Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
ANUAREA OBLIGATIVITATII ANCEX
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj ANUAREA OBLIGATIVITATII ANCEX 
Stimati forumisti, de la 1 oct, s-a scos obligativitatea ANCEX pentru persoane fizice, care importa o arma de foc..Noua reglementare este ilustrata intr-o norma europeana 258/2012, pe care o gasiti pe pagina aceasta in parte de jos, http://www.ancex.ro/?pag=21.
Deci nu exista nici o reglementare romaneasca in acest sens, dar, legea UE, are intaietate in fata legii romanesti. Asta v-am adus-o la cunostiinta deoarece AEST-urile din tara, multe dintre ele nu o cunosc si alte autoritati indiriguite sa o aduca la cunostiinta publicului interesat, par ca o tin ,,sub pres,,...poate e doar o parere, dar personal am descoperit-o dupa lungi sapaturi...sper ca unora dintre dv v-am fost de folos cu cele mentionate mai sus...astept recunostiinta Very Happy Laughing

toate cele bune

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

De faptul in sine stiam dar actul care sa consfinteasca asta ....

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Multumiri sincere!

De faptul in sine stiam dar actul care sa consfinteasca asta ....

Pai nici Aest-urile nu numai ca nu vor sa stie, dar, asteapta puncte de vedere de la IGPR...degeaba le arati negru pe alb...ei cer indicatii de la centru...e greu sa citesti si sa aplici...nu cred ca vom scapa niciodata de solicitarea ,,indicatiilor pretioase,,...

Ultima modificare efectuata de catre vikkktor la Sam Noi 03, 2012 1:40 pm, modificat de 1 data in total
Ai dreptate, d-le Vicktor! Sper sa scapam de oamenii cu mentalitatea aia idioata de acum 15-20 ani... Sint satul de dobitoci cu grad de chestor care dau directive "locale" in afara oricarei legi... O sa scapam si de ei pina la urma...

Ai dreptate, d-le Vicktor! Sper sa scapam de oamenii cu mentalitatea aia idioata de acum 15-20 ani... Sint satul de dobitoci cu grad de chestor care dau directive "locale" in afara oricarei legi... O sa scapam si de ei pina la urma...

gresit prietene, optimismul tau este nefondat si neancorat in realitate....mama tampitilor este mereu gravida...culmea e ca asta naste pe Stefan cel Mare si de acolo isi da plozii oligofreni spre crestere in teren...

Nu am citit legea respectiva dar daca asa zice asa trebuie sa faca si astia de la noi . Mai sunt si parti bune la faptul ca ne-am bagat de slugi la UE . Solutia zic eu e o mentionarea in cerere a actului normativ respectiv . In maxim 30 de zile ei trebuie sa iti raspunda ,tot in scris , si cine semneaza raspunde . Daca incalca o lege sau un drept al tau ... Sunt mai multe rezultate posibile pt ca vorbim de Romania dar e posibil ca ala sa se si gandeasca si a realizeze ca nu are nevoie de un proces , si dupa ce se intampla un precedent poate se pune in miscare si aparatul birocratic , mintile inguste si fundurile late de prin IGPR o sa dea ceva directiva in sensul asta .

Nu am citit legea respectiva dar daca asa zice asa trebuie sa faca si astia de la noi . Mai sunt si parti bune la faptul ca ne-am bagat de slugi la UE . Solutia zic eu e o mentionarea in cerere a actului normativ respectiv . In maxim 30 de zile ei trebuie sa iti raspunda ,tot in scris , si cine semneaza raspunde . Daca incalca o lege sau un drept al tau ... Sunt mai multe rezultate posibile pt ca vorbim de Romania dar e posibil ca ala sa se si gandeasca si a realizeze ca nu are nevoie de un proces , si dupa ce se intampla un precedent poate se pune in miscare si aparatul birocratic , mintile inguste si fundurile late de prin IGPR o sa dea ceva directiva in sensul asta .

ESTE DATORIA LOR SA COMUNICE AEST-URILOR CU MAXIMA URGENTA...DE O LUNA SI CEVA NU SE MAI ELIBEREAZA ANCEX SI IGPR-UL DOARME...trebuie sa aduca cetateanul temeiul legal? el e platit pt asta? sunt unii pe la autorizari , nu prea inteleg de ce nu informeaza in teren acest lucru...stii de ce? pt ca nu-i intereseaza decat propriul buzunar si eventuale piedici pe care le pot pune in calea cetateanului solicitant...AEST-ul este organul care incearca sa puna bete in roate prin toate mijloacele...de la dezinformari si interpretari ,,originale,, ale legii, pana la tergiversari in respectarea termenelor de autorizare...nu prea inteleg de ce sunt chemati la elaborari sau schimbari de legi pt ca este ca si cum ai chema lupul la tuns oile...daca nu era Costica Canacheu, aveati o lege de tot rahatul, propusa de un destept de la IGPR...a luat cineva atitudine dupa, pt modul ultrarestricitv in care un bugetar, politist, vroia sa scoata o lege??? nu...e in continuare la IGPR si in continuare trambiteaza ca parerea sa este ca nu trebuia sa se permita arme scurte la colectionari, ca in opinia lui ies cu ele la cingatoare...iar asta e in conducerea sectorului arme IGPR...lasati-l acolo, dar, intr-o zi sa nu va mirati...

Nu sunt de parere ca cetateanul trbuie sa vina cu argumentele legale , dar dupa cum ziceam traim in Romania si asta cere masuri extraordinare printre care si pocnirea peste nas cu lege a unui functionar cretin .

Nu sunt de parere ca cetateanul trbuie sa vina cu argumentele legale , dar dupa cum ziceam traim in Romania si asta cere masuri extraordinare printre care si pocnirea peste nas cu lege a unui functionar cretin .

daca cetateanul nu vine cu argumente si sa se mai si zbata sa-l bage aia in seama, atuci se trezeste si cu dosar la parchet pt nerespectarea legii, intre timp...obosesti ca trebuie sa pocnesti atatia, incat nu stiu daca ai energie...oamenii lucreaza exact ca in Cosa Nostra, au atribute de clan, se acopera unii pe altii si asa supravietuiesc si se inmultesc, ajungand in posturi cheie....banuiesc ca nu e o noutate pentru multi dintre dv cele relatate...

Nu cred ca e o noutate pentru nimeni , cu atat mai putin pt mine . Tu o asemeni cu Cosa Nostra , mie de exemplu imi vine in minte alta comparatie , cea cu un copil abuzat care la randul lui devine un psihopat si abuzeaza pe altii cand creste . Eu asa vad sistemul cei mari ii abuzeaza pe cei mici ,cei mici cand ajung si ei mari continua aceste practici , ordine si actiuni ilegale , atat in relatia cu colegii cat si cu cetatenii . Ideea e ca trebie luptat impotriva acestui gen de practici si faptul ca tu ai publicat aici chestia asta e un pas .

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 1
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum