Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 5
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
noile prevederi ale legii armelor legate de INSTRUCTORII de
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj noile prevederi ale legii armelor legate de INSTRUCTORII de 
va salut si sarbatori fericite
am o intrebare
ce fac toti instructorii de tir de la anul?
ma gandesc ca doar un procent ff mic au contracte de colaborare legale cu poligoane.
prin urmare cine nu "colaboreaza" sub o forma sau alta ce face?

Daca normele ies bine, cei care sunt probabil ca vor ramane asa cum sunt, iar de acum incolo ca sa te mai faci vei avea nevoie si de ceva care sa dovedeasca ca esti in activitate... In noua lege nu este mentionat expres ce inseamna "a fi in activitate".... Daca ele ies prost , este prost pentru toata lumea. Si Sarbatori fericite!!!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cam in cat timp aproximativ din acest moment, trebuie sa iasa normele de aplicare ??? Ultima oara am asteptat 4 ani ...

Toate cele bune, si Duminica placuta

Pai cred ca numai Dumnezeu poate sti cand... Teoretic inca le mai asteptam pe cele care trebuiau sa iasa in 2011.... Dar poate se gandesc ca putem merge tot cu cele vechi si la legea noua, ca sa fie circul complet...daca stau bine si ma gandesc ar fi foarte bine sa nu iasa alte norme Smile) pentru ca devine legea noua aproape inaplicabila.

Am vesti proaste ptr voi, din SURSE SIGURE. In curand toti tiristii vor primi NOTIFICARI de la militie prin care li se va cere dovada angajarii intr-un poligon, daca vor sa-si mai pastreze armele....

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mda... deci singura POSIBILITATE de a-si pastra armele, cel putin pentru cei care au aceasta posibilitate, este ca in primele zile lucratoare ale anului viitor, sa mearga la AEST/DAEST si sa faca cerere pentru mutarea armelor incadrate la "tir sportiv", la alte categorii, gen "aparare si paza" sau "colectie".

Sa inteleg ca asta va fi singura definitie acceptata la a fi "instructor de tir in activitate", sa fii angajat in cadrul unui poligon ??? Pai atunci domnilor, este FOARTE CLAR ce s-a intamplat, si de ce aceste modificari. Au vrut pur si simplu sa scape de instructorii in poligonul de tragere, si sa ne "usureze de arme". Teoretic, un poligon nu poate avea 100 de anagajati, si sa figurezi cu "contract de colaborare", iar nu se poate. Asta din ce am aflat si eu recent tot din SURSE SIGURE. Pe baza de voluntariat nu merge, decat daca esti "societate de binefacere" sau ceva de genul. Incerc sa nu fiu pesimist, dar va spun ca o sa ramanen doar cu aceste vorbe, timp si bani pierduti, si cu durerea in suflet, ca de obicei.

Toate cele bune

Sa apară normele. Cei care au vesti proaste pentru "voi" clar nu sunt instructori. Nu s-ar adresa asa.
Orice lege abuzivă se poate contesta în instanță. Până nu avem norme nu stim ce sa contestam. Un sofer profesionist de exemplu, nu poate conduce camioane decât în cazul în care e angajat???
Meseria de instructor în poligon e în nomenclator, nu ti se poate îngrădi dreptul de a te perfecționa. Ce faci dacă lucrezi o luna, o luna somer, iar doua luni la lucru, iar somer un an, etc???
Repet... Sa iasă normele si vedem după.
Ne asociem si dam în judecată, contestam la Curtea Constitionala, la avocatul poporului, etc.

Oare daca instructorii se autorizeaza ca PFA uri in baza diplomelor, nu inseamna ca sunt in activitate? Intrebam si eu asa......

Eu cred ca daca ar fi vrut sa termine cu instructorii ar fi scris clar in lege "angajati" in loc de "in activitate". Acest criteriu se aplica si sportivilor cat. I cat si antrenorilor, categorii de oameni care teoretic nu sunt angajati la un poligon si nici nu prea au cum sa fie (textul exact al noii legi: "Sportivii de tir categoria I, membrii loturilor naționale sau olimpice, antrenorii și instructorii în poligonul de tragere pot procura pe perioada cât sunt în activitate[...]"). Cu alte cuvinte, sportivii, olimpicii, antrenorii si instructorii sunt bagati in aceeasi oala cand vine vorba de criteriul "in activitate", asadar nu prea cred ca vor cere partea cu angajarea.

Dar, asa cum ziceati mai multi de aici, sa asteptam normele...

O sa astepti norme mult si bine. Pana atunci o sa-ti privesti arma in vitrina.

Ar fi trebuit sa te faci politist. Aveai si drept, erai instructor de tir fara nicio scoala ....

Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc stilul romanesc de a jongla printre legi si prevederi. Cu ani in urma, sa devii instructor de tir era o chestie scumpa si mancatoare de timp. Scoala dura 6 luni minim si costa peste 1000 E, facandu-se un pic mai bine decat astazi. Dupa un pic de vreme, sa devii instructor a devenit la fel de usor ca sa fii posesor de pistol cu bile si multi au luat-o pe calea asta. Niciunul nu s-a gandit nicio clipa ca avalansa asta de "instructori" va determina, in acelasi stil romanesc al "corectarii periodice a legilor", situatia de astazi? Cu si mai multi ani in urma aceeasi chestie s-a petrecut cu sportivii in activitate, atunci cand nu mai trebuia sa fii campion olimpic sau macar national ca sa poti tine un amarat de pistol in 22 lr.
Avand in vedere ca nicio schimbare majora in bine nu s-a produs in politica noastra sau europeana, eu am gandit ca-i de asteptat sa se intample asa ceva ... si-am ramas doar colectionar .... visand sa-mi pot pastra fieroaicele fie si in dulapul personal.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Nici acum nu e ieftin sa te faci instructor de tir. Costa cam 600 de euro . Si cum spunea Violiv, mai bine colectionar. Si daca te apuca dorul sa mai tragi cu fieroasele te duci la politie si iti iei o autorizatie pentru poligon.

Sint vinator, colectionar, instructor. Totul legal, si nu facut la apelul bocancilor ca cei din M.I.!
Consider ca atunci cind ai o meserie nu trebuie sa ai restrictii. Ma refer la cea de istructor poligon. Ar fi absurd sa interzici unui sofer somer sa conduca ...Permisul de conducere este valabil si in timpul liber; nu???? Cum ar fi sa nu mai conduca nici un sofer profesionist daca nu e angajat??? E abuz, e neconstitutional. Meseria de istructor e in nomenclator, sint oameni care au facut scoli ptr asta; nu doar ca ca angajatii M.I care devin cind vor ei instructori desi au fost la arhiva angajati de exemplu ... Evil or Very Mad

Sint vinator, colectionar, instructor. Totul legal, si nu facut la apelul bocancilor ca cei din M.I.!
Consider ca atunci cind ai o meserie nu trebuie sa ai restrictii. Ma refer la cea de istructor poligon. Ar fi absurd sa interzici unui sofer somer sa conduca ...Permisul de conducere este valabil si in timpul liber; nu???? Cum ar fi sa nu mai conduca nici un sofer profesionist daca nu e angajat??? E abuz, e neconstitutional. Meseria de istructor e in nomenclator, sint oameni care au facut scoli ptr asta; nu doar ca ca angajatii M.I care devin cind vor ei instructori desi au fost la arhiva angajati de exemplu ... Evil or Very Mad

Pai daca-i somer oricum nu conduce. Si fara contract e "la negru" deci ilegal. Asa ca nici tie nu-ti interzice legea sa profesezi dar numai cu contract de munca caci doar asa.....toti suntem instructori amatori si veseli. Sau poate doresti sa eludezi statul, exercitand MESERIA de instructor in poligon la negru? Ha, ia spune-ne -care iti sunt gandurile infractionale?

anndrei a scris:

Pai daca-i somer oricum nu conduce. Si fara contract e "la negru" deci ilegal. Asa ca nici tie nu-ti interzice legea sa profesezi dar numai cu contract de munca caci doar asa.....toti suntem instructori amatori si veseli. Sau poate doresti sa eludezi statul, exercitand MESERIA de instructor in poligon la negru? Ha, ia spune-ne -care iti sunt gandurile infractionale?

Exemplul cu soferul trebuie un pic nuantat, poate asa intelege toata lumea Smile
Sa spunem ca soferul profesionist conduce masina lui (camion, sa zicem), poate un PFA (de ex.). Si o perioada, din stiu eu ce motiv nu are contracte de transport, sau ce face el. Trebuie sa depuna camionul la garaj, sa-l scoata din circulatie sau sa il vanda pe perioada aia? Spune, dl. Geo(tan)! Smile

Marinescu a emis un ordin. Vor fi notificati toti instructorii poligon tir pina la sfirsitul primului trimestru din acest an(adica foarte repede) in care se va cere sa dovedeasca faptul ca sint angajati la un poligon. Pentru cei care nu sint angajati...nu stiu ce o sa facem cu armele dobindite LEGAL...Le trecem pe permis tip A sau le depunem la armurier. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Sper sa citeasca si el aceste rinduri si sa stie ca ma gindesc cu drag si simpatie la el deoarece este un om deosebit!!!
Daca are cineva solutii sau idei... Va rog sa postati.
Eu o sa particip la un concurs simbata aceasta la cupa MILITARISM parca... Putem sa vorbim si acolo in cazul in care sint instructori din Bucuresti in aceiasi situatie cu mine, adica neangajati... Evil or Very Mad

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 5
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum