Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
cursuri instructor poligon
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
eu as da o lege prin care vanatoarea sa fie permisa doar cu arcul, sulita sau cutitul. vreo 10-15 ani sa fie in vigoare si s-ar reface absolut tot fondul cinegetic din romania.
pe bune....nu e mare filozofie sa impusti un animal.
Pai mai sefu',ia spune ai tinut vreo arma in mina?ai tras vreodata cu arma?ai participat vreodata la o vinatoare?ai idee cam ce trebuie facut pt a dobori un animal?ce crezi ca e cam cum ai taia un porc in curte?daca vrei te iau o data cu mine la vinatoare,si mai vb apoi despre marea ta filozofie de a pusca un animal,si daca tot crezi in continuare despre filozofia ta,te pun sa mergi in goana ,frecindu-ti mainile de banii multi capatati de la mine,si te platesc bine nu-i vorba,dar mergi pe goana doar cu un par sau o sulita,ori un topor,si daca ai ocazia sa te vezi la ochi cu ursu' vezi tu cum te descurci,si crede-ma din spatele monitorului se vede frumoasa natura,si nu pare mare lucru,dar nu e deloc asa,si daca vrei sa stii,nu cu arma se face cel mai mare braconaj,ci cu latul,sfacul,capcana,si alte utilaje dragi romanului,asa ca mai gindeste-te,inainte de a scrie doar de dragul de a intra in polemica cu cineva!Iar in ceea ce-l priveste pe Vikkktor,pe vremea cind el aducea arme de care altii abia acum vad cite o poza,multi de pe aici se jucau la drumul mare si urlau cit puteau ,,uite mama trec soldatii'',asa ca nu va mai luati de el,ca pina una alta,a facut pt noi mai mult decit asociatiile toate la un loc ! Si da vinator este,sau era cel putin pe vremea cind il cunoscusem eu!

Ultima modificare efectuata de catre soringliga61 la Lun Noi 11, 2013 1:45 am, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
deci, intorcandu-ne la subiect...rog participantii sa ma lamureasca care sunt motivele pentru care ar dori sa devina ,, instructori in poligonul de tir,,??? avand in vedere ca poligoanele sunt putine si in mare parte nerentabile, deci, gasire unei slujbe in mediul asta, este aproape nula...deci??? care este motivul???
eu va enumar care sunt motivele pentru care am cerut asemenea ,,calitate,,

- posibilitatea de a detine un numar mai mare de munitie
- posibilitatea de a lua arme mai usor si fara birocratia impusa de categoria ,,colectie,,

Morala??.... legea proasta de obliga la tot felul de subterfugii sa obti un drept care trebuia reglementat fara oprelisti tampite...de ce te obliga sa ai un numar limitat de gloante??? de ce apararea si colectia au dreptul numai la 50 respectiv 25?? de ce nu la 300-500 de ex??? ... atata timp cat oricum ai dreptul sa deti si respectiv folosesti, de ce atat si nu mai mult??...

de exemplu, baiatul lui Dinu Patriciu care a absolvit de curand un asemenea examen, doreste, cel putin la nivel declarativ sa isi deschida un poligon si probabil sa faca economie, sa nu mai angajeze un instructor, a dobandit aceasta calitate...dar altii, de ce si-ar dori un asemenea lucru, care dureaza si costa destul de piperat??... sau, daca legea ar fi mai permisiva la anumite capitole, ar mai dori sa dobandeasca un asemenea atestat??? aceasta e intrebarea...

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Ultima modificare efectuata de catre soringliga61 la Lun Noi 11, 2013 1:46 am, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Eu mi-ai facut atestatul de instructor de poligon din motive asemanatoare , pot sa am mai multa munitie , nu mi se maerita sa merg pana la poligon ,sa platesc o ora si sa trag 50 de cartuse . Pot sa imi cumpar pistol cal 22 , fiind bugetar se simte la buzunar daca platesti 200 de lei pt 500 de cartuse in loc de 600 de lei pt 9mm .Pot sa imi iau arma lunga fara sa fiu vanator , nu sunt interesat de vanatoare si sa platesc o cotizatie anuala de 1500-1800 de lei doar pentru a avea oarma lunga pe care so o scot in poligon odata la 2-3 luni nu e prea convenabil .
Ce ziceai Viktor in posturile anterioare cu arma de tir la bracinar la ora 22 pe plaja , din start se arde imbecilul care ar face asa ceva ,indiferent de ora , arma de tir nu se poarta , se transporta doar la si de la poligon in cutie ,neincarcata ,si in portbagajul masinii . Nu cred ca cineva care are atestatul de instructor sa iasa cu arma de tir la el .

pentru ca munitia este compusa din gloante, care in conceptia autoritatilor sunt obiecte materiale foarte periculoase...discutia purtata in ,,cerc restrans,, va ramane tot in cercul restrans, daca nu ajunge in cercurile mari...si ca sa ajunga acolo, asociatiile prin reprezentantii lor, ar trebui sa se implice si sa puna osul la treaba...dar, acesti reprezentanti, sunt foarte discreti...se doarme somnul de veci...somnoroase pasarele...noapte buna...

Eu mi-ai facut atestatul de instructor de poligon din motive asemanatoare , pot sa am mai multa munitie , nu mi se maerita sa merg pana la poligon ,sa platesc o ora si sa trag 50 de cartuse . Pot sa imi cumpar pistol cal 22 , fiind bugetar se simte la buzunar daca platesti 200 de lei pt 500 de cartuse in loc de 600 de lei pt 9mm .Pot sa imi iau arma lunga fara sa fiu vanator , nu sunt interesat de vanatoare si sa platesc o cotizatie anuala de 1500-1800 de lei doar pentru a avea oarma lunga pe care so o scot in poligon odata la 2-3 luni nu e prea convenabil .
Ce ziceai Viktor in posturile anterioare cu arma de tir la bracinar la ora 22 pe plaja , din start se arde imbecilul care ar face asa ceva ,indiferent de ora , arma de tir nu se poarta , se transporta doar la si de la poligon in cutie ,neincarcata ,si in portbagajul masinii . Nu cred ca cineva care are atestatul de instructor sa iasa cu arma de tir la el .

e, am atras si eu atentia si unora pe care nu-i cunosc, asta pt ca unii pe care-i cunosc, se gandeau sa apeleze la subterfugiul asta, care se parea intr-o interpretare a lor, ca-i ajuta...m-am gandit sa-i sfatuiesc sa nu cada in abatere...

Eu cred ca e o portita a legii armelor asta cu instructorul de poligon , portita care ar putea fi exploatata foarte bine de toti cetatenii care se incadreaza in cerintele legii , ar putea sa fie scoli care organizeaza cursul la fel de multe ca scolile de soferi , si tot romanul ar putea sa detina o arma in casa ,sa mearga la poligon din cand in cand sa isi mentina indemanarea . Ar castiga aia care organizeaza cursurile , magazinele de arme si munitii , poligoanele , s-ar creea noi locuri de munca ,ar creste siguranta cetateanului si a tarii in general . Eu cred ca ar trebui sa popularizam posibilitata asta .

Si in secunda doi , cand fenomenul se va extinde prea tare se vor inchide si scolile si se va schimba si legea ...

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mesaj Atitudinea "organului" 
Citat:
Si in secunda doi , cand fenomenul se va extinde prea tare se vor inchide si scolile si se va schimba si legea ...

Am fost saptamana asta la AESP sa ma interesez de autorizatia de neletala (au trecut 45 de zile de cand am depus actele, sunt toate in regula, insa mai am de asteptat), impreuna cu un prieten care voia sa depuna actele pentru permis de colectionar. Unul dintre politistii de acolo a spus ca daca ar fi dupa el, n-ar mai da nici pistol cu bila de cauciuc - "suntem ultima tara din Europa unde se dau", si nici permise de colectionar pentru arme cu glont - "ce-i aia colectionar, ba! ca sa-si ia unii arma cu glont!". Asa ca nu cred ca o astfel de lege ar avea prea multe sanse sa permita creserea numarului de posesor de arme. Daca politisitilor li se va parea ca sunt de-odata prea multi, vor gasi chichite ca sa nu mai dea, chiar daca legea ramane in picioare. Se vrea acelasi lucru si cu legea colectionarilor, unde s-a propus deja impunerea unei conditii privind numarul minim de arme detinute. Atata timp cat e vorba doar de portite, care pot fi inchise la voia "organului" ori a unor legiuitori zelosi, chiar si cand nu exista niciun incident tragic, Romania nu are nicio sansa sa aiba un regim mai relaxat al armelor. Nici nu ma gandesc ce s-ar intampla daca un detinator de permis de colectionar ar impusca, chiar si legal, pe cineva cu arma pentru care detine munitie.

Fara suparare... dar in conditiile in care ati ascultat ineptiile debitate de politistul respectiv si nu ati luat atitudine in nici un fel... aveti o mica vina si d-voastra si prietenul care dorea sa depuna actele pentru colectionar. Politistul de la biroul respectiv este acolo pentru a respecta legea, nu pentru a o comenta sau pentru a-si da cu parerea daca este buna sau rea ! Iar sintagma "ce-i aia colectionar, ba! ca sa-si ia unii arma cu glont!" - trebuia sa-i atrageti atentia ca este demna de a 2-a clasa din tren.

Mesaj Re: Atitudinea "organului" 
[quote="Alex_Nicolin"]
Citat:
Se vrea acelasi lucru si cu legea colectionarilor, unde s-a propus deja impunerea unei conditii privind numarul minim de arme detinute.

Nu prea inteleg,te rog,poti explica?Cum adica numarul minim de arme detinute? Adica trebuie sa detin, sa spunem, cinci arme minim si apoi devin colectionar?
Ma gandesc la o eroare materiala, poate ai vrut sa zici numar maxim.

Este luata in calcul aceasta varianta de lege, conform careia, ca sa devii colectionar trebuie sa fi detinator de minim 5 arme, letale sau neletale. Ai inteles foarte bine, minim 5 arme.

Aberant sau de neinteles. Cu ce ma califica,faptul ca detin 5 arme neletale,sa spunem?Letale ar avea oarece sens(si nici atunci daca ma intrebi pe mine) dar ti s-ar impune sa ai alte calitati,respectiv vanator si poate nu doresc sa devin vanator.Iar colectionar devii,ca la orice alt inceput,atunci cand detii o prima arma de colectie,urmata evident de altele.Sau sa inteleg ca devin colectionar doar dupa ce detin cinci arme de colectie dar in baza a ce?

Scuze de off-topic.

adevarul e undeva la mijloc...exista un zvon si o idee din partea asociatilor care au propus sa ajungi sa ai scurta pe colectie, dupa ce ai cel putin 5 lungi pe colectie...ideea era ca IGPR-ul protesta argumentand ca isi iau unii pistol, de fapt nefiind colectionari in adevaratul spirit, ci doar de dragul de a lua un pistol se fac colectionari, dupa care raman la faza asta...atunci s-a venit cu o propunere ca sa aiba intai 5 lungi pe colectie si dupa sa ,,aspire,, la scurta pe colectie...dupa opinia mea, o idee proasta, pt ca sunt unii care poate strang numai scurte...eu cunosc persoane carora nu le plac pustiile, doar pistoalele...drept urmare, au doar pistoale, le schimba si nu sunt nici macar colectionari, pt ca nu au suficiente resurse sa isi permita sa aiba mai multe odata...dar, sunt convins ca daca ar castiga la loto, ar achizitiona o gramada de scurte...aici IGPR-ul iar este Gica Contra, daca ai o arma pe colectie nu e bine, daca ai multe, iar nu e bine...
...fie ca vor, sau nu, asa cum afirma si un fost sef de acolo, Grumezescu, nu se pot opune dreptului cetateanului de a avea si folosi arme...timpurile dictaturii au trecut si inevitabil, cetateanul isi cere sau invata sa isi ceara drepturile...nu le face cinste un comportament de genul asta, abuziv si sunt injurati si perceputi ca niste capete patrate cu comportament retrograd...toate aceste piedici pe care se chinuie de ani de zile sa le ridice si sa le impuna, de multe ori pe langa lege, ar trebui sa dea de gandit si poate ar fi cazul sa se mai faca ceva schimbari si infuzie de sange proaspat, de oameni tineri, care privesc in mod normal un posesor de arma...

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 2 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum