Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
unde sunt eroii nostri
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj unde sunt eroii nostri 
sal. am vazut cum sunt respectati veteranii rusii de catre tinerii. ia uitati-va aici:
http://www.youtube.com/watch?v=wSxS4sIAfVI&feature=related

pe ai nostri ii mai tine cineva minte? Sad Sad Sad Sad Sad

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reenactorii Regimentului 3 voluntari ardeleni Avram Iancu din Oradea, cei din Regimentul 6 dorobanti garda Mihai Viteazul din Bucuresti, cei din Batalionul de vanatori de munte din Bucuresti.

Vezi actiunile noastre de comemorare la http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?board=KepiC3a

Eroii nostrii sant peste tot, dar nu ii vedem noi. Daca la rusi, atat in timpul WW2 cat si dupa aia era o mandrie sa umbli pe strada in uniforma (chiar daca nu mai erai militar) sau in civil dar cu pieptul plin de decoratii, la noi era invers. Un unchi de-al meu care a facut razboiul de la inceput pana la sfarsit, prin '58 a fost arestat de securitate pentru ca in 23 august a indraznit sa apara la manifestatie cu toate decoratiile primite, inclusiv pe cele de pe frontul estic, impotriva rusilor. Si asta nu arata buine in fata "aliatilor" rusi. Iar daca stau sa ma gandesc bine, nu stiu sa imi fi vazut o singura data unchiul sa poarte o singura decoratie. Si cred ca are vre-o 5-6, nu una singura (romanesti, ca a fost decorat si de germani pe frontul de est). Chiar si cand am crescut mai mare nu am vazut decat rar veterani purtandu-si decoratiile. Si nu ca le-ar fi rusine. Dar in RO, eroii tarii prea au fost murdariti cu noroi atata timp, incat prefera sa se fereasca sa se stie ca ei sant cei care au supravietuit razboiului, desi nu mai sant multi. Si din pacate, nici de ei nu sant in stare guvernantii sa se ocupe.
Daca la altii inclusiv statul ii ajuta pe veterani, la noi veteranii de razboi au ajuns sa isi amaneteze sau sa isi vanda decoratiile pe preturi de nimic.

si in afara de noi nimeni!!! ostentativ manualele de istorie se subtiaza mai ales in perioada interbelica si ww 2. toti veteranii de pe frontul de est ascund decoratiile si rup fotografiile in care apar alaturi de germani. foarte putini au incercat sa imprime marturii ale veteranilor. baza de fotografii si pelicula cinematografica este minuscula in comparatie cu rusii sau germanii.
va spun ca exista mii de fotografii, brevete, scrisorii pastrate(in familie), trebuie doar cautate. ar fi o munca enorma ,dar colectarea lor si strangerea intr-o baza de date digitala (scanate la rezolutie mare) ar reprezenta un gest superb din partea noastra. i-am face nemuritori chiar daca s-au stins de mult.
va spun ca inceputul nu este foarte greu, fiecare dintre noi sa posteze ce are fotografii, documentre eventual cateva cuvinte despre persoana in cauza atunci cand stie cine e. nu este necesar intotdeauna sa va insusiti documentele respective, explicati despre ce e vorba si duplicatile la o rezolutie cat mai buna.

Eu am luat interviuri la cativa veterani de razboi si le-am publicat aici:

soldat Traian Giurgelea http://www.worldwar2.ro/memorii/?article=785
sergent Nicolae Neag http://www.worldwar2.ro/memorii/?article=784
segent Aurel Tucra http://www.worldwar2.ro/memorii/?article=786
elev-ofiter Octavian Hosu http://www.worldwar2.ro/memorii/?article=787

victor primul razbel

Al II lea razboi . ofiterul din mijloc, pe banca este bunicul meu Laughing

uniformele soldatilor au ceva ciudat. parca ar fi nemtesti ( sepcile)

pe frontul de est (undeva in Rusia) :

Cel din stanga e "tataie" Wink

ce cai frumosi!

- Din totdeauna am avut cel mai mare respect pentru cei care au luptat pe front [indiferent de razboi ori nationalitate]. In Romania am discutat cu multi veterani din WW1 si WW2, de la gradul de soldat pina la colonel. Unii erau bucurosi sa povesteasca din experienta lor de pe front, altii nici nu doreau sa-si aminteasca nimic. Foarte interesante erau cele povestite de fostii prizonieri romani de pe frontul de rasarit, multi la reintoarcerea acasa in Romania aveau sa fie arestati si inchisi din nou. Stiati ca o lege comunista data prin 1946-47 confisca toata averea celor care se oferisera sa lupte ca voluntari impotriva rusilor pe frontul de rasarit??? Am cunoscut la Craiova un fost Locotenent de infanterie din WW2 care a fost prizonier la rusi in perioada 1943-48 iar la iesirea la pensie prin 1980-81, anii din prizonierat nu i-au fost luati in consideratie de parca ar fi fost pe frontul de est ca "turist", nu sub ordinele militare. ---> Aici in USA am cunoscut de asemenea multi veterani din WW2. Unul dintre acestia a fost pilot si bombardase in primavara lui 1944 Bucuresti-ul si Ploiesti-ul iar altul fusese mitralior si zburase in misiuni de razboi deasupra Bulgariei, Italiei [la Monte Cassino], Germaniei, etc. Am cunoscut si un alt pilot american doborit de japonezi in Pacific plus alti veterani din WW2 care au luptat pe frontul de vest [incepind cu debarcarea din Normandia si pina in inima Germaniei]. Din pacate n-am cunoscut personal nici un veteran american din WW2 care a fost prizoner de razboi la japonezi. De asemenea am cunoscut [si cunosc] veterani americani ai razboiului din Corea [1950-53] si din Vietnam. Majoritatea americanilor intorsi de pe front din Vietnam daca erau vazuti in uniforma pe strada, lumea scuipa pe ei. => Azi in USA veteranii din WW1 pot fi numarati pe degetele de la o singura mina iar in Anglia se pare ca mai traiesc numai 4 veterani din perioada 1914-18. Nu toti veteranii de razboi americani care mai traiesc azi sint recunoscuti ca eroi ori au o situatie materiala buna. Multi sint bolnavi, se lupta cu batrinetea, cu notele de plata si cu cosmarele ramase de pe front. Zilele trecute au aratat la TV [canalul "NBC"] un veteran din WW2 [debarcase in Normandia pe 06-Iunie-1944] care se plingea ca din pensia data de stat nu-si poate plati mincarea, medicamentele si pretul pentru incalzirea camerei unde locuieste in Statul New Jersey. Sint multi batrini nevoiasi pe lumea aceasta azi dar cind auzi ca un veteran din WW2 sufera din cauza lipsurilor, te gindesti daca toate sacrificiile facute de acesta pe front sint justificate ori nu. Orita 11/24/08

Pozele acestea au fost facute in 01.12.2008 in centrul clujului, cu ocazia festivitatilor organizate de primarie, cu tot mai putini participanti si cu tot mai multi politicieni. Si ce m-a uimit a fost ca toi veteranii (sau cei pe care i-am vazut eu cu decoratiile la vedere) ori au plecat imediat ce s-a terminat ceremonia, ori si-au dat jos decoratiile ori le-au acoperit cu alte haine. Nici macar cu reporteri nu au vrut sa vorbeasca. Si tipii din politia militara se purtau cu ei de parca erau simpli oameni, nu veterani. Vorbe de genu: "Fa o data loc ma", "v-am spus sa va dati mai in colo", "crezi ca ma intereseaza ca santeti veterani de razboi" mai ales tionul cu care vorbea, le-am auzit spuse de unul din PM, care probabil a luat ceva suturi in cur de la cineva, ca a plecat din multime si a fost inlocuit de altul (care nu se vede prea bine in poza). Macar cu unul care stia sa vorbeasca civilizat cu toata lumea, fara sa il intereseze daca e fost militar sau e civil.

Mare pacat. e trist ce spui. mai atasez ceva:

Mare pacat. e trist ce spui. mai atasez ceva:

Ar fi bine ca toate aceste poze sa fie copiate de catre o institutie interesata in conservarea istoriei
Apropo exista tiparite albume cu poze despre armata romana in razboi?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ofiteri in timpul unei aplicatii cu pusti mosin nagant

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum