Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Colectia mea WWII
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Colectia mea WWII 
As vrea sa prezint aici colectia mea de obiecte din perioada celui de-al doilea razboi mondial. Daca am scris intr-o categorie gresita, rog un moderator sa imi multe mesajul la sectiunea corespunzatoare.

Casca germana M42:

Container german pentru masca de gaze M38:

Alta casca germana M42:

Cineva a incercat sa ii acopere orificiile din spate cu niste "gogoloaie" din metal+rasina pe care le-am inlaturat.

Pafta germana Hitlerjugend:

Fostul proprietari a sters insemnul HJ pentru a purta aceasta pafta.

Muzicuta germana:

Nu cunosc modelul sau exact anul productiei; daca m-ati putea ajuta sa le identific v-as fi recunoscator. Este singurul obiect caruia ii cunosc povestea: am inteles ca a apartinut unui sas, din zona Brasovului, care in timpul razboiului a fost sofer in Rusia la transmisiuni.

Rigla de calcul Faber-Castell fabricata in 1935:

O consider cea mai importata parte a colectiei, fiind probabil si cea mai rara piesa. Momentan stiu sa fac doar inmultiri si impartiri cu ea, dar o sa invat si celelalte operatii. Very Happy

Probabil zambiti deoarece am dat bani pe niste vechituri ruginite dar eu le apreciez foarte mult. Sper ca zilele acestea sa imi fac timp sa le curat de praf si rugina si poate, poate gasesc un raft unde sa le expun (momentan le tin intr-o cutie de carton).

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
te dezamagesc, nu e asa rara, am si eu una identica, in stare perfecta,am primit-o cadou cand eram in marina, acum 20 ani si am mai vazut cel putin 5-6 cu diferite ocazii la diverse cunostinte, nu erau colectionari,fara sa fiu atent, intamplator.

Vikkktor, Sti ce e rar? Sa ai si filtru in cutia de masca de gaze.. Am acut o cutie primita de la un batrin; dar am facut-o cadou, cu tot cu filtru unui pictor. Acum ma zgirii pe oghi... Crying or Very sad
Nu am apreciat adevarata valoare.

Vikkktor, Sti ce e rar? Sa ai si filtru in cutia de masca de gaze.. Am acut o cutie primita de la un batrin; dar am facut-o cadou, cu tot cu filtru unui pictor. Acum ma zgirii pe oghi... Crying or Very sad
Nu am apreciat adevarata valoare.

eu ma refer numai la rigla de calcul, sa stii ca multe din ,,artefactele,, din Ro, se vand la preturi in general mult supraevaluate, dar, din pacate multi colectionari, cand te oferi sa le procuri diverse obiecte de genul asta, sunt mirati si entuziasmati de preturile oferite, dar, cand trebuie sa scoata banii pt achizitii, nu mai raspund la telefon...adica comanda dar nu mai onoreaza comanda...ca s ai romanul....tralalalalala....din ce am observat si eu in timp, una din cele mai pretuite relicve a WW este MP 38 si MP40...12000/20000 eur, depinde de stare...

Replici semiautomate ,functionale, impecabile la
http://www.hza-kulmbach.de/index.php?option=com_content&view=article&id=78&Itemid=143&lang=en

sal si bine ai venit printre noi! o colectie buna pentru inceput. de obicei pe piata colectionarilor de ww2 obiectele germane sunt cele mai scumpe din ce stiu eu. in romanica pretul lor e asa cum e deoarece, local s-au cam distrus toate de catre comunisti sau stau prafuite prin nu stiu ce depozite. desi aveau mai multe motive ca noi sa le distruga, rusi au pastrat cam tot ce au capturat de la germani. vezi stocurile de mausere k 98 scoase pe piata >

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum