Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
IPSC, IDPA, ISSF , PPC incotro ?
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Se poate sa fie asa cum spui Claudiu. Totusi, biroul arme de la IPJ Ilfov, vizitat de mine saptamana trecuta, era efectiv tixit de arme predate de buna voie. In majoritate neletale. Eu vad fenomenul la modul general si parca nu gasesc nici un motiv de optimism cu toata daruirea catorva pasionati in cel mai profund mod. In acest post se discuta despre arme ca sport si daca noi, ca popor, suntem cu adevarat interesati, ne place sau ne permitem sa-l practicam, indiferent de format.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Asa este, sunt presiuni pentru limitări în unele state europene, dar chiar dacă s-ar aproba la ei acele restricții tot ar fi mai lejer decât la noi. Mai rău ca la noi nu se poate. Asta după orice norme metodologice.
După alegerea lui Trump în USA ma aștept ca si în anumite tari europene socialiștii sa dea înapoi un pic. Inamicii armelor; dacă mă pot exprima asa, sunt socialiștii.
Sportul cu arme este în regres, dar se va ajunge la trageri de agrement dacă va dispărea ca sport de la olimpiade. Evident idpa si ipsc vor rămâne la același nivel sau vor creste ca nr de membri. Este o părere, nu sunt guru.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Si la c-ta la fel, sute de neletale predate datorita dezinteresului, intr-adevar este foarte greu practicarea sportului, cat timp probele nu se pot tine in poligoanele de resedinta, ca sa zicem asa, aici probabil ca ar fi lucruri de inbunatatit, nu dau sfaturi...pt. ca nu-s expert. Ca si popor poate suntem prea saraci, poate dezinteresati, dar poate acesta este inceputul si ca orice inceput este mai anevoios, totusi avem doar cativa ani de cand oricine poate intra intr-un poligon...poate aparitia poligoanelor va stimula acest lucru...ca germanii nu vom ajunge niciodata, dar totusi poate nu vom merge nici in jos. Sau poate e doar felul meu mai optimist de a vedea lucrurile...

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Poligoane au început să apară ușor-ușor; si vor mai apărea. Trebuie lucrat la mentalitatea unora, iar asta e mai greu.
Sau sa iasă la pensie odată din sistem.

Ai zis un mare adevar Claudiu! In teritoriu nu prea exista poligoane amenajate pentru tir ca ramura sportiva. De exemplu, inca de pe vremea cand practicam eu talere, la nivel national, exista un singur stand de tragere (chiar asa, unul singur), echipat complet pentru proba de TRAP. Restul au fost dezafectate, eventual s-au reprofilat din lipsa echipamentelor dar si a sportivilor practicanti. Nu este mai grozav nici la glont, dotarile pentru probele specifice se numara pe degete. Intrebarea pe care o pun mereu celor care reprezinta tirul olimpic este ce urmaresc de fapt prin pasivitate si lipsa de interes fata de activitatea de initiere si selectie la nivel de club. Din pacate fara raspuns pana acum.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Nu Andrei nu sunt dela militie. Scriam si eu aici de ce se mai intimpla prin tirg. Dar sa lasam deoparte IPSC-ul ca isi are soarta lui . Imi plac comentariile lui "Tunari" despre arme in general si despre sportul cu arme in special. Din pacate tirul e pe duca in Europa, si nici la noi nu se simte mai bine. Daca ar exista o vointa politica ca in anii 60 cind partidul conducator infiinta poligoane si organizatia AVSAP unde tot poporul trebuia sa traga cu pusca, iar tirul era un prilej de mindrie pentru Romania, poate am vedea o revigorare. Apropos citi campioni mondiali si olimpici ( la tir) a avut Romania in perioada 1945-1989, si citi din 1990 si pina in prezent in frumoasa noastra democratie ( originala)

Asta e si din cauza ca la noi legislația descurajează doritorii de arme.
Noi avem lege la lege practic. Suferim de "legeofobie"Smile)) Lege exagerat. Cu cit e mai corupt statul cu atât mai numeroase sunt legile.
Si mie îmi plac postările domului Dima; este un om pe care îl respect, un iubitor al tirului si proprietarul celui mai complex poligon din România!

Multumesc colegilor pentru apreciere, este desigur reciproca. Un lucru pe care il remarc cu placere in mesajele voastre este faptul ca respectati opinia celuilalt si mai ales limbajul decent din majoritatea conversatiilor de pe acest forum. Cine are curiozitatea sa citeasca diferite informatii cuprinse in postarile voastre, cauta in primul rand continut util, acel om poate fi un novice care paseste pentru prima data in acest univers al colectiei sau al sportului cu arma.

Cu voia dumneavoastra va rog sa acceptati cateva precizari: Clubul sportiv CTS Tunari, administratorul complexului A. Salceanu - Joita, este o entitate non-profit din prima zi si pana astazi. In consecinta, activitatea si planurile de viitor sunt stabilite de catre membrii fondatori pe care am onoarea sa-i reprezint. Am invatat din mers, fructificand experienta practica, cum pot sa asigur existenta clubului si nu de putine ori am fost tentat sa ma opresc cand problemele au depasit pragul de suportabilitate, paradoxal cu precadere in ultima vreme cand imi pare ca tot efortul de pana acum se poate transforma in ruina din cauze si politici externe ce nu ne pot fi imputate.

Astfel, cu exceptia personalului angajat, toate incasarile rezultate din activitatile clubului sunt retinute pentru asigurarea cheltuielilor curente si daca, in cel mai fericit vis, exista un surplus, acesta este in procent de 100% (re)investit in dezvoltarea infrastructurii. Asta facem de 17 ani fara incetare. Doar asa puteam atinge nivelul pe care il avem acum fara sa privim Joita ce pe o afacere. Din cate stiu, la nivel national, in afara de noi, mai sunt inca 2 cluburi sportive non-profit afiliate FRTS, private 100%, care dispun de poligon in proprietate, unul pentru glont (Solca) si unul pentru talere (Negoiesti). Restul poligoanelor apartin unor societati comerciale cu scop patrimonial. Sper sa nu gresesc dar asa rezulta din evidenta FRTS. Iar asta spune foarte mult vis-a-vis de tir ca activitate sportiva. Poate nu stiati acest amanunt si cred ca va da de gandit.

Am tinut sa cunoasteti aceste detalii pentru ca de multe ori am auzit opinii care dau de inteles ca in poligon se fac averi pe seama pasiunii oamenilor apropiati de arme. Bine ar fi daca aceasta ocupatie ar asigura conditii de profit suficient de atractive in asa fel incat investitiile nationale in domeniu sa se inmulteasca. Nu imi place sa dau sfaturi fara sa-mi fie cerute dar o recomandare o pot face - cine doreste sa-si aduca banii in orice inseamna arme, munitii si poligoane este bine sa dispuna de cel putin o sursa separata de venit. Experienta Joita se termina de multa vreme daca cheltuielile curente, mai ales in anii de inceput, se bazau pe veniturile realizate din trageri. Nu are rost sa vorbim de infrastructura, construita aproape integral din banii nostrii personali si din ajutorul omenos si dezinteresat al catorva prieteni de o viata (nu neaparat pasionati de tir sau arme) O spun sub cuvant de onoare.

In acest an, in cadrul complexului nostru, vom autoriza un nou poligon multifunctional care permite trageri cu arma scurta atat in regulamentul tirului sportiv cat si formate care presupun trageri pe o deschidere de 180 grade. Partea de poligon este complet finalizata, cateva retusuri fiind necesare la zona administrativa, tribune, grup sanitar. Urmeaza in a doua jumatate a anului sa incepem lucrarile la sala de aer comprimat pentru a putea, incepand din anul 2018, sa debutam cu initierea si performanta adresata sportivilor minori.

Pentru ca a venit vorba de aer comprimat si sportivi minori, in luna Aprilie a.c., in cadrul Adunarii Generale a FRTS, clubul nostru vine cu mai multe propuneri, printre care - nominalizarea persoanei sau a grupului de persoane mandatate de AG sa propuna Ministerului de Interne si Parlamentului Romaniei, modificarea articolului 88 din legea 295 cu precizari explicite referitoare la uzul de arme letale a sportivilor minori legitimati la cluburile sportive afiliate. Ma refer in mod direct la competitiile si antrenamentele sub tutela FRTS precum si a cluburilor afiliate unde iau parte IN PREZENT la activitati de tragere cu arme letale persoane cu varsta sub 18 ani, stabilind recorduri, bareme sportive, titluri de campioni, castiga cupe si medalii. Este absolut necesar sa fie modificata legea pentru ca altfel pericolul este imens pentru cei care autorizeaza astfel de activitati si se poate cere anularea tuturor rezultatelor sportive obtinute fara drept.
Sunt convins de un lucru - daca clubul nostru sau alt club privat afiliat FRTS, in conditiile legii actuale, ar permite trageri cu minori, consecintele ar fi dintre cele mai penale. Asadar, pentru egalitate in fata legii si in Federatie, ceva trebuie schimbat si solicitam cu tot dreptul de membrii fondatori ai FRTS sa se intample acum.

In plus, vom propune eliminarea obligativitatii permisului de transfer european pentru armele cu aer comprimat avand in vedere ca in majoritatea statelor membre UE nu este solicitata o autorizare prealabila pentru aceasta categorie. Ne gandim chiar la simplificarea conditiilor de achizitie a armelor cu aer comprimat pentru sportivii apartinand cluburilor de tir afiliate la o federatie nationala. Propunem stabilirea unui calendar de actiune concret si prezentarea rezultatelor acestor actiuni in fata AG 2018 cu angajarea raspunderii conducerii FRTS asupra reusitei/esecului in relatia cu autoritatile statului roman. In fruntea FRTS se afla poate cel mai galonat sportiv roman al aerului comprimat si parca este nefiresc sa se faca atat de putin in acest domeniu de traditie si esential fara indoiala tuturor probelor olimpice de glont.

Pentru armele de colectie - am inceput anevoioasa procedura de autorizare a personalului si a mijlocului auto in vederea obtinerii clasificarii ADR pentru transport pulbere si capse. Ne gandim sa initiem o miscare cu armele ce utilizeaza pulbere neagra, punand la dispozitie atat artificier propriu precum si produsele consumabile. Bulgaria este aproape, surse de aprovizionare exista, putem profita de acest lucru. Cred ca ar fi interesant si ar deschide o noua viziune asupra armelor de epoca si a felului in care istoria se transpune in realitate.

Avem o agenda destul de intensa in acest an si va invitam, ca de fiecare data, ca prieteni si parteneri in activitatea clubului si a complexului de tragere.

Cu respect.

Am citit cu mare interes ultima postare a Domnului Dima, interes care s-a transformat in mai multdecit atita ajungind la partea cu pulbere neagra si capse. Este un vechi deziderat al ANCA de a avea in Romania si tirul cu pulbere neagra. Ar fi un"finis coronat opus" pentru oricare complex de tragere care se respecta. Multi membrii ai asociatiei au in "dotare" astfel de bijuterii mecanice ce utilizeaza pulberea neagra si din pacate nu prea au avut ocazia sa le foloseasca. Mai mult ca sigur ca daca se rezolva aceasta problema venim sa-i sapam dlui. Dima gradina sau sa-i robotim prin curte Very Happy . Anul trecut A.N.C.A a fost invitata sa adere la M.L.A.I.C ( Muzzle Loaders Associations International Committee), si speram ca anul acesta vom onora invitatia. Nu ne-am grabit deoarece cum bine stiti legislatia romana este destul de ambigua in ceea ce priveste folosirea acestor arme. Trebuie spus ca tirul cu pulbere neagra este de departe cel mai ieftin ( si distractiv dupa parerea mea) si probabil ar face numerosi prozeliti.

Foarte buna ideea cu armele istorice. In toata Europa tirul cu pulbere neagra ia amploare si m-ar bucura sa vad si in Romania aceasta ramura. Intr-adevar este foarte ieftin si mai fun. Nu in ultimul rind este si mai "sigur'deoarece pasii de incarcare nu se preteaza la tir dinamic ( de altfel neiubit de autoritati) si te indeamna la o anumita rigurozitate. Da este o buna idee

Ma bucur ca va surade ideea. Cu multa vreme in urma, am fost in vizita la sora mea pe un meleag unde istoria se preda intr-un stil extrem de interesant. Practic, era vorba de o corabie cu panze ancorata in port iar copii, la ora de istorie, au fost dusi la bordul vasului sa inteleaga mai bine cum s-a descoperit continentul, respectiv cine au fost cei care au fondat natiunea respectiva. Am discutat ulterior cu nepotul meu despre experienta, parea foarte impresionat si emotionat dar, cel mai important aspect, a retinut aproape tot ce s-a povestit acolo. Pana la ultimul copil, fara exceptie, inclusiv fetele, au fost fascinati atunci cand unul dintre tunurile de pe vas a tras o lovitura de salut. Ca o mentiune - cand s-a tras, portul respectiv care este un fel de muzeu in aer liber, era plin de vizitatori. Lipseau cu desavarsire (sau nu am vazut eu), politistii si salvarile ATI, benzile rosu-alb de blocare acces, cainii de cautare - salvare, presa, primarul, etc.

Ma gandeam cum ar fi daca, la propunerea dumneavoastra, eventual cu sprijinul grupului de reconstituire istorica, ati propune Ministerului Educatiei, unui Inspectorat Scolar, in fine, liceului sau scolii primare unde ati studiat, sa faca periodic lectii alternative in aer liber, la un poligon de exemplu, unde adolescentii ar invata istoria ascultand de la voi, oameni pasionati si informati, povestea unei batalii, evenimente de cotitura in istoria noastra, avand in fata ochilor cateva din uneltele care mie personal, mi-au fascinat copilaria.

Imaginati-va bucuria copiilor alaturi de oameni imbracati in costume de epoca, mese pline cu obiectele pe care le colectionati cu atat pasiune. Stiu ca v-ati implicat in cateva activitati apropiate ca tematica si tocmai de aceea ma gandesc ca aveti experienta necesara. Eu o privesc ca pe o contributie civica absolut folositoare care, am eu speranta, va domoli cumva inversunarea fata de arme. Daca vom putea duce la capat demersul cu pulberea neagra, imi si imaginez ce minunatie de treaba ar putea sa iasa. Poate printre adolescenti, cine estie, se pot afla viitorii politisti de la serviciul arme, jurnalisti de senzational, campioni de tir sau colectionari.

E o idee si atat.

@ Madur.
Ai tu ce ai cu tirul dinamic sau, mai degraba, nu suporti un anume individ. Totusi, deloc surprinzator, eu raman iubirea vietii lui. Te rog nu-mi lua acest privilegiu. Smile

"'Honi soit qui mal y pense"'. Nu am nimic cu tirul dinamic Very Happy .
Dar cum spuneam nu prea e iubit de autoritati la fel cum cu suspiciune sunt priviti cei care se distreaza duminica cu airsoft

Din 2007 am inceput sa particip la competitiile de tir dinamic organizate la poligonul Tunari, aka Joita de catre Eugen impreuna cu baietii din garda veche. Cu aceasta ocazie am cunoscut tragatori de elita romani (a caror nume nu le mentionez majoritatea facand parte din SRI, SPP si SIAS), dar si incepatori foarte inimosi. Desi aveam in spate 10 ani de militarie, atunci ma clasam catre coada clasamentului (nefiind obisnuit cu complexitatea probelor si precizia in regim de viteza si stres competitional). Acolo am invatat multe si avut onoarea sa cunosc nume grele internationale precum Lubjisa Momcilovic (care in ultimii 10 ani este mereu in primi clasatii ai concursurilor IPSC - Production - concursuri nivelul V). A fost o revelatie pt mine, cand l-am vazut tragand in 5 poppere, observand ca ultimul a fost lovit inainte ca primul sa atinga solul.

Din 2009 prin intermediul siteului si forumului combativ.ro am incercat sa dezvolt si eu subiectul practicarii tirului dinamic in Romania. In 2010-2011 am organizat prin Asociatia Nationala Combativ, doua Cupe Nationale de Tir Dinamic. Acestea aveau inglobate elemente consistente de IPSC, IDPA (cu acordul IPSC Romania si IDPA USA) si trageri de lupta israeliene (indrumat de instructorul Sorin din Israel). Datorita presiunii autoritatilor a trebuit insa sa modific mult probele, adaptandu-le cerintelor acestora. Am organizat aceste Cupe, fiind inspirat de interesantele competitiile la care participasem anterior la Joita si tinand cont de antrenamentul specific pe care il practicam. Am fost bucuros sa observ prezenta masiva la aceste evenimente atat a militarilor cat si a civililor ce aveau acest drept. In 2012 impreuna cu Paul, Cornel, Mihai, Razvan si Viorel am adus pe cheltuiala noastra in tara un reprezentant de varf al IDPA din USA. Impreuna cu acesta am facut un stagiu de cateva zile, examen si certificare in domeniu (clasificare + Safety Officer). Cu mare placere am participat apoi la cupele Tactical Chalange si PPC organizate de catre Sebastian si Gabriel impreuna cu Eugen.

Din 2013 fiind total nemultumit de strictetea, obtuzitatea si piedicile intampinate de la autoritatile in domeniu (dar si de putinul interes starnit in public de acest sport), am abandonat organizarea si implicarea in desfasurarea evenimentelor de tir dinamic - practic, precum si participarea la activitatea competitionala. Totodata am inchis siteul si forumul combativ.ro. Ulterior nu mi-am mai platit nici cotizatiile de membru IPSC si IDPA, din motive pe care nu doresc sa le fac publice. Am avut dese invitatii de la prieteni pt a participa la concursurile de profil din SUA, Germania, Italia si Bulgaria, dar am ales sa-mi cheltuiesc altfel resursele financiare. De atunci pana in prezent, doar m-am antrenat (nu atat de des cat ar trebui) in poligonul de la Tunari (care consider ca este cel mai bun din tara, avand si un manager foarte inimos) si la Federatia romana de tir sportiv (unde se poate inca gasi intelegere si suport).

Din 2017 mi-ar placea insa sa putem practica impreuna si in Romania acest sport ca si in majoritatea tarilor UE (competivitate, siguranta, calitate si realizari), asa ca sunt alaturi de voi pentru promovarea pe viitor a acestui deosebit si util sport, dar din pacate atat de hulit si blamat de unii. Totusi nu putem tinde catre nivelul de dezvoltare al acestui sport atins de USA sau Germania si trebuie sa tinem cont si de curentul mondial care este impotriva armelor de foc. Si cum este mai usor sa restrictionezi ce ai la indemana (detinatorii legali) decat sa combati fenomenul infractional (detinatorii ilegai) este posibil ca viitorul sa nu fie unul de deschidere si proliferare catre tirul dinamic.

Toate bune, Alex

Ultima modificare efectuata de catre Uomu la Dum Mar 19, 2017 11:36 am, modificat de 1 data in total

chiar nu se poate face nimic in legatura cu obligativitatea obtinerii hartiei pt scoaterea armei din casa in cazul colectionarilor?
pe mine ma incurca f tare aceasta prevedere.
hai cu munitita pot intelege dar pt ce pana mea trebuie sa merg sa scot autorizatie care presupune doua drumuri si timp pierdut aiurea la politie ca sa scot 1911'le sa merg cu el sa trag ????????
nu putem sa facem nimic nu ?

cum dobandesc calitatea de sportiv categoria nustiu care ca sa imi pot trece 1911 le pe carnetul tip B si eventual sa imi iau si glock ?

ma puteti ajuta? multumesc.

Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum