.92 X 57) cu diametrul fundului tubului de 12mm; lungimea tubului de cartus este de 56,8mm iar lungimea totala a cartusului (incarcat) este de aprox. 80,5mm. Ambele cartuse sunt nemtesti iar marcajele de pe rozeta arata: "S*" (materialul din care-i facut tubul de cartus - in cazul acesta de alama; daca era "St+" tubul era facut din otel); "11" si "15" (numarul lotului de munitie); "35" si "36" (anii de fabricatie 1935 si respectiv 1936); "P25" si "P13" (codul uzinelor germane care au fabricat munitia). Cartusul de 7.92 X 57 a fost munitia standard a nemtilor in perioada 1RM si 2RM si a fost pentru multe tipuri de arme (pusca Mauser, mitralierele MG-34 si MG-42, pusca Vz-24 adica ZB-ul romanilor, etc.) Multe alte tari au folosit cartusul de 7.92 X 57, inclusiv Romania.
Intra aici la http://www.cascoscoleccion.com si vezi diferite tipuri de casti militare in functie de tara de origine. Orita 11/18/11

Mesaj IDENTIFICARE TUB 
Buna ziua orita, referitor la baioneta pe garda baionetei am vazut o serie 109 si I iar pe lama nu am vazut decat un semn ce seamana cu o lalea pe partea opusa se vad litere dar nu am putut sa le vad clar. va intreb daca se mai poate reconditiona si daca pot gasii plasele pentru ea.
Referitor la munitie, mai am 2 intrebari :
1 daca stiti ce cartus este acesta .

lungimea totala a cartusului este de 75 mm
diametrul rozetei este de 14,3 mm
diametrul tubului este de 12,2 mm
nu am vazut decat cifrele 60 si in partea opusa 92 (sunt trecute chiar in marginea rozetei si nu am putut sa le vad bine)
si am mai gasit ceva care nu sunt sigur daca este un tub de cartus dar nu am gasit nici un corespondent casnic la acest obiect

lungimea totala este de 196 mm
diametrul exterior (nu stiu daca este exact pentru ca este putin oval) este de 44 mm
Va multumesc mult
P.S. Exista cumva un catalog pentru munitii sau baionete ?
nu am vazut pana acum (cu siguranta dvs puteti scrie unul)

Mesaj incarcator 
Orita ma intreb daca puteti posta cateva poze cu incarcatorul tunului 20 mm flak sunt tare curios sa vad cum arata . multumesc frumos

Mesaj Re: IDENTIFICARE TUB 
sandu adrian a scris:
Buna ziua orita, referitor la baioneta pe garda baionetei am vazut o serie 109 si I iar pe lama nu am vazut decat un semn ce seamana cu o lalea pe partea opusa se vad litere dar nu am putut sa le vad clar. va intreb daca se mai poate reconditiona si daca pot gasii plasele pentru ea.
Referitor la munitie, mai am 2 intrebari :
1 daca stiti ce cartus este acesta .

Pare un cartus de Mosin Nagant, cal 7,62x54R mm. Cat vrei pe sarpe?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj Re: incarcator 
sandu adrian a scris:
Orita ma intreb daca puteti posta cateva poze cu incarcatorul tunului 20 mm flak sunt tare curios sa vad cum arata . multumesc frumos

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
- @ sandu adrian: Cartusul tau este de cal. 7,62mm (7.62 X 54R), a fost fabricat in anul 1992 ("92") de uzina ruseasca ce foloseste codul "60" (daca te intereseaza care-i uzina iti pot spune). Pentru a identifica un tub de cartus am nevoie de aceste date: a) Lungimea totala a tubului de cartus in "mm" (chiar daca cartusul este incarcat); b) Diametrul bazei tubului de cartus; c) Marcajele de pe rozeta si pozitia acestora (poti folosi orele de la ceas ca pozitie); d) Mentiuni daca tubul are jos rama (R), brau (B), semi-rama (SR), etc. O fotografie a marcajelor de pe rozeta poate ajuta.
Orice baioneta se poate reconditiona dar este necesar multa munca, pricepere si mai ales foarte multa rabdare. Nu vei putea gasi plasele originale pentru baioneta ta, ma tem ca trebuie sa le faci singur.
Din pacate computerul meu este o rabla, n-am scanner si cunostintele mele in acest domeniu sunt aproape de zero. Daca n-as avea plasa fina la ferestre (contra tantarilor!), de mult aruncam computerul pe fereastra impreuna cu sotia mea (adica ajutat de sotie aruncam computerul pe fereastra!) Datorita acestui fapt nu pot pune pozele mele pe computer.
Evident ca exista multe cataloage si volume intregi care se refera la munitie si baionete. Am contribuit personal (cu traduceri, fotografii, comentarii, etc.) la unele carti care au ca tema munitia si baionetele (numele meu fiind mentionat de autor in lucrarile respective) si de asemenea am scris articole despre arme, baionete si munitie in reviste de specialitate publicate in USA. Asta NU inseamna ca eu le stiu pe toate, fiecare invatam unii de la altii, acesta fiind si scopul acestui forum. Daca te intereseaza cartusele si baionetele intra la forumul "6 Dorobanti" la http://6dorobanti.ro/forum la capitolele cu "Arme de foc" si "Arme albe" unde am postat multe subiecte interesante. Orita 11/19/11 P.S. Multumesc lui Cristi pentru ajutor (vedeti poza de sus), incarcatorul meu german pentru Flak 30-38 cu capacitatea maxima de 20 cartuse 20 X 138B este identic cu cel din fotografie. La desfacera incarcatorului trebuie multa atentie, arcul de la interor este extrem de puternic si la remontarea incarcatorului este greu de comprimat arcul.

- @ sandu adrian: Catre sfarsitul filmului american "Saving Private Ryan" (1998) este o lupta unde s-a folosit un tun real nemtesc de 20mm din perioada 2RM; tunul respectiv trage (in film) impotriva unor tinte terestre. In acelasi film insa, baionetele cutit folosite de pustile americane M1 Garand arata foarte realistic cu toate ca erau confectionate din cauciuc. Orita 11/19/11 P.S. Vezi aici la => http://en.wikipedia.org/wiki/2_cm_Flak_30/38/Flakvierling despre tunurile germane de 20mm care trageau cartusul de 20 X 138B Solothurn Lung. Acest tip de cartus a mai fost folosit in 2RM de italieni si finlandezi iar dupa 1945 de cehi si iugoslavi. Aici la => http://www.questmasters.us/2cm_FLAK38.html se vad mai bine incarcatoarele mari cu capacitate de 20 cartuse (20 X 138B) de la tunul german de 20mm Flak 30-38.

Salut Cristi multumesc pentru pozele puse. Referitor la sarpe deocamdata nu pot sa ma despart de el dar fara sa promit e posibil curand sa mai fac rost de unul si o sa te servesc . daca poti spune ceva despre casca germana sau lopatica care am pus-o mai devreme. multumesc

Orita multumesc . sunt la inceput si orice informatie este intresanta si imi poate fi de ajutor . sanatate numai bine !

- @ sandu adrian: Iata detalii privind incarcatorul meu german pentru tunul de 20mm Flak 30-38. Din cauza conicitatii tubului de cartus 20 X 138B incarcatorul este putin curbat ca un asa zis "sector". Pe fiecare latura a incarcatorului sunt cate 9 nervuri care au rolul de a face cutia incarcatorului mult mai rigida si in plus la interior reduc din frecarea dintre cartuse si peretii respectivi. Pe latura stanga si pe spatele cutiei incarcatorului sunt cate 5 orificii ovale (marcate cu "4", "8", "10", "16" si "20") care faciliteaza observarea munitiei de la interior. Alimentatorul are prag fiindca la interior cartusele de 20 X 138B vin asezate in zig-zag. La exteriorul capacului incarcatorului (de la fundul acestuia) este fixat in pozitie cu 2 nituri un arc lamelar solid care zavoraste capacul la cutia incarcatorului.
Dimensiuni incarcator: a) Lungimea laturii curbe din spate = 36 cm; b) Lungimea laturii curbe din fata = 25,5 cm; c) Lungime fata-spate = 22 cm; d) Grosime = 6 cm.
La mijlocul laturii curbe din spate (lunga de 36 cm) a cutiei incarcatorului este o nervura groasa de 2 cm care la interior ghideaza un dinte de la spatele alimentatorului pentru ca acesta sa fie ferm in pozitie. La partea de sus si pe lateralele cutiei incarcatorului este fixata o piesa groasa de metal in forma de "U" cu 2 proeminente rotunde in relief pentru fixarea in pozitie a incarcatorului la tunul de 20mm.
Marcajele incarcatorului: Jos pe latura stanga a cutiei incarcatorului (linga capacul acestuia) sunt stantate urmatoarele marcaje: a) "Waffenamt"-ul (un vultur stilizat avand in ghiare o svastica la interiorul unui cerc, dedesubt fiind marcat "WaAB 43", acelasi marcaj fiind vizibil si pe capacul incarcatorului catre latura din spate); b) "aye 41" (codul din 3 litere al fabricii germane care a fabricat incarcatorul si anul de fabricatie 1941 prescurtat la "41"); c) "34685" (o serie). Niste cifre si litere separate intre ele sunt stantate jos pe latura dreapta a cutiei incarcatorului (linga capacul acestuia).
Finisajul original al incarcatorului este cu lac de protectie negru care a ramas inca in proportie de aprox. 90% pe incarcatorul meu care nu are rugina ori urme lasate de lovituri (numai niste zgarieturi si urme de la uzura). Orita 11/20/11 P.S. Semnificatia codului german "aye" si "B 43" (de la "WaAB 43) coincide (asa cum de fapt trebuie sa fie): "Olympia Buromaschinenwerke A. -G., Mainzerhofplatz, Erfurt."

Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum