Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Arma de vanatoare
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Arma de vanatoare 
Daca intereseaza pe cineva posibila arma de colectie functionala Winchester MOD1911 12GA semi-automata 4+1. Astept mesaje.

Ultima modificare efectuata de catre RIN la Mar Dec 27, 2011 1:11 pm, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Si la ce pret o dai?ca sigur de pomana nu-i! Very Happy

Patul si ulucul nu-s ale ei, sunt ceva mai noi.
Piulita din capul ulucului iar pare o piesa mult mai noua decat arma.
Nici asupra anului nu sunt sigur...siguranta in spatele tragaciului parca e de data ceva mai recenta.

Poate nu stii, dar pentru interes colectionistic, o arma de 100 ani trebe sa fie ca la date iesirii din fabrica ca sa merite banii. O arma veche, folosita, reparata, etc.... e doar o arma veche.....asa cum apare la prima vedere poate undeva la 250-300 E sa merite.

Mai mult numa pe okazii.ro Laughing

daca se poate, pentru o evaluare mai aproape de adevar: mai multe poze si mai de detaliu, te rugam!

Patul si ulucul sunt refacute, cele originale s-au crapat in timp, nemaiconferind siguranta la tragere. Piesa din capatul ulucului este originala, pare mai noua de la blitul aparatului. Zala de prindere din capatul ulucului cat si cea de pe pat nu sunt originale, sunt luate de la alte arme; asa am cumparat-o in 1983. Siguranta din spatele tragaciului nu a fost schimbata, este originala. Arma am folosit-o la vanatoare, nu sunt colectionar sau vanzator de arme, n-as putea face un pret fix de aceea am pus pozele sa facem impreuna un pret. Am cateva orientari vizavi de pret. Am vazut pe un site o arma similara cu pretul de 600 dolari. Nu stiu in ce masura era cu piesele originale sau reparata. Astept propuneri.

http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=129442
http://www.gunauction.com/search/displayitem.cfm?itemnum=9472801
http://forums.gunboards.com/showthread.php?159177-Winchester-Mod-1911-Semi-Auto-12-Ga

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
am si eu una veche cu care ma distrez din cand in cand si as vrea so aduc in tara si nu prea stiu cu sa fac am aici niste poze
arma este FRANCOTE belgiana si dupa serii si semne ar fi de pe la 1880[img]

[/img]

Înțeleg că arma e-n plin proces de restaurare, țeava a fost brunată, mai e de lucru în rest. E funcțională?
Cu adusul în țară nu-mi dau seama cum ar fi, de cumpărat arme de afară am văzut cazuri, de adus arma
deținută legal și înregistrat aici nu știu pe nimeni, dar sigur se poate cumva și sigur nu va fi ușor. Very Happy Smile

Înțeleg că arma e-n plin proces de restaurare, țeava a fost brunată, mai e de lucru în rest. E funcțională?
Cu adusul în țară nu-mi dau seama cum ar fi, de cumpărat arme de afară am văzut cazuri, de adus arma
deținută legal și înregistrat aici nu știu pe nimeni, dar sigur se poate cumva și sigur nu va fi ușor. Very Happy Smile

da salut
arma o am cu permis adica cu acte in regula eu sint in grecia,aici trebuie doar cazierul din tara si ai permisul de cumparare a armei imediat dupa care implicit permisul de arma...arma este perfect functionala dar are nenumarate amprente ale timpului
pe care vreau sa le remediez cumva ..problema este cum sa duc arma in ro cu acte legale dar tin sa precizez ca nu ma preocupa vanatoarea ...poate mai de graba trasul cu arma intrun poligon etc.dar cum se vede treaba este foarte complicat in romania,as fi interesat insa de atestat de colectionar poate este mai usor sa pot aduce armele acasa
multumesc o seara buna.

Citește topicul ăsta: http://www.anca.com.ro/forum/viewtopic.php?t=1137
...și altele de pe forum. Să aduci o armă în țară nu e simplu dar nici imposibil. De adăugat la costuri mai e și
un dulap de arme, vreo 400 lei și faptul că permisul de armă trebuie vizat la 5 ani, dacă ești plecat din țară
asta poate fi uneori o problemă.

Citește topicul ăsta: http://www.anca.com.ro/forum/viewtopic.php?t=1137
...și altele de pe forum. Să aduci o armă în țară nu e simplu dar nici imposibil. De adăugat la costuri mai e și
un dulap de arme, vreo 400 lei și faptul că permisul de armă trebuie vizat la 5 ani, dacă ești plecat din țară
asta poate fi uneori o problemă.

multumesc mult pt timpul acordat
da cred ca este ok mi sa facut lumina pt ca nu aveam intentia sa ma fac vanator..... ami place sa pescuiesc sa ma contopesc cu natura dar nu sa inpusc animale ...alceva sa tragi dupa talere sau dupa peturi pline cu apa...
ami imaginez ca daca ai permis d arma poti sa o duci undeva la un poligon sa se mai dezmorteasca sau si asta este strict
dupa legile comuniste car persista.

Legile comuniste nu doar ca persista, dar se mai si innaspresc, din pacate. Eu ma gandesc sa-mi iau o proprietate in Bulgaria, cred ca e mai usor la vecini. Foarte trist, dar asta e!

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum