Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
autorizatie arma de colectie
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj autorizatie arma de colectie 
Buna!Am si eu o intrebare,sunt colectionar si as vrea sa cumpar o arma de vanatoare.Problema e ca nu primesc autorizatie s-o cumpar,ca armei de vanatoare nu i se poate schimba destinatia,adica din arma de vanatoare in arma de colectie.Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?Ati mai fost intr-o situatie similara?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Nu am fost intr-o situatie asemanatoare; dar din cite stiu e posibil ce doresti tu sa faci!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Intreaba-i daca pot schimba destinatia unei arme, din vanatoare in panoplie! Wink

Mesaj Re: autorizatie arma de colectie 
daniele a scris:
Buna!Am si eu o intrebare,sunt colectionar si as vrea sa cumpar o arma de vanatoare.Problema e ca nu primesc autorizatie s-o cumpar,ca armei de vanatoare nu i se poate schimba destinatia,adica din arma de vanatoare in arma de colectie.Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?Ati mai fost intr-o situatie similara?

oricarei arme i se poate schimba destinatia,daca, se poate incadra cf legii in noua destinatie...legea nu interzice asa ceva si este normal sa se poata, nu ramane batuta in cuie o arma pe categoria respectiva...

In luna iulie anul curent am inscris pe colectie o arma UMC 5,6mm,22lr,multi o stiu dupa numele Geco.Arma am cumparat-o de la un vanator care o avea trecuta in permisul de tip B si eu am inscris-o la AEST pe permisul de tip A.
Pe autorizatia de cumparare era trecuta ,,arma lunga cu glont in calibrul 5,6mm,.22''.La armurier cand am facut tranzactia a trecut ,,arma de tir cu glont calibrul 5,6mm,.22 pentru colectie''.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
In luna iulie anul curent am inscris pe colectie o arma UMC 5,6mm,22lr,multi o stiu dupa numele Geco.Arma am cumparat-o de la un vanator care o avea trecuta in permisul de tip B si eu am inscris-o la AEST pe permisul de tip A.
Pe autorizatia de cumparare era trecuta ,,arma lunga cu glont in calibrul 5,6mm,.22''.La armurier cand am facut tranzactia a trecut ,,arma de tir cu glont calibrul 5,6mm,.22 pentru colectie''.

trebuie lasata pe tir...nu are atributele armei de colectie tipul acesta de arma...a gresit armurierul cu specificatia ,,de colectie,,...este cu percutie pe rama, a fost pe B la arma tir si trebua trecuta pe A tot la arma tir...simplu...
...armele de tir sunt detinute de vanatori/sportivi/antrenori/instructori...asta nu intra in categoria colectie, chiar daca a scris armurierul pe factura, pt ca nu are atributele, respectiv valoare artistica/istorica/ sau proiectata pana in 1945...deci la vanatoare nu merge ca e cu percutie pe rama, la colectie nu, la tir nu daca nu ai calitatile vanator/sportiv/antrenor/instructor...AESP-ul are dreptate in privinta asta....

Ultima modificare efectuata vikkktor la Sam Noi 12, 2011 5:25 pm, modificat de 2 ori in total
mersi de raspuns,o sa merg din nou la ei sa incerc si varianta asta.

[quote="daniele"]mersi de raspuns,o sa merg din nou la ei sa incerc si varianta asta.[/quote
daca se incadreaza la colectie, valoare istorica sau artistica sau proiectata pana in 1945 nu au motive sa nu schimbe incadrarea...

.

Intreaba-i daca pot schimba destinatia unei arme, din vanatoare in panoplie! Wink

asta se poate dar trebuie sa ai cutie de la ,,Foto Muzica,, pentru trompeta...

mariand a scris:

trebuie lasata pe tir...nu are atributele armei de colectie tipul acesta de arma...a gresit armurierul cu specificatia ,,de colectie,,...este cu percutie pe rama, a fost pe B la arma tir si trebua trecuta pe A tot la arma tir...simplu...
...armele de tir sunt detinute de vanatori/sportivi/antrenori/instructori...asta nu intra in categoria colectie, chiar daca a scris armurierul pe factura, pt ca nu are atributele, respectiv valoare artistica/istorica/ sau proiectata pana in 1945...deci la vanatoare nu merge ca e cu percutie pe rama, la colectie nu, la tir nu daca nu ai calitatile vanator/sportiv/antrenor/instructor...AESP-ul are dreptate in privinta asta....

Stiu sigur ca aveti dreptate dar asa sa intamplat si asa a ajuns in safe-ul meu de arme.

vikkktor a scris:
mariand a scris:

Stiu sigur ca aveti dreptate dar asa sa intamplat si asa a ajuns in safe-ul meu de arme.

daca e de tir sau colectie, sunt trecute in permisul A, care da drept de detinere impreuna...daca au trecut-o la colectie este pt ca in iulie inca era usoara ,,ceata,, in a diferentia categori ca tir, panoplie, colectie..etc...intre timp au aparut schimbarile din Lg 295 si normal daca nu aveti calitatea de vanator sa o bagati pe tir, nu ar avea ce cauta la colectie...sunt multe in situatia asta, dar, probabil in urmatorii ani le vor definitiva odata cu chematul la viza...

Cititi va rog cu atentie legea 117/2011 ( cea care modifica 295) si anexele , si veti vedea ca toate armele mai putin cele din categoria A indiferent de lungime , percutie , teava , vinatoare sau tir se pot inscrie pe colectie. Este bifat de sus pina jos la pozitia 4. Asa ca nu exista nici un impediment in a incadra o arma la colectie. Singurul lucru ramas in suspensie ( pina la aparitia normelor) este doar inscrierea in permisul A a armelor scurte cu percutie centrala . dar se va rezolva si asta.

pai asta le-am spus si eu,ca am citit legea,dar o tin pe-a lor

Faceti-le o cere in scris la care sa va raspunda ce si cum , si in trecere amintiti ca o sa faceti si o intimpinare la IGPR la serviciul AESP . Sunt pusi acolo sa aplice o lege nu sa o interpreteze.

Ultima modificare efectuata de catre mariand la Dum Ian 06, 2013 10:10 am, modificat de 1 data in total
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum