Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Buna tuturor...
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
- Locuiesc in USA de mai bine de 20 de ani fiind originar din Bucuresti unde am "domiciliat" cu acte in regula si "Buletin de Identitate". In Constitutia USA se mentioneaza clar (unii idioti insa incearca si azi sa rastalmaceasca ce-i scris acolo) ca americanul are dreptul legal de a detine o arma de foc (in scopuri diferite: aparare personala, tras la tinta la poligon pentru divertisment, colectionar, etc.). Cu toate acestea fiecare stat american are legi diferite privind detinerea legala a unei arme de foc. Unele state sunt foarte permisive, altele sunt extrem de restrictive de parca ar fi conduse de comunisti ("Kalifornia" - in mod special). Persoana care detine legal o arma de foc in USA in principiu trebuie sa nu aiba cazier judiciar, sa nu fie ilegal in USA, sa nu fie cu probleme medicale (dementi, idioti, etc.), sa nu fi fost data afara din armata americana (in caz ca a fost in armata), etc. Toate aceste cerinte sunt mentionate pe hartia care trebuie semnata de cel care cumpara legal o arma de foc in USA. Daca potentialul cumparator minte in chestionarul respectiv si este ulterior prins cu minciuna, atunci poti avea belele fiindca ai ascuns adevarul intr-un act oficial. Pentru a detine legal arme de foc cu tragere automata (pist.-mitraliera, mitraliere, etc.) sunt necesare alte acte in majoritatea statelor americane.
Americanii nu umbla cu cutitul in dinti, pistolul la brau si benzi cu cartuse pe fiecare umar. Marea majoritate a americanilor care detin o arma de foc sunt oameni rezonabili care sunt constienti de responsabilitatea ce este necesara cand detii legal o arma de foc. Evident sunt si exceptii. Hotii si criminalii detin arme de foc in mod ilegal fiindca nu le pot obtine in mod legal. Portul de arma este reglementat de legile fiecarui stat. In fiecare an in USA mor din cauza armelor de foc aprox. 35.000 de persoane dar nu exista o statistica care sa spuna cati oameni sunt salvati anual datorita armelor de foc. Cam 40.000 de americani mor anual in accidente de circulatie si aprox. 90.000 mor in spitale din cauza neglijentei cadrelor medicale. Din pacate nu exista o societate perfecta cu oameni perfecti. Orice persoana care iubeste armele de foc ar trebui sa locuiasca in USA iar persoanele "anti-gun" ar trebui sa locuiasca numai in UK, Japonia si unele tari din Europa (nu mentionez unde) cu birocrati la conducere. Orita 07/15/11

http://www.nraila.org/Legislation/Read.aspx?ID=6993
Noutati de la ONU

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
- Locuiesc in USA de mai bine de 20 de ani fiind originar din Bucuresti unde am "domiciliat" cu acte in regula si "Buletin de Identitate". In Constitutia USA se mentioneaza clar (unii idioti insa incearca si azi sa rastalmaceasca ce-i scris acolo) ca americanul are dreptul legal de a detine o arma de foc (in scopuri diferite: aparare personala, tras la tinta la poligon pentru divertisment, colectionar, etc.). Cu toate acestea fiecare stat american are legi diferite privind detinerea legala a unei arme de foc. Unele state sunt foarte permisive, altele sunt extrem de restrictive de parca ar fi conduse de comunisti ("Kalifornia" - in mod special). Persoana care detine legal o arma de foc in USA in principiu trebuie sa nu aiba cazier judiciar, sa nu fie ilegal in USA, sa nu fie cu probleme medicale (dementi, idioti, etc.), sa nu fi fost data afara din armata americana (in caz ca a fost in armata), etc. Toate aceste cerinte sunt mentionate pe hartia care trebuie semnata de cel care cumpara legal o arma de foc in USA. Daca potentialul cumparator minte in chestionarul respectiv si este ulterior prins cu minciuna, atunci poti avea belele fiindca ai ascuns adevarul intr-un act oficial. Pentru a detine legal arme de foc cu tragere automata (pist.-mitraliera, mitraliere, etc.) sunt necesare alte acte in majoritatea statelor americane.
Americanii nu umbla cu cutitul in dinti, pistolul la brau si benzi cu cartuse pe fiecare umar. Marea majoritate a americanilor care detin o arma de foc sunt oameni rezonabili care sunt constienti de responsabilitatea ce este necesara cand detii legal o arma de foc. Evident sunt si exceptii. Hotii si criminalii detin arme de foc in mod ilegal fiindca nu le pot obtine in mod legal. Portul de arma este reglementat de legile fiecarui stat. In fiecare an in USA mor din cauza armelor de foc aprox. 35.000 de persoane dar nu exista o statistica care sa spuna cati oameni sunt salvati anual datorita armelor de foc. Cam 40.000 de americani mor anual in accidente de circulatie si aprox. 90.000 mor in spitale din cauza neglijentei cadrelor medicale. Din pacate nu exista o societate perfecta cu oameni perfecti. Orice persoana care iubeste armele de foc ar trebui sa locuiasca in USA iar persoanele "anti-gun" ar trebui sa locuiasca numai in UK, Japonia si unele tari din Europa (nu mentionez unde) cu birocrati la conducere. Orita 07/15/11

Ati pus punctul pe "i"...

- @ Andrei: Multumesc pentru apreciere! Initial n-am vrut sa postez nimic la acest topic dar nu m-am putut abtine sa n-o fac. Este imposibil sa-i faci pe toti sa accepte un numitor comun. Aici in USA majoritatea americanilor refuza sa inteleaga ca daca nu fac nimic, intr-o buna zi dreptul de a detine legal o arma de foc va fi doar o amintire. Sunt foarte multi idioti "anti-gun" azi in USA, de parca ar fi nepotii lui Stalin si Ceausescu. Drepturile cetateanului se pot pierde foarte usor si este extrem de greu (daca nu imposibil) sa fie redobandite.
Am uitat sa mentionez ceva in randurile postate de mine ieri: faptul ca azi in USA sunt milioane si milioane de persoane ce poseda legal o arma de foc, asta nu inseamna ca fiecare merge saptamanal la poligon sa traga 100 de cartuse. Cunosc indivizi care au pistol (ori revolver) in casa si n-au tras un cartus cu arma respectiva in 20 de ani. Pare greu de inteles pentru cineva din Romania care ar vrea sa aiba acasa o arma de foc detinuta legal si sa mearga la poligon sa traga cateva cartuse. Pe undeva este o situatie similara cu cei care locuiesc la Constanta ori Mangalia si nu se sinchisesc sa mearga la plaja. Orita 07/16/11

- In fiecare an in USA mor din cauza armelor de foc aprox. 35.000 de persoane dar nu exista o statistica care sa spuna cati oameni sunt salvati anual datorita armelor de foc.

Eu stiam dupa ultima statistica 11.000 de omoruri pe an shi majoriatea sunt sinucideri sau rafuieli intre ganguri, plus politia impuscand raufacatori shi raufacatori impuscati de cetateni pe drept. Deci numarul adevarat de "omoruri" adica un om care omoara altul din pura malitie sunt mult mai putine decat statistica indica.

Orita, aici e o problema, la noi in Romanina ... Cred ca e endemic... 50 de ani de comunism le-a sters din minte ideea de detinere de arma romanilor... Bunicii si strabunicii nostri aveau arma agatata in cui. Cei care au prins venirea comunismului de la o virsta frageda, de la aprox 5-8 ani au crescut cu niste reguli cretine in capatina, iar acum fac parte din tagma "legiuitorilor" sau exemplelor de urmat...
O sa se duca si ei la un moment dat, ca noi toti de altfel...Ideea e sa ne lase in pace cu traznaile si cretinatatile... Daca vreau sa fac prostii fac cu arme cumparate la "negru" din Moldova sau Bulgaria... Un colectionar sau un vinator nu face prostii din principiu... Faza e ca daca ai o arma esti bagat in aceeasi oala cu infractorii; in opinia unor oameni mai in etate... Care nu au murit din pacate...

- @ Plastic Fantastic: Cel putina asa suna "versiunea oficiala" ca aprox. 35.000 de persoane mor anual in USA din cauza armelor de foc. Aceste statistici sunt facute de cei cu viziuni "anti-gun" si practic pentru cetateanul de rand nu-i posibil de verificat cat de corect este acest fapt. Asa cum am mentionat si mai inainte, din pacate NU se mentioneaza cate vieti omenesti sunt salvate anual de armele de foc in USA in fiecare an.
- @ Anndrei: Am fost nascut in Romania la mijlocul anilor '50 dar asta nu inseamna ca am fost "indoctrinat" de politica imbecila a vremurilor respective. Intr-adevar in trecut in Romania au fost vremuri in care cetateanul cinstit avea acces legal la detinerea unei arme de foc. Stiu exact ce au facut comunistii imediat dupa 1945, ma refer la confiscarea armelor de foc; erau foarte speriati sa nu piarda puterea abia castigata cu ajutorul "prietenilor din Rasarit" care erau peste tot in Romania ca trupe de ocupatie. Este greu sa stergi din capul multora o mentalitate "de tip comunist" care inca persista. Nefiind in Romania de atatia ani, nu stiu care-i situatia de acolo dar citind ce se posteaza aici imi pot da seama destul de bine. Cred ca atitudinea cu care armele de foc sunt privite si felul in care guvernele occidentale din Europa actioneaza in aceasta privinta, va influenta probabil si ce va fi in Romania in viitor privind detinerea legala a armelor de foc. Din fericire Elvetia are un statut aparte. Ma surprinde foarte mult (in mod neplacut) atitudinea tipic "comunista" din Anglia de azi privind armele de foc si detinerea lor legala. Englezii au adus o contributie majora la dezvoltarea armelor de foc si armelor albe si vanatoarea in Anglia are de asemenea o lunga traditie. Iubitorii de arme de foc din Anglia ar merita o soarta mult mai buna. Orita 07/16/11

Ma surprinde foarte mult (in mod neplacut) atitudinea tipic "comunista" din Anglia de azi privind armele de foc si detinerea lor legala. Englezii au adus o contributie majora la dezvoltarea armelor de foc si armelor albe si vanatoarea in Anglia are de asemenea o lunga traditie. Iubitorii de arme de foc din Anglia ar merita o soarta mult mai buna. Orita 07/16/11

Vorbe foarte intelepte Orita. Anglia a fost printre primele tari din lume care au dat voie la cetatenii de rand ca sa detina arme pentru protectie. Drepturile Engleze (English charter) din 1100 au garantat fiecarui om constit o sabie sau un arc ca sa se apere de hoti shi raufacatori, shi sa nu uitam ca Amendamentul al doilea din Constitutia Americana a fost preluat din Constitutia de drepturi Engleza 1689 care dadea voie la orice Protestant ca sa aiba arme pentru proprie aparare.

Pana la inceputul secolului 20 armele erau foarte comune in Anglia, nu erau controale shi crima era foarte scazuta. Ceea ce Americanii acuma numesc "conceal carry", port arma era foarte comun in Anglia in perioada asta. Un gentelman tipic din anii 1900 avea top hat, batista, ceas la pantalon shi pistol in buzunar shi doamnele la fel, pistoale mici in genti. Din 1920 guvernul englez a inceput sa inventeze noi legii impotriva armelor cu pretextul "sigurantei publice". Noi stim ca acesta era doar un pretext pentru a controla oamenii in caz ca nu erau multumiti cu guvernul lor shi ca aveau alte idei despre cine ar trebuit sa ii guverneze.

Voi credeti ca in Romania e rau din '44 de cand au venit Comunistii, in Anglia dezarmarea incepuse deja din 1919-20, la momentul actual populatia Britanica a fost supusa la o propaganda de aproximativ 90 ani + ca armele sunt numai pentru infractori sau pentru armata shi ca un cetatean care respecta legea nu ar avea nimic de a face cu un Pistol sau o pusca.

Dar nici un caz se vor schimba vremurile din Anglia cu cati mai multi oameni isi dau seama ca legile anti-arme nu functioneaza shi chiar creaza mai multa crima decat zice ca ea combate, deci nu disperati se va schimba in Romanai shi in Anglia, din cauza ca oamenii au cam invatat cum legile astea sunt folosite pe pretext emotional. La politicieni nu le mai merge farsa asta shi o sa isi piarda puterea.

Mesaj REFERITOR LA RESTRICTII 
Stimati colegi de forum,

Consider ca toti dintre dvs. puteti admite si accepta ca regimul armelor si munitiilor este un subiect foarte sensibil cam pe tot mapamondul.In ceea ce ma priveste, cred ca multi dintre dvs. ati exprimat un punct de vedere pertinent in legatura cu o anumita situatie raportata la cel putin un element de referinta. Categoric, exista loc de mai bine, cum la fel de bine exista loc si de mai rau! In prezent a detinerea, portul si folosirea armelor de foc clasificate pe anumite categorii, este reglementata cam pe tot globul, printr-o varietate de legi in functie de o multitudine de factori, care tin de istorie, traditie, cultura, interese, gradul de civilizatie, etc. Chiar si in S.U.A., tara recunoscuta cu un regim mai permisiv in ceea ce priveste regimul armelor si munitiilor, exista legi locale care ingradesc destul de mult detinerea, portul si folosirea unor arme, unor componente ale acestora.Pentru a va face o idee privind acest aspect, va rog sa priviti mai jos :

Firearms and Ammo Resctictions:

Ammunition Restrictions:

Alaska No Ammo
Brooklyn, NY No Ammo
Chicago, IL No Ammo without a FFL
Cook County, IL No Ammo without a FFL
Hawaii No Ammo
Los Angeles, CA No Ammo without a FFL
Massachusetts, NY No Ammo
Manhattan No Ammo
New York City, NY No Ammo
Orange County, CA No Ammo without a FFL
San Francisco, CA No Ammo without a FFL
Sacramento, CA No Ammo without a FFL
Washington D.C. No Ammo
APO & FPO Address No Ammo
PO. Boxes No Ammo

Please check your local laws for restrictions before ordering ammunition.
NOTE: Ammunition and Firearms must be purchased separately, in two separate orders.
Illinois
Massachusetts
Michigan
New Jersey
New York
Please check your local laws for restrictions before ordering air guns.
Massachusetts
Michigan
New Jersey
New York
Please check your local laws for restrictions before ordering blackpowder firearms.
NOTE: For all other states, we can ship most blackpowder firearms directly to you. /table>
Massachusetts No Handguns
New York No Handguns
Washington D.C. No Firearms
Please check your local laws for restrictions before ordering firearms.
NOTE: Ammunition and Firearms must be purchased separately, in two separate orders.
Maryland 20 round limit
Massachusetts 20 round limit without FFL
New Jersey 15 round limit without FFL
New York 10 round limit
Please check your local laws for restrictions before ordering large capacity magazines.

http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=5&t=1814&start=330

- @ ovidiuguns: Daca armele s-ar vinde fara nici o restrictie la magazin ca salamul atunci nu s-ar putea vorbi de liniste publica si siguranta persoanei pe strada. Sunt perfect de acord ca armele de foc NU trebuie vandute legal unora (hoti, criminali, cei cu boli psihice, etc.) dar NU sunt de acord cu dreptul asumat de un guvern in mod abuziv de a stirbi din liberatatea cetateanului cinstit (privind detinerea legala a unei arme de foc) in scopul de a-si proteja propriile interese (cazul comunistilor este cel mai elocvent). Din nefericire cei care comit infractiuni si nu pot cumpara legal o arma de foc, o vor face oricum in mod ilegal. Persoanele care detin legal o arma de foc au fost si sunt mereu victima celor care fac propaganda "anti-gun" si sufera restrictiile noilor legi care ingradesc libertatea. Asa cum am afirmat si-n alte ocazii, "o arma de foc nu-i decat o unealta buna sau rea, totul depinde de cine o foloseste". Chiar si azi in USA unde legile privind detinerea legala a armelor de foc este foarte permisiva (in majoritatea statelor uniunii), nu toti cetatenii au in casa pistol, revolver ori pusca. Multe persoane sunt speriate de armele de foc si nu le vor dar asta nu inseamna ca respectivii doresc confiscarea toturor armelor de foc. La fel si cu tigarea si bautura, nu fiecare persoana fumeaza ori se imbata. In USA armele de foc fac parte din cultul societatii americane si mai toti eroii folclorului american (din a doua jumatate a sec. XIX) au fost hoti de drumul mare si criminali, la fel si cu gangsterii din era prohibitiei. Pana si haiducii din folclorul romanesc aveau o "flinta" cu care luau de bogati sa dea celor saraci. Orita 07/17/11

Eu as fi putin mai liberal; as da arme la liber, ca cei care le-ar folosi s-ar duce repede la dracu' ; si ar ramine oamenii onesti!Smile)) Laughing Laughing Laughing
Glumesc, dar oarecum asa ar fi dc s-ar intimpla!!Smile))

Mesaj Adevarul e ca... 
Dupa parerea mea oameni care sa zicem ca au fost criminali shi si-au ispasit pedepasa in inchisoare, cazierul lor ar trebui sa fie sters shi sa aiba voie ca sa cumpere arme shi munitie. Nu sunt ingrijorat daca criminalii au arme, ei o sa aiba arme intodeauna indiferent daca ele sunt legale sau nu, dar daca armele pot fi cumparate de oameni care respecta legea acesti oameni o sa fie in superioritate numerica criminalilor. Acum in Anglia shi probabil shi in Romania avem o situatie unde oamenii care respecta legea nu au voie sa cumpere arme pentru protectie decat trecand prin sistem shi cu o birocratie foarte anapoda in timp ce criminalii pot sa se inarmeze findca daca lor nu le e frica sa incalce legea jefuind sau sa ucida pe cineva atunci sigur ca o sa le pese in cot de legea care zice ca nu au voie arme fara permis.

- @ Plastic Fantastic: Nu stiu daca am 100% dreptate dar eu cred ca toata politica "anti-gun" din Anglia a fost initiata (in anii 1RM) de guvernul englez care se temea pe plan local de o miscare asa cum a fost in Rusia in anul 1917.
Foarte multi din soldatii americani care au luptat in perioada 1941-45 au adus acasa diferite suveniruri (arme de foc, arme albe, uniforme, casti, steaguri, sabii de samurai, etc.) de pe fronturile unde luptasera. Stiu acest lucru direct de la unii veterani americani care au luptat in Franta, Italia, Germania si impotriva japonezilor. Unul dintre acesti veterani americani (un fost vecin de aici din USA) a murit cu 2 ani in urma la varsta de 93 de ani. Fusese sergent la artilerie si datoria lui pe front era intretinerea pieselor de artilerie. Mi-a explicat ca era mult mai simplu sa trimita acasa in USA direct din Franta si Germania o pusca sau pistol prin colet postal decat sa o care cu el tot timpul pe front ori sa astepte sfarsitul razboiului. Tot el mi-a spus cum la intoarcerea acasa cu vaporul din Europa, a vandut altui camarad american un pistol de captura german (9mm Luger) pentru suma de 500 dolari (in anul 1945 suma de 500 de dolari avea o valoare mult mai mare decat azi). Din pacate soldatii englezi n-au avut parte de aceleasi libertati din partea guvernului lor. Am citit intr-un articol de revista cu ani in urma ca pe fundul Canalului Manecii (intre Franta si Anglia) trebuie sa rugineasca multe arme aruncate peste bord de ostasii britanici in 1945 la intoarcerea acasa. Soldatii englezi fusesera avertizati de "superiorii" lor ca NU va fi permis sa revina acasa cu arme de foc aduse ca suvenir de pe campul de lupta, incalcarea acestor "dispozitii" fiind foarte aspru pedepsita. Orita 07/18/11

Cand dadea de dracu', guvernul britanic incepea cu miloaga peste ocean! Wink

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum