Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Reconditionare casca
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Reconditionare casca 
Acum ceva timp am gasit in curtea unui vecin o casca germana(daca nu ma insel modelul M35).Vecinul o folosea pe post de "stopitoare" Shocked .Casca are o fisura,o umplea cu smoala topita si o picura pe acoperisul magaziei unde urma sa fie pus bitumul.I-am oferit la schimb un alt recipient si am primit casca. Very Happy
Casca este intr-o stare foarte rea:ruginita, are o fisura cam mare si are mici "cratere" facute de rugina.De smoala am scapat foarte usor cu un arzator. Wink Crapatura o pot rezolva foarte usor,la fel si urmele de rugina.O sa postez maine o poza cu starea ei actuala si peste o saptamana o poza cu starea ei dupa ce o voi reconditiona.
Orice sfat legat de reconditionari e binevenit. Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
- @ Damienov: Ar fi interesant de vazut o poza cu casca ta germana in conditia in care ai luat-o si alta poza dupa reconditionare. Casca fiind ruginita rau, nu se mai pune problema sa salvezi culoarea originala [care probabil nici nu mai este vizibila]. In opinia mea ar trebui sa cureti complet rugina [folosind o metoda chimica] lasind crapatura asa cum este. Fisura respectiva poate oferi un farmec aparte acelei casti, asa cum o gaura facuta de o schija ori glonte creaza o imagine mai deosebita. Odata rugina curatata complet eu as folosi o vopsea "primer" [de baza] indiferent de culoare. Dupa ce vopseaua s-a uscat bine [da-i ragaz 24 de ore] ar fi indicat de aplicat vopseaua finala ca are culoarea originala a castii respective. Eu folosesc mereu vopsele "rust-oleum" ["primer" si vopseaua finala] pentru obiectele de metal. Orita 10/31/07 P.S. O vopsea mata arata bine pentru o casca militara dar ramine la alegerea ta.

nu stiu ce culoare finala sa aleg.toate nuantele de verde gasite sunt pre deschise dupa parerea mea.cred ca o sa folosesc un spray cu vopsea verde iarba dupa care o sa ii aplic un strat de creion.o sa fac o proba mai intai pe un alt obiect de metal ca sa vad rezultatul.sugestia am primit-o de la un amic pasionat de construirea de machete.In final as vrea sa-i aplic un decal ss si o plasa.
cel mai mult mi-a dat bataie de cap interiorul care ii lipseste.a trebuit sa-l refac complet

Pentru curatarea ruginii va recomand o baie electrolitica cu soda caustica. Am experimentat-o si pot spune ca am fost foarte multumit.

am aflat si eu de curand...si am incercat.este suberb.nu ma asteptam sa se curete asa de bine.totusi care este dozarea corecta?cata soda?eu am inteles ca 10 g la 1l de apa.este bun asa?

Eu am pus cam o jumatate de kilogram la 5 litri de apa. Singurul lucru care ma deranjeaza este zgura acea neagra care ramane pe piesa la sfarsit. Dar aceasta se curata destul de usor. Am mai citit undeva ca in loc de anod de cupru se poate folosi si din fier cu aceleasi rezultate. Voi incerca si asa. Concentratia solotiei nu cred ca este atat de importanta dar vom vedea. Posibil ca solutia mea a fost prea concentrata.

- Pentru curatarea ruginii care este intr-o stare avansata eu folosesc "Muriatic Acid" care-i bazat pe HCl. Nu stiu daca in Romania exista de vinzare acest produs. Curatirea de rugina se face extrem de rapid dupa care obiectul metalic respectiv trebuie spalat cu apa calda si sapun [pentru stoparea procesului]. Dupa stergerea si uscarea obiectului vopsirea cu "primer" este recomandata cit mai repede posibil [dar NU absolut necesara]. Daca obiectul metalic respectiv nu trebuie vopsit [de exemplu: lama unei baionete] dupa spalare si uscare folosesc "steel wool" foarte fin care va reda nuanta originala a metalului [otelului]. Orita 11/10/07

Adevarul ca ma feresc de procedeele care folosesc acizi. Am folosit o gramada de substante inclusiv detrartrant de buda si am discutat cu unii care erau multumiti de acidul citric.
Tratamentele cu acizi sunt intr-adevar mai rapide dar au dezavantajul ca ataca si metalul, iar la piesele vechi acest lucru este si mai evident, cu atat mai mult cu cat procesul este ireversibil.
La fel si la procedeele de brunare chimica. Eu foloses in special acid selenos cere necesita deasemenea imediat neutralizarea cu o baza, adica spalare cu un detergent puternic (de preferinta soda caustica), si apoi izolarea cu un ulei de conservare. La piesele care nu sunt folosite des folosesc un amestec cald de ulei cu parafina.
Din pacate nu intotdeauna pot evita procedeele mecanice, adica clasica perie de sarma.

- @ Bill: Perfect adevarat! Eu folosesc metoda curatirii cu "Muriatic Acid" numai ca ultima solutie. Prefer insa curatirea metalului [fier, otel] cu peria de sirma ori "steel wool" cind este posibil. Pentru curatirea alamei [tub de cartus, pafta, etc] folosesc zeama de lamiie ori sare + otet si chiar "Muriatic Acid" in cazurile in care piesa este oxidata foarte rau. Pentru curatirea argintului [monezi, etc] folosesc bicarbonat de sodiu + otet ori scrum de tigara [luat de la cineva care fumeaza]. Pentru innegrirea argintului [curatit] putem folosi tinctura de iod. Orita 11/11/07

Asta cu tinctura de iod nu am stiut-o. Multumesc de pont.

Bill eu am folosit bicarbonat de sodiu si merge brici , un redresor de masina secretul este in distribuirea metalulul atragator ( metaluli de sacrificiu ) sa fie distribuit uniform in jurul piesei care o decapezi , eu un cazan de plastic si am 10 fiare beton de 20mm diametru montate de jur in prejurul galetii la acesi distanta. legati in serie la redresorul de masina. Am reconditionat un tractor din 1941 si toate piesele care mi-au intrat in cazanul de gunoi au fost curate prin acesta metoda .

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Ce concentratie are solutia de bicarbonat de sodiu si care este polaritatea?

Eu cred ca stadiul in care se afla casca implica un proces lung de reconditionare si nu merita.... daca este foarte deteriorata poate fi pastrata asa (relicva) Sunt destule casti intacte la otel ma refer care pot fi reconditionate si achizitionate din alta tara.

Aveti un exemplu de casti originale printre care una romaneasca cu interiorul german (doar partea din piele) deasemenea se pot distinge cele reconditionate.

Buna ziua. am si eu o casca asemanantoare celei d mai sus.problema e ca am "periat-o" prea tare si au inceput sa apara gauri Sad , nu stiu cum sa scap de stratul inca existent de rugina si sa fac in asa fel incat sa acopar gaurile si cum sa reconditionez marginea (buza castii) care este cam zgrimturoasa.
Ma poate azuta cineva cu denumirea substantelor care-mi folosesc, dar va rog sa le pot gasi si in romania si sa nu fiie nevoie de un procedeu prea complicat.
initial ma gandeam s-o refac cu un chit auto sau cu o rasina din fibra de sticla dar ... imi e sa nu crape ... nu cred ca va prinde destul de bine.

Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum