Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Buna tuturor...
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Ai perfecta dreptate, asa s-a intamplat cu armele AC, cu cauciuc si acum cu gaz, ca sa nu mai spunem de .22LR. Adica romanului cand ii dai libertate cam asa intelege democratia.
Ii multumesc lui Plastic ca a intrat pe forum ca sa mai vada si ai nostrii ca nu suntem chiar de rahat si ca actuala lege nu e rezultatul unei intelegeri oneroase cu politia, cum am auzit pe la unii ca ne-am dat cu dusmanul.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ai perfecta dreptate, asa s-a intamplat cu armele AC, cu cauciuc si acum cu gaz, ca sa nu mai spunem de .22LR. Adica romanului cand ii dai libertate cam asa intelege democratia.
Ii multumesc lui Plastic ca a intrat pe forum ca sa mai vada si ai nostrii ca nu suntem chiar de rahat si ca actuala lege nu e rezultatul unei intelegeri oneroase cu politia, cum am auzit pe la unii ca ne-am dat cu dusmanul.

stii cum e facerea de bine....recunostiinta e o floare rara...

Dl. Vikttor, sinteti putin partinitor... Armele in tara asta sint la inceput. Nu avem cum sa ne comparam cu Anglia...De ce ati luat exemplul asta; si nu al Elvetiei? Sintem pe penultimul loc in lume, poate ne surclaseaza Coreea de Nord...Asta privitor la restrictii... Ati vazut probabil in Anglia cele mai tari vinatori, de vulpi, de... orice, de ce nu va ginditi cit de prohibitiv e pretul la noi ptr a deveni vinator?
Sub 10000 lei noi nu ai sanse! In alte tari e un drept! in alte tari nu se da spaga ptr asta... La noi orice meltean cu bani poate avea permis de vinator(contra unei sume modice500-2000Euro) fara mare examinare...Acolo chiar te verifica, nu ca la noi...
Scuze ca sint off topic.

Dl. Vikttor, sinteti putin partinitor... Armele in tara asta sint la inceput. Nu avem cum sa ne comparam cu Anglia...De ce ati luat exemplul asta; si nu al Elvetiei? Sintem pe penultimul loc in lume, poate ne surclaseaza Coreea de Nord...Asta privitor la restrictii... Ati vazut probabil in Anglia cele mai tari vinatori, de vulpi, de... orice, de ce nu va ginditi cit de prohibitiv e pretul la noi ptr a deveni vinator?
Sub 10000 lei noi nu ai sanse! In alte tari e un drept! in alte tari nu se da spaga ptr asta... La noi orice meltean cu bani poate avea permis de vinator(contra unei sume modice500-2000Euro) fara mare examinare...Acolo chiar te verifica, nu ca la noi...
Scuze ca sint off topic.

iti dau exemple de tari civilizate unde legea este de multe ori mai restrictiva decat la noi...Elvetia este o exceptie, dar, nu stiu ce te opreste sa fi elvetian si in Ro, iti poti lua cate arme vrei cu titlu de colectie, sau vanatoare...Bine ca nu ai dat exemplu Israelul...Cam ce ai dori? Sa le cumperi fara autorizatii, ca pe castraveti?? Daca se va ajunge la asta, poti fi sigur ca un Billy the Kid de cartier, o sa-ti zboare creierii si dupa, daca va fi prins, va regreta fapta...Anglia este mult mai restrictiva..USA, cu toate libertatiile ei, sunt state celebre si nu putine unde nu ai voie sa umbli cu arma la tine...de fapt cateva iti confera acest drept, fara permis...legiile la americani sunt FOARTE SERIOASE...daca te prinde la tine in toc cu o arma pe care nu ai dreptul sa o porti si mai este si incarcata, armata, iei penitenciar fluierand...la noi nu imi aduc aminte, dupa ce au fost prinsi suficienti ca detineau arme ilegal sau braconau, nu stiu cati au luat pedepse cu executare...suspendare, eventual amenzi...
Vanatoarea este un ,,sport,, costisitor in orice tara...Asociatiile de vanatoare stabilesc taxe si cotizatii dupa placul celor care le conduc...Daca nu convine membriilor sunt liberi sa ,,detroneze,, prin vot conducerea...Dar sunt convins ca cu toate taxele mari, in 20 ani voi arata nepotilor mei caprioare la gradina zoologica...Ce se intampla acum in teren este un genocid, de care sunt raspunzatori fiecare cetatean in parte, atat ,,civilul,, care pune laturi, cat si vanatorul ce ia o autorizatie si vaneaza de zece...Hai sa nu ne mai dam fete mari, cand am stat cu anii prin Turcia si Japonia...Vanatoarea este un lux, daca ai bani vanezi daca nu te uiti...simplu. Ma indoiesc ca in UK, vanatoarea este gratis sau mai ieftina ca la noi...Scump poti sa zici ca e gazul, benzina, electricitatea, pasaportul, cartea de identitatea,dar, nu moftul de a te face vanator...Nu este o necesitate...Ai bani mananci, n-ai, nu ti-e foame..simplu...Iar vis-a-vis de coruptie, daca ai cunostiinta de asa ceva si te deranjeaza, exista organe abilitate pentru a cerceta asta. Adreseaza-le sesizari, cu fapte concrete de care ai cunostinta si daca nu se intreprinde nimic, atunci sa fi revoltat, pana atunci sanatate...Sunt unii care si-au atribuit case fara drept, sunt altii care castiga licitatii cu dedicatii sau isi promoveaza progeniturile retardate sa reprezinte tara si nu se intampla NIMIC...iar domnia voastra este deranjat ca unii se pare , se vorbeste, se aude ca ar lua foloase materiale necuvenite, pt a oferi calitatea de vanator???...sa fim seriosi, furtuna in pahar cu apa...Iar ca termen de comparatie, nu numai ca ma compar cu Anglia, dar, sa stii pt cultura generala ca am legea MULT MAI PERMISIVA decat a insularilor...Documenteaza-te si dupa aia mai vorbim...ca un punct de plecare, nu este voie in UK cu arme glont semiautomate...nici arme scurte de foc in stare de functionare sub nici o forma...Aud?? Ai spus ceva??? Probabil esti prea tanar, dar, pune mana si vezi cam cum era legea acum 20 ani, sau nu mai departe de acum 6 ani...Iar ca incheiere, un lucru este sigur SUNTEM PREA NECIVILIZATI, FRUSTRATI, COMPLEXATI, NERVOSI, ISTERIZATI, LIMITATI, intr-un cuvant prea romani, ca sa fim elvetieni si sa meritam legi elvetiene...unde nici acolo nu umblii cu pistolul la bracinari pe strada mare toata ziua buna ziua...

PS Suntem pe penultimul loc, probabil la nr de arme te referi, pt ca suntem SARACI si vrem arme de 1000 eur cu 100 si in rate daca se poate, si pt ca nu exista o pasiune reala pt arma...romanul in proportie covarsitoare o ia ca pe o unealta care sa aduca carne si foloase materiale...si te rog sa nu ma contrazici pt ca stiu foarte bine piata asta, cu personaje care cumpara 2 gloante cand se duc in teren, sau ridica in slavi niste IJ-uri ca nu trebuie sa le cureti si ,,trage bine si e eftine,,...iar verificarile de care amintesti in alta parte si care se pare ca le doresti si aici, stai linistit ca te costa al dracului de mult..in Germania pana si la permis de pescar faci jumate de ani scoala sa pescuiesti in anumite locuri si scoala nu e gratis si nici 100 eur....nu ti-as dori sa te faci vanator prin UE sa vezi cam ce cheltuieli inseamna asta....buna seara.

Astia care stati si discutati pe forumuri la umbra experientei unui pistol cu bile, a unui IJ de la tata, sa faceti placa memoriala unuia ca Bill, unuia ca Grumezescu si altii care au militat si s-au zbatut pe degeaba sa aveti legea de azi...Multi nici nu o cititi pana la capat si aveti veleitati de juristi si harfe de profesionisti...N-am auzit de nici unul care pana acum carcotesc pe forumuri sa se implice sau sa-si sustina un punct pertinent de vedere...La placinte inainte la razboi inapoi...hai noapte buna, ca unii prea sunteti romani...

PS Nimic personal cu nimeni dintre forumisti,dar, prea place la roman discutia contradictorie sterila...

Dl. Vikkktor, Aveti idei oarecum invechite. Dati exemplu state din America in care nu ai voie.... cu ce??? Cu alta arma din cele inregistrate si permise!!! Care e asa idiot? infractorul!!! La noi, citi detinatori legali de armament letal sau nu sint implicati in "conflicte armate" pe strada? Sub 1%!
..Cu vinatoarea... E mult de vorbit; sint multi "militieni" de-ai dumneavoastra care se vor moralisti si fac ravagii pe unde intra in teren. Nu vindeti castraveti la gradinar, ca nu sintem papagali!Sintem detinatori de arme, si stim cum merge treaba pe aici...
Nu am cerut nici eu si nici altii sa ne nastem aici, cu niste cretini corupti care se vor legiuitori ; si cu masa de manevra care "pune botul" la prostii... Daca e ceva de vorbit esential vb. pe privat, cum am mai facut-o si in trecut ptr. prieteni comuni.
Pina atunci; sa fiti sanatos dumneavoastra; si eu, si toti detinatorii de arme.

Vikkktor, ai mai avut discutii in contradictoriu cu multa lume pe alte forumuri unde nu mai esti sub acelasi nume(I.P. ) si oarecum am inteles unele dintre ideile pe care le ai referitor la legi... Explica-mi si mie; cum sa vinzi arme daca nu ai cui? Tu ai vrea o lege care sa dea drept de detinere doar cretinilor de politisti si jandarmi de care e presa plina ca-si trag gloante-n cap sau isi omoara parintii?...Stiu cum se iau examenele la "misto" in M.I.; si am si un exemplu in cazul in care individul ar fi examinat concret...Pe bune! El are pistol cu glont personal, eu am totul pe vinatoare si colectie... Cine e cretin in tara asta? Eu, ca nu m-am nascut in Elvetia! Asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerc sa schimb mentalitatea unor invechiti...
Inca odata, scuze de off topic!

Pt ca veni' vb de america,pot sa va spun ca nu e chiar asa cum se aude pe aici,pt ca si acolo,nu pui mina pe arma chiar asa usor,si nu tin partea lui @Vikkktor,sau Anndrei,dar vreau sa va spun ca in california,nu poti sa deti arma de foc fara un permis de arma,care nu se da chiar asa usor,apoi michigan,apoi illinois,omaha nebraska,arizona,si lista poate continua,sunt state in care armele sunt urmarite cu strictete,dar de departe,california are cea mai draconica lege cu privire la arme,si in ceea ce priveste lg295 e buna chiar si asa cum este,si referitor la afirmatia lui Vikkktor,da intradevar,Bill,a facut ceea ce nu multi au reusit sa faca,si pt asta noi,colectionarii,si cred ca si ceilalti colegi de forum sunt in asentimentul meu,suntem recunoscatori,pt tot aportul adus la imbunatatirea acestei legi!

In alte tari e un drept! in alte tari nu se da spaga ptr asta... La noi orice meltean cu bani poate avea permis de vinator(contra unei sume modice500-2000Euro) fara mare examinare...Acolo chiar te verifica, nu ca la noi...
Scuze ca sint off topic.

Teoretic in Anglia ai voie ca sa iti folosesti arma in legitima aparare, dar practic e imposibil deoarece trebuie sa dovedesti ca nu o aveai pregatita shi ca ai folosit-o ca instinct. Cand e incuiata in seif cu zeci de mii de lacate e greu sa dovedesti ca ai luat primul "obiect" care ti-e la indemana in caz ca iti intra cineva in casa.

Anglia cred ca are cele mai proaste legi privind apararea cu orice fel de obiect. IN Anglia este ilegal sa porti ORICE la tine asupra ta care sa fie pentru aparare inc az ca esti atacat pe strada. Au fost cazuri cand tamplari au fost arestati ca au mers la supermarket cu ciocanul inca in cingatoarea de unelte dupa servici. Politia a zis ca ciocanul "is an offensive weapon."

Aicea nu exista legal spray lacrimogen, nu taser. Taser e clasat ca arma de foc. LOL Shi posesia unuia garanteaza 5 ani la racoare. Dar toti criminalii shi infractori au Taser shi arme de foc. Cica cu £50 poti cumpara pistol Ilegal in Liverpool, dar legal majoritatea pistoalelor sunt interzise. E bun zicala americana: "When you outlaw guns only outlaws will have them."

Armele de foc in anglia sunt pentru sport, vanatoare shi colectie, shi doamne fereste sa te inscrii la o miscare politica incercand sa schimbe legea legitim ca oamenii sa aiba voie sa foloseasca arme pentru aparare gen 2nd Ammendment in America. Ca posesor de arme esti vazut ca "pericol public" shi un posibil infractor, crede-ma am patit-o pe pielea mea.

Pt ca veni' vb de america,pot sa va spun ca nu e chiar asa cum se aude pe aici,pt ca si acolo,nu pui mina pe arma chiar asa usor

Legea in New York City e mai stricta ca in Anglia. Noua lege zice ca oamenii care au amende de parcare neplatite li se poate refuza sau confisca permisul de arma. Nici macar Anglia nu e asa de totalitara sa zica ca daca nu ti-ai platit o amenda o sa iti ia permisul de arma.

...ca un punct de plecare, nu este voie in UK cu arme glont semiautomate...nici arme scurte de foc in stare de functionare sub nici o forma...Aud?? .

Arme semi-automate legale in Uk doar calibru mic .22lr. Un .223 remington sau un .308 e legal doar bolt action sau pull back model. Shi nu te gandi sa faci convertie la o pusca semi-automata ca sa obtii una pull back ca legea zice ca odata ce arma e ilegala, INTOTDEAUNA e ilegala indiferent ce se face la ea. Deci o arma pull back sau bolt action trebuie construita piesa cu piesa de la un producator legitim! Noroc ca au aparut firme care fac arme special pentru legislatia de rahat din Anglia. lol E interesant ca atata timp cat pusca e bolt action sau pull back nu exista limita de calibru. Stiu un tip de la club care are 14mm anti-tank rifle. .50 cal Barrett e copil mic pe langa pusca asta. Problema ca pusca costa vreo £20000. Eu as putea fi proprietarul unei aceste pusti ca doar autorizatie as avea de tir sportiv la raza foarte lunga, numai ca buzunarul isi spune cuvantul.

Arme scurte in general sunt interzise. Legea zice asa ca o arma trebuie sa aiba minim 24 inchii lungime deci circa 60cm. Revolverul meu cu teava lunga are teava de 12 inchii shi in capat dupa cum ati vazut shi in poza are o bara de metal in capat. Aia nu e asa de frumusete, e ca sa conforme legislatiei, o tai jos cu bonfaierul shi arma ta devine ilegala, shi hopa, faci 5 ani. Deci orice "pistol" sa zicem asa ca la 60cm numai pistol nu e. Definitia e chiar ca: Long barreled rifle. Orice pistol trebuie sa aiba macar o teava de 12 inchii shi cu o bara de metal in capat sau o teava de 18 inchii fara bara. Normal ca trebuie facut special pentru asta ca dupa cum va reamintesc nu poti sa iei un Glock shi sa ii pui o teava mai lunga ca tot arma restrictionata este. Deci cumperi una de la o firma care face pentru piata din Uk shi cum trebuiesc facute customizate un asa pistol e cam £1500.

Mai exista 3 motive pentru care un om poate avea un pistol:
1) Pentru exterminarea animalelor ranite in situatii cand o pusca de vanatoare sau una cu teava ghintuita nu sunt in siguranta. Gen o oaie intr-un loc acoperit precum o hala unde o pusca de mare calibru ar face gauri in pereti etc. Pentru asta un pistol de calibru sau 9mm, .357 sau .45 sunt permisibile dar daca pistol semi-automat cu magazie de maxim 2 gloante sau daca revolver cu numai 2 gauri in cilindru, restul sudate/umplute. Aceasta autorizatie este foarte foarte greu de obtinut, trebuie sa fii fermier, sa ai hala shi sa ai animale nu se dau la oricine shi ministru de interne personal trebuie sa aprobe shi sa semneze aplicatia. IN Anglia legitim sunt vreo 700.000 de posesori de arme shi cred ca circa 300 au aceasta autorizatie, asa de rar se aproba.

2)In Anglia pistoalele fabricate inainte de 1919 pentru care nu exista munitie sunt valabile prin sectia 58, cu mica exceptie pistoalelor istorice precum Luger 9mm, Colt 1911 care desi exista munitie moderna pot fi detinute shi trase. Chestia e ca trebuie sa fi colectionar shi sa ai deja un fel de colectie de pistoale, politia nu o sa iti aprobe aplicarea ca te-ai trezit intr-o dimineatza ca vrei sa colectionezi pistoale Colt. Trebuie macar sa ai cateva pistoale din sectia 58 inainte ca sa ti se aprobe sectia asta 7.3. Shi sa zicem ca ai obtinut aceasta aprobare, pistolul acuma trebuie tinut la un poligon de tir special facut pentru acest tip de arma, munitia poate fi tinuta acasa dar pistolul nu. In Anglia cred ca sunt numai vreo 5 poligoane din astea speciale shi daca ai ghinionul sa fi la 300-400km de cel mai apropiat poligon eh though luck! Muta-te! lol

3) Pistoalele cu praf de pusca (black powder) pot fi orice marime. Dar astea sunt contraptii care daca nu le cunosti iti iau cel putin 5 minute sa le incarci. Intaii pudra, glontul sau bila, ceara shi capsa in capat lanca cocos. Astea sunt valabile pe Sectia 1, firearms, dar sunt impractice la aparare sau pentru orice altceva decat ca o curiozitate. Desi e misto sa tragi cu un derringer .22

Inca o chestia, in Irlanda de Nord, Insula Man shi insulele canalului Englez Jersey shi Gurnsey desi apartine legislativ Uk-ului acolo ai voie pistoale, pusti de calibru mare semiautomate shi chiar voie sa le porti ca legitima aparare, mai ales in Irlanda de Nord. Dar in Anglia sunt interzise, e ridicol shi stupid. E ca shi cum in Banat ai avea voie sa mergi cu pistolul in brau dar in Bucuresti nu. O singura tara teoretic dar legislativ e un haos general.

Ca sa nu mai zic ca Anglia are printre cei mai buni sportivi la tir din lume dar Olimpicii care practica tir cu pistolul trebuie sa mearga in Irlanda De Nord sau Franta sa se antreneze ca teoretic sportul lor e ILLEGAL in Anglia! Shocked Ca sa nu mai zic de la Olimpiada de Commonwealth unde Anglia a castigat in jur de 15 medalii de Aur shi de Argint la tir sportiv la BBC au scris UN RAND despre asta. Orice alt sport, shi Anglia era eroina shi campionaa lumii dar Tirul sportiv nu e binevazut aicea. Daca voi va toti certati intre voi shi imi ziceti cant de rau e in Romania puteti sa imi ziceti o alta tara din lume unde sportivii lor sunt potentiali criminali daca practica sportul in acea tara? Ca eu nu stiu.

Aviz amatorilor care critica Lg 295...de fapt nu inteleg ce se vrea...???..sa nu mai aiba ..militienii,, pt ca unii socotesc ca sunt cretini??..sa aiba toata lumea???...fa-te colectionar si poti sa iti iei...faptele comise cu armele de foc in Ro de catre detinatorii legali sunt peste un procent...dar aici nu se contorizeaza dosarele de braconaj, in care faptele sunt comise de detinatorii autorizati, pt ca legea este interpretabila si procurorul ingaduitor...discutiile apar cand sunt victime omenesti...nu cred ca numai ,,militienii,, comit asemenea fapte, ci si ceilalti, in egala masura...procentul de fapte facute de ,,militieni,, este mai mic decat cele facute de ,,civili,, pt ca si detinatorii din cadrul ,,militienilor,, sunt mai putini ca numar...deci tot aia este si de o parte si de alta...aplicarea pedepselor vis-a-vis de folosirea fara just temei a armelor de foc in opinia mea este mult prea timida si ingaduitoare, lucru care in mod sigur, nu responsabilizeaza cetateanul, indiferent ca e militian sau nu, si in viitor pe fondul crizei, presiunii la care este supus individul de catre mediul ostil in care traieste, cred ca vom asista la o exacerbare a sinuciderilor, faptelor antisociale cu arme de foc, lucru care v-a duce la inasprirea legii actuale...sper sa nu am dreptate, dar, daca se va intampla, sigur o sa fie onorabili forumisti care vor tipa, din pacate numai pe forumuri, ca nu li se face dreptate...socotesc legea foarte permisiva, pedepsele prea blande si practica judiciara timida in acest domeniu, lucru care va genera pe fondul mai sus amintit diverse situatii neplacute...o lege corecta si permisiva trebuie aparata cu parul, pt ca o eventuala incalcare a ei sa puna serios pe ganduri subiectul inainte de a deveni faptuitor...altfel, pentru un grup restrans de persoane, vor suferi ceilalti care au stat pasivi si in mod sigur va genera inasprirea ei, lucru frustrant...un exemplu simplu, carabinele 22lr scoase de la vanatoare pt ca favorizau braconajul, pistoalele cu gaz si armele cu aer comprimat introduse pe notificari sau permise, pt ca, cativa reprezentanti ai societatii civile, trageau de la balcoane distrandu-se...de ce ? pentru ca nu-i pedepsea zdravan legiuitorul pentru a se gandi de doua ori inainte de a pune degetul pe tragaci....asta am avut de spus, nu prea inteleg sincer ce vor anumiti forumisti si ce reproseaza legii si nici nu inteleg vehementa cu care critica anumite derapaje ale diversilor politisti...atata timp cat este permisa o deraiere completa a reprezentantilor statului, deraiere ce afecteaza grav fiecare individ in parte si care pune sub semnul intrebarii insasi viitorul natiunii, nu stiu ce poti sa ceri de la niste politisti, hartuiti de existenta precara care o duc...dar, stati linistiti ca vor fi din ce in ce mai putini dupa inteleapta reorganizare si atunci fiecare isi va face dreptate dupa bunul plac...eu propun sa dam la liber si armele de foc, ca sa terminam mai repede extinctia...e o idee nu???

Ultima modificare efectuata de catre vikkktor la Joi Iul 14, 2011 4:27 am, modificat de 1 data in total
Vikkktor, ai mai avut discutii in contradictoriu cu multa lume pe alte forumuri unde nu mai esti sub acelasi nume(I.P. ) si oarecum am inteles unele dintre ideile pe care le ai referitor la legi... Explica-mi si mie; cum sa vinzi arme daca nu ai cui? Tu ai vrea o lege care sa dea drept de detinere doar cretinilor de politisti si jandarmi de care e presa plina ca-si trag gloante-n cap sau isi omoara parintii?...Stiu cum se iau examenele la "misto" in M.I.; si am si un exemplu in cazul in care individul ar fi examinat concret...Pe bune! El are pistol cu glont personal, eu am totul pe vinatoare si colectie... Cine e cretin in tara asta? Eu, ca nu m-am nascut in Elvetia! Asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerc sa schimb mentalitatea unor invechiti...
Inca odata, scuze de off topic!

Pentru o clarificare, nu stiu daca neaparat utila,

1. pe forumul respectiv mi-au sters contul fara explicatii si m-am logat pe alt nume,fara sa ascund asta...probabil unul din motive a fost ca nu am mangaiat un infractor ce a folosit injurii la adresa mea fara sa ma cunoasca, individ care a fost condamnat , din pacate in opinia mea la 2 ani 1/2 suspendare pt detinere de amortizoare, arme camuflate, si cateva animale impuscate...e, o nimica toata..nu stiu ce pedeapsa lua in UK pt asta...iar faptul ca nu am fost de acord cu respectivul infractor, mi-a atras mania moderatorilor si acuze din partea respectivului ca eu as fi nu stiu ce cagulat care am participat la perchezitie la el...culmea tupeului, acest individ mai vroia sa-si recupereze si niste arme dupa asta si se socotea nedreptatit...

2. discutia cu omoratul parintilor si motivele respective, sau cu acte de suicid, este prea laborioasa ca sa fie facuta aici,iar, ca o paranteza, in legislatia si practica judiciara americana exista si termenul de ,,nebunie temporara,, care ne poate afecta pe oricare dintre noi...unii o au permanenta si nu mai deranjeaza...dar in asemenea cazuri sfatul meu este sa nu se hazardeze nimeni cu judecati si verdicte pripite, pana nu verifica detaliile cu atentie...de morti numai de bine.

3. nu ma intereseaza ce vand si daca vand, eu doar vreau sa ma conving inca o data cu privire la ,,pasiunea,, romanului pentru arme si subliniez inca o data, cum am mai facut-o, nu am vandut niciodata nimic unei persoane care m-a ,,descoperit,, pe forumuri, pentru ca acesti ,,clienti,, nu exista...nu odata mi s-au sters fara explicatii anunturile si nu am protestat pentru ca era ca si cum as fi scos o undita dintr-o balta unde oricum nu era peste...nu odata mi s-au pus la indoiala veridicitatea anunturilor, lucru care nu m-a afectat, dar, nimeni din ,,comentatori,, nu a sunat sa vada daca am ceea ce postez...probabil nu aveau minute...

4. socotesc nivelul multor comentarii de pe forumurile de ,,specialitate,, prezentul face exceptie, logic, lipsite de profesionalism, de substanta, de multe ori de un infantilism dezarmant, dar, din pacate, imbibate de rautati fatise, luari de pozitie inexplicabile si nedocumentate, puerile, stupide, cu reflexe de atotcunoastere de o incrancenare patologica, un fel de leapsa in curtea scolii pentru copii cu dizabilitati, lucru care ma determina sa nu mai particip la ele, nu dintr-un sentiment de superioritate ci din imposibilitatea de a le pricepe si de a le da replici pertinente...acest lucru din pacate nu numai eu l-am constatat ci si alti ,,veterani,, lucru ce i-a determinat sa nu mai comenteze...
In incheiere, va multumesc pentru participare, pentru timpul acordat si va doresc toate cele bune....sa nu spui niciodata nimanui nimic...daca o vei face, lumea incepe a te dusmani. Exclamation

Si eu va multumesc pentru clarificari si comentarii tuturor! Smile

Hai sa facem pace. In contextul actual este tot ce s-a putut obtine. Daca observati cele mai multe s-au obtinut pentru cei care vor sa detina arme fara scopul expres de ale folosi, mai bine zis, folosire graduala. De la "de loc" pe primul loc, la "aparare si paza" pe ultimul loc. Binenteles si eu ma simt frustrat de faptul ca art. 14 ma aseaza undeva in coada celor care au dreptul de port si folosire si cei ce ma cunosc stiu cat de vehement sunt la acest subiect. Este mai mult o chestie de principiu decat de necesitate. Cel putin pina acum nu mi-a fost pusa viata in pericol dar nu exclud posibilitatea si sper sa nu fie cazul. Printre alte probleme pe care le-am ridicat la discutii a fost si cea care limiteaza numarul de arme de "aparare si paza" la doua. Am intrebat de ce exista aceasta limitare din moment ce persoana a fost autorizata sa detina, sa poarte si sa foloseasca asemenea arma. Iar interlocutorii, care sunt si ei tot politisti, m-au intrebat la randul lor pentru ce ii trebuie unui demnitar, politist, militar ....... mai multe arme de ap si paza. Daca este atat de pasionat de arme sa le procure ca si colectionar. In legatura cu limitarea munitiei pentru ei, la fel. Vrea sa foloseasca arma ca arma pentru tir, adica sa traga in poligoane, eventual concursuri, etc, sa se legitimeze la un club , sa se faca sportiv sau sa procure munitia de la poligon. Acestea m-au lamurit ca cel putin persoanele abilitate sa redacteze legea nu au facut-o in mod partinitor. Propunerile pe care le-am facut pentru modificarea legii nu priveau exclusiv pe civili ci in general pe utilizatorii de arma sub toate formele, ap si paza, vanatoare, tir, colectii, agrement, etc. Am fost frustrat de faptul ca FRT nu si-a prezentat si sustinut un punct de vedere. Materialul sustinut de noi cuprindea revendicari si pentru ei dar tocmai pentru faptul ca tirul sportiv este condus de o agentie guvernamentala, aceasta trebuia sa-si trimita un reprezentant, asa cum a facut IPSC-ul. Probabil, normele de aplicare va mai aduce cateva restrictionari prin clarificarea modului de interpretare a legii.
Oricum, legea este departe de a fi perfecta, nici nu va fi vreodata si carcotasi vor fi intotdeauna. Si daca prin absurd s-ar desfiinta legea armelor si atunci s-ar gasi multi care sa fie impotriva. Daca doamne fereste s-ar face un referendum sau un sondaj de opinie fiti siguri ca 80% din populatie va fi impotriva detineri de arme, cu toate problemele si cu toata teama de hoti. Ne place sa credem ca avem dreptate si avem impresia asta pentru ca pe forumurile si anturajele pe care le frecventam sunt tot zapaciti de astia ca noi care sunt mai mult sau mai putin pasionati de arme, sau au vre-o legatura cu ele, dar trebuie sa recunoastem ca suntem o minoritate si sa ne purtam ca atare. Daca tineti minte in interviul pe care la dat cms. Grumezescu a spus ca pe viitor probabil se va revizui problema armelor scurte pentru civili. dar lucrurile nu se pot schimba peste noapte. Important este ca am obtinut ceva dar sa vedem ce stim sa facem cu el si cum vom sti sa-l gestionam. Nu-mi doresc sa fiu pus in situatia sa-i dau dreptate lui Vikktor. Si apropoz, il cunosc si nu e militian.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum