Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 4
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Documente necesare pentru a deveni colectionar
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Documente necesare pentru a deveni colectionar 
Buna seara as dori sa devin si eu colectionar si as vrea sa stiu si eu ce documente imi trebuie si ce taxe trebuiesc platite?
Mentionez ca posed permis port arma tip B.Va multumesc si scuze daca nu am postat unde trebuie.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Uite aici ! si bun venit!sa vedem un pic care sunt de fapt actele necesare,pt un atestat de colectionar; 1. Cerere tip. 2. Act identitate[copie] . 3.Certificat medical[sfatul meu mergeti la o clinica privata,si se rezolva relativ repede ca la stat degeaba mergeti ca va cheama la cabinetul privat] .4 .Cazier judiciar. 5. Aviz psihologic[musai sa fie psiholog autorizat de cei de la MAPN ca altfel nu-i bun avizul]. 6. Certificat absolvire curs arme [aici fiecare cum poate si Dumnezeu cu mila]. 7. Doua fotografi color 4/5 8.Taxa la trezorerie. 9. Adeverinta eliberata de o asociatie de colectionari , legal constituita in romania sau orice alt stat membru UE [in cazul nostru A.N.C.A sau A.N.D.A . 10. Permis de arma in cazul celor care sunt posesori de asa ceva! MULT SUCCES! Smile

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Daca am absolvit o scoala militara de 3 ani si am tras cu arme de la TT pana la tunul AA de 57mm dar am trecut in rezerva imediat dupa absolvire,mai trebuie sa fac cursul de arme?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daca am absolvit o scoala militara de 3 ani si am tras cu arme de la TT pana la tunul AA de 57mm dar am trecut in rezerva imediat dupa absolvire,mai trebuie sa fac cursul de arme?
Trebuie facut acel curs de arme de catre toti posesorii de arme fie ele de colectie sau port si folosire ori vinatoare! regret dar asta e !!!eu sunt curios daca politaii il fac acest curs!

Ei sunt din start chiar calificati instructori de tir Confused

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Din intimplare,in vremea in care am facut eu cursul era si un politai,acolo la curs,si chiar injura de mama focului,ca de ce e musai sa faca acel curs ca doar are pusca de vinatoare de o viata,acum ce sa zic,cite bordee atitea obicee'

Prin anii 1970-1980 cand aviatia civila era in subordinea armatei si toata conducerea era militara,pregatirea personalului din aviatie se facea de MApN in Scoli Militare.La absolvire ,cu un ordin al ministrului erai avansat la gradul de ... si cu ordinul urmator erai trecut in rezerva in acelas timp.Ma incadrez in prevederile legii pentru detinere de arma letala (port si autoaparare) ?

Prin anii 1970-1980 cand aviatia civila era in subordinea armatei si toata conducerea era militara,pregatirea personalului din aviatie se facea de MApN in Scoli Militare.La absolvire ,cu un ordin al ministrului erai avansat la gradul de ... si cu ordinul urmator erai trecut in rezerva in acelas timp.Ma incadrez in prevederile legii pentru detinere de arma letala (port si autoaparare) ?

Daca ai fost angajat minim 3 luni in sistemul respectiv(angajat, nu soldat, gradat, ofiter) si nu ai fost dat afara (concediat) din motive imputabile tie, ai dreptul de a solicita permis de arma de paza si autoaparare conform legii 295. Faza e ca sint mari sanse ca legea sa fie modificata din cauza(nu datorita:)) unui idiot de angajat civil care a facut prapad cu arma la coafor...
Daca am gresit ii rog pe colegii forumisti sa completeze sau sa modifice informatiile date de mine.

Da, conform legii esti militar in rezerva, trebuie sa te adresezi centrului militar de care apartii sa iti elibereze o adeverinta in acest sens, dupa care faci cursurile pe linie de arme si munitii, taxa trezorerie, poze, vizita medicala (cea cu 8 rubrici), aviz psihologic, iti cumperi seif de pistol, il fixezi in perete/podea la adresa de domiciliu si cu toate astea rezolvate, depui copii la politie, ti se va face un control la domiciliu si daca corespunzi, intri in randul celor cu permis de arma de aparare si paza. Succes

Cat despre schimbarea legii, nu cred ca se va intampla, ce ar putea aduce in plus? Legea armelor nu poate controla mintile oamenilor indiferent din ce categorie fac parte (magistrati, demnitari etc, vanatori, colectionari). Poate sa mai aduca vre-o adaugire normelor, care se lasa asteptate de atata vreme.

Dupa obtinerea Autorizatiei de procurare si a Permisului de tranfer din state membre UE am inteles ca trb obtinut autorizatia ANCEX.
http://www.ancex.ro/?pag=84
daca sunt persoana fizica si cumpar o arma cat B7 pe colectie de care formular am nevoie din cele de mai sus?
Ce alte documente trebuiesc trimise la ANCEX si unde exact?

Multumesc!

Sa inteleg ca vrei sa iti cumperi produse militare ? Link-ul tau acolo trimite. Shocked

Ce treaba ai cu ANCEX ?

Sa inteleg ca vrei sa iti cumperi produse militare ? Link-ul tau acolo trimite. Shocked

Ce treaba ai cu ANCEX ?

Doresc sa-mi cumpar un Uberti 1873 (replica Peacemaker).
pe autorizatia de procurare scrie: ''pentru procurarea armelor cu teava ghintuita din afara Romaniei este necesar obtinerea permisului ANCEX.''
Ma mira mirarea ta, sa inteleg ca voi nu a-ti avut nevoie de autorizatia ANCEX?!

Si la AEST mi-au confirmat ca urmatorul pas (si ultimul inaintea achizitiei) este obtinerea autorizarii Ancex.

Intreaba-i pe cei de la AESP unde in legea 295 modificata cu 117 sau normele lor interne scrie ca trebuie sa mergi la ANCEX .Sunt tare curios ce o sa iti raspunda. Armele de genul acesta Colt 1873 si replicile lor , intra la arme vechi si ar trebui nici sa nu il treaca in permis ci numai pe certificat de detinator.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 4
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum