Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
achizitie eGUN.de
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj achizitie eGUN.de 
As dori sa cumpar o arma dp eGUN.de http://66.196.80.202/babelfish/translate_url_content?.intl=us&lp=de_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.egun.de%2fmarket%2fitem.php%3fid%3d2823248%26PHPSESSID%3debac51731b5a657996414564bc7b7227 si nu stiu cum sa procedez sau daca este posibil sa pot cumpara prin intermediul acelui site.....in plus de asta am vazut ca trebuie completata o cerere sau autorizatie (nu am inteles prea bine ce este de fapt) mentionez ca este prima arma ca si colectionar, cea care va fi trecuta in permisul de letala cu cele 10 cartuse Wink . Doresc o indrumare din partea cuiva care are cunostinta de procedurile de cumparare dp eGUN.de sau daca exista si alte posibilitati in afara de asta. Pentru inceput nu doresc o arma scumpa ci doar una accesibila ca pret,functionala.....Bockflinten sa fie Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Exista mai multe posibilitati de-a achizitiona de pe acest site de licitatii. Daca vanzatorul este un armurier este mult mai simplu, tranzactia facand-o direct cu el.Daca insa vanzatorul este o persoana fizica, iti va trebui ajutorul unui intermediar. (nu se poate direct de la persoana fizica la persoana fizica). Si pe acela il poti gasi tot pe egun.de. Oricum trebuie obligatoriu sa-i trimiti eventual toata documentatia (permis ANCEX si/sau permisul de transfer...).Eu am achizitionat cateva piese de la ei si mi-au cerut in mod diferit!...Oricum mai trebuie sa iei in calcul ceva extra taxe fata de sumele platite strict pentru: produs , transport , asigurare .Cand faci plata in cont, la banca te mai "ciuguleste" de niste maruntis, reprezentand comisioane, procesare, etc. Si licenta pentru exportul armei din Germania costa ceva malai.Oricum este indicat sa te interesezi inainte de-a licita.

Se poate cumpara dar, ca la orice site de licitatii, este recomandat sa te indrepti spre licitatiile cu pret blitz...cel scris cu rosu. Chiar daca pretul de debut al unei licitatii este infim (1 E) pretul cu care se va vinde arma este foarte diferit: ori exista un pret de rezerva (un pret minim cerut de proprietar dar care nu este afisat) si chiar daca aparent ai castigat o licitatie la un pret super s-ar putea sa nu fi castigat nimic pentru ca nu ai atins pretul limita; ori arma chiar merita si atunci batalia e mare si se ajunge in ultimele minute ale licitatiei la preturi mari.
Pentru adus in tara exista oferta chiar pe eGun. Licenta de export din Germania costa undeva spre 50 E iar transportul pana-n Ro alti ~100. Un amic asteapta 3 arme achizitionate de pe EGun recent....a trecut mai bine de o luna de la finalizarea tranzactiei cu proprietarii, a trebuit sa trimita toate actele traduse si legalizate, in original, mare parte din firmele de curierat romanesti nu si-au reinnoit licenta, Posta Romana ca si cea germana nu-s autorizate sa transporte arme asa ca a a ramas avionul ca cea mai accesibila cale de transport doar ca e mai scumpa cu inca 100 E sau chiar mai mult - inca asteapta sa-i parvina armele si spera sa se intample asta inainte de reintroducerea accizei.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Procedura este destul de anevoioasa si cere timp.....se merita doar pentru ceva deosebit,in rest nu cred ca faci vreo afacere Mad

Din experienta pot sa va zic cam cat sunt costurile, am fost cat pe ce sa cumpar un ZB de pe egun.de numai ca am pierdut licitatie din lipsa de experienta si necunoasterea limbii germane. Am contact inainte de a licita vanzatorul si i-am cerut date despre livrare in romania si binenteles daca ar pute sa ma "ajute" cu factura. Raspunsurile au fost pozitive, mi-a spus ca pe langa costul propriuzis al armei se mai adauga transportul cca 25 euro prin posta normala, 20 euro autorizatia de export/ transfer intra comunitar. La aceste se mai aduga un comision de cca 20euro pentru transferarea banilor in contul din strainatate. Alte hartii nu il interesau decat anexa 16 (ce se elibereaza in baza facturii sau a facturii proforme) prin care dovedeam ca pot primi arma fiind autorizat de politia locala. Mai mult a spus ca ar fi fost de acord sa-mi pastreze arma cca o luna pana obtineam autorizatia de cumparare de la politie si anexa 16. Vanzatorul este armurier si are mai multe arme si accesorii de vanzare avand si un numar destul de mare de licitatii incheiate cu bine (cca 7500 de calificative pozitive).

anexa 16 ce date trebuie sa contina,si cine o complecteaza? trebuie si vreo stempila?

Anexa 16 se elibereaza pe loc la politie pt ea iti trebuie autorizatia de cumparare si factura sau factura proforma.

[quote="mihnea"]Anexa 16 se elibereaza pe loc la politie pt ea iti trebuie autorizatia de cumparare si factura sau factura proforma.[/quote] daca e doar atat unseamna ca lucrurile nu-s atat de complicate...merci pt lamuriri Smile

Este necesara factura pro-forma sau factura ce trebuie sa contina datele de indentificare ale vanzatorului (persoana juridica) si ale cumparatorului (adica tu). In baza acesteia (in unele judete te pun sa faci si o cerere) se completeaza de biroul de arme local vestita anexa. Aste le trebe strainilor ca la noi mai trebe si obisnuita autorizatie de cumparare.

Functie de cine vinde poate dori actele trimise doar ca si copii electronice, pe mail, sau traduceri legalizate in original - actele fiind cartea de identitate si respectiva anexa.

Daca arma importata este cu glont atunci iti mai trebuie si autorizatie de import de la ANCEX fara de care nu-ti va inscrie arma in permis.

m-am uitat pe site la ANCEX si nu am vazut vreo referire la persoane fizice ci doar juridice... Rolling Eyes

In mod sigur iti trebe hartioara colorata si timbrata de la ANCEX pentru arma cu glont, chiar daca importi in nume propriu ca persoana fizica.

Cand te-ai hotarat si-ai luat arma iti dam exact toate datele ce si cum trebe sa faci cu ANCEX-ul.

sa inteleg ca pot achizitiona fara hartiuta de la ANCEX....urmand sa rezolv ulterior formalitatile cu ei. am inteles bine? Rolling Eyes

Autorizatia de la Ancex iti trebe ca sa poti inscrie arma in permis dar si ca s-o ridici din aeroport daca vine cu avionul. E bine s-o obtii inainte ca arma sa ajunga in tara pentru ca termenul de inscriere al armei in permis este de numai 3 zile si curge de la data inscrisa pe bonul de livrare sau un document asemanator.

am inteles...... Very Happy ...parca as cumpara o raketa de croaziera,asa-i de complicat Very Happy

Aparent e foarte complicat, practic e mai usor dar se poate complica...functie de norocul fiecaruia.

Hartiuta de la ANCEX nu inseamna decat un plic cu acte trimis prin curier la ei apoi un plic cu mult dorita aprobare primit prin curier. Sau te duci personal. Nu costa nimic.
Cea mai grea parte la importul armei este sa gasesti mijlocul de transport.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum