Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Primele mele "fete" de colectie
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Cel mai simplu este sa cumperi WUM uri, in momentul asta eu stiu vreo 3 de vanzare prin tara la diferite preturi, chiar un coleg de-al nostru de pe forum vinde unul cu tot cu luneta, sunt cel mai simplu de achizitionat fara batai de cap si se gasesc destul de usor. Daca vrei altceva mai frumos lucrat dar cu mai multe batai de cap si mai scumpe
am sa-l citesc pe violiv acum :

"Cele mai apropiate sunt cele produse de rusi (Saiga si Tigru - exista importator in Ro sau Molot aduse din Germania), unguresti (Feg-ul nu mai fabrica dar se gasesc s-h) si bulgaresti (Arsenal - da' trebe sa te duci dupa ele). Pe afara se mai gasesc Valmet finlandeze si ceva israeliene la preturi prohibitive. "

PS: Trebuie sa faci si putina munca de teren in afara de internet ! Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Qubix a scris:
Patrascu Claudiu a scris:
Se poate achizitiona doar pe colectie, nu mai este permisa la vanatoare din cate stiu.

Ah, deci vestea e buna. Very Happy Daca ai dori o arma foarte foarte similara cu un AK-47, tinand cont ca un AKM e interzis, ca nah, e automat, ce ai putea cumpara? Stiu ca in SUA se vand astea romanesti, semiautomate WASR 10, nu prea stiu pe piata europeana ce gasesti.

E clar ca nu prea treci prin magazinele de arme romanesti! Very Happy Nu cred ca e vreun forumist care sa fi cumparat WUM-ul din afara

Avand in vedere ca nu am permis, ce as cauta acum intr-un magazin de arme? Smile

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wum-ul acesta a fost cumparat de afara, din State.. A fost importat de Intrac arms in Knoxville, Tn si readus in Romania. Anul fabricatiei 1997. De fapt asa este C.U.R 1 este acelasi cu WUM 1, ai dreptate.
Ptr Qubix; Kar 98-ul nu e niciunul din calibrele enumerate de tine, este 7.92x6 adica asa zisul 8x6, fabricata in 1943. De ce? Cica dupa ww1 in conformitate cu tratatul de la Versailles, nemtii nu mai aveau voie sa detina "calibre militare" adica 7.92x57 (calibrul kar98) asa ca au extins camera cartusului cu 3 mm, devenind astfel diferit fata de calibrul militar. Asa aveau voie!!! Dar nu stiu de ce au facut kar-ul asta in 8x6 deoarece a fost facut in '43, dupa inceperea razboiului si nemtii faceau ce vroiau acum, caci ei erau "sefii Europei", nu? Naiba stie.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Wum-ul acesta a fost cumparat de afara, din State.. A fost importat de Intrac arms in Knoxville, Tn si readus in Romania. Anul fabricatiei 1997. De fapt asa este C.U.R 1 este acelasi cu WUM 1, ai dreptate.
Ptr Qubix; Kar 98-ul nu e niciunul din calibrele enumerate de tine, este 7.92x6 adica asa zisul 8x6, fabricata in 1943. De ce? Cica dupa ww1 in conformitate cu tratatul de la Versailles, nemtii nu mai aveau voie sa detina "calibre militare" adica 7.92x57 (calibrul kar98) asa ca au extins camera cartusului cu 3 mm, devenind astfel diferit fata de calibrul militar. Asa aveau voie!!! Dar nu stiu de ce au facut kar-ul asta in 8x6 deoarece a fost facut in '43, dupa inceperea razboiului si nemtii faceau ce vroiau acum, caci ei erau "sefii Europei", nu? Naiba stie.

Pai probabil ca nu prea mai avea sens sa-l schimbe. De ce n-ar fi mers si calibrul asta? Smile

Daca imi spui si calibrul la mauser, pot spune ca esti bun. Dar fac pariu ca gresesti! Laughing

pui pariu ca eu nu gresec calibrul???

Pufycino a scris:
Daca imi spui si calibrul la mauser, pot spune ca esti bun. Dar fac pariu ca gresesti! Laughing

Pai l-a zis cu vreo 2 postari mai sus ... Very Happy

vikkktor a scris:
Pufycino a scris:

Pai l-a zis cu vreo 2 postari mai sus ... Very Happy

sorry nu am citit..era o gluma, eu i-am dat-o...poate paria... Very Happy

Qubix a scris:
Se poate achizitiona doar pe colectie, nu mai este permisa la vanatoare din cate stiu.

Ah, deci vestea e buna. Very Happy Daca ai dori o arma foarte foarte similara cu un AK-47, tinand cont ca un AKM e interzis, ca nah, e automat, ce ai putea cumpara? Stiu ca in SUA se vand astea romanesti, semiautomate WASR 10, nu prea stiu pe piata europeana ce gasesti.

E clar ca nu prea treci prin magazinele de arme romanesti! Very Happy Nu cred ca e vreun forumist care sa fi cumparat WUM-ul din afara

Eu am cumparat AK si PSL din Germania...dar cumparatorul roman nu este dispus sa suporte cheltuielile aferente, drept urmare a acceptat inselaciunea Sadu, asta este alta poveste si drept consecinta a trecut-o pe colectie...si iese senin cu ea in teren...pana intr-o zi...si dupa, apare pe forumuri si vocifereaza revoltat de ,,nedreptatea,, a carui victima este, cand se pricopseste cu un dosar...

Cristi a scris:
Qubix a scris:

Eu am cumparat AK si PSL din Germania...dar cumparatorul roman nu este dispus sa suporte cheltuielile aferente, drept urmare a acceptat inselaciunea Sadu, asta este alta poveste si drept consecinta a trecut-o pe colectie...si iese senin cu ea in teren...pana intr-o zi...si dupa, apare pe forumuri si vocifereaza revoltat de ,,nedreptatea,, a carui victima este, cand se pricopseste cu un dosar...

Stai ca nu inteleg cateva lucruri:

1) Ce e "inselaciunea Sadu" ?

2) Legat de "iesitul cu ea in teren", daca am arma inregistrata pe "colectie", am nevoie de acordul politiei de fiecare data cand ies in poligon?

Pentru orice arma inregistrata pe colectie, in permisul tip A (detinere), ai nevoie de acordul Politiei (mai precis A.E.S.T.), de fiecare data cand mergi la poligon, la o manifestare culturala, artistica sau istorica.

@Qubix: iti raspund eu pentru punctul 2.
Pentru orice arma inregistrata pe colectie, in permisul tip A (detinere), ai nevoie de acordul Politiei (mai precis A.E.S.T.), de fiecare data cand mergi la poligon, la o manifestare culturala, artistica sau istorica.

Ce mizerie..... in fine, bine macar ca se poate si asa... Mad

1) Ce e "inselaciunea Sadu" ?
s-a discutat suficient pe tema asta, cu ani in urma...pe scurt, aceste arme Sadu le-a vandut cu destinatie vanatoare, desi nu aveau omologare pentru asa ceva, cf legii...posesorii s-au trezit ca nu le puteau folosi la vanatoare si dupa ce le-au avut ridicate de politie, s-a ajuns la compromisul ,,colectie,, ...caz clasic de inselaciune, faptuitorul, Sadu...

Bine ai venit printre noi! Tine-o tot asa!

Pufycino a scris:

Esti sigur? Uite o poza cu a mea ... si garantez ca n-a parasit niciodata teritoriul Ro. Ceva chitibusuti in legile americane obliga candva producatorul strain sa inscriptioneze pe arma si numele importatorului american. Din loturile facute pentru USA au "scapat" si pe piata noastra cele de care ne bucuram acum.

Pufycino a scris:

Cred ca ai vrut sa zici 8x60
Ai dreptate, cam asa a fost - germania n-a mai avut voie sa fabrice si nici germanii sa detina arme in calibrul 8x57 asa ca au alezat un picut camerele si au facut 8x60. Dupa al doilea razboi, in multe tari europene (in Franta si azi e asa), armele in calibre militare au continuat sa fie interzise civililor asa ca transformarile in 8x60 au continuat, fiind un calibru de vanatoare foarte popular pana prin anii "70.
Si pentru ca tot venise vorba de preturi si valori ale armelor de colectie, valoarea unei astfel de arme (adica productie 43, 44, 45 cand s-au facut cele mai slabe si modificata ulterior) este mult sub cea a 98-ului expus de @vikkktor cu ceva vreme in urma.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Trebuie precizat ca numai civilii germani au fost privati de folosirea cartusului 8x57JS dupa incheierea primului razboi mondial. O arma 98k in cal 8x60 dovedeste sigur ca a trecut prin mainile civililor la un moment dat (ca arma de vanatoare sau tir), de aceea si interesul mai scazut al colectionarilor pentru 98k-urile in acest calibru (transformarea e perceputa ca o modificare care scade valoarea de colectie) , si interesul ridicat al colectionarilor pentru cele in calibrul original

.

Asa cum spune @Violiv, nici Intrac-ul meu nu a facut un drum mai lung decat cel de la Sadu pana la mine in casa! Wink

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum