Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
REFUZ VANZARE MUNITIE - PERMIS VALABIL COLECTIONAR ARME
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj REFUZ VANZARE MUNITIE - PERMIS VALABIL COLECTIONAR ARME 
Dragi colegi,

Am o anumita retinere cand postez aceste randuri, deoarece sunt un client vechi al magazinelor "Arrow", si nu doresc neaparat sa fac o reclama negativa acestei companii. Dar ce mi s-a intamplat azi in timp ce ma aflam intr-unul dintre magazinele "Arrow" din Bucuresti, nu credeam ca este posibil, si cosider ca este un abuz intr-o anumita masura.

Am intrat in magazin cu intentia de a cumpara o cutie de munitie pentru una dintre armele lungi pe care le detin pe permisul de colectie, si pentru care am fost autorizat CONFORM LEGII sa detin si o cantitate de munitie pentru aparare la domiciliu/sediul colectiei (10 cartuse vechea lege, 25 cartuse dupa actualizare). In momentul in care am prezentat pemisul de colectionar perfect valabil, domnul armurier (vanzator), mi-a spus ca "ACESTA ESTE PERMIS DE COLECTIE", la care eu i-am replicat "da, intr-adevar, dar am si drept de detinere pentru calibrul respectiv" si i-am indicat pagina cu pricina. Mai departe a continuat pe un ton normal, fara lipsa de respect sau altceva, si mi-a spus ca citez "AM PRIMIT DISPOZITIE SA NU MAI VINDEM MUNITIE PE PERMISELE DE COLECTIE, TREBUIE SA MERGETI IN POLIGON SA VA VANDA DUMNEALOR ACOLO" . Cand am intrebat de unde anume au primit aceasta dispozitie, domnul mi-a raspuns "CONDUCEREA ARROW". Deci nu vorbim aici despre o circulara de la A.E.S.T, sau ceva de genul. A precizat dumnealui ceva de normele de aplicare pentru noua lege (defapt actualizarea celei vechi), dar care nu au nicio legatura in acest caz. Deasemenea mi-a confirmat faptul ca aceeasi politica o aplica si armelor de vanatoare sau de tir pe care le ofera spre vanzare. NU LE VAND SUB NICIO FORMA LA COLECTIONARI, CHIAR DACA ACESTIA CONFORM LEGII AU DREPTUL IN URMA AUTORIZARII, SA LE CUMPERE/SA LE DETINA.

Dragi colegi de forum, eu doar atat am avut de zis, ca sincer sa fiu am ramas mut de uimire in magazin, si initial am crezut ca este o gluma. Dar nu a fost. Si din pacate constat cu uimire si totodata scarba, ca, societatea romaneasca se indreapta intr-o directie... nu stiu cum s-o numesc.
Multumesc mult pentru rabdaraea de a citi aceste randuri, orice parere la cele de mai sus, este bine venita.

Toate cele bune

Ultima modificare efectuata de catre brainbyte la Mie Apr 10, 2013 4:33 pm, modificat de 1 data in total

Eu am o arma scurta inregistrata pe tir , munitie imi iau de la Aarrow pt ca cel putin in Cluj au cel mai bun pret si nu am intampinat nici un fel de dificultati , domnul de la magazinul din Cluj este foarte amabil si de treaba ,despre colectie nu stiu ce sa zic .

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Braynbyte, asa i sa intimplat si unui coleg colectionar la magazinul arrow de la gara de nord Bucuresti.
Eu zic sa incerci sa intri pe site-ul arrow si sa iei legatura cu unul dintre admini-moderatori de acolo si sa il rogi sa dea o "circulara" magazinelor din reteaua sa; pentru a se evita asa ceva pe viitor...

asta e inceputul..... Very Happy Very Happy Laughing Laughing Laughing ...normal ca nu o sa faca nici o branza daca anunta conducerea Arrow pt ca in mod sigur aia au dat dispozitia...asta este doar un aspect din multele, ce denota compromisul pe care il fac comerciantii cu stapanirea ... probabil o plangere la protectia consumatorului, ar da ceva batai de cap, cel putin vanzatorului...desi si acolo trebuie sa gasesti un entuziast sa faca ,,cercetarile,, care se impun , mai ales in privinta armelor, unde cred ca habar nu au cu ce se consuma si de catre cine...eu personal, nu as mai calca pragul unei asemenea firme nici daca mi-ar da gratis in viitor..numai asa poate se scutura si ei de aroganta data de faptul ca sunt cei mai mari jucatori pe piata asta, desi cred ca lipsa banilor generata de criza o sa-i zguduie mai repede decat avem noi impresia .... ar mai fi varianta sa te adresezi asociatiei colectionarilor, D Very Happy din care faci parte si ei, asa cum ar fi normal, sa intreprinda verificari vis-a-vis de situatia respectiva si sa ceara un punct de vedere atat celor de la firma arrow cat si celor de la IGPR, pt ca am senzatia ca asta e sugerata tot de astia din urma si aplicata cu promtitudine si obedienta de sefii arrow...

PS daca munitia care se solicita, era cu percutie pe rama, adica gen 22lr, raspunsul negativ este motivat si intemeiat, dar, asta este un alt aspect care nu are rost sa il detaliez aici...

Ultima modificare efectuata de catre vikkktor la Dum Apr 14, 2013 11:52 am, modificat de 1 data in total
Intr-adevar, magazinul in cauza este cel de la Gara de Nord, iar munitia este de calibrul 7.62x63 (30.06 SPR) pentru Dragana. Nu a fost lipsa de respect sau altceva din partea armurierului, doar ca s-a intamplat ce s-a intamplat. Din pacate lipsa de respect vine mai de sus. Ca idee, am deschis un topic identic cu acesta pe forumul "Arrow". Orice parere din partea colegilor nostri este binevenita.

Toate cele bune

Poti oricand sa cumperi din alta parte , pierderea e a lor nu a ta . Si dupa o masura de genul asta o sa piarda mai multi clienti poate ...

Eu as vrea un punct de vedere official al AROWW, sau macar o dezmintire dc e cazul. Va recomand sa intrati si dumneavoastra pe site-ul arrow si sa solicitati un punct de vedere. Eu il solicit de 1 saptamina...

Tocmai ce am facut acest lucru acum 5 minute. Dar cred ca ne luptam cu morile de vant in acest caz, din pacate. Saptamana aceasta am avut drum la A.E.S.T Bucuresti, si am facut o referire la aceasta problema. Dumnealor nici nu stiau despre acest aspect, dar au confirmat faptul ca nici vorba de vreo recomandare venita din partea lor privind modul de vanzare a munitiei catre colectionari. Dar daca patronatul decide o schimbare al modului de vanzare a marfii... asta este. Nu mai ramane decat de urmat calea legala cu o plangere la O.P.C si asta este. Dansii au de pierdut in acest caz. Ce este cel mai ciudat este ca aceasta problema cu limitarea/restrictionarea vanzarii armelor si mai nou a munitiei catre colectionari, pare sa se rezume in ultimii anii, numai la compania "Arrow". Din ce am citit si pe alte forumuri, refuza sistematic sa vand arme de vanatoare in cazul autorizatiilor eliberate pentru "colectie". Motivul invocat de fiecare data fiind acela ca "nu se poate schimba incadrarea armei". Pana acum nu am mai intalnit niciun caz similar implicand alta firma din Bucuresti sau din tara.

Toate cele bune

Trebuie facuta sesizare la OPC daca nu termina cu prostiile astea.

Pana la urma e o societate privata si ei decid cum isi deruleaza afacerile , treaba lor ,ei pierd banii si clientii .

E un exemplu prost pe care il pot prelua si alte magazine in cazul in care nu se iau masuri... Evil or Very Mad

Singura masura pe care putem sa o luam este sa nu mai cumparam de la ei . Nu sunt o institutie publica ,sunt o societate privata , daca nu vor sa iti vanda ca nu le place fata ta asta e ... Pesoanele care se mai confrunta cu probleme de genul asta ar trebui sa discute direct cu conducerea Arrow ,si sa le spuna si faptul ca o campanie pe net impotriva lor le-ar reduce vanzarile ...acolo ii doare cel mai tare , la bani .

incearca si la magazinul arrow de pe mosilor. eu n-am avut probleme cu ei niciodata ...
daca nu vor, 30-06 se gaseste pe toate drumurile ...

E posibil sa fi dat peste unul mai capos ...si eu am fost o singura data la magazinul de langa Gara de Nord si domnul de acolo nu imi parea cel mai abil vanzator sa zicem asa ...In schimb la magazinul din Cluj e o placere sa mergi , uneori trec pe acolo si cand nu am treaba doar sa dau buna ziua sunt niste oameni f de treaba si simpatici , si cum zicea si Sith cartusele de vanatoare se gasesc pe toate gardurile , cele uzuale se gasesc la orice magazin de profil .

complicitatea in care se balacesc comerciantii de arme impreuna cu ,,durii,, in ale armelor din cadrul politiei, nu va duce decat la falimentarea celor dintai...jocul asta pe care l-am semnalat de multa vreme, semnal bazat atat pe informatii, cat si pe lipsa reactilor celor direct interesati, adica asociatii si persoane juridice, va fi in viitorul apropiat, un bumerang, ce va genera spre satisfactia unora din politie, o lege restrictiva, dar, va lovi pe cei ce au girat-o cu modul pasiv de comportament si nu numai, respectiv persoanele juridice ce au ca obiect armele...bineanteles ca in traiectoria sa, va face si victime, neglijabile de altfel, Fetii Frumosi calare pe cai de lemn de pe forumuri, ce zumzaie, nederanjant atat pentru asociatii cat si pentru AEST-uri...dar, sunt lucruri mult mai importante pe care romanul le priveste si suporta pasiv, deci ce pretentii sa aveti, la reactii, intr-un domeniu in care 90 de procente ale populatiei, voteaza cu deplina interzicere???... sluga nu stie ce sa faca cu biciu...

http://www.youtube.com/watch?v=LJ0rC9m2n78 Very Happy Very Happy Very Happy

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum