Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 3
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
IPSC, IDPA, ISSF , PPC incotro ?
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj IPSC, IDPA, ISSF , PPC incotro ? 
Stau si ma intreb incotro se indreapta tirul sportiv, in conditiile in care umbla vorba prin tirg ca patronul IPSC Barbuti a disparut ca magarul in ceata, datorita unor datorii sau inginerii financiare, sportivii de IDPA ii numeri pe degetele de la o mina, iar tirul de sub egida FRTS isi cauta loc cu verdeata. Am inteles ca FRTS face oarece presiuni asupra cluburilor sa spuna care mai sunt sportivii legitimati, si asta in conditiile in care se pare ca se leaga cu dorinta unora de a nu mai fi arme scurte pe la antrenori, instructori si sportivi. Iar PPC-ul a inceput furtunos si apoi s-a stins frumos

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
http://portal.just.ro/SitePages/cautare.aspx?k=jimmy%20barbuti

Apropo de IPSC ca tot intrebam de el

ISSF-ul se sinucide fara sa-l indemne nimeni (cel putin aparent), IDPA este interesat de international cat sunt eu de cresterea viermilor de matase (+ bonus la conducere doua sexagenare pline de viziune Smile ) PPC a luat o pauza in Romania din lipsa de amatori iar despre alte formate sa se exprime cei care au cotizat an de an. Al doilea mesaj al lui Madur face un pic de lumina chiar si pentru cel mai inrait fan, din pacate.

Oricum am privi lucrurile, chiar daca ISSF are milioane de sportivi legitimati (numai in Germania sunt 1.4 milioane cu acte in regula) sportul cu arma este intr-un profund regres. In anul 2000, Germania avea 4 milioane de legitimati. Priviti unde s-a ajuns acum datorita legilatiei ostile, factorilor perturbatori (atentate, criminalitate, etc) si aveti viitorul in palma. Si totusi depinde foarte mult de noi sa pastram acest sport in viata.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Sincer ma ingrijoreaza drumul pe care a apucat-o tirul de la noi din tara, in principal cel ISSF , nu ca celelalte sporturi olimpice o duc prea bine. Tirul dinamic din ce vad se indreapta mai mult spre amatori care au chef de un pic de actiune in week-end. Mai prolifereaza tirul de fite ( cu vedete sau de corpratisti in cautare de adrenalina). Pacat de investitiile in poligoane. Ma rog ele s-au mai revigorat ( sper) prin noul articol de lege care obliga pe toti posesorii de arma ( letala sau neletala) sa traga o data pe an daca vor prelungirea permisului.

http://www.dsb.de/english/german_shooting_federation/

Cum spuneam, 1.4 mil de legitimati pare mult dar acum 17 ani erau 4 mil. Pentru o federatie infiintata in 1861, cu rezultatele, traditia si infrastructura absolut remarcabila, este o problema extrem de serioasa. Piata germana de arme este la randul ei o curiozitate in sensul ca stocul magazinelor este in scadere, motivatia acestora bazandu-se pe cererea tot mai mica. De exemplu - la cel mai mare dealer neamt am plasat o comanda de aproximativ 25 000 euro. Din tot pachetul aveau efectiv pe stoc o POMPA de umplut rezervoarele de AC!!!!!Restul ...... in minim 6 pana 8 saptamani pentru banalitati si 6-8 luni pentru piesele mai scumpe. Altfel fac marele targ IWA, prilej de clatit ochiul, dar, daca nu ai in cont minim cateva zeci de mii gata de investit, este doar o excursie de placere si nimic mai mult. Ciudat este faptul ca pe culoare te intalnesti cu tot felul de rupti in fund, plini de datorii, cu aere de mari magnati.

@ Madur
O placere ca de obicei sa ne intalnim pe acest forum. Legea care obliga unele categorii de detinatori sa faca o tragere anuala, asa cum ma temeam, nu este cunoscuta de mai mult de 25 - 35 de procente din cei vizati. In consecinta, asa cum am anticipat, se inmultesc solicitarie (tentativele) de obtinere a documentelor retroactiv. Pe langa caracterul ilegal, este totusi de remarcat faptul ca politia prin structurile specializate, nu a intreprins nici o masura de popularizare a modificarilor legislative contribuind la deznadejdea celor care acum nu indeplinesc conditiile de viza. Personal nu sunt de acord nici cu retragerea dreptului pentru astfel de motive dar nici cu cei care le-au ruginit armele in dulap din cauza nepasarii. Care au mai venit pe la poligon au avut surpriza sa constate ca nu mai luau foc capsele, culoarea si aspectul jalnic al munitiei nefiind subiect de ingrijorare cat timp arma a zacut in rastel.Si uite asa ramanem tot mai putini.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mesaj Re: IPSC, IDPA, ISSF , PPC incotro ? 
Madur a scris:
... Iar PPC-ul a inceput furtunos si apoi s-a stins frumos...

A cam durut asta dar hai sa va povestesc cum a fost.
Am intentionat sa implementam PPC-ul ca sport in Romania nu tragere de divertisment, motiv pentru care am procedat in felul urmator:
- am obtinut recunoastere provizorie din partea WA1500PPC ( forul care reglementeaza PPC la nivel international). Conform statutului WA1500PPC membrii sunt federatii nationale de PPC sau federatii nationale de tir care au ca ramura sportiva PPC-ul. Noi neavand aceasta federatie am solicitat si obtinut recunoastere provizorie pe 3 ani la nivel de club ( CTS Tunari);
- in primii doi ani am organizat meciuri demo, cupe , campionat PPC Romania, am omologat rezultatele obtinute de participanti in clasificarea WA1500PPC;
- am incercat sa atragem alte cluburi de profil din tara in incercarea de a populariza sportul respectiv , in functie de evolutie , propunandu-ne sa il recunoastem ca sport , sa infiintam o federatie proprie sau sa ne afiliem la FRTS;
- de la aproape 50 participanti la meciul demo la finalul Campionatulul PPC 2015 participau aproximativ 12, 15 tragatori, nu am reusit sa determinam organizarea de concursuri de PPC de alte cluburi din tara;
- am initiat discutii cu FRTS pentru includerea probelor de PPC in probele sportive ale federatiei si afilierea cu WA1500PPC, banuiesc ca stiti FRTS nu se asociaza cu alte federatii cu exceptia FITASC;
- nu s-a pus problema de cotizatii, taxe de tot felul , dimpotriva taxele de participare si antrenament erau reduse cu 50% fata de tarifele precticate in poligon pt inchirierea unei linii de tragere. In conditiile acestea numarul ,maxim de sportivi la un antrenamnet a fost de ..5 ( maximul istoric) Very Happy
Acum , nu stiu ce sa va zic , nu a placut PPC-ul ca sport, am gresit noi in abordare, nu exista in Romania apetenta pt tirul sportiv?
As fi curios sa aud parerile dvs.
O seara buna !
Gabriel Iofciulescu

Sincer imi pare rau de munca ta la PPC, mai ales ca pe linga atotexistentele semiauto,am vazut si revolverele puse acolo unde le este locul. Si sincer desi nu sunt un expert, prefer fiabilitatea unui revolver, fata de multele gloante din incarcatorul unui Glock. ( o fi si din cauza revolverelor lipsa asta de interes ? )

Mie nu imi pare rau, am facut ceva care mi-a placut , am cunoscut oameni noi si marea majoritate super ok.
Pe langa cateva revolvere majoritatea aveau semi , deci nu cred ca era o problema revolverul.
Anul acesta , inca mai avem recunoastere din partea WA1500PPC, dar nu cred ca in 2017 am reusi ce nu am putut in primii doi ani, putem sa facem tot felul de chestii pt fun dar nu putem vb de sport din pacate.

Ne-am lamurit si cu PPC-ul. Mai ramine de vazut ce e cu IPSC. Vorbeste lumea ca "patronul" acestu sport a dat bir cu fugitii in SUA.

Eu nu cred asta. Eu zic ca este lumea rea.

Acum am citit postările. Am intrat mai rar aici pentru ca am avut multe pe cap.
Ma bufnește risul; stiu ca exista sau au existat neînțelegeri intre Jimmy si unii amici forumisti.
Pot sa va spun doar ca Jimmy nu a plecat din România, cel putin nu definitiv.Smile Am vorbit cu el zilele trecute. Intrati pe paginaFacebook IPSC România pentru detalii.

Cert este ca in Arad nu mai locuieste. Iar cei din IPSC Ro nu stiu sau nu dau relatii depre el.

Da' ești de la militie si ai detalii amănunțite?Smile)
E în România, a venit de la IWA, si dacă ai citit ce scrie pe pagina Facebook a ipsc iti dai seama de mai multe lucruri. Eu, fiind membru ipsc nu sunt asa panicat ca ne-membri.Smile)

Am o întrebare; de ce vrei tu relații despre el?Smile)
Cine vrea sa îl găsească îl găsește.

Presupun ca scopul acestei postari este situatia unor formate sportive. In consecinta ar fi cazul sa discutam de ce scade anual, la nivel european chiar, numarul celor care aleg tirul drept sport favorit. Este drept ca depinde si de cei care reprezinta diverse formate, de caracterul moral al unor indivizi, dar pana la urma sunt, cred eu, alte cauze mult mai relevante si cu un impact foarte vizibil. Teoretic, pare ca o asa-zisa politica comuna la nivelul Uniunii cu privire la incadrarea si clasificarea armelor, acte valabile transfrontalier (pasaport european al armelor) precum si emiterea de directive obligatorii pe teritoriul UE, sunt favorabile unei politici comune, simplificate si eficiente in domeniul controlului armamentului. Se pare insa ca lucrurile nu stau chiar asa. Ati vazut cu totii incercarea de a interzice anumite categorii sau cel putin limitarea unor caracteristici tehnice. Credeti oare ca s-a lamurit treaba? Putem sta linistiti? Ati incercat careva sa va deplasati cu arma in spatiul comunitar doar pe baza faptului ca aveti un pasaport pentru ea? Ar fi bine sa va documentati in prealabil ce conditii suplimentare sunt solicitate in fiecare stat membru. Birocratia este in crestere, tot mai multe conditii se ridica in fata celor care doresc sa-si cumpere in mod legal o arma, deci nu este de mirare ca intervine lehamitea, dezinteresul.

Parerea mea este ca lehamitea si dezinteresul intervine poate, la cei care nu au fost cu adevarat dependenti de boala asta numita arme...toti cred ca avem prieteni care-si doresc arme dar cand aud cate trebuie sa faca pentru a detine una renunta...daca toti cei de pe forumuri si care in mare parte ne cunoastem si personal sau macar ne-am intersectat o data intr-un poligon, ar fi renuntat la prima piedica ivita, azi eram mult mai putini sau deloc.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 3
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum