Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
SFX
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj SFX 
Salutare, bine v-am gasit. Ma numesc Adrian, 34 ani, din Bucuresti pasionat de arme de vanatoare, autoaparare, recuzita. Lucrez de mai bine de 10 ani cu arme de recuzita (pentru uz cinematografic) din diferite perioade, am convingerea ca imi voi face ceva prieteni pe aici si vom putea impartasi cunostinte.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sal. bine ai venit printre noi! Very Happy

sfx, bun venit! E posibil sa ne cunoastem!Smile Andrei CIOBA, cameraman, vinator; si viitor colectionar cu atestat(3 saptamini max.). Treci des pe la baietii de la piro de la Buftea?Smile
Daca da, Sigur nu m-au uitat; eu am facut ceata in jurul Bucurestiului!Smile)) Aveau niste fumugene super!Smile))

- @ sfx: Bine ai venit pe forumul A.N.C.A. unde te asigur ca ai ce invata de la cei care posteaza aici si mai mult ca sigur si noi putem invata ceva de la tine. Eu unul colectionez printre altele (arme din perioada 1914-18 si 1939-45 plus anii interbelici, obiecte militaria, paftale, cartuse, etc.) si baionete cu dulie originale din sec. XIX. => INTREBARE: Ce modele de baionete cu dulie se folosesc azi in filmele romenesti in care actiunea se petrece inainte de anul 1900 ??? Exista azi in cinematografia romaneasca baionete cu dulie care au dulia taiata longitudinal (pentru a se putea fixa la mai multe tipuri de arma) ori baionete cu dulie fabricate din cauciuc care arata aproape ca originalul ???? Orita 04/14/10

@ Orita: Filme romanesti din acea perioada nu s-au mai facut dupa 1989 si nici nu cred ca mai e cineva interesat Crying or Very sad , asa ca ceea ce avem pe stoc se limiteaza la baionetele de KAR-98,Vz-24, SKS (CKC).
@ Anndrei: Referitor la baietii de la piro, eu ii pastoresc de vre-o 11 anisori Rolling Eyes Fumigenele pe care le foloseam, erau cele militare de mascare de 2Kg si de 5 Kg, mai avem pe stoc ceva dar umezeala le face felul iar altele in tara nu se fabrica, singurii care faceau erau cei de la Rompiro Orastie dar care au decedat de ceva timp Sad. In timp am inlocuit fumigenele cu masini de fum de exterior (mai putin nocive si mai usor de utilizat).

Va multumesc pentru primire!
@ Orita: Filme romanesti din acea perioada nu s-au mai facut dupa 1989 si nici nu cred ca mai e cineva interesat Crying or Very sad , asa ca ceea ce avem pe stoc se limiteaza la baionetele de KAR-98,Vz-24, SKS (CKC).
@ Anndrei: Referitor la baietii de la piro, eu ii pastoresc de vre-o 11 anisori Rolling Eyes Fumigenele pe care le foloseam, erau cele militare de mascare de 2Kg si de 5 Kg, mai avem pe stoc ceva dar umezeala le face felul iar altele in tara nu se fabrica, singurii care faceau erau cei de la Rompiro Orastie dar care au decedat de ceva timp Sad. In timp am inlocuit fumigenele cu masini de fum de exterior (mai putin nocive si mai usor de utilizat).
NU a decedat Rompiro,au ucis-o cu buna stinta si e mare pacat,!

Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum