Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
IDENTIFICARE LUNETA IOR
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj IDENTIFICARE LUNETA IOR 
Daca stie cineva detalii despre aceasta luneta, va rog sa-mi spuneti si mie intrucat nu am gasit nimic pe net. Din ce an este, la ce arma s-a folosit, este ww2 ? Multumesc.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Luneta este cea folosita pe VZ 24 sniper facut de romani in WW II. S-a fabricat si dupa razboi o vreme si s-a folosit in continuare.

http://www.exordinanza.net/schede/VZ24-snip.htm

Montura este pentru o arma ce are culata posterioara deschisa superior gen Steyr Mannlicher sau Mosin Nagant si la care prinderea posterioara se poate pune numai pe laterala stanga a culatei.

A existat o varianta de Mosin sniper facut de romani dupa WW II si care avea acest model de prindere si de luneta dar au existat si multe astfel de monturi artizanale facute de diversi armurieri si puse pe Mosin sau Steyr. N-as putea sa-ti spun exact despre ce-i vorba sau de cand este luneta exact.

Mesaj Re: IDENTIFICARE LUNETA IOR 
Stimate Domn,
As dori sa va intreb daca nu doriti sa vindeti aceasta luneta?

Va rog sa ma contactati daca este asa!

Cu respect.
Georgian Cimpoeru
0751074013
0733010454

Pufycino a scris:
Daca stie cineva detalii despre aceasta luneta, va rog sa-mi spuneti si mie intrucat nu am gasit nimic pe net. Din ce an este, la ce arma s-a folosit, este ww2 ? Multumesc.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
am intrat din intamplare pe forum si as avea ceva intrebari cu privire la luneta din poze
nu am gasit-o pe net decat la vanzare fara informatii
precizez ca o folosesc pe un dragunov de airsoft lucru cam atipic de altfel
din cate am citit, nu multe, despre ea inteleg ca e luneta de mosin nagant dar altceva nimic
are scris pe ea numai seria, sr.000097 si 14.5mm, si o pictograma??? cu o lentila
daca ma puteti ajuta cu informatii v-as fi recunoscator
cu respect bogdan

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Pictograma cu o lentila e sigla IOR. Am si eu una la fel ... inca n-am pus-o pe nicio arma.
Modelul este unul ce copie partial luneta model rusesc de ultima generatie de pe Mosin-Nagant. Romanii au fabricat intr-o serie foarte mica si aproape necunoscuta un model de Mosin-Nagant "sniper" pe care l-au dotat cu o montura similara celei rusesti pe laterala stanga a armei si cu acest model de luneta - nu pot baga mana in foc ca informatia e 100% sigura, arma am vazut-o dar niciodata cu luneta montata pe ea.

Ultima modificare efectuata de catre violiv la Joi Mar 14, 2013 10:29 am, modificat de 1 data in total
NU ESTE o luneta originala mosin nagant...

NU ESTE o luneta originala mosin nagant...

aveti mai multe informatii?
coeficient de magnificatie? distata pentru care era proiectata?
nu e ruseasca, asta am vazut caci cele rusesti din cat am descoperit sunt negre plus ca au marcaje specifice....
nu am gasit poze pe niciunde.... nu exista oare?
multumesc
bogdan

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Adica nu este o luneta facuta in Rusia pt. Mosin Nagant "c".

3x sau 3,5x

O luneta nu e proiecteaa pentru o anume distanta, ea poate fi folosita de la 5 m la infinit functie de stiinta utilizatorului.
Conceptual este un model foarte vechi chiar daca productia e mai noua. Poate ai remarcat ca reticulul se misca in interiorul imaginii odata cu ajustarea din turete ... asta nu se mai intampla la lunete de vreo 40-50 de ani incoace.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum