Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 4
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
cursuri instructor poligon
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj cursuri instructor poligon 
Salut, deschid acest topic in ideea ca ma poate ajuta cineva sa gasesc o firma care organizeaza aceste cursuri la un pret decent.No offense, dar 850 euro pe luna mi se pare pe langa faptul ca este exagerat si o chestie speculativa pentru cei care iubesc armele dar nu sunt cadre si n-au alta posibilitate de a obtine una.In caz contrar prefer sa raman la statutul de colectionar si sa ma duc de fiecare data cu basca in mana la politie pentru a lua permisul de iesire in poligon.Da,la aceeasi politie care-mi spune ca nu am voie la mai mult de un pistol pe colectie si ca nu se poate AKM pe colectie deoarece e arma militara (pistolul pe care-l am oare ce o fi?).Mai nou inteleg ca s-a scumpit si pretul pentru transportul armelor din afara si nu se mai da nici munitie la colectionari.Imi cer scuze ca am deviat putin de la subiectul topicului, dar cred ca ar trebui sa ne unim toti si sa luam atitudine....[/list][/code][/list]

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj Re: cursuri instructor poligon 
easykick a scris:
Salut, deschid acest topic in ideea ca ma poate ajuta cineva sa gasesc o firma care organizeaza aceste cursuri la un pret decent.No offense, dar 850 euro pe luna mi se pare pe langa faptul ca este exagerat si o chestie speculativa pentru cei care iubesc armele dar nu sunt cadre si n-au alta posibilitate de a obtine una.In caz contrar prefer sa raman la statutul de colectionar si sa ma duc de fiecare data cu basca in mana la politie pentru a lua permisul de iesire in poligon.Da,la aceeasi politie care-mi spune ca nu am voie la mai mult de un pistol pe colectie si ca nu se poate AKM pe colectie deoarece e arma militara (pistolul pe care-l am oare ce o fi?).Mai nou inteleg ca s-a scumpit si pretul pentru transportul armelor din afara si nu se mai da nici munitie la colectionari.Imi cer scuze ca am deviat putin de la subiectul topicului, dar cred ca ar trebui sa ne unim toti si sa luam atitudine....[/list][/code][/list]

da ne unim daca vin turcii, ungurii sau rusii iar sa ne uneasca... Very Happy ...incearca pe la Cluj, acolo cred ca aveau preturi de 500 eur...dar nu bag mana in foc...cat despre ce iti spune politia, care este impartita in doua categorii, unii care nu stiu legea si altii care o aplica dupa cum vor ei, e simplu, plangere si sesizari trimise la corpul de control...poate asa, invata si ei ca legea e lege, fie ca le place sau nu...pana o schimba, trebuie sa o respecte pe asta si daca nu stiu sa o aplice, sau se fac ca nu stiu, sa plece acasa, ca sunt multi care asteapta la usa...nu putem sa traim in democratie cu mentalitati totalitare, cam asta trebuie sa inteleaga, macar astia tineri, daca ceilalti sunt irecuperabili...politia este pusa sa apere cetatenul, nu sa-l hartuiasca si sa caute sa-si faca dosare pe spinarea detinatorilor legali...inca nu au recuperat decat 35 de procente din armele de la Ciorogarla si sunt destui interlopi care se pare ca detin arme ilegal...aia e treaba lor pentru care sunt platiti, nu sa numere cartusele unuia care are dreptul sa le detina si sa verifice de ,,n,, ori dulapurile care exista deja...dar, munca de teren e grea, in comparatie cu birourile cu aer conditionat unde stam si ne scarpinam, facandu-ne ca muncim si privim cu superioritate pe ,,fraierul,, care vine sa ceara in temeiul legii autorizatie...pe la capitala a ajuns sa miste hartiile mai repede suta de lei pusa in dosar...sa aiba grija, ca in criza e toata lumea si daca maine o sa-i vad incatusati, sa nu se mire...mai bine sa duc in vizita cu pachete la fostii colegi care sunt in penitenciare pentru luare de mita si dupa aia sa stea si sa reflecteze daca merita riscul....inclusiv ,,recomandarile,, inepte care le primesc, sa stie ca se pot intoarce tot impotriva lor, in cazul unei plangeri si sefii care i-au sfatuit sa faca ce fac, atunci o sa dea din umeri si o sa se lepede de ei...cazuri sunt cu gramada...nu mai sunt anii 90 cand Spoitorul se ducea ca la el acasa in biroul de la IGPR a lui Nitu si clanurile se bateau cu ciomege in fata la Inter sub arbitrajul ingaduitor al politiei...

Aveti perfecta dreptate...Vre-un nume de site sau numar de contact pentru cei de la Cluj aveti?

Aveti perfecta dreptate...Vre-un nume de site sau numar de contact pentru cei de la Cluj aveti?

nu imi pare rau...stiu doar tangential pe unii care au luat de acolo...am postat aici adresele si altora care oganizeaza asa ceva la capitolul ,,evenimente,, parca...nu stiu daca astia mai functioneaza sau nu, poti lua legatura cu ei...telefonul parca este in link-ul respectiv.

http://www.beta-security.ro/index.php?page=content&p=8&id=21&titsm=Curs-instructor-poligon

http://your-deals.ro/oferte/carpathian-shooting-club-va-ofera-posibilitatea-sa-faceti-cursurile-de-pregatire-instructor-pentru-poligoane-de-tir-sportive-conform-legii-nr-295-2004-la-pretul-de-3500-ron_47.html

Habar nu am cine sunt si daca mai sunt...dar, cert este ca la Arad, Cluj, functioneaza asa ceva ... iei legatura cu un armurier de acolo pe care il gasesti pe net si intrebi...in general treburile astea se cunosc...sau trimiti la IGPR sa iti dea o lista cu cine face in tara... Very Happy ...liberul acces la informatii...

normal aici ar trebui umblat la lege, in sensul ca este o ineptie sa ceri de fiecare data voie la politie sa te duci in poligon...asta arata ca detinatorii/colectionarii sunt priviti din start ca niste prezumtivi infractori...se poate foarte simplu rezolva printr-un telefon dat la poligon pentru programare, inainte de a pleca cu arma si dupa sedinta de tragere, sa existe obligatia sa ajungi intr-un interval de timp la domiciliu unde deti arma...fara cereri, birocratie si stat la coada in intervalele orare ale AEST-urilor...nu este mai putin adevarat ca multi dintre detinatori sau gandit la ,,gaselnita,, de a se face ,,instructori in poligon,, avand impresia ca pot purta arma la sold, permanent, cu scuza ca se duc la poligon...este o dicutie lunga asta si in opinia mea, nu are temei legal, cel putin daca eu as instrumenta un dosar, in care il gasesc pe unul la C-ta pe faleza cu arma la ora 22, este greu de admis ca se ducea la poligoane...sfatuiesc pe cei care s-au gandit la varianta asta, sa nu o incerce ca nu are sorti de izbanda...mai ales ca purtatul armei permanent, cf art 13 fara a avea calitatea, au ca scop in fond, folosinta lor in caz de legitima aparare...daca folosesti o asemenea arma, de tir sau colectie, intr-o imprejurare care chiar daca este cf art 44 cp, legitima aparare, dar, nu ai dreptul sa o porti in imprejurarea data, nu este comod...deci, ce rost are sa incerci subterfugii sa porti o arma, daca nu o poti folosi in temeiul legii??...oricum este un pas inainte, am mai spus-o, ca legiuitorul a legiferat asa cum trebuie, dupa cazul Iovan legitima aparare si mai mult a permis detinatorilor de arme, sa foloseasca arma nu numai ,,cf destinatiei,, ca in trecut si nu in ultimul rand a permis un numar de gloante colectionarilor...bravo celor care au militat pentru asta, indiferent din ce categorie fac ei parte...,,tot asa, in scopul descris mai sus, au incercat si diversi care aveau societati de paza, cu justificarea ca verificau posturile, dar, asta nu-i indreptatea sa umble pe la mama dracu cu arma la bracinari, ei avand posturile de paza in cu totul alta zona...daca vreti asta, trebuie schimbata legea si inainte de a o face, ganditi-va ca populatia noastra este formata si din romi si din cetateni teribilisti care beau la bufet...si astia ar avea dreptul de a purta arma, deci, trebuie sa fiti pregatiti sa suportati consecintele unei asemenea libertati ale legii...
in realitate, problema violentei in societate, de care incercam sa ne aparam individual sau in grup, prin portul de arma, ar trebui rezolvata de catre organele abilitate...daca aceste organe nu isi fac datoria conform atributiunilor si banilor pe care-i primesc, tot societatea este cea care ar trebui sa reactioneze prin schimbarea respectivelor persoane...cam asta este cercul vicios in care ne aflam si din pacate, dupa multi ani de viata in Ro, indiferent cat as iubi armele si libertatea in acest domeniu, am ajuns la concluzia ca poporul roman, nu da dovada de maturitate in a beneficia de o libertate in acest sens...

PS s-au inmultit numarul vanatorilor in ultimii 20 de ani si ca o consecinta, actele de braconaj au crescut si in curand vom vedea caprioare, iepuri..etc la gradina zoologica....cam asta este simtul civic al cetateanului roman...eu as permite detinerea armelor de foc, fara mari justificari, colectionar, vanator..etc la domiciliu si in cazul in care as surprinde in abatere o persoana, in sensul ca o are in spatiul public, exceptie cand se duce la poligon, as aplica pedepse cu executare incepand de la trei ani sa zicem...asta cred ca ar fi un pas in a se obisnui cetateanul cu obiectele astea si a constientiza importanta lor, chiar daca bea o sticla in plus...dupa asta, in urma unor statistici clare , as trece si la urmatorul pas, adica portul ei....din pacate, pedepsele care se aplica la nerespectarea regimului armelor, braconaj, etc, sunt cu suspendare si din acest motiv, avem si multe cazuri in care detinatorii sunt tentati sa calce legea...asta este bumerangul care se intoarce in capul societatii civile, politia motivand faptele de genul asta cand se impotriveste, din toate puterile sa aplice, sau sa schimbe legea...cum iti asterni asa dormi...asa s-a intamplat si cu neletalele, cand de la liber, au intrat din nou pe permise...urla massmedia de cazuri in care trageau astia unii in altii, ba cu bile, ba cu aer comprimat, ba cu cauciuc...asta este tot o greseala, a aplicantului de lege care permite sa se poarte asa ceva, in asemenea cazuri dand amenda pentru ,,tulburarea linistei,,...am spus-o si o repet, ce se intampla daca unul din asta, exchibitioneaza o arma de genul asta in fata unuia care are letala?...poate muri si atunci mass media este de partea celuia care saracul avea cu glont de cauciuc,chiar daca asta a inceput altercatia...exista tari, unde asemenea arme sunt la liber, dar daca un adult este gasit cu ea in toc, se prezuma ca dorea sa faca o infractiune si sa induca in eroare o eventuala victima si este condamnat...lucru perfect adevarat, pentru ca nu poti invoca portul ei, pentru o eventuala legitima aparare cu o ,,arma,, care in fapt nu are atributul esential al unei arme si acela de a omora, in speta de a inlatura un eventual atac...este ca si cum, porti un cutit de deschis scrisori... problemele si civilizarea unui popor, nu se rezolva prin interdictii ci prin litera legii, care pedepseste cu severitate pentru a civiliza respectivii cetateni...si nu in ultimul rand, in a aplica aceasta litera, cum de altfel nu se face la noi, unde legea daca nu ma insel interzice portul unor asemenea ,,neletale,, in ,,spatii aglomerate,, care pot insemna orice spatiu public...si de aici este motivarea autoritatii pentru comportamentul sau,,,daca astia fac asa cu neletale, ce o sa faca cu letale,,...si cateodata, stai si te intrebi, vazand crimele petrecute in special in mediul rural, crime interfamiliale, crime de o violenta greu de imaginat, pe fondul consumului de alcool, de catre faptuitori fara antecedente, daca nu cumva au dreptate....scuze pentru indeparatarea de la subiect...

Eu sincer sunt satul de povestea cu drobul de sare.
Nu suunt pentru o liberalizare in domeniu, ci pentru posibilitatea reala de a putea detine legal ceva, fara a fi privit ca posibil infractor.
In Republica Moldova cetateni pot purta arme scurte si nu se mai impusca prin intersectii.
Probabil se va face o triere naturala a psihopatilor, apoi lucrurile se vor aseza.
De ce alti pot si la noi murim de grija altuia.
Si oricum auzim de cazuri de omoruri cu arme (pistoale, AKM-uri, bombe, etc.) detinute nelegal, deci "baietii" sau dotat ...

Mai trebuie luat in considerare si faptul ca nu se mai face armata.
Tara asta continua sa existe de 2000 de ani datorita poporului care a fost in stare sa apere pamantul asta.
Tot se arunca ideea ca n-avem educatia armelor.
Pe timpul comunistilor se facea instructia populatiei. Se faceau trageri obligatorii incepand cu adolescenti din liceu, cine nu isi aminteste de PTAP...
Aveam si uniforme acasa.
Acum interzicem accesul. E mai sigur pentru scaunul nostru.
Dar in caz de Doamne fereste pe cine contezi?
Romania in trecut putea mobiliza imediat 1 milion de soldati. Acum avem 75.000 de militari (dintre cei 75.000, circa 45.800 vor reprezenta forțele terestre, circa 13.250 forțele aeriene și 6.800 forțele navale, restul de 8.800 având alte sarcini) si asteptam sprijin NATO.
Fereasca Dumnezeu sa avem nevoie ...

http://prosistemhaha.wordpress.com/2013/03/29/armata-romana-abia-sta-in-picioare-la-capitolul-dotari-si-efective-nimiciti-in-patru-ore/

Raspunsul si sprijinul NATO,vin,daca vin, intre1-30 zile,deci destula vreme ca Romania sa fie trecuta si arata cu plugul de catre oricine vrea!

Mesaj Legislatia armelor 
Am tot citit studii din alte tari, si ce am aflat e ca pana la urma legislatia stricta a armelor are un impact minim, dar in cele mai multe cazuri negativ, asupra numarului de infractiuni, mai ales a celor cu violenta (daca se inaspresc legile, creste numarul infractiunilor, ori scaderea numarului e mai lenta). De exemplu intr-o tara cu o legislatie draconica, cum e Romania, factorii care determina o incidenta relativ redusa a omorului, si a infractiunilor cu violenta in general sunt altii. Daca legislatia s-ar liberaliza, cum s-a intamplat de exemplu in Cehia, tot tara fosta comunista, ma indoiesc ca am avea mari schimbari in numarul, sau caracteristicile infractiunilor. In cel mai bun caz, ar <b>scadea</b> numarul altercatiilor, unde astazi se face uz de par, lant, sau pistol cu bile de cauciuc, din motivul logic ca stiind ca celalalt e posibil sa aiba o arma cu glont la el, smecherul in cautare de afirmare se va gandi de doua ori sa sara la bataie. Una e sa-ti iei un par, sau o bila de cauciuc, dupa care poate te mai repara la spital, alta e sa-ti iei un glont, dupa care sunt sanse mari ca la spital sa te parcheze direct in camera de la demisol, cu sertare refrigerate.

Parerea mea e ca ar trebui pastrat sistemul de permise, si de inregistrare a armelor, insa ar trebui eliminata necesitatea justificarii detinerii sau/si portului de arma, precum si restrictiile cu privire la tipul de arma care poate fi detinuta. Daca omul e sanatos la cap, nu ia lucruri care sa-l faca sa o ia razna, are cazierul curat, si dovedeste un minim de competenta in utilizarea armelor de foc, ar trebui sa aiba vipe sa detina orice, mai putin arme grele sau automate. Acestea ar trebui sa fie accesibile doar colectionarilor, in conditiile in care le sunt accesibile armele acum, adica notificarea de la AESP sa mai fie necesara doar daca vrei sa-ti duci MP5-ul sau AKM-ul automat in poligon, nu si pentru Colt 1911, Mosin Nagant sau Browning HiPower sau alte arme cu actiune semiautomata sau manuala. Neletale cu bila de cauciuc, arcuri, arbalete si AC pana in 100J sa fie la liber. AC peste 100J sa intre la arme de foc.

Ultima modificare efectuata de catre soringliga61 la Lun Noi 11, 2013 1:43 am, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
eu as da o lege prin care vanatoarea sa fie permisa doar cu arcul, sulita sau cutitul. vreo 10-15 ani sa fie in vigoare si s-ar reface absolut tot fondul cinegetic din romania.
pe bune....nu e mare filozofie sa impusti un animal.
cred ca daca ar fi asa nu am mai vedea nici urma de vanator tipic roman: 110kg minim, mustata, arma scumpa, director sau ceva functie buna de tot pe un post la stat, gafaind cand coboara din 4x4, barosan peste gonaci, cu tolba plina de povete si filozofii de 2 lei kilu
vrei sa vanezi? du-te frate in salbaticie, furiseaza-te, incearca sa intelegi natura, adulmeca vantul si urmele, stai camuflat cateva zile si vei avea succes. poate.
si poate vei aprecia mai mult trofeul decat atunci cand il impusti din sezlong in timp ce gonacii isi freaca mainile fericiti cu gandul la remuneratia binemeritata

Ultima modificare efectuata de catre soringliga61 la Lun Noi 11, 2013 1:44 am, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
multumesc pt sfat. chiar de azi m-am apucat de citit si am inceput cu dex-ul, unde am gasit asta: vanator-persoana care se ocupa de ingrijirea animalelor salbatice Laughing
astea sunt povesti de adormit copiii, nici ei nu mai cred. hai sa fim seriosi, vanatorul are grija de vanat cu plumb de diferite calibre.

eu inteleg placerea naturala a omului de a vana, si nu o comentez. ma gandeam doar ca cel ce-si doreste sa vaneze, sa munceasca un pic mai mult pt a avea succes.
si hai sa nu mai aruncam pisica moarta in curtea altuia vis-a-vis de taietorii de lemne. asta e tipic romanesc, fa tu prima oara ceva si apoi poate reusim sa mai stopam si taiatul padurilor in nestire.
scuze de off-topic

Mesaj Re: Legislatia armelor 
Very Happy

Ultima modificare efectuata de catre soringliga61 la Lun Noi 11, 2013 1:45 am, modificat de 1 data in total
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 4
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum