Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Documente necesare pentru a deveni colectionar
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
AK-ul, indiferent unde ar fi produs, se incadreaza foarte bine la colectie, fie ca-l iei de aici fie ca-l iei de peste ocean. Nici vorba de "valoare sentimentala" din vechea lege cand ai "realizare tehnica deosebita" in actuala, etc.

Ca exista un curent de opinie impotriva colectionarilor e adevarat, a existat intotdeauna. Mai faci un drum la Muzeul Militar si scoti o hartie cum ce este "de colectie".

Oricum, dupa ultimele "incidente cu letale" concluzia semnificativ statistica este cam asta:
- colectionarii nu fac nimic rau cu armele lor
- "civilii" se mai sinucid cand si cand, intr-un procent mult mai mic fata de alte tari si fata de alte mijloace folosite de sinucigasi
- cei "din sistem" impusca pe altcineva dupa care, eventual, incearca sa se sinucida .... dar numa jumate si reusesc

Orice minte limpede care ar pune datele in orice fel de tabel sau grafic si ar merge pe ideea "interzicere" n-ar putea sa ia decat decizia interzicerii armelor letale la cei din sistem Laughing Laughing

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dl. Violiv, ai vazut multe minti limpezi in sistemul decizional? Evil or Very Mad

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj ... 
Pertinente remarcile D-lui Violiv, cel mai important este ca avem mult de furca cu sistemul mai bine zis cu oamenii din el si nimeni dintre cei care isi doresc cu adevarat si apreciaza bucatica de istorie care se afla intr-o arma nu trebuie sa renunte datorita sistemului cu care ne confruntam! Voi merge si la muzeu luni cel mai sigur si trebuie sa o lamuresc intr-un fel.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AK-ul, indiferent unde ar fi produs, se incadreaza foarte bine la colectie, fie ca-l iei de aici fie ca-l iei de peste ocean. Nici vorba de "valoare sentimentala" din vechea lege cand ai "realizare tehnica deosebita" in actuala, etc.

Ca exista un curent de opinie impotriva colectionarilor e adevarat, a existat intotdeauna. Mai faci un drum la Muzeul Militar si scoti o hartie cum ce este "de colectie".

Oricum, dupa ultimele "incidente cu letale" concluzia semnificativ statistica este cam asta:
- colectionarii nu fac nimic rau cu armele lor
- "civilii" se mai sinucid cand si cand, intr-un procent mult mai mic fata de alte tari si fata de alte mijloace folosite de sinucigasi
- cei "din sistem" impusca pe altcineva dupa care, eventual, incearca sa se sinucida .... dar numa jumate si reusesc

Orice minte limpede care ar pune datele in orice fel de tabel sau grafic si ar merge pe ideea "interzicere" n-ar putea sa ia decat decizia interzicerii armelor letale la cei din sistem Laughing Laughing

stim bine cum au fost trecute Wum-urile de pe vanatoare pe colectie...pentru a se da o forma legala acestui lucru, se putea invoca ,,valoare sentimentala,, atribut care a disparut in noua lege, altfel trebuiau obligati posesorii sa le bage in magazine pentru ca au fost inmatriculate la vanatoare fara sa fie omologate de Sadu cf legii...am fost printre primii proprietari de asa ceva si cunosc extrem de bine cazul, inclusiv pe semnatarul ordinului de a fi ridicate...cat despre ,,realizare tehnica deosebita,,..cred ca este o gluma totusi, personal nu vad unde este realizarea deosebita a fabricii Sadu...poate daca o placheaza cu aur sau o umple de gravuri...

odata cu disparitia atributului ,,valoare sentimentala,, din lege, in fapt legiuitorul a ingradit destul de mult armele de colectie, limitandu-le la artistice sau proiectate pana in 45...in schimb a scos discutabilul ,,foc cu foc,,..dar si asa legea este mai restrictiva...odata ce arma a fost trecuta pe colectie, ar fi normal sa se transmita asa altuia fara ,,documentatia,, necesara..in schimb, nu este specificat asta in lege, drept urmare, cel de la AESP poate sa solicite cumparatorului dovada ca se incadreaza la colectie, chiar daca a mai fost inscrisa...eu asa vad situatia juridic si daca sunt banuit de partinire in favoarea AESP-ului, se face o greseala...de aceea am subliniat ca sunt destule arme care nu au actualele atribute ale armelor de colectie si nu prea vad ce se va intampla cu ele...probabil la schimbarea proprietarului se cer noi ,,dovezi,, si in lipsa lor nu se inscrie arma, urmand ca arma sa ramana ,,blocata,, la detinatorul actual sau daca acesta doreste sa o comercializeze sa o vanda unui cumparator care o inscrie la alta categorie, vanatoare, aparare si paza, depinde de caracteristici...vorbesc in general nu neaparat de Wum...cat despre acesta din urma este exclus sa fie introdus pe vanatoare pt ca nu are omologarea fabricantului roman...se putea daca era importat, pt ca pt cele aduse din exterior, legea nu prevede omologare pt vanatoare...

Mesaj >> 
Ceva in genul a ce ati scris Dl. Vikkktor, mi-a fost prezentat si mie la AESP, WUM urile raman blocate iar in cazul unui deces al propietarului spre exemplu, arma se preda la politie spre casare, neexistand nici o alternativa de vanzare a ei. In cazul in care am sa-i pot scoate de la muzeu o hartie ca poate fi catalogata cu valoare istorica, totul este mult mai simplu, daca nu am sa-i stresez la nesfarisit intre timp cumparandu-mi alte arme bineinteles , pana poate cine stie vor ceda...o luam pe toate "caile", cel mai gretos lucru...

Mesaj Re: >> 
Patrascu Claudiu a scris:
...o luam pe toate "caile", cel mai gretos lucru...
O iei tu pe toate caile cunoscute ori nu,dar asta pe tine te costa bani si nervi si umblatura,fara ca vreo data sa-ti poti recupera pierderile,si asta din cauza obtuzitatii unui functionar ce se crede un mic Dumnezeu,si interpreteaza legea asa cum vrea el,

Mesaj ufff 
Aveti dreptate, dar nici nu o pot lasa balta ... banuiesc ca fiecare din cei de aici au avut clinciuri sau mici probleme cu cei de la AESP, iar pe fondul incidentelor recente se tinde spre un paranoism cronic in ceea ce priveste armele de foc!
Faptul ca la noi dupa fiecare incident in care sunt implicate arme se schimba legea nu demonstreaza decat un amatorism lamentabil a clasei politice , pentru ca vrand nevrand nu cei de la AESP fac legile ,ei doar le executa.
Ma gandesc ca o implicare a A.N.C.A la nivel de negociere a proiectelor de lege in ceea ce priveste colectionarii ar fi fost foarte utila... poate nu s-a putut, nu critic pe nimeni dar ar fi fost o varianta.

Oare ce ar fi daca in SUA dupa fiecare incident armat s-ar schimba legile????

Mesaj Re: >> 
Ceva in genul a ce ati scris Dl. Vikkktor, mi-a fost prezentat si mie la AESP, WUM urile raman blocate iar in cazul unui deces al propietarului spre exemplu, arma se preda la politie spre casare, neexistand nici o alternativa de vanzare a ei. In cazul in care am sa-i pot scoate de la muzeu o hartie ca poate fi catalogata cu valoare istorica, totul este mult mai simplu, daca nu am sa-i stresez la nesfarisit intre timp cumparandu-mi alte arme bineinteles , pana poate cine stie vor ceda...o luam pe toate "caile", cel mai gretos lucru...

exista varianta de a fi vanduta in afara tarii, deci exportata si recumparata inapoi pe vanatoare... Very Happy deci variante exista...cel de la AESP a spus cam ce trebuia sa spuna pentru ca fie ca ne place fie ca nu, cam asta este adevarul in contextul legii actuale...nu poate sa isi riste postul sa faca dupa cum il ,,lasa inima,, mai ales in contextul zilei de azi cand cea mai mica greseala se pedepseste drastic in domeniul asta...normal, fie vorba intre noi, daca se respecta legea cu strictete, aceste arme trebuiau bagate in magazin, sa nu zic confiscate, pentru ca fabrica Sadu a facut o excrocherie cand le-a vandut..ulterior, pagubiti cereau in instanta contravaloarea lor, fabricii...nu cred ca asemenea solutie, legala de altfel, ar fi convenit, dar, daca se aplica, nu se mai ajungea la acest moment cand dv reclamati refuzul de inscriere...inca odata se demonstreaza ca o problema daca nu se rezolva la timp, starneste in avalansa alte probleme ulterioare, deci cred ca puteti sa intelegeti si lucratorul care a conditionat inscrierea armei...sau mai era o varianta, sa nu se mai ceara omologarea armelor autohtone pt vanatoare, prin schimbarea legii...nici mie nu mi-a convenit ca a trebuit sa iau un PSL din Germania, mult mai scump si mai greu, decat de la Cugir, dar, asta este situatia...cred ca trebuie sa se priveasca actiunile celor de la AESP in mod corect si prin temeiul legii, nu sa fie acuzati de abuzuri in mod gratuit, fara sa se cunoasca motivul legal prin care nu pot satisface anumite cereri sau pentru care cer anumite lucruri...asa ar fi corect si matur...studiati legi ale altor state si veti vedea ca avem totusi o lege destul de permisiva, pe care ar trebui, sa o inbunatatim, intr-adevar, dar, cu rabdare si maturitate, avand in vedere ca este un domeniu sensibil...in cazul in care nu stii, cei de la asociatiile de colectionari s-au implicat si au negociat pentru actuala forma a legii destul de mult, fapt pentru care eu le multumesc...nu s-a schimbat nici o lege pana acum in urma unor ,,evenimente,,...nici in prezent momentan, nici in trecut...nu cred ca cineva de la muzeu sau din alta parte ar da o hartie pentru a atesta valoarea istorica a Wum-ului, pentru ca aceasta ar putea fi contestata, nefiind conforma cu adevarul si s-ar discredita punand semnatura pe un asemenea inscris...acuma sincer, ce valoare istorica ar putea avea o imitatie de AK, semiautomata si pe deasupra si foarte prost finisata??

nu vreau sa intram in polemica dar valoarea de colectie nu se limiteaza numai la o anume arma ci poate fi "transferata" catre respectiva arma de la valoarea modelului in sine.
Nu cred ca trebe sa reamintesc de ce AK-ul are, per se, toate atributele necesare pentru a intra in categoria "colectie" si asta oriunde pe glob ar fi fabricat el.

Cat despre hartioara de la Muzeul Militar, am una scrisa foarte frumos si foarte pertinent ce incadreaza la "colectie" pistolul TT 33 fabricat la Cugir in 1953 exact din aceleasi motive - realizare tehnica, arma cu valoare istorica, bla-bla....asa ca, nu vad de ce nu ar putea fi eliberata si pentru un AK fabricat la Sadu in 1993.
"Politica" privind AK-urile a fost mereu aleatorie. Cand mi-am luat prima arma in colectie mi s-a atras frumos atentia sa nu cumva sa fie un WUM - tocmai ce se reglementase trecutul lor pe colectie. La un an distanta politistii de la arme ma imbiau sa cumpar unul pentru ca aveau cateva zeci pe stoc, arme pe care proprietarii nu le mai voiau. Poate ca acum exista aceasta opinie cum ca nu se mai incadreaza dar e suficient un precedent, bine documentat si gata. Ai perfecta dreptate privind grija celor de la arme de a nu calca pe langa lege dar sunt foarte receptivi daca rsponsabilitatea este transferata altui organism, exact ca si in cazul importurilor de ghintuite sau scurte unde intervine ANCEX-ul.

Conform legii in vigoare, nici daca iei PSL-ul din Germania nu poti sa-l inscrii pe vanatoare din cauza aceeasi lipse de omologare. Pentru armele fabricate in alte parti e valabila omologarea pentru vanatoare din UE dar pentru cele facute in Ro trebe omologate aici.....

Nu-mi place absolut deloc WUM-ul ca altfel incercam sa vad ce si cum...macar asa, de amorul artei.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mesaj Re: ufff 
Aveti dreptate, dar nici nu o pot lasa balta ... banuiesc ca fiecare din cei de aici au avut clinciuri sau mici probleme cu cei de la AESP, iar pe fondul incidentelor recente se tinde spre un paranoism cronic in ceea ce priveste armele de foc!
Faptul ca la noi dupa fiecare incident in care sunt implicate arme se schimba legea nu demonstreaza decat un amatorism lamentabil a clasei politice , pentru ca vrand nevrand nu cei de la AESP fac legile ,ei doar le executa.
Ma gandesc ca o implicare a A.N.C.A la nivel de negociere a proiectelor de lege in ceea ce priveste colectionarii ar fi fost foarte utila... poate nu s-a putut, nu critic pe nimeni dar ar fi fost o varianta.

Oare ce ar fi daca in SUA dupa fiecare incident armat s-ar schimba legile????

Asociatia Nationala Colectionarilor de Arme a fost consultata si a participat in mod activ la elaborarea legii 117/2011. Daca vei studia articolele de site vei vedea care a fost implicarea noastra. De fapt singurii care s-au implicat in mod decisiv au fost cele doua asociatii A.N.C.A si A.N.D.A . Vinatorii nu au avut nici o treaba desi ar fi fost interesati , iar FRTS nici nu a avut vre-un gind sa participe la negocieri.

polemica poate fi constructiva....TT-ul normal ca intra fiind ,,proiectat inainte de 45,, dar Ak-ul daca nu are valoare istorica, adica l-a impuscat pe Ceausescu Very Happy , nu are artistica , fara gravuri si nici nu a fost proiectat inainte de 45, ca inca nu il furasera rusii, cam cum sa il scoatem ,,de colectie,,??? nu spun asta pentru a incuraja practicile de refuz care apar, dar, spun asta pentru ca daca unii ca noi, care ne ,,ocupam,, cu arme nu suntem atenti si incurajam ,,derapaje,, de genul asta, de la temeiul legii, buna sau rea, tolerate din amabilitate sau lipsa de cunostiinta de cei de la AESP, ne putem trezi cu schimbari restrictive, daca apar iar evenimente cu scule ce au incadrari incerte, speculate de mass media...este ca si cum eu as incerca sa bag un 500sw pe colectie dupa principiul ca modul de functionare al revolverului a fost inainte de 45 proiectat...cam fortat totusi, avand in vedere ca in proiectul unei arme intra si calibrul totusi...cred ca datoria noastra este sa indrumam si sa veghem la respectarea legii, asa cum este momentan, pentru ca pe viitor sa militam pentru o relaxare mai mare a ei...cum se poate clasifica acum la capitolul colectie un Glock sau CZ 75 de exemplu care in trecut se putea lua si a fost luat pe colectie avand ,,valoare sentimentala,,??? cred ca asta era o problema pe care IGPR-ul trebuia sa o ia in consideratie si sa nu scoata ,,valoarea sentimentala,, odata ce a fost trecuta in lege si exista beneficiari ai ei...astia ce fac acum, cf legii actuale nu ar mai trebui sa le detina...o confiscare pe plan redus momentan...dar daca merge, ne putem astepta si la una mai extinsa...ar fi trebuit chiar sa nu limiteze la ,,proiectate pana in 45,,....asta insemnand o limitare a termenului de colectie...de ce nu se pot colectiona arme moderne?...micile schimbari relativ restrictive ale legii, pot crea probleme la ora actuala celor care aveau armele incrise in mod legal...asta este motivul pentru legiuitorul daca ,,desface odata picioarele,, trebuie sa constientizeze ca daca face pe virginul dupa, prin alte restrictii, genereaza probleme efective ,,in teren,,...colectionarii cf actualei legi au o paleta larga de tipuri de arme pe care le pot achizitiona, dar, din pacate, motivele pecuniare ii fac intai sa puna ochii pe un fier ieftin si dupa sa incerce sa il bage la colectie, chiar daca acesta nu prea se incadreaza...si aceste incercari fac lucratorii AESP , care de cele mai multe ori nu se pricep sa priveasca cu suspiciune un solicitant si sa ceara in mod aberant niste harti inutile cu care sa fie acoperiti in cazul unui eveniment nefast ulterior...arme de notorietate ca P38 sau PPK, PP cred ca nu mai au nevoie de hartii de la muzeu, dar, totusi se solicita pentru a se ,,acoperi,,...colectionarii onesti, trebuie sa colaboreze in mod corect cu AESP-ul si numai la modul asta, se poate spera in viitor o relaxare a legii mai mare decat cea prezenta pe care eu repet, o vad mai restricitva decat cea din trecut, la capitolul atribute ale armei de colectie....iar remarca ca cei de la art 13, in speta politistii, fac prosti cu armele si ar trebui sa nu le mai dea aviz pt ele, este total contraproductiva, chiar daca satisface gandirea de moment ,,capra vecinului,, a multora...pe principiul asta, se poate merge la ridicarea armelor de vanatoare pentru ca se fac mult mai multe infractiuni cu ele, fie ele fapte de braconaj, omoruri accidentale sau sinucideri...este un punct de vedere riscant pentru cei ce vor o lege mai deschisa si mai permisiva chiar daca au unii omenescul impuls de a fi deranjati de beneficiarii art 13 sub aspectul unei discutabile discriminari....

Mesaj >> 
Chestia cu nu are valoare istorica este foarte interpretabila si depinde la ce termeni de comparatie ne rezumam, eu pot sustine ca are valoare istorica pentru simplul fapt ca este o arma de productie romaneasca si nimeni nu ma poate contrazice... cred ca nu are rost sa intram nici in polemici inutile ca doar suntem oameni in toata firea...
Cat despre remarca d-voastra ".colectionarii cf actualei legi au o paleta larga de tipuri de arme pe care le pot achizitiona, dar, din pacate, motivele pecuniare ii fac intai sa puna ochii pe un fier ieftin si dupa sa incerce sa il bage la colectie" consider ca este putin pripita deoarece nu reflecta realitatea, in primul rand ar trebui sa delimitam putin termenul de colectie si de colectionar.... principalul in aceasta ecuatie este colectionarul nu colectia, OMUL este cel care investeste pasiune cunostinte si face ca aceste fiare sa insemne ceva , asa cum dea lungul timpului tot OMUL le-a dat valoarea care o au acum, mai mica sau mai mare. Asa cum nici o colectie bogata de diverse arma nu ne duce cu gandul ca, colectionarul este o persoana deosebita, ci mai degraba ca are posibilati financiare foarte mari.
Nu cred ca principalul lucru este valoarea fierului pe care o cumperi, as da si 200 de euro si 1000 de euro pe aceeasi arma daca am motive si merita, important este ca oamenii sa inteleaga principiul de colectionar si armele care le cumpara fie ele scumpe ieftine, mai vechi mai noi sa ajute la conservarea cel putin a unei mici parti ,de-a lungul timpului, a armelor produse in lume!

Oricum nu imi sustin cauza privitoare la WUM acum deoarece slava domnului sunt destule arme pe care le pot lua, dar si modalitatea de abordare a celor de la AESP m-a deranjat putin si sunt destul de sigur ca voi reusi sa ii conving, poate nu azi nu maine , nu anul asta, dar voi reusi Very Happy

Sa traiasca cu numele toti cei care isi aniverseaza ziua numelui astazi sa fie fericiti si sanatosi, iar pentru cineva de pe forum Sarbatori de Pasti Fericite bucurie si toate cele bune !

am incercat sa va explic ca modul de abordare al celor de la AESP este cf legii si v-am si exemplificat fie ca va este sau nu favorabil sau pe plac...va urez succes eu nu lucrez la AESP sa va contrazic...

Perfect dn accord cu d-voastra si sfaturile care le-am primit nu sunt altfel decat constructive. Nu am luat nimic ca pe o critica sau rautate . Atitudinea celor de la AESP nu neg ca sunt si ele putin preventive, cum oarecum este si normal

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum