Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Documente necesare pentru a deveni colectionar
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Daca arma se trece pe certificat de detinator am drept sa detin si cele 25 de cartuse? Dar la poligon ma pot duce?
Daca raspunsul este afirmativ ii intreb pe ce de la AEST, daca nu, incerc sa obtin autorizare Ancex.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Daca o declari ca arma de aprare a colectiei sigur ai drept la cartuse. Iar daca nu, tot ai voie sa mergi in poligon , bineinteles cu autorizatie de la politie.

Mesaj Buna seara! 
Dupa ceva timp (aprox. 2 ani) de cand urmaresc forumul m-am hotarat sa intru si eu in randul colectionarilor, usor de zis greu de facut mai ales ca nu sunt vanator. Sunt detinator de arma autoaparare si carabina AC, cu toate ca sunt pasionat de arme, ca si obiecte de foarte mult timp pana acum cativa ani nu m-am gandit serios la cum pot deveni colectionar. In prima faza m-am gandit ca cel mai scurt drum ar fi sa devin vanator.... apoi de cand am participat la cateva partide impreuna cu alti prieteni mi-am dat seama ca vanatoarea nu este pentru mine (in afara de ciori nu pot trage cu arma in nimic altceva) si am plecat pe calea colectionarilor.
Revenind putin la subiect si anume a deveni colectionar, saptamana asta am facut primul pas, am mers la AEST pentru a ii anunta ca incep demersurile pentru dobandirea atestatului, mentionez ca la Constanta este de preferinta sa comunici foarte mult cu ei, sunt persoane destul de intelegatoare. Intamplator m-am intalnit si cu domnul Viorel , violiv probabil pentru majoritatea de pe forum, om foarte de treaba care m-a ajutat cu cateva sfaturi.
Zis si facut dupa cateva eschive de genul sa astept ca nu se stie ce va fi datorita metodologiei care inca nu a aparut pentru lege binecunoscuta mi-au dat de inteles ca trebuie sa ma apuc de treaba , adica sa -mi strang hartiile necesare, apoi ei ma ajuta.
Toate bune si frumoase pana mi-am dat seama ca in orasul Constanta deocamdata nu am unde sa fac cursul pentru arme si munitii si aici as dori sa va cer ajutorul , deoarece nu vreau sa astept pana la toamna cel mai probabil, cand firma care se ocupa inainte de aceste cursuri isi reia activitatea (deocamdata fiind intrerupta).
Cel mai probabil voi fi nevoit sa-l fac la Bucuresti, iar cum nu am putut sa ma informez decat de pe net si telefonic in Bucuresti i-am gasit pe cei de la G4S care telefonic mi-au spus ca pot face cursurile la ei , ei facand si pentru vanatori si pentru colectionari etc.
Cineva dintre d-voastra a colaborat cu ei sau a facut cursurile la ei? Sunt recunoscute, sau pot avea surpzrize? Iar in acest caz ma puteti indruma in alta parte , preferabil tot in Bucuresti?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
La novarm, intrebati acolo. Novarm este un magazin de vinatoare pe str. Mosilor nr 124 parca... Lipit de AGVPS. Sigur se rezolva! O sa trebuiasca sa-l faceti pe bune, aia nu dau hirtii aiurea pe bani. Dureaza aprox. 2 saptamini.

Ultima modificare efectuata de catre anndrei la Joi Apr 05, 2012 11:31 pm, modificat de 1 data in total
Mesaj multumiri ! 
Multumiri pentru informatie, sper sa rezolv problema in cel mai scurt timp pentru ca deja nu mai am somn noaptea !

Azi am aflat ca sub nici o forma nu imi pot achizitiona WUM 1 pe atestat de colectionar, adevarat sau fals este destul de discutabil...... , a achizitionat cineva in utlimele luni vre` unul fara ca inainte sa-l aiba inscris pe vanatoare ?

Mesaj Re: :( 
Patrascu Claudiu a scris:
Azi am aflat ca sub nici o forma nu imi pot achizitiona WUM 1 pe atestat de colectionar, adevarat sau fals este destul de discutabil...... , a achizitionat cineva in utlimele luni vre` unul fara ca inainte sa-l aiba inscris pe vanatoare ?

fals...atata timp cat este clasificata ,,de colectie,, si indeplinesti conditiile, respectiv ai atestat de colectionar, o iei fara problema...eu personal m-am saturat de interpretarile legii dupa fiecare judet sau lucrator in parte...conditia este sa fie una care deja este inscrisa pe colectie care a ,,beneficiat,, de excrocheria alora de la Sadu cand au vandut-o...alta din import de ex, nu prea intruneste conditiile de colectie...

Ai de lupta... Cu sistemul... Se inscriu, dar nimeni nu recunoaste deoarece au impresia ca isi vor pierde armele imatriculate recent. Oricum, nu ma cita.Smile

Mesaj >> 
Da , intradevar, eu am fost oarecum pe muchie de cutit o persoana din birou tindea sa zica da, insa seful serviciului a refuzat, toata discutia a fost relaxata, el pretinzand ca toate wum - urile la care renuunta cei care acum le au pe colectie vor fi date la casare... moment in care m-am amuzat si eu si el , si l-am intrebat daca in urma lor nu vor sa lase nimic, dam tot la topit.. in ritmul asta in 20 de ani o sa fie un wum o piesa rara.
Dar ma rog, probabil ca mai urmeaza multe vizite de uzura pana am sa-l induplec Very Happy, eu zic ca am sa reusesc ... acum ramane de vazut ... FRUMOASA TARA ASTA ROMANEASCA, unde totul se obtine prin munca de convingere!

anndrei a scris:

Ai de lupta... Cu sistemul... Se inscriu, dar nimeni nu recunoaste deoarece au impresia ca isi vor pierde armele imatriculate recent. Oricum, nu ma cita.Smile

ce sa piarda? normal armele care au fost inscrise, pe vechea lege, Wum-ul face exceptie, este alta poveste, si au beneficiat de ,,valoare sentimentala,, unele nu se mai incadreaza la actualele cerinte, deci ce se va face cu ele?? intrebarea mea a ramas fara raspuns din parte autoritatilor competente...este extrem de mult amatorism si lipsa de profesionalism in aplicarea legii...acuma mai noi, destulor lucratori din MAI nu li se elibereaza adeverinta de salariat sa achizitioneze arma de aparare si paza, in mod abuziv de catre diversi sefi, sub motivatia ,,la ce iti trebuie??,,...este incalificabila aceasta atitudine nu numai abuziva, dar si hilara...

Mesaj Re: >> 
Da , intradevar, eu am fost oarecum pe muchie de cutit o persoana din birou tindea sa zica da, insa seful serviciului a refuzat, toata discutia a fost relaxata, el pretinzand ca toate wum - urile la care renuunta cei care acum le au pe colectie vor fi date la casare... moment in care m-am amuzat si eu si el , si l-am intrebat daca in urma lor nu vor sa lase nimic, dam tot la topit.. in ritmul asta in 20 de ani o sa fie un wum o piesa rara.
Dar ma rog, probabil ca mai urmeaza multe vizite de uzura pana am sa-l induplec Very Happy, eu zic ca am sa reusesc ... acum ramane de vazut ... FRUMOASA TARA ASTA ROMANEASCA, unde totul se obtine prin munca de convingere!

bate campii, cum adica?? se interzice dreptul acestora de a le vinde?? cine a spus aberatia asta?...nu mai fa vizite , scrie...vorba zboara, scrisul ramane...obti autorizatie de arma colectie, o cumperi prin magazin si te duci sa o inscrie in permis. punct. sa vezi ca motivatie iti da sa refuze o arma deja inscrisa pe colectie...

Exact asta mi se pare si mie ciudat, cum o arma care pana acum a stat inscrisa pe colectie, brusc nu poate fi cumparata de alta persoana tot pe colectie (ar insemna ca datorita legii noi se blocheaza tranzactiile intre colectionari) urmatorul pas este desfiintarea colectionarilor, pentru ca nu mai au ce colectiona.
Oricum eu merg inainte pana am sa iau arma ma duc la ei si atunci o sa vad ce o sa-mi zica, legea oricum este de partea mea, ei se folosesc doar de diverse interpretari, unde ar mai putea sa-i bage in ceata pe cei care nu au habar ce scrie in lege.

vikkktor a scris:

fals...atata timp cat este clasificata ,,de colectie,, si indeplinesti conditiile, respectiv ai atestat de colectionar, o iei fara problema...eu personal m-am saturat de interpretarile legii dupa fiecare judet sau lucrator in parte...conditia este sa fie una care deja este inscrisa pe colectie care a ,,beneficiat,, de excrocheria alora de la Sadu cand au vandut-o...alta din import de ex, nu prea intruneste conditiile de colectie...
Vikkktor,spui ca te-ai saturat de interpretarile celor de la AEST-uri,pai stai sa iti spun eu inca una,mi-au cazut ochii pe un AC,fainut,as zice eu,si merg sa depun actele pt autorizare,toate bune si frumoase,numa' ca la eliberarea permisului,imi trece nenea politistul,100 de alice,desi legea spune altceva,la intrebarea mea pe ce baza scrie in permis 100 de bucati alice,imi spune ca asa vrea seful lor,si oricum ce vreau eu sa fac cu mai multe alice?la ce imi trebuie?i-am cerut in scris refuzul de a modifica in permis,la care el se strimba la mine si spune ca asa e legea!el nu scrie nimic,si nici nu modifica,ca asa intelege el legea !ce poti sa mai spui?ROMANIA TARA DE RAHAT!!!

vikkktor a scris:
anndrei a scris:

ce sa piarda? normal armele care au fost inscrise, pe vechea lege, Wum-ul face exceptie, este alta poveste, si au beneficiat de ,,valoare sentimentala,, unele nu se mai incadreaza la actualele cerinte, deci ce se va face cu ele?? intrebarea mea a ramas fara raspuns din parte autoritatilor competente...este extrem de mult amatorism si lipsa de profesionalism in aplicarea legii...acuma mai noi, destulor lucratori din MAI nu li se elibereaza adeverinta de salariat sa achizitioneze arma de aparare si paza, in mod abuziv de catre diversi sefi, sub motivatia ,,la ce iti trebuie??,,...este incalificabila aceasta atitudine nu numai abuziva, dar si hilara...

Raspunsul care mi l-au dat la intrebarea care ti-ai pus-o si tu a fost ca se dau la casare.... se topesc...deoarece raman in pom, asta mi-a fost zis mie. Seful de la arme mi-a zis de asemenea ca m-am trezit si cam tarziu sa ma fac colectionar tocmai acum cand lucrurile se complica.... el vrea sa ma faca sa ma las pagubas , eu mai mult ma intarat!

adrian negoita a scris:
vikkktor a scris:

Vikkktor,spui ca te-ai saturat de interpretarile celor de la AEST-uri,pai stai sa iti spun eu inca una,mi-au cazut ochii pe un AC,fainut,as zice eu,si merg sa depun actele pt autorizare,toate bune si frumoase,numa' ca la eliberarea permisului,imi trece nenea politistul,100 de alice,desi legea spune altceva,la intrebarea mea pe ce baza scrie in permis 100 de bucati alice,imi spune ca asa vrea seful lor,si oricum ce vreau eu sa fac cu mai multe alice?la ce imi trebuie?i-am cerut in scris refuzul de a modifica in permis,la care el se strimba la mine si spune ca asa e legea!el nu scrie nimic,si nici nu modifica,ca asa intelege el legea !ce poti sa mai spui?ROMANIA TARA DE RAHAT!!!

Si eu pe arma AC care o am tot 100 de alice am trecut in permis, cu toate ca ambalajele la majoritatea alicelor este de 200 sau 250 de alice, noroc ca la magazin pentru AC nu-ti cere nimeni permisul sa vada ca ai trecut doar 100.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum