Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
autorizatie arma de colectie
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Permisul de tip A are la sfarsit ultimile 3 pagini cu anexa respectiva unde la colectie sunt bifate toate mai putin categoria A(este bifat doar ultimul punct de la A).Ceea ce se intampla de fapt sunt interpretari si aplicari ale legii dupa cum il duce capul pe fiecare sau dupa cum vrea sa aplice legea fiecare.Cand am inscris aceasta arma (UMC-ul) am avut o problema asemanatoare cu a colegului daniele dar nu m-am lasat si i-am intrebat pe cei de la AEST de ce procedeaza in acest fel.Le-am spus ca nu suntem in America sa aibe fiecare judet legea lui sau sa o aplice fiecare cum vrea,suntem in Romania si legea este una si trebuie aplicata peste tot la fel.Raspunsul domnilor de la AEST a fost simplu:cei din alte judete nu cunosc legea si nu stiu sa o aplice si din acest motiv se intampla aceste inconveniente(eu am cumparat UMC-ul din provincie).Sper sa se termine naibi o data cu aceste mici probleme si sa aplice legea asa cum trebuie.De pilda acum stau si astept dupa doua nenorocite de autorizatii de cumparare pe colectie pana ce au chef cei de la AEST sa mi le elibereze.Ma omoara mereu cu acceasi poveste:nu au iesit normele,dureaza 6 luni.Norocul lor a fost unul singur,nu am avut timp sa umblu sa-i dau in judecata deoarece in luna august mi-am ingropat una din fete care avea numai 12 ani si 3,5 luni si nu prea mi-a mai ars de cumparat arme.Dar acum am tot timpul inainte si am si pozitia financiara destul de buna sa-i atac in instanta.Imi pare rau daca am scris cam mult si v-am plictisit dar nu m-am putut abtine.Va doresc o seara buna in continuare.Marian
Pai asta se intimpla pt ca voi nu cereti un raspuns scris, la refuzul lor,apoi cu acel refuz scris te duci la judectoria de care apartineti si rapid un proces in contencios administrativ,si trebuie cerute si daune,daca doar asa ne putem apara,asa o facem,eu personal am cumparat un UMC ca prima mea arma,si nu au fost probleme,ba inca sa ris de mine doamna de la ghiseu ca am asteptat atit dupa acte si autorizatie sa cumpar o fieratanie?ce nu puteam cumpara si eu ceva intradevar frumos?dar cum nu prea te poti kk in gustul omului,eu asta am vrut asta am luat,a doua arma a fost un ij 243win,arma de colectie,si nici aici nu au fost probleme,or fi cei de la deva oameni un pic mai destupati la cap,sau poate am avut noroc,numa' ca acum vreau sa imi cumpar un 375 holland&holland,apoi un 470 sa vedem ce va fi!P.S Mariand imi pare rau sa citesc despre groaznica incercare prin care ai trecut,si nici nu pot sa imi inchipui ce simti tu,deoarece nu se poate spune sau scrie asa ceva,inca nu s-au inventat cuvinte pt asemenea problema,si eu sunt tata si fiica mea e lumina ochilor mei,incit si noaptea ma uit cum doarme si o veghez,si as innebuni sa stiu ca nu as mai avea-o,Doamne fereste,ca nu stiu ce as face!Dumnezeu sa te intareasca!

Astazi am fost la politie ca sa-mi ridic autorizatia ptr un WUM. Am avut o discutie interesanta pe baza noii legi deoarece au facut un pic de nazuri la eliberarea autorizatiei; le-am spus ca , conform noii legi orice arma lunga (cu exceptia celor militare) poate sa fie incadrata ca arma de colectie si mi s-a raspuns " GRESIT!!!". Apoi mi-au aruncat in fata clasificarea unei arme de colectie ca fiind, citez :"armele destinate a fi piese de muzeu, precum si armele , aflate sau nu in stare de functionare, care constitue raritati, sau care au valoare istorica, artistica, stiintifaca ori documentara".
Deci, se pare ca nu orice arma poate fi detinuta ca"arma de colectie", nu-i asa? Poate fi un Geco amarat o arma de colectie???? Se pare ca nu! Aceasta nu ar avea nici o calitate istorica, artistica ori documentara. Nici nu e raritate!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Astazi am fost la politie ca sa-mi ridic autorizatia ptr un WUM. Am avut o discutie interesanta pe baza noii legi deoarece au facut un pic de nazuri la eliberarea autorizatiei; le-am spus ca , conform noii legi orice arma lunga (cu exceptia celor militare) poate sa fie incadrata ca arma de colectie si mi s-a raspuns " GRESIT!!!". Apoi mi-au aruncat in fata clasificarea unei arme de colectie ca fiind, citez :"armele destinate a fi piese de muzeu, precum si armele , aflate sau nu in stare de functionare, care constitue raritati, sau care au valoare istorica, artistica, stiintifaca ori documentara".
Deci, se pare ca nu orice arma poate fi detinuta ca"arma de colectie", nu-i asa? Poate fi un Geco amarat o arma de colectie???? Se pare ca nu! Aceasta nu ar avea nici o calitate istorica, artistica ori documentara. Nici nu e raritate!
Ia urmareste putin postarea asta,si o sa vezi ca nu e chiar asa cum spun ei !!!

Tocmai asta este ideea , orice arma poate avea calitate " stiintifica ori documentara " . Lasind la o parte valoarea istorica , desi peste 50 de ani un Cugir de 5.6 va avea mai mult ca sigur valoare istorica . Cind vorbim de calitate documentara su stiintifica , chiar in strictul sens al cuvintului , o arma lunga inventata ieri si fabricata astazi are valoare documentara sau stiintifica tocmai prin faptul ca este prima dintr-o serie sau ultima dintr-o serie sau model daca vreti. Nu pot aprecia ei ( politia) care este calitatea unei arme de colectie , decit daca nu cumva la scoala de politie se fac si cursuri de experti sau muzeologi ( desi ma indoiesc )

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cel mai bine e sa nu te certi cu ei; si ei sint in haos; nu stiu ce si cum sa aplice. Eu am luat wum acum 3 saptamini. Vorbeste cu oamenii civilizat, si e imposibil sa nu gasesti bunavointa! Nu incalca nimeni legea, dar inca unii politisti nu o stiu; normele nu au iesit inca.

Nu m-am certat cu nimeni, doamne fereste ! Autorizatia ptr wum am primit-o dar era o discutie despre armele care "nu se incadreaza" conform descrierii/definitiei unei arme "de colectie", conform legislatiei. Apropos, cu cat ati luat wum-ul ca ma chinui si eu sa gasesc unul la pret decent?

normele nu au iesit inca.

Salut anndrei,pai si daca nu au iesit normele Shocked ....cum ti-au eliberat autorizatia de cumparare?Eu nu mai inteleg nimic,asta este tara tuturor posibilitatilor.Joi ma duc din nou peste ei sa vad ce mai zic,am doua chitante platite pentru urgenta din luna septembrie si ma duc cu zaharelul,am ajuns sa-mi fie rusine fiindca sunt roman Embarassed

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
anndrei a scris:
normele nu au iesit inca.

Salut anndrei,pai si daca nu au iesit normele Shocked ....cum ti-au eliberat autorizatia de cumparare?Eu nu mai inteleg nimic,asta este tara tuturor posibilitatilor.Joi ma duc din nou peste ei sa vad ce mai zic,am doua chitante platite pentru urgenta din luna septembrie si ma duc cu zaharelul,am ajuns sa-mi fie rusine fiindca sunt roman Embarassed
Dupa cum stiu eu,pina in momentul aparitiei,noilor norme,se va merge pe baza celor vechi,asa cred!

mersi mult de raspuns,acum stiu ce am de facut,trebuie insistat,trebuie sa te certi cu ei...etc.imi pare rau pt durerea prin care ai trecut.

Am mai scris si la rubrica arme de foc,dar postez si aici intrebarea mea.Ce permis trebuie sa-mi fac ca sa-mi cumpar o pusca cu cremene Hawken fabricata in 2010 ,dar copie fidela Hawken de acum 200 ani,si daca este nevoie de dulap special in care sa o tin?

In plus: DA! Trebe dulap. Are regim de arma ca oricare alta.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 2
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum