Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 5 din 5
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
noile prevederi ale legii armelor legate de INSTRUCTORII de
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Aleko, sint sanse mari sa ne stringem 30! Restul sint detalii! Exista sansa ca pe viitor sa fie si profit, ideea e sa dam drumul la ceva odata!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
De pe la surse...In aceasta luna se pare ca se vor vedea sefii de la aest-uri la Brasov. Se pare( eu sper) ca va fi si masa de adio a D-lui mARINESCU. Sper sa se pensioneze odata.
Ideea e ca in locul lui se anunta ex soferul avansat... Cosgarea...Alta poama...
Daca vrea liniste ar fi bine sa respecte legea, nu sa dea ordine aiurea sau sa completeze legea abuziv. Ca nu e parlament... Evil or Very Mad

"Despre o eventuala pensionare a d-lui Marinescu am tot auzit, informatii lansate fiind insa doar prin mediile frecventate de dl Barbuti. Si atat."

"18 aprilie 2016

Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat luni, 18 aprilie a.c., următoarele decrete:
Decret privind încetarea raporturilor de serviciu ale domnului chestor de poliție Marinescu Niculae cu Ministerul Afacerilor Interne;"

http://www.presidency.ro

Ultima modificare efectuata de catre Daciarex la Sam Apr 30, 2016 4:29 pm, modificat de 1 data in total
Probabil stia ca nu mai are mult, si din aceasta cauza a grabit emiterea ordinului de trimitere al citatiilor catre "instructorii in poligon".

Domnilor colegi,

Daca sunt printre dumneavoastra "instructori in poligon", care au primit deja infamele citatii, si care au deschis actiuni in instanta, sau au luat orice alta masura legala de a contracara / preveni / intarzia pierderea armelor inscrise la aceasta categorie, orice informatie suplimentara sau sfat in acest sens, ar fi de mare ajutor. Si eu ca si multi altii, fac parte din aceasta categorie, dar momentan nu am primit aceasta citatie. Probabil ma aflu intr-o zona gri momentan, deoarece mi-am schimbat nu de mult timp domiciliul (detalii intr-un topic separat)
Multumesc anticipat.

Toate cele bune

Eu am primit o astfel de notificare acum o lună și ceva. Am depus o adresă în care am cerut să mi se spună pe baza cărui articol din lege mi se cere contract de muncă pentru a fi considerat "în activitate" și am spus că articolul respectiv se referă numai la procurarea armelor. Am reamintit faptul că am procurat armele în condiții legale și că am astfel dreptul să mă bucur de drepturile care mi-au fost date. Am mai spus că eu consider că acțiunea este abuzivă, nebazându-se pe litera legii și am cerut oprirea acestei acțiuni. Se cam face o lună de când am depus-o și încă nu am primit nici un răspuns.

Am vorbit după aceea cu un avocat care mi-a dat și un alt text pentru un punct de vedere oficial, în care a spus că în Constituție mi se garantează alegerea liberă a profesiei, fapt ce nu mă obligă să mă angajez undeva.

Foarte important, când am depus cele două adrese am venit cu ele în două exemplare și am cerut ștampilă și număr de înregistrare pe exemplarul pe care l-am păstrat. Just in case...

Oricum, deocamdată nu se poate face ceva în instanță, acest lucru putând fi făcut numai dacă se începe acțiunea propriu-zisă de anulare a dreptului de deținere. Oricum, am făcut deja rost de un avocat și dacă într-adevăr vor face chestia cu anularea îi voi da în judecată în secunda doi.

Concluzie: trimite un răspuns oficial/adresă la ipj în care îți manifești nemulțumirea față de abuzul lor și pregătește-te și cu un avocat, la care să apelezi imediat în caz că se trece la pasul următor.

Probabil unii colegi instructori in poligon stiu deja.
Am fost sunat(nu numai eu) de catre domnii de la igpr si am fost invitat la o discutie. Acea discutie priveste modul in care au fost organizate cursurile pentru dobindirea calitatii de instructor in poligonul de tragere. Discutiile cu domnii politisti au fost civilizate; intr-un climat normal. In urma acestora, la care am fost invitat TELEFONIC, am fost pus sa semnez o declaratie. Nu am vrut sa ma cert cu nimeni; declaratia mea a fost evaziva deoarece a trecut mult timp de la data la care am absolvit cursul. In mare... Cred ca nu vor mai exista scoli care sa pregateasca instructori in poligon din rindul civililor. Vor fi probabil instructori doar din cadrul pensionarilor de la ei, altfel nu vad .
CRED; nu afirm asta. Idea Rolling Eyes Idea

Au mai ramas doar vreo doua saptamani timp in care posesorii de arme supuse inregistrarii (permis tip A, permis tip B) mai pot obtine pentru anul 2016, dovada unei prezente in poligonul de tragere. Aceasta dovada a devenit obligatorie, asa cum multi dintre dv stiti, prin modificarile la legea armelor, modificari ce au efect din 15 ianuarie a.c.[/b]

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 5 din 5
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum