Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 4 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Documente necesare pentru a deveni colectionar
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Re: . 
Patrascu Claudiu a scris:
Perfect dn accord cu d-voastra si sfaturile care le-am primit nu sunt altfel decat constructive. Nu am luat nimic ca pe o critica sau rautate . Atitudinea celor de la AESP nu neg ca sunt si ele putin preventive, cum oarecum este si normal

din pacate nu sunt ,,putin preventive,, sunt in temeiul legii...asta am incercat sa reliefez...politistul nu este pus acolo sa ,,previna,, el dupa bunul plac ci sa aplice legea...prea putin din vehementii care critica atitudinea AESP-ului, cauta si mijloacele legale in a-si apara punctul de vedere...daca ar face-o, discutia ar fi pe temeiul juridic, lucru ce nu poate decat sa aduca o lumina concreta in relatiile detinatori arme, autoritati...adica, mai pe romaneste, ,,clientul,, se duce cu arma, politistul il suna pe sef, seful da refuzul si politistul il refuza, nestiind de ce, sau explicand arareori...normal ca in asemenea situatie, ,,clientul,, are impresia ca e nedreptatit, cauta sfaturi pe forumuri, necitind legea, primeste diverse opinii, mare parte de un amatorism dezarmant, le alege pe cele care-i convin, si confuzia ramane, pacientul a murit, cazul rezolvat...acest exemplu de dialog, autoritate/beneficiar, duce la toata brambureala in toate zonele romanesti...iar in incheiere stimate domn, daca dv intelegeti prin ,,valoare istorica,, a Wum-ul faptul ca este rezultatul activitatii fabricii Sadu, sa nu ne mire daca o sa apara niste norme de aplicare pentru colectionari incat nu o sa mai poata nimeni sa ia nimic, nu din alte motive, dar, sa nu mai existe excentricitati de interpretare...dar sunteti liber sa cereti motivatia scrisa, de la AESP a refuzului si sa va adresati instantei...poate judecatorul va intelege si aprecia istoria fabricii Sadu, oglindita de produsul Wum si va dispune incadrarea la colectie...va urez succes...

PS sa clarific cu ,,valoarea pecuniara a colectionarului,,...in general, armele ieftine sunt cele nu prea vechi si pastrate, exploatate destul de prost, modele facute in serii mari...marea majoritate vor arme ieftine, eventual foarte ieftine, iar multe din acestea sunt proiectate dupa 45 si, dupa, incearca sa le inscrie ,iar daca sunt refuzati de AESP, se cred nedreptatiti...asta ca o remarca apropos de ,,piata romaneasca de arme de colectie,,...armele intr-adevar pastrate in stare foarte buna si fabricate de firme care au intr-adevar renume in randul colectionarilor internationali sunt rara avis pe plaiurile mioritice...

Ultima modificare efectuata de catre vikkktor la Dum Apr 08, 2012 7:51 pm, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nicidecum nu am sa ajung atat de departe pentru aceasta arma, deoarece nu imi permit sa stric o relatie de 10 ani cu cei de la AESP, cat despre exemplu cu arma romaneasca a fost un simplu exemplu nimic mai mult. Tot ce vreau este sa ma asigur ca aceasta arma nu se poate inmatricula sub nici o forma pe colectie. Parerea mea este ca legea inca lasa loc de interpretari, este pur personala. Mi-ar face placere sa vb. 5 min. la tel. daca sunteti amabil sa-mi lasati un nr. pe privat

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mesaj Re: . 
Nicidecum nu am sa ajung atat de departe pentru aceasta arma, deoarece nu imi permit sa stric o relatie de 10 ani cu cei de la AESP, cat despre exemplu cu arma romaneasca a fost un simplu exemplu nimic mai mult. Tot ce vreau este sa ma asigur ca aceasta arma nu se poate inmatricula sub nici o forma pe colectie. Parerea mea este ca legea inca lasa loc de interpretari, este pur personala. Mi-ar face placere sa vb. 5 min. la tel. daca sunteti amabil sa-mi lasati un nr. pe privat

se poate inscrie, avand in vedere ca a mai fost inscrisa pe colectie, daca a fost...depinde de interpretarea lucratorului...ambele variante sunt ,,valabile,, si da si nu...asta este ,,nelamurirea,, in care exist, vis-a-vis de legi care se dau cu usurinta, netinand cont de repercursiunile care le genereaza schimbarile legislative...personal cred ca un ,,da,, , este fortat in contextul actualei legi...

Ultima modificare efectuata de catre vikkktor la Mar Apr 10, 2012 12:42 am, modificat de 1 data in total
11. arme de colecție - armele destinate a fi piese de muzeu, precum și armele aflate sau nu în
stare de funcționare, care constituie rarități sau care au valoare istorică, artistică, științifică sau
documentară;”
@Patrascu Claudiu , daca vrei sa-ti documentezi colectia cu o arma lunga semiautomata care functioneaza pe baza imprumutului de gaze, Wum-ul e cea mai fericita alegere! Very Happy

[quote="vikkktor"]am incercat sa va explic ca modul de abordare al celor de la AESP este cf legii si v-am si exemplificat fie ca va este sau nu favorabil sau pe plac...va urez succes eu nu lucrez la AESP sa va contrazic...[/quote]

"Inainte de 1945" din lege se refera strict la arme scurte. AK-ul e lunga dupa definitia din legea noastra asa ca e nesemnificativ ca a fost proiectata in 1947.
Asadar, modul de abordare al celor de la AEST nu este conform legii ci conform unor "indrumari"venite de mai sus.
Oricum ar fi, o realizare atat de neinspirata si de plina de chestii neterminate cum e WUM-ul chiar nu mi se pare ca merita efortul de a te lupta si cu altceva decat cu morile de vant ca s-o ai mortis. Sincer, cu toata minicolectia mea de arme romanesti si dorinta de a o completa, as prefera sa am un AK facut in Bulgaria, RDG sau chiar Finlanda, cu atat mai mult cu cat asta chiar s-ar putea inscrie pe vanatoare. Intr-o situatie favorabila, un AK facut in anii "70 in Ro ar fi inca o arma de dorit.

Deocamdata raman in suspans toate. Primul pe lista este ori un "1873" ori un S&W 27, oricare din ele in 357/38 sp. Wink

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
eu am gasit in Germania doua Colt Peacemaker, 1873-1973, ,,centenare,, ajung amandoua la aprox 4700 eur si culmea, neamtul, care vorbeste si romaneste, nici dupa 3 sapt nu mi-a trimis factura proforma...se pare ca nici nemtii nu mai sunt ce au fost... Very Happy ...ca sa nu mai spun ca mai vroiam si un Peter Stahl, 2000eur si inca doua produse, alte 4-4500 eur in plus...se pare ca i-a zapacit si pe astia criza, greu mai gasesti un furnizor serios, care vrea sa vanda....

Ultima modificare efectuata de catre vikkktor la Mar Apr 17, 2012 7:33 pm, modificat de 1 data in total
iar ,,legendara,, Frankonia, de la care cumparam in urma cu 12-15 ani, exemplu de corectitudine germana, a ajuns acum deplorabila...s-a transformat in magazin de carpe...ma bombardeaza zilnic cu mailuri despre ce reduceri au ei la haine...pentru banalul catalog in care prezinta produsele, au ajuns sa ceara 5-10 eur sa il trimita, telefoanele sunt in regim de ,,hot line,, marfa care o expun, in realitate nu o au, nu raspund la mail-uri si dupa ce ajungi intr-un final sa platesti, dupa indelungi parlamentari, trimit dupa luni de zile...am cunostiinta de un caz care a stat un an si trei luni dupa o arma in valoare de peste 3500 eur, arma care a ajuns cu patul crapat si ma indoiesc ca a fost vina postei...efectiv te rogi de ei cu banii in mana, si nu produse de 100-500 eur...intelesesem ca acum 2-3 ani au intrat in insolventa, probabil asta e motivul...asta nemaiamintind de dificultatile legale pe care le inventeaza atat UE cat si Ro in a importa arme, in asa fel incat este mai dificil acum cand suntem in UE decat in trecut cand nu eram...vezi, adus arme pe aeroport sistem cargo, permise de import, avize ANCEX..etc....aviz amatorilor care vad preturi imbatabile pe net la comercianti care ori nu trimit in Ro, ori au taxe care sunt dezarmante, ...cat despre USA, mai usor cred ca este sa iei un F16, decat un amarat de pistol...deci nu tot ce zboara are pene si se gateste in tigaie... Very Happy...si nu vorbesc din punctul de vedere al unui dealer ci a unei persoane private care incerc sa imi satisfac si eu niste pasiuni si eventual pe ale unor amici...

In cele din urma, dupa 5 luni de asteptare ieri am reusit sa devin colectionar cu acte in regula si deasemenea posesorul primei mele arme de colectie, un MN 44 nou nouta.
Multumesc tuturor de pe forum pentru sfaturile date, deoarece fara sustinerea cu anumite sfaturi totul ar fi fost mult mai complicat!

Mesaj Re: :) 
In cele din urma, dupa 5 luni de asteptare ieri am reusit sa devin colectionar cu acte in regula si deasemenea posesorul primei mele arme de colectie, un MN 44 nou nouta.
Multumesc tuturor de pe forum pentru sfaturile date, deoarece fara sustinerea cu anumite sfaturi totul ar fi fost mult mai complicat!

Ma bucur sa vad ca inca se mai poate. M-am decis si eu destul de recent sa devin colectionar, am citit nenorocita aia de lege si in dunga, dar , inainte de a ma apuca sa strang hartii de peste tot, m-ar ajuta mult o discutie cu cineva care a trecut deja prin asta. Intr-o tara normala la cap, nu era nevoie de asa ceva, erau cativa pasi, clari, ii urmai, aia era, in Romania, daca nu stii exact ce tre sa faci, in general nu faci. Asa ca, prima intrebare:

In lista din al doilea post, scrie ca ai nevoie si de permis de port arma, in cazul in care detii asa ceva. Ar trebui sa incerc sa obtin intai permisul sau intai certificalul de colectionar?

@Qubix: pot exista situatii cand o persoana are deja permis de port arma si implicit are deja arme letale si/sau neletale inscrise in acest permis, dar nu este obligatoriu sa ai permis de port arma ca sa devii colectionar.
Gasesti toate informatiile de care ai nevoie pe acest site. Daca zici ca ai studiat legea, cu atat mai bine. Oricum daca ai intrebari bine formulate si la obiect, sunt convins ca o sa primesti raspunsuri.

Problema este ca fiecare birou AEST din tara are oameni iar ei sunt diferiti, teoretic legea este le fel peste tot, insa in practica lucrul cu oamenii care pun legea in aplicare este mai dificil sau mai facil. Lasa mi un pm cu un nr. de tel. si ne auzim sa tim impartasesc din mica mea experienta Very Happy

Cineva mai sus spunea ca nu ai nevoie de permis de port arma pentru a deveni colectionar. Din lege am vazut ca exista doua tipuri de permis: Permis de tip A (detinere) si Permis de tip B (port si uz). As avea cateva intrebari, pentru ca m-am decis sa incep sa strang actele:

1) Este necesar permisul de tip A pentru a detine arme de colectie SI a putea, ocazional sa merg cu ele in poligon?

2) Dupa cum ziceam intr-un post anterior, la mine ar fi o mica buba la testul oftalmologic, asa ca as dori sa incep cu el, sa stiu daca are sens sa strang si restul de acte sau nu. Ma pot duce direct la o clinica particulara si sa cer un examen oftalmologic standard, sau trebuie sa obtin alt act inainte?

La punctul 1, da permisul de tip A, este cel pentru armele de colectie, iar la punctul 2, sfatul meu este sa te duci la biroul Aest din oras, bucuresti am vazut, le spui ce vrei sa faci, ei iti spun ce acte ai nevoie (cu toate ca le sti) nu ti trebuie nici o trimitere de la ei pentru partea medicala. Dupa ce strangi toate actele impreuna cu o cerere le depui la politie.

Mesaj Membru ANCA 
Buna ma poate ajuta cineva cu o informatie ? As dori sa aflu cum pot devenii membru ANCA si cat timp dureaza

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 4 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum