Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 3 din 5
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
noile prevederi ale legii armelor legate de INSTRUCTORII de
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Madur, care ar mai fi rolul asociatiilor???
Ce ar trebui sa faca ele, daca nu sa reprezinte interesele membrilor??? Doar sa colecteze bani?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Din pacate am primit si eu o astfel de notificare deci nu am de ales si ii voi da in judecata. Daca cineva cunoaste vreun avocat bun (eventual care a mai avut de-a face cu probleme cu arme) din zona Bucuresti - Ilfov e binevenit sa imi dea un mesaj privat cu numele lui. Deasemenea astept orice sfat cu caracter juridic din partea oricui se simte in masura sa dea sfaturi (poate din cei care au mai avut procese sau plangeri pe tema asta).

Madur, care ar mai fi rolul asociatiilor???
Ce ar trebui sa faca ele, daca nu sa reprezinte interesele membrilor??? Doar sa colecteze bani?

Anndrei. Nu intelege gresit. am spus ca nu au ce face in acest caz. Nu este doar parerea mea. Intreaba orice avocat .

Mesaj Falsa idee... 
Aceasta este o idee falsa , sa crezi ca nu au ce face asociatiile, tocmai de aceea exista, nu doar sa colecteze taxa de membru si sa ne intalnim 1 data pe an, CI MAI DEGRABA PENTRU CA SA NE REPREZINTE INTERESELE !! SI MAI ALES FATA DE AUTORITATI !!
Si sunt mai multe sanse cu o actiune colectiva si o forta financiara importanta cat sa poata angaja un avocat foarte bun.
Care sa ii ceara socoteala si PERSONAL aluia care a dat ordinul !

Si nu va mai exprimati pareri personale cu titlu de axiome, da ?!
Din astea cu va spun eu ca nu se poate ne duc automat cu gandul ca vrei sa dezbini sau ca faci parte din structuri.

OK Blue zi tu cum face o asociatie sa dea in judecata in nume colectiv pe cineva. Daca este viabil, particip si eu cu bani chiar daca nu sunt membru. Spune care sunt pasii de urmat , daca sa zicem tu esti instructor in poligon si primesti o tidula de aia de la politie. Vine asociatia de mina la tribunal si cere in numele tau deschiderea unei actiuni in justitie ? Sa stii ca nu se poate. Asociatia poate sa caute un avocat bun si sa il puna la dispozitie cui e interesat. dar acest avocat bun nu poate sa umble prin toata tara sa deschida procese. Si sa zicem ca el e din Bucuresti , crezi ca se va duce la Satu Mare sau la Iasi sa intenteze o actiune ? Intreaba orice avocat, din Arad sa spunem, ce parere are de sansele unui avocat din alta localitate care vine sa sustina un proces in Arad. Iti dai seama ce cheltuieli ar fi ? Sa zicem ca sunt 100 de instructori ( desi cred ca sunt mai multi), nu toti sunt membrii ANCA, atunci de ce ar cheltui asociatia bani pentru toti 100 ? Si sa stii ca nu emit axiome, incerc sa spun lucruri de bun simt si sa nu inflamez forumul. Cit despre sugestia ta ca as face parte din nu stiu ce structuri e hilara si mai bine nu ai mai scrie cu majuscule.

Stai sa vedem... Twisted Evil Se pare ca se ia atitudine.

Am inteles ca numai la Ilfov au trimis. In rest aesp-urile stau si asteapta .

...din ce am mai vorbit azi cu instructori si nu numai... ordinul intern dat de Marinescu e ilegal. Legea spune clar si se aplica celor care urmează să achiziționeze arme scurte pentru tir sportiv. Se pare ca legea nu poate fi aplicată retroactiv.
Apropos, poți avea si glock pe colecție...

orice pasionat de arme asa cum te autoproclami cunoaste bine legea armelor
postand aiureli ca cea de mai sus (si altele) nu poti fi decat neinformat (ca sa folosesc un eufemism) sau, cel mai probabil, rau intentionat.
in ambele cazuri aduci un deserviciu pasionatilor de arme.
eu asa cred.

Dl MIha...E a 2- oara cind maninci... ce vrei despre mine. Iti repet, nu sint politist, nu sint cadru activ sau rezerva si imi pot permite sa te bag in orice gaura in cazul in care exagerezi. Nu stiu daca exagerezi... Tu ce crezi???
Mi-ar face placere ca pe lumea asta sa se vorbeasca in cunostinta de cauza. Acum, ca m-ai provocat... In afara de faptul ca pregatesc o actiune in instanta referitor la abuzuri...Despre mine iti pot confirma multi colegi forumisti(colegi cu mine, nu cu un provocator arogant si dezinformat) sau chiar dl Gaucan ca sint un om onorabil care nu suporta cretinii.
Apropos, esti de ceva vreme pe forum... Cum de ai luat foc chiar acum??

))))am impresia ca aveai alt nick-name in trecut si ai fost bannat.)))

Mie mi-a venit notificarea si cu sprijinul avocatilor am trimis o hartie pentru clarificari la IPJ Ilfov.

Mie mi-a venit notificarea si cu sprijinul avocatilor am trimis o hartie pentru clarificari la IPJ Ilfov.

Succes MAXIM! Tinem pumnii stransi!

TREBUIE sa inteleaga si POLITIA ca NU are in atributiuni COMPLETAREA legii, ci APLICAREA ei si ca ABUZUL in SERVICIU se pedepseste chiar cu inchisoarea!!!!
"Articolul 297: Abuzul in serviciu

(1) Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, nu indeplineste un act sau il indeplineste in mod defectuos si prin aceasta cauzeaza o paguba ori o vatamare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica."

Si astia prin asa ceva se incadreaza PERFECT !Smile))

Astept raspunsul lor si functie de acesta voi actiona mai departe. Ii multumesc pe aceasta cale lui Jimmy Barbuti de la IPSC Romania pentru ajutorul acordat.

Ca tot vorbim de tir , poligoane si instructori. Ar fi cineva interesat in investitia intr-un poligon ? ANCA ar dori sa se implice dar din pacate suma necesara este mare ca sa poata fii sustinuta singur. Si acolo am putea angaja ( de ce nu ) pe instructorii de poligon care vor dori sa fie in activitate.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 3 din 5
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum